Фан Клуб: Пелистер

Член од
14 април 2010
Мислења
4.688
Поени од реакции
6.008
сите домашни мора да се добијат а гостинските се некако полесни освен во ѓорче..
па дај боже со дрита последната во мај да се слави директен пласман во прва лига :)
И јас ви посакувам истото само штета што беласица место да се бори за влез во прва лига они се боат за опстанок
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
9.239
Поени од реакции
8.018
Секуловски : „Задоволни со ремито, тешко дека некој може да однесе цел плен од Дебар“
Реми 0-0 на стартот на пролетната етапа за битолски Пелистер, тим кој годинава настојува да се врати во елитното натпреварување. Тренерот на “пелистерци“ Секуловски смета дека пропуштиле прилика да го “отворат“ противникот во првиот пол час и од Дебар да си заминат со три бода.

- Бевме доминантни и ја диктиравме играта во првиот дел и штета шо не дадовме барем еден гол оти така ке го направевме мечот полесен. Во второ полувреме не бевме како што треба , и кога се ќе собере , ремито беше и најреален исход - истакна Секуловски.
Натпреварот во целиот свој меч бил тврд со јако темпо на игра на лош терен, во кој предничела дуел играта.
- Домаќините беа силно мотивирани и поносени од публиката одиграа еуфорично, имаат квалитетна екипа и доколку сега почнува првенството сигурно ќе се борат за висок пласман. Како одиграа, според мене тешко дека некој може да однесе “цел плен“ во Дебар - потенцираше популарниот “Мане“.
Натпреварите до Втората лига, продолжуваат во вторник а Пелистер на домашен терен ја пречекува Руфеја.
Втора МФЛ : Реми за Пелистер, мешаница на дното--- надополнето: 11 март 2012 во 13:50 ---
Резултати :​
Победа Јуниор - Тиквеш 1-1​
Беласица - Осогово 3-1​
Руфеја - Скопје 1-0​
Кораб - Пелистер 0-0​
Дрита - Влазерими 2-0​
Гостивар - Локомотива 3-2​
Миравци - Македонија 2-0​
Еуромилк - Охрид Лоте 4-0​
Табела​
Наредно коло:​
Вторник, 13.03.2012 - 17. коло (14.часот)​
Еуромилк
Победа - Јуниор​
Охрид Лоте
Миравци​
Македонија ЃП 1932
Гостивар​
Лoкомотива
Дрита​
Влaзeрими
Кораб​
Пелистер
Руфеја​
Скoпje
Беласица​
Осогово
Тиквеш​
 
П

Паспарту

Гостин
Не се тие крви јас дури ги оправдувам и охрабрувам навивачите на кораб и тоа е примерот како треба да се врши притосок само така и ние можеме да се вратиме 1 лига арно амам управата/те наше глуми лудило и тука ги пречваат сите како велигденско јајце
Во нас е грешката добро е што цела управа е таму па нека видат што и како се случува во 2 лига па можеби и ние ќе му текне дека без навивачи нема бодоови од гости !
Ајде Гоки пак да ти реплицирам :) Дали знаеш каква казна ќе добие Пелистер при едно вакво дивеење, а каква ќе добие Дрита, Мита, Кораб, Шораб, Ринија, Минија и слични на нив клубови? Сето ова е трагикомично и се случува кога одреден клуб (најчесто "албански") не е во можност регуларно да го добие натпреварот. Ретко кој натпревар на нивен терен поминува без вакви работи, без провокации, кршење стакла, тепање судии и сл. Кога убаво ќе ги репнат, ама онака убаво со што ќе ги стават во една безизлезна ситуација, ќе видиш како за многу кратко време ќе се средат работите. Ама вака на нив им одговара, знаат дека ќе нема санкции, а доколку има тоа ќе бидат сосема минимални и затоа прават вакви работи. Имав другар што настапуваше во трета лига како позајмен играч, па ми кажуваше какви хорори се случуваат таму, во трета лига ваквите работи не се ни сметаат за инциденти бидејќи домаќинот има право на сето ова. Се согласувам дека во втора лига потребни се огромни притисоци, но мислам дека на клуб како Пелистер тоа не му е потребно, пред се поради тоа што за вас, а и секој македонски клуб тоа ќе значи самоубиство. Искрено сакав да победите, но и бод не е лошо. Здравје па до година се гледаме во прва лига! (y)
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.302
Поени од реакции
5.209
Преостанати натпревари до крајо на сезоната:

Пелистер-Руфеја
Беласица-Пелистер
Пелистер-Тиквеш
Осогово-Пелистер
Пелистер-Скопје
Победа-Пелистер
Влазерими-Пелистер
Пелистер-Локомотива
МЃП-Пелистер
Пелистер-Охрид Лоте
Еуромилк-Пелистер
Пелистер-Миравци
Гостивар-Пелистер
Пелистер-Дрита

Да глеаме реално сеа ни следват лесните утакмици,до утакмицата со Ѓорче имаме 8утакмици со послаби екипи,па ако собериме под 20бода то можи да се смета за неуспех и до негде намалвање на шансите за директен влез во прва лига.Последните 6утакмици шо ке ни бидат отсем со Охриѓани нигде не ни се сигурни бодојте,па од гостувањата ако се вратиме со 4-5 бода ке биди полн погодок,а со Миравци и Дрита ке биди интересно да се види конечнио исход,екипи кои се на врвот ама и двете важат за 'домашни' екипи,ама Пелистер ако сака вгодина да игра прва лига барем дома мора да покажи доминација,па очеквам 6 бода од овие утакмици.Се на се 32-33 бода да излезат до остатокот на првенството не ни бега прво место.

Се играат уште 14 кола до крај...
Јас мислам со 10 победи, односно со 30 бода од можни 42 сме сигурни на првите 2 места !!!
Значи 10 од 14 за влез во 1 лига !!!
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
110
Поени од реакции
63
Се е спремно за утре ке има добра забава,сите на стадион 14h !!!
--- надополнето: 12 март 2012 во 19:23 ---
Се е спремно за утре ке има добра забава,сите на стадион 14h !!!
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
9.239
Поени од реакции
8.018
^ Оваа таа летото на бензиска шо им го земавте?:D
Da i eden jade krivicna za palenketo na majcata :facepalm: da ti ebam drzavata policiska A.C.A.B.

Што се однесува за утакмицата многу тешка победа иако сите очеквавме да ги истуриме овие се виде дека со тешки нозе играа нашатите и под голем притиск дека мора да победат
Среќа што мане ги погоде измените и влезе драганчо и врапчето инаку до крај ќе се мачевме да ја пикниме топката во голот и се ќе беше залудно .Навистина ен знам како ќе се игра до крја многу тешко ни оди со бункер сиистем кој денес го пружаа руфеја и цела среќа што тие не се боидоја ниту еднаш да напраднат инаку ќе беше многу лошо Во прилог ни одат другите резултати и со победа над беласица следното коло оваа сабота ќе се врати се на свое место и можеби ќе се ослободат играчите



Што се однесува за навивањето беше солидно и на моменти одлично но резултатот не стегаше сите во грло и не ни даваше можност да се покажеме во право светло , но сепак ако се знае дека се играше во Вторник(нај бош ден) јас лично сум задоволен од тоа што го дадовме исто и играчите што ни вратија со победата и поздравот после утакмица (y)
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.250
Поени од реакции
19.533
Да е здрав и жив драганчо стопостотниот:cuc:..
Шо ти значи ко ќе имаш во екипата гол играч...:cuc:
Играч шо од најмала шанса ќе збрца гол......за мене еден од најдобрите топ 10 напаѓачи шо некогаш играле во Македонија....
Во вистински момент даде гол,ако поминеше уште малку од утакмицата лошо ќе беше,ќе лежеа глумците...
Па неам видено поголема глума на терен одамна,ни на тв го нема ова,ни во Италијанско првенство...:D
Секој дуел на земја беа нежните момци од "обесправениот етникум":tapp:
И со овие сакаме лига каде бе?:нинџ:
Ме бендиса како изигра и едно дете на средина,ниско ептен,22ка мислам беше...од него ќе биди играч....слушајте ми го зборот,а и десното бекче 3ката се покажува како одличен играч(не ги знам вака по презимиња не ми замервајте,со рокадите овие сезони се нови деца имаме,пола за мене се непознати).....
Добра бројка на Чкембари....
И секако туристите од другата трибина(малата),кои се изнасунчаа...(изгледа грото за то си седат таму,не се улај ко нас да мрзнат на стадион под сенка)..
Кога сме кај стадионот,добро бе да му ебам се да му ебам...
Снег уште има бе?алоооо?:facepalm:
Толку е тешко да го исчистат....
Капи од сегде,смрди,неисчистено е од ко игравме со Селта во Интертото купот пред 10 години....:D
Резил....жалосно е шо на вакво дереџе дојде стадионот....:facepalm:
Најавуваат дека ќе реновираат,ама прашањето е кога?
Треба еден куп пари да се среди се...се надевам дека не е само лажно ветување...:cautious:
Мизерни услови имаат децата за тренинг,и пак изглеваат супер таленти,значи имаме деца,само треба она најважното услови,не да си ги кршат нозете онде во бункерите шо ги нарекуваат помошни игралишта:tapp:
Ако не се реагира брзо со стадионот ќе биди жалосно за овај клуб,Битола заслужва клуб кој ќе ги има барем нормалните услови за тренинг,организирација на утакмици...
...
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.302
Поени од реакции
5.209
Доминиравме од почеток до крај...
Само Павловиќ да беше послаодлив малку, само тој ќе даеше хет-трик...
Стил на игра на Ибрахимович :D
Проблем е тоа што нема само брзина друго СЕ ИМА, височина, удар со глава, контрола на топката ЧИСТА 10ка, само брзината го мачи...
Незнам како не успеа барем еднаш да ја затреси мрежата, таа со глава што ја мана милиметри помина покрај статива, а при една мешаница кога имавме корнер излезе сам со голмано и само му ја подаде :tapp:
Цело време ние напаѓавме, а шипојте можеа многу лесно да не казнат кога при контра напад шутираа од 20тина метри и Ников со прстите ја изби над гол..
Ако имаа тие акција цело време шутираја од далеку, не напраја некоја асолна акција..
22ката и мене ме бендиса, незнам кој играч е ама изигра одлично. А десниот бек (3) е Томе Китановски, играч од школата на Пелистер, од почетокот на сезоната е стартер во Пелистер тогаш првите 5-6 утакмици се истури од голој давање, само тој даваше исто и на пријателските. Се работи за голем талент. Сега за зимскиот преоден рок го бараше Металург, ама не замина...

Очекував денес да ги наполниме овие, ама сепак и вака е добро 3 бода си се 3 бода :)
 
Z

ziko bt

Гостин
Доминиравме од почеток до крај...
Само Павловиќ да беше послаодлив малку, само тој ќе даеше хет-трик...
Стил на игра на Ибрахимович :D
Проблем е тоа што нема само брзина друго СЕ ИМА, височина, удар со глава, контрола на топката ЧИСТА 10ка, само брзината го мачи...
Незнам како не успеа барем еднаш да ја затреси мрежата, таа со глава што ја мана милиметри помина покрај статива, а при една мешаница кога имавме корнер излезе сам со голмано и само му ја подаде :tapp:
Цело време ние напаѓавме, а шипојте можеа многу лесно да не казнат кога при контра напад шутираа од 20тина метри и Ников со прстите ја изби над гол..
Ако имаа тие акција цело време шутираја од далеку, не напраја некоја асолна акција..
22ката и мене ме бендиса, незнам кој играч е ама изигра одлично. А десниот бек (3) е Томе Китановски, играч од школата на Пелистер, од почетокот на сезоната е стартер во Пелистер тогаш првите 5-6 утакмици се истури од голој давање, само тој даваше исто и на пријателските. Се работи за голем талент. Сега за зимскиот преоден рок го бараше Металург, ама не замина...

Очекував денес да ги наполниме овие, ама сепак и вака е добро 3 бода си се 3 бода :)
Кој црн Металург,па и Магловски демек потпиша предоговор со некој Германци па ете глеаме кај игра уште :D До детето немало стигнато понуда и мое мислење е ако го побараше Металург ке заминеше,сепак парата ке си изигра улога шо е оправдано.И не му е прва сезона ко стартер,лани ги изигра сигурно 20тина утакмици во прва постава,значи од ко се врати Џате,можи негојте кај Џате искеширале нешто :D мајтап настрана,според мое мислење Томе моментално најпоке вреди во моменталнио состав на Пелистер,па ако изиграт правилно од управата можат солидно да се опарат од негов трансфер...Тој 22ката според описот би требало да е Анастасов,можи сум грешка денес не бев во можност да одам на фудбал.
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
9.239
Поени од реакции
8.018
Кој црн Металург,па и Магловски демек потпиша предоговор со некој Германци па ете глеаме кај игра уште :D До детето немало стигнато понуда и мое мислење е ако го побараше Металург ке заминеше,сепак парата ке си изигра улога шо е оправдано.И не му е прва сезона ко стартер,лани ги изигра сигурно 20тина утакмици во прва постава,значи од ко се врати Џате,можи негојте кај Џате искеширале нешто :D мајтап настрана,според мое мислење Томе моментално најпоке вреди во моменталнио состав на Пелистер,па ако изиграт правилно од управата можат солидно да се опарат од негов трансфер...Тој 22ката според описот би требало да е Анастасов,можи сум грешка денес не бев во можност да одам на фудбал.
Vistina e za Tome deka go barase Hristov pederot da go zemi uste pred nekoj mesec ama nasite ne mu go dadoja oti deteto pari vredi !Sto se odnesuva za maglata celoto toa so gremancite bese majatp na fb i nisoto drugo ama za tome visitina bese i se nadevam deka na polusezona ke gi zadrzat site od prviot tim , sto se odesuva za 22 da toj e atanasov(bacikot) koj bese kapiten na mladincite proslata sezona(mnogu se razocara od porazot vo kupot vo finaleto do renova i ne trenirase enkoe vreme) i odlicen tehnicar no fizicki e mnogu mal inaku za nego i za tome zaborav jas uste pred nekoj mesec deka delat od drugite deca ako veke dragarski go racunam star oti igra poveke vreme prv tim ;)tuka moze da se spomene deka nikov e zver i sotoa se zatvora cela odbrana:P
Se na se koga ke se zemi ima dobar tim so vrapceto koj vcera izigra super i se osete negovot iskustvo kako i na draganco tuka i kapitenot lavci i lapcot(koj vcera bese slab) imama solidna sredina sto se odnesuva na odbranata bek tome a na sredina dragrski so slaevski( potoa vleze maglata) kako libera i lev bek vcera igrase milenkovski a tuka i micevski sme odboro ekipirani no jas poveke sakam da se vrati egri(ristevski) od pobeda junior oti so drgsa mozat so vrzani oci da igraat kako tandem no za zal egri e teska budala so nestabilen karakter i za toa go oslobodija :(
Vo napadot ko site go vleicaat srbinot jas sum razocaran do nego i caki e 10 pati pogolemo zasiluvanke od nego vcera ne mozese da se iskaze oti ne bese na negovot prirodno mesto vo spicot tuku igrase nesto kako krilo , sto se odnesuva za srbinot ubo kaza Pece no do avion se gleda deka covekot kondiciono e mnogu slab sega za sega no ima nadez so taa fizicka konstrukcija ke bide od golema korist za 2 liga i sto pati po aren do cileto koj igrase vo esenta
Za kraj site cestitki za Dragan Dimitrovski koj e 3 strelec vo nasta liga na site vreminka steta sto golovite vo 2 liga ne se smetaat inaku mozno bese da go stigni Vanco Micevski koj e 2 strelec so 115 golovi mislam bese a prv e Boskovski(coko) so 132ili 123 golovi mislam deka bese , no ne i bitno draganco ne samo sto ima oset i najdobra igra so glava od site spicovi vo ponovata istorija na makfudbalot tuku se bori i ne se otkazuva do posledniot atom od silite no ocigledno e deka go stignaa godinite i kondiciono e mnogu slab i nema poveke sila za da doigra cela utakmica i ke se koristi kako dzoker na site utakmici(ne opravdano) podorbo toj da igra prva postava pa da go menvame 60 minuta so iskustvoto ke resi mnogu utakmici i se nadevam deka ke mu najdat mesto vo klubot posle proletniot del i vrakanjeto vo prva liga sosema zasluzeno (y)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom