Охрид по примерот на Монте Карло бара воведување данок на луксуз

--HEIDERN--

The Iron Fist
Член од
18 декември 2011
Мислења
638
Поени од реакции
378
ако го прочиташ поубаво првиот пост ќе видиш дека се прави муабет за викенд станови,не за куќи (ама сум буквалиста :)) ...

па кога веќе би ја шиткал куќата, по која цена ќе е?
Vidi, ako ovoj predlog ne vazi za kukjite po periferijata, togas OK !!!
No ako i na nas ni se bapne danokot na "luksuz", stvarno nema da bide fer, nekoj sto ezeroto i carsijata mu se do gazot neka si plakja, no zasto i jas da plakjam koga kukjata ni e oddalecena od gradot i od ezeroto i e sred lojze, ako toa e nekoj luksuz, neznam sto ne e !!!
Ako nekogas vo idnina bi ja prodaval ???!!! ......... dlaboko prizemje(vo zemja) i sprat(3 sobi + WC, kujna i hodnik + nadv.terasa so skali, a dvornoto mesto e okolu 350-400 m2), nemam pojma za cena, no rano e za toa da se zboruva !!!
Star imot nasleden/ostavstina od roditeli ne se prodava taka lesno !!!
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
Вакви одлуки се прават на ниво на држава. Инаку скопјани ќе удрат данок на охриѓани за влез во Скопје, тетовчани на струмичани, дебарчани на секој неалбанец, гевгеличани на секој немакедонец, албанците протнуваа паралелен фискален систем па со ова сосем ќе им се оправда барањето...ова се тешки локални глупости кога човек не знае како да добие гласови (како и скопскиот совет со менување на имиња на улици). Па тогаш дури ќе видиме како се дели Македонија со фискални сметки, регионални буџети и регулативи кои нема да ти дозволат да минеш низ нечија територија без да платиш дупло. Мостарина, планинарина, луксузарина, ...кад је бал...
Полошо е што повеќето охриѓани што пишаа овде, ова го поддржуваат и тоа жестоко.
 

--HEIDERN--

The Iron Fist
Член од
18 декември 2011
Мислења
638
Поени од реакции
378
Вакви одлуки се прават на ниво на држава. Инаку скопјани ќе удрат данок на охриѓани за влез во Скопје, тетовчани на струмичани, дебарчани на секој неалбанец, гевгеличани на секој немакедонец, албанците протнуваа паралелен фискален систем па со ова сосем ќе им се оправда барањето...ова се тешки локални глупости кога човек не знае како да добие гласови (како и скопскиот совет со менување на имиња на улици). Па тогаш дури ќе видиме како се дели Македонија со фискални сметки, регионални буџети и регулативи кои нема да ти дозволат да минеш низ нечија територија без да платиш дупло. Мостарина, планинарина, луксузарина, ...кад је бал...
Полошо е што повеќето охриѓани што пишаа овде, ова го поддржуваат и тоа жестоко.
Vo pravo si Lurtz za napisaniov post, no odi toa dokazi mu go na "gospodinot" i prv Ohridski gradski pajtas Aco Petreski i na tie mrsojadcite(sovetot) okolu nego !!! (n)
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Вакви одлуки се прават на ниво на држава. Инаку скопјани ќе удрат данок на охриѓани за влез во Скопје, тетовчани на струмичани, дебарчани на секој неалбанец, гевгеличани на секој немакедонец, албанците протнуваа паралелен фискален систем па со ова сосем ќе им се оправда барањето...ова се тешки локални глупости кога човек не знае како да добие гласови (како и скопскиот совет со менување на имиња на улици). Па тогаш дури ќе видиме како се дели Македонија со фискални сметки, регионални буџети и регулативи кои нема да ти дозволат да минеш низ нечија територија без да платиш дупло. Мостарина, планинарина, луксузарина, ...кад је бал...
Полошо е што повеќето охриѓани што пишаа овде, ова го поддржуваат и тоа жестоко.
Незнам како не им е страм на Охриѓани. Очигледно сакаат да ги избркаат сите туристи и да им паднат цените на недвижностите. А 90% од парите на просечен Охриѓанец е недвижноста. Мислам дека не размислуваат ич.
 

--HEIDERN--

The Iron Fist
Член од
18 декември 2011
Мислења
638
Поени од реакции
378
Незнам како не им е страм на Охриѓани. Очигледно сакаат да ги избркаат сите туристи и да им паднат цените на недвижностите. А 90% од парите на просечен Охриѓанец е недвижноста. Мислам дека не размислуваат ич.
Imam golem broj rodnini tamu, nema veze ova so obicnite Ohrigjani(obicniot narod), vakvite stupidni predlozi za rampi/bazdarini i danok na "luksuz" se od gradskite pajtasi: gradonacalnikot A.P.(SDS), kako i sovetnicite(sovetot na opstina Ohrid), a groto vo sovetot se od SDS !!!
Vprocem vakvi stupidni predlozi edino moze da proizletat od stupidni levicarski partii, sto drugo(podobro i popametno) bi ocekuval od niv, nisto !!!
 
Член од
22 февруари 2012
Мислења
134
Поени од реакции
130
Па на крај,не ни мора да доаѓа никој.Сите што овде го критикуваат први ке бидат во Охрид.Преку глава ми е од зборови,у Скопје е овака,у Скопје е онака.Сега уште малку ке почне умилкување,за на лето,а ги нема цела година да се јават.
Инку имам куќа диретно на плажа, не издавам „соби„ и ми се гади кога неможам на мир да уживам во мојот одмор.Така да од моја страна може и рампи и такси се да се наплаќа,не би ми сметало тоа.
 

--HEIDERN--

The Iron Fist
Член од
18 декември 2011
Мислења
638
Поени од реакции
378
Па на крај,не ни мора да доаѓа никој.Сите што овде го критикуваат први ке бидат во Охрид.Преку глава ми е од зборови,у Скопје е овака,у Скопје е онака.Сега уште малку ке почне умилкување,за на лето,а ги нема цела година да се јават.
Инку имам куќа диретно на плажа, не издавам „соби„ и ми се гади кога неможам на мир да уживам во мојот одмор.Така да од моја страна може и рампи и такси се да се наплаќа,не би ми сметало тоа.
Da, no zasto i jas da plakjam danok na "luksuz" za kukja daleku od grad i od ezero, vo selo vo sred lojze, zasto !!!
Neka plakja rampi/bazdarini/danoci na "luksuz" i sl. toj sto do gazot mu e ezeroto(stanot/kukjata) !!!
Ne mislev na tebe, ti si tamosen postojan zitel !!!
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Нека плаќаат, штом имаат да купуваат 100 000 евра тогаш имаат и данок да плаќаат.
 

--HEIDERN--

The Iron Fist
Член од
18 декември 2011
Мислења
638
Поени од реакции
378
Нека плаќаат, штом имаат да купуваат 100 000 евра тогаш имаат и данок да плаќаат.
Da neka plakjaat tie sto imaat ekstra luksuzni stanovi(100/200 iljadi evra) vo gradot i blisku do ezeroto, no zasto da plakja nekoj sto ima kukja vo periferija(selo) i sekako deka ne mu e imotot od 100 iljadi evra, tuku nekolku-kratno pomalku !!!
 
Член од
22 февруари 2012
Мислења
134
Поени од реакции
130
Da, no zasto i jas da plakjam danok na "luksuz" za kukja daleku od grad i od ezero, vo selo vo sred lojze, zasto !!!
Neka plakja rampi/bazdarini/danoci na "luksuz" i sl. toj sto do gazot mu e ezeroto(stanot/kukjata) !!!
Ne mislev na tebe, ti si tamosen postojan zitel !!!
Ги прочитав твојте постови и те оправудувам,али брат ти немаш појма како е цел ден да собирам џубре пред куќа,а им ставив екстра и канти да не го рафрлаат но сето тоа е за џабе..и на крај уште мора да го шлепам уште 2 км за да го фрлам во контењер..а ако им речеш нешто усте крив си,демек како ако небиле тие ќе сум умрел за јадење..Тешко мене ако јас од туристи чекам да живеам цела година..
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Da neka plakjaat tie sto imaat ekstra luksuzni stanovi(100/200 iljadi evra) vo gradot i blisku do ezeroto, no zasto da plakja nekoj sto ima kukja vo periferija(selo) i sekako deka ne mu e imotot od 100 iljadi evra, tuku nekolku-kratno pomalku !!!
Како како?

Периферија, каде Охрид, па една куќа во периферија во Охрид вреди над 100 000 евра. Ќе си плаќаш друже данок за твојата иднина (што мислевте кога гласавте за 100 чекори). Ако не сакате да плаќате не купувајте бе станови и апартмани во Охрид за на Лето да дојдите и парталите, еее секој луксуз се плаќа Баце како сакаш ти.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Da neka plakjaat tie sto imaat ekstra luksuzni stanovi(100/200 iljadi evra) vo gradot i blisku do ezeroto, no zasto da plakja nekoj sto ima kukja vo periferija(selo) i sekako deka ne mu e imotot od 100 iljadi evra, tuku nekolku-kratno pomalku !!!
Ти ќе бидеш жртвено јаре секогаш средна класа го крка кога се воведуат паушали и фиксни давачки. За тебе 100 евра се многу за друг се малку. Сите од средна класа ќе си ги продадат становите и богаташи ќе ги купат за поефтини пари. Сакаат да го уништат Охрид како туристичка дестинација за обични луѓе сакаат само богаташи да им идат. :icon_lol: Сите даноци ја еб.ат највеќе средна класа и луѓе како тебе. Зошто сум против сите давачки.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Не знам зошто некој си мисли дека од приходите кои хипотетички ќе се слеат во градската каса некој ќе им плаќа за становите и нивно одржување.
Како како?

Периферија, каде Охрид, па една куќа во периферија во Охрид вреди над 100 000 евра. Ќе си плаќаш друже данок за твојата иднина (што мислевте кога гласавте за 100 чекори). Ако не сакате да плаќате не купувајте бе станови и апартмани во Охрид за на Лето да дојдите и парталите, еее секој луксуз се плаќа Баце како сакаш ти.
Охрид и луксуз не би требало да се употребуваат во иста реченица.
 

--HEIDERN--

The Iron Fist
Член од
18 декември 2011
Мислења
638
Поени од реакции
378
Како како?

Периферија, каде Охрид, па една куќа во периферија во Охрид вреди над 100 000 евра. Ќе си плаќаш друже данок за твојата иднина (што мислевте кога гласавте за 100 чекори). Ако не сакате да плаќате не купувајте бе станови и апартмани во Охрид за на Лето да дојдите и парталите, еее секој луксуз се плаќа Баце како сакаш ти.
Ako se tri sobicki vo sred lojze luksuz, togas sto ne e luksuz !!!
I ova ne e delo na prerodbata vo 100 cekori, tuku ova e eden stupiden predlog od Ohridskiot glaven pajtas A.P.(SDS) i mrsojadcite(sovetnici) okolu nego(groto od SDS) !!!
Za vozvrat na ova treba site onie koi imaat nekakov nedvizen imot(kukja ili stan) vo Skopje, a ziteli se na nekoj drug grad i tie da si plakjaat danok na "luksuz" b.t.w. pa glaven grad e kraj-krajeva, neka si plakjaat i oni !!!
Ili site(na nivo na drzava) ili nikoj, kako sto napisa Stefus pogore !!!
--- надополнето: 9 март 2012 во 19:50 ---
Ти ќе бидеш жртвено јаре секогаш средна класа го крка кога се воведуат паушали и фиксни давачки. За тебе 100 евра се многу за друг се малку. Сите од средна класа ќе си ги продадат становите и богаташи ќе ги купат за поефтини пари. Сакаат да го уништат Охрид како туристичка дестинација за обични луѓе сакаат само богаташи да им идат. :icon_lol: Сите даноци ја еб.ат највеќе средна класа и луѓе како тебе. Зошто сум против сите давачки.
Ne be druze, samite oni kje si se zaebat ako ovoj stupiden predlog im pomine, site Skopjanishcha(sredna klasa sto vikas) kje si gi prodadat stanovite/kukjite i nikogas vekje nema da stapnat tamu, no so toa nema da izgubat Skopjanishchata, tuku Ohrigjanite b.t.w. turizmot i onaka vo posledno vreme im e tapa, pa vaka kje bide skroz-tapa !!!
Jas danok na "luksuz"(nepostoecki) ne plakjam ni cent, a kamo li pa 100 evra, seto toa kje se isprodade, kje vidite !!!
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Не знам зошто некој си мисли дека од приходите кои хипотетички ќе се слеат во градската каса некој ќе им плаќа за становите и нивно одржување.
Охрид и луксуз не би требало да се употребуваат во иста реченица.
Што не купiш стан во Крива Паланка или Кратово, ако велиш Охрид не е луксузен не купувај стан во охрид тогаш.
--- надополнето: 9 март 2012 во 20:03 ---
Ako se tri sobicki vo sred lojze luksuz, togas sto ne e luksuz !!!
I ova ne e delo na prerodbata vo 100 cekori, tuku ova e eden stupiden predlog od Ohridskiot glaven pajtas A.P.(SDS) i mrsojadcite(sovetnici) okolu nego(groto od SDS) !!!
Za vozvrat na ova treba site onie koi imaat nekakov nedvizen imot(kukja ili stan) vo Skopje, a ziteli se na nekoj drug grad i tie da si plakjaat danok na "luksuz" b.t.w. pa glaven grad e kraj-krajeva, neka si plakjaat i oni !!!
Ili site(na nivo na drzava) ili nikoj, kako sto napisa Stefus pogore !!!
--- надополнето: 9 март 2012 во 19:50 ---


Ne be druze, samite oni kje si se zaebat ako ovoj stupiden predlog im pomine, site Skopjanishcha(sredna klasa sto vikas) kje si gi prodadat stanovite/kukjite i nikogas vekje nema da stapnat tamu, no so toa nema da izgubat Skopjanishchata, tuku Ohrigjanite b.t.w. turizmot i onaka vo posledno vreme im e tapa, pa vaka kje bide skroz-tapa !!!
Jas danok na "luksuz"(nepostoecki) ne plakjam ni cent, a kamo li pa 100 evra, seto toa kje se isprodade, kje vidite !!!

Незнам јас што имаш ти.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom