Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
Добро е, не било само до мене :)
Би додал: класика од 90-ите, a must see.

Сликата ти ја заменив, твојот линк не работеше. Во принцип подобре е да ставате помали слики заради прегледност.
оценката е добра али досега не сум налетал на некоја рецензија или препорака на филмов на кајгана па и пошироко, до вчера не знаев дали постои филмов.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.333
Поени од реакции
57.892
оценката е добра али досега не сум налетал на некоја рецензија или препорака на филмов на кајгана па и пошироко, до вчера не знаев дали постои филмов.
Falling Down
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.758
Поени од реакции
17.457
Незнам дали е баш темава за тоа,али пошто глеам имате изгледано бајаги филмови..Да ми помогнете како се вика еден филм.Детево е спортист и дур игра безбол се онсесвестува.Испаѓа дека има проблеми со срцето.Ке лежи во болница али поради финансии ке биде вратено дома.Сеа татково ке влезе у болница револтиран со пиштол откако нема да успее да собере пари за трансплатација,и ке држи неколку луѓе како заложници:) Црнец е главна улога као помага нешто :D
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.333
Поени од реакции
57.892
Незнам дали е баш темава за тоа,али пошто глеам имате изгледано бајаги филмови..Да ми помогнете како се вика еден филм.Детево е спортист и дур игра безбол се онсесвестува.Испаѓа дека има проблеми со срцето.Ке лежи во болница али поради финансии ке биде вратено дома.Сеа татково ке влезе у болница револтиран со пиштол откако нема да успее да собере пари за трансплатација,и ке држи неколку луѓе како заложници:) Црнец е главна улога као помага нешто :D
John Q се вика филмот.
За друг пат, оваа е тама за тоа:
Ми треба помош, да најдам еден филм... (НЕ е за барање торенти темава)

 

Freddy Krueger

The Dream Master
Член од
18 март 2009
Мислења
2.236
Поени од реакции
2.028
brace yourself I'm back :)
повторно 3 филмови поради мојата мрза. али сепак филмовите што ќе ги рецензирам ми оставија позитивен почеток :)
одиме број еден
Dale and Tucker vs. evil(2010)
друже,може торент преку ПП,оти стварно никаде не можам да го најдам филмов!!
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Зашо бе на сите овде не ви се свиѓа Зохан?

Или еден пиша прв, па ај сите по него. :)
 
G

grande-juve

Гостин
Senna(2010)


Ги надмина сите мои очекувања, кои се сведуваа на просечен документарец за еден голем спортски херој од моето детство. Ама не, ова навистина е направено со многу ентузијазам и љубов.

Не сум F1 фанатик или барем фан. Не треба да бидете ни вие за да го гледате филмов. За Сена се сеќавам визуелно бледо, ама втиснато е во мојата меморија, како и многу други работи кои останале од детството. Сергеј Бубка скокаше највисоко, Карл Луис беше најбрз, Мајк Тајсон беше најјак, Сена... Аиртон Сена царуваше на F1 патеките.

Филмот е биографска приказна за бразилецот кој успеа да ги фрли во сенка фудбалските ѕвезди од својата земја и да стане национален херој, човек со кој ќе се идентификува и гордее бразилскиот народ. Неговата скромност, воспитување и хуманост, заедно со неговата желба за победи и страст кон трките, на прекрасен начин ни е доловена во филмот, преку негови изјави, семејни снимки, снимки од трките и коментари на лица кои го познавале. Сето ова надополнето со музички скор и камера која го зумира и успорува во одредени моменти, прикажувајќи работи низ кои поминува во моментот без воопшто да биде потребен коментар.

Неговото ривалство со Прост е во центарот на вниманието во поголемиот дел од филмот, но она што мене ме импресионираше е интелектуалниот капацитет на Сена, начинот на кој ги разбира и објаснува работите поврзани со неговата професија, како и со општествените прилики во неговата држава.

Аиртон Сена три пати стана светски првак пред фаталната трка во Имола, Италија, на која и е посветено доста внимание. Вистинско чудо е како никој не го сопрел ова лудило од трка откако во петокот Баричело поминал со полесни повреди, а во саботата Раценбергер стана првиот Ф1 возач кој погинал на една патека. За само ден потоа, во бизарна несреќа животот да го загуби Сена...

Се на се, еден убав трибјут за човекот чие име го знаеа сите и беше синоним за брзина насекаде во светот. Треба да го погледне секој кој знае и не знае кој бил Аиртон Сена. Од мене10/10, без двоумење.

P.S.
Многу проблеми со различни верзии за download, скратени/продолжени... и уште повеќе проблеми со преводите (филмот е на неколку јазици). На крај, се снајдов со една копија со ова име SENNA [2010] DVD Rip Xvid [StB] која има превод на англиски за неанглискиот дел, а може да се најде и хрватски за цел филм. Ако не можете да се снајдете, по ПП.
И од мене чиста ДЕСЕТКА. Прекрасно направен документарец за голем човек и голем натпреварувач, а плус јас како што пратам формула едно десетина години... стварно ме трогна. Го препорачувам на секој, а да не зборам за формула 1 фановите.

Инаку јас ја гледав верзијата од саат и 40 минути:
Senna.2010.720p.BluRay.x264-NORDiCHD, а како што прочитав во саат време подолгата верзија имало повеќе интервјуа, бил послабо едитиран и текот на филмот бил нарушен, па подолгата верзија се препорачува само за да дознаете повеќе информации.​
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
хо хо хо
Hugo.2011.DVDRip.XviD-AMIABLE
кај и да е, подоцна вечерва или утре и блу реј сакам!!!!!!!!! слушнавте пирати?!

Зашо бе на сите овде не ви се свиѓа Зохан?

Или еден пиша прв, па ај сите по него. :)
мене ми беше ок... нишо посебно
ама и онака не ме воодушевуваат комедии
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511
^блуреј сноб:D

Oва ќе им биде смешно на тие што пораснале со Мапет Шоу, Кермит рапува I like pig butts. И на IMDB сега видов, пишува со Мис Пиги ќе биле презентери на Оскарите
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Hugo 2011 720p BluRay X264-AMIABLE

тоа е тоа.. нема више да ме слушате како цмиздрам :D
кај се погоди баш сеа со call of duty.. не знам шо попрво
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.333
Поени од реакции
57.892
Kingdom of Heaven

Ваква глупа работа од филм неам видено, цело време се испитува чиј син е ова она го издигнуваат ко демек бил јак борец таткому па има привилегии и на крај тргнува со војска од 10 000 против 200 000 илјади и го брани ерусалив од муслиманите. Па они со 200 000 војници неможат да пробијат абе филмој... после коа ќе остане со 1 000 го предава под услов да си заминат сите без да ги гибнат. Епа јеботе логика шо не го предаде коа имаше 20 000 а знаеше дека нема шанси против нив? Кајгана.
Според мене 5.0
V for Vendetta

За крај го чував филмот кој ме инспирираа анонимусиве да го глеам. Добра содржина, длабоко повреден и мачен човек трга во одмазда и цел против критериумите на државата. На крај ќе го убијат ама сепак ќе ја оствари целта, као мартин лутер кинг демек, умрев ама ете пак црнец на власт. Добар филм ама не толку задоволителен.
Според мене 7.0

Излегдав на 50 филмови оваа 2012 година. Ама како оди филмскава индустрија све повеќе и повеќе сум незадоволен.
Екшуали, Kingdom of Heaven е вистинска приказна за битката за Ерусалим, малку романтизирана. Мислам дека многу малку си разбрал: Балиан го предаде градот откако заслужи респект во очите на Саладин, ако го предадеше одма ќе беа егзекутирани исто како војската предходно. Нели прати гласник да побара милост, го вратија гол на магаре :) Во тоа време владееле сосема поинакви морални вредности, се ценела храброста, борбеноста, чесноста. Исто така филмот носи и пораки за религиската (не)толеранција и е добар пример за тоа што се случува кога фундаменталистите го имаат главниот збор.

V for Vendetta е филм за силата на поединецот во едно дистописко општество. Анонимусите и илјадници луѓе кои протестираат се идентификуваат со V затоа што ги гледаат како полека но сигурно се создава едно такво општество во кое секој ден се газат индивидуалните права и слободи.

Во секој случај мислам дека дебело си ги потценил овие два филма.
 

BloodyJesus

патенирана чепкалка
Член од
15 февруари 2012
Мислења
1.205
Поени од реакции
1.238
Екшуали, Kingdom of Heaven е вистинска приказна за битката за Ерусалим, малку романтизирана. Мислам дека многу малку си разбрал: Балиан го предаде градот откако заслужи респект во очите на Саладин, ако го предадеше одма ќе беа егзекутирани исто како војската предходно. Во тоа време владееле сосема поинакви морални вредности, се ценела храброста, борбеноста, чесноста. Исто така филмот носи и пораки за религиската (не)толеранција и е добар пример за тоа што се случува кога фундаменталистите го имаат главниот збор.

V for Vendetta е филм за силата на поединецот во едно дистописко општество. Анонимусите и илјадници луѓе кои протестираат се идентификуваат со V затоа што ги гледаат како полека но сигурно се создава едно такво општество во кое секој ден се газат индивидуалните права и слободи.

Во секој случај мислам дека дебело си ги потценил овие два филма.
Јас освен талкање во Kingdom of Heaven од страна на еден сирак неам видено, искрено. Филмот е преовеличен тоа мора да се признае, малце насловот го бута, малце ефектите и сите тие каменофрлачи. За тоа со пораки за религиската нетолеранција го забележав, ама комерцијала си е комерцијала. Филмот е нешто у смисла на Аватар од Џејмс, се најави дека многу јак филм, после деценијата пак ќе дигне бум оти знаеш режисер на титаник, нема фрка. Коа се пушти во продажба олку гледања олку самоубиства од гледачите олку скап филм блаблабла. Аватар да седнам да го глеам од некој шо пишал разни глупости од неговата фантазија и на крај па многу акција и ај ќе сецкаме ќе мајтапиме. Тоа ти е исто ко ќе ти остане вишок ширит па ќе мора да цепиш за да дое вред со платното.

А за овај вториов можно е да сум го потценил, го глеав со хрватски така да непара го разбирав :icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom