Снег

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.747
Поени од реакции
6.691
Јас да ви кажам уживам на ова време. Е не во август е подобро: потење, муви, комарци, бумбари и слични гадинки, жешко не се дише. Вака барем нема ништо од ова и убајни е дома да си седиш во топло.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Бога ми со ваква зима не чекајте нешто екстремно топло лето.

:)
Не мора да значи, баш заради тоа што е ваква зимата, мислам дека летото ќе биде страшно топло. Имало години кога зимата била ептен остра, а летото изгор жешко. Не е правило, особено поради фактот дека на глобално ниво, се случуваат невидени климатски промени, во Сахара падна снег, веќе е многу тешко да се предвиди. Метеролозите ќе имаат се потешка и потешка задача. :) Како беше песната: Скопје има микро клима, изгор лето, кочан зима...:icon_lol:

Инаку, зашо па увек кога некој ќе каже дека не сака ладно, секогаш се оди со аргумент: Подобро ладно, него изгор жешко? Па ако не сакам ладно, не значи дека сакам и изгор жешко. Се нервирам, се лизгам, паѓам, се убив деновиве, колената ми се со модрици од паѓање, се тресам, не ми се излага од дома. А златна пролет, април, мај - ем е човек полесно облечен, ем има сонце, пролетен дожд, кафиња на тераса, мх! Мераци. Не го можам ладново. Снегот е убав, не викам не, ама една недела, после доста му е. Никогаш не сум била некој обожавател на снег. И демек друг аргумент: Зима ќе се наоблечеш, лето не можеш да се соблечеш. Па и зимно време носам и џемпери и ролки и шалови и капи и капути, па пак не ми е топло и се мрзнам. Тоа дека можеш да се наоблечеш и да не ти е ладно - ха, ха, ха.

Се што оди во екстреми, не е убаво. Златна средина - најубава работа...
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.747
Поени од реакции
6.691
Не мора да значи, баш заради тоа што е ваква зимата, мислам дека летото ќе биде страшно топло. Имало години кога зимата била ептен остра, а летото изгор жешко. Не е правило, особено поради фактот дека на глобално ниво, се случуваат невидени климатски промени, во Сахара падна снег, веќе е многу тешко да се предвиди. Метеролозите ќе имаат се потешка и потешка задача. :) Како беше песната: Скопје има микро клима, изгор лето, кочан зима...:icon_lol:

Инаку, зашо па увек кога некој ќе каже дека не сака ладно, секогаш се оди со аргумент: Подобро ладно, него изгор жешко? Па ако не сакам ладно, не значи дека сакам и изгор жешко. Се нервирам, се лизгам, паѓам, се убив деновиве, колената ми се со модрици од паѓање, се тресам, не ми се излага од дома. А златна пролет, април, мај - ем е човек полесно облечен, ем има сонце, пролетен дожд, кафиња на тераса, мх! Мераци. Не го можам ладново. Снегот е убав, не викам не, ама една недела, после доста му е. Никогаш не сум била некој обожавател на снег. И демек друг аргумент: Зима ќе се наоблечеш, лето не можеш да се соблечеш. Па и зимно време носам и џемпери и ролки и шалови и капи и капути, па пак не ми е топло и се мрзнам. Тоа дека можеш да се наоблечеш и да не ти е ладно - ха, ха, ха.

Се што оди во екстреми, не е убаво. Златна средина - најубава работа...
Да де. Април, Мај, Септември и Октомври се најубави месеци :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Бога ми со ваква зима не чекајте нешто екстремно топло лето.

:)
Ja па обратно мислам, некако последниве години ко да почнаа и летото и зимата во екстреми да одат :cenzura:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Снегот е убав, не викам не, ама една недела, после доста му е. Никогаш не сум била некој обожавател на снег.
Не ме сваќај погрешно, мислењето не се однесува само на тебе, туку важи општо генерално за сите од твојот калибар. Oд една страна кукате, кај е снегот, Скопје нема снег, нова година без снег, празници бла бла бла... од друга страна од 1 недела појќе да нема, ладно, измрзнавме, се лизга... Или џа или бу, одлучете се. Оти вака се сведува се на плачење: кукаме оти нема снег, кукаме оти има снег... Како и да се свртиш, не чини.

Па и зимно време носам и џемпери и ролки и шалови и капи и капути, па пак не ми е топло и се мрзнам. Тоа дека можеш да се наоблечеш и да не ти е ладно - ха, ха, ха.
Земи работи нешто корисно надвор (пример исчисти ја колата од снегот + паркингот околу неа) па ела јави ми дали ќе ти биде ладно. Ај да не речите дека се со работа... имаш топла ракија, рум, домашно топло вино... 2 чашки, по куси ракави има да трчаш надвор. Ти пиво пиеш на -10 и ладно ти е, јасно :)
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Не ме сваќај погрешно, мислењето не се однесува само на тебе, туку важи општо генерално за сите од твојот калибар. Oд една страна кукате, кај е снегот, Скопје нема снег, нова година без снег, празници бла бла бла... од друга страна од 1 недела појќе да нема, ладно, измрзнавме, се лизга... Или џа или бу, одлучете се. Оти вака се сведува се на плачење: кукаме оти нема снег, кукаме оти има снег... Како и да се свртиш, не чини.
Мене снегот како таков не ми пречи, но не сум и негов обожавател. Убаво ми е кога ќе падне на недела дена, после ми е досаден, ама не ми ни смета нешто посебно. Мене ладното како такво ми смета. Не го сакам. :)

Земи работи нешто корисно надвор (пример исчисти ја колата од снегот + паркингот околу неа) па ела јави ми дали ќе ти биде ладно. Ај да не речите дека се со работа... имаш топла ракија, рум, домашно топло вино... 2 чашки, по куси ракави има да трчаш надвор. Ти пиво пиеш на -10 и ладно ти е, јасно
Се загреваш само на одреден период, застани да одмориш пак ќе се смрзнеш. Не е поентата да пијам алкохол за да се загреам. :) Ете златна пролет... :)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Се загреваш само на одреден период, застани да одмориш пак ќе се смрзнеш.
Ќе одмараш дома, на топло :) Надвор богами не се одмара ако е помалку од 10 степени а ти си испотен...

Не е поентата да пијам алкохол за да се загреам. :) Ете златна пролет... :)
Не е поента, ама е решение. Многу ефикасно. До златната пролет.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Реално Македонија со умерено континентална клима по право има многу топли и суви лета и благи зими посебно јужниот и средниот дел бидејќи се судира со јужни влијанија од медитеран/егејско море... Е сега од друга страна топлите ветришта од Јадранот се блокирани со планинскиве масиви Шара и Кораб и баш тој дел е и најстуден а под тоа влијание делумно потпаѓа и Скопје... Ова не е некое глобално туку локално влијание под кое спаѓаме во овој регион... За пример глејте температури во Солун кога во Скопје е -20 таму е 6 степени а оддалеченост е едвај 200 км, исто е и со Тирана... Тие не се изолирани реони и се на море или многу блиску до него.. А дека оваа зима е најсурова во последни 10 години зборуваме за реонот на Балкан се гледа по замрзнувања на реки што никогаш не ни биле замрзнати како Дунав и Црно Море... Цел Јадран завеан во снег, во Босна, Црна Гора и јужен среден дел на Србија над 3 метри, делумно рушење на Колосеум во Рим итн... :icon_lol:
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Шозбораш бе немало замрзнати реки Дунав порано. Гуглај малце. ;)
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Шозбораш бе немало замрзнати реки Дунав порано. Гуглај малце. ;)
Абе ајде :)
Црно Море последен пат замрзнало пред 27 години нешто слично било и со Дунав посебно во делот на Бугарија/Романија мислам дека пред 15тина години оттогаш немаат замрзнато.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Абе ајде :)
Црно Море последен пат замрзнало пред 27 години нешто слично било и со Дунав посебно во делот на Бугарија/Романија мислам дека пред 15тина години оттогаш немаат замрзнато.
Абе не биди смешен, секоја година мрзни Црно море, а не кажуваш 27 год не било замрнато :pos:

еве линк од 2011 http://www.youtube.com/watch?v=PCydwONRH9w

линк од 2012 http://www.youtube.com/watch?v=H8QunGN1Itg
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
5.883
Поени од реакции
7.325
Абе ајде :)
Црно Море последен пат замрзнало пред 27 години нешто слично било и со Дунав посебно во делот на Бугарија/Романија мислам дека пред 15тина години оттогаш немаат замрзнато.
Па што мислиш ти мора да се напраи некој паметен да те исцитира,после ќе го нема до 2083 да пише на форум.
Инаку јас прилично ...го сакам снегов и студов ама не до толку...не чини да држи толку време така да се надевам веќе од понеделник ќе почне да се стоплува...да се откачам малце од јакниве и другиве глупости ...раат да си се разголиме ,да може да се прошета на убаво временце:icon_mrgr:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom