Аквариумски риби (општи дискусии)

Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.288
Еј полека со вакви коментари, и немој да се правиш шериф и да кажуваш кој да се затне.
Членот Soundwave е во право и ти наместо да му кажеш БЛАГОДАРАМ за советите, ти му велиш да се затне и да не се прави најпаметен ... свашта што се не ќе прочитам по форумиве :tapp:

Очигледно треба повеќе да се едуцирате за акваристиката пред да пишете ваков глуп коментар.



Подобро во куглата стави си некои украсни камчиња, отколку да малтретираш живо суштество.
колку пристрасно,ако ни се разликуваат мислењата и вкусовите не значи дека треба да браниш член кој вулгарно коментираше мој пост во кој објаснав за моите почетоци во акваристиката !

денес куглата ја немам,но имам еден 60 литарски рај за мојата душа,а ако не беше куглата можеби немаше да го имам денеска ни него.......ако почнува некој со вакво нешто треба да го охрабриш и не можеш да му префрлиш обавеза од 60 литарски аквариум со сите нишани,а немал никакво претходно искуство

во иднина читај подобро што пишат членовите,а не дали ти се допаѓа КУГЛАТА или не......секое добро
 
L

Lu

Гостин
колку пристрасно,ако ни се разликуваат мислењата и вкусовите не значи дека треба да браниш член кој вулгарно коментираше мој пост во кој објаснав за моите почетоци во акваристиката !

денес куглата ја немам,но имам еден 60 литарски рај за мојата душа,а ако не беше куглата можеби немаше да го имам денеска ни него.......ако почнува некој со вакво нешто треба да го охрабриш и не можеш да му префрлиш обавеза од 60 литарски аквариум со сите нишани,а немал никакво претходно искуство

во иднина читај подобро што пишат членовите,а не дали ти се допаѓа КУГЛАТА или не......секое добро
Незнам од кај доби таков впечаток дека јас го бранам Soundwave или дека сум пристрасна ?
Јас само реков дека сето тоа што го имаше напишано Soundwave дека е точно и дека членот наместо да каже благодарам за тоа што се потрудил човекот да му даде совет, он уште му вика да се затни и да не се прај најпаметен ... мислам, дајте луѓе читајте ги сите коментари од почеток до крај за да го сватите муабетот.

И НЕ , нема да охрабрувам луѓе кои што сакаат да почнат со чување на риба во Кугла, подобро е да се откажат од акваристика отколку да малтретираат живи суштества во Кугла.

Никој не им вели на почетниците да почнат со 60 литарски аквариум, али за мало 20/30 литарско аквариумче сигурно се способни да го одржуваат.
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.288
Незнам од кај доби таков впечаток дека јас го бранам Soundwave или дека сум пристрасна ?
Јас само реков дека сето тоа што го имаше напишано Soundwave дека е точно и дека членот наместо да каже благодарам за тоа што се потрудил човекот да му даде совет, он уште му вика да се затни и да не се прај најпаметен ... мислам, дајте луѓе читајте ги сите коментари од почеток до крај за да го сватите муабетот.

И НЕ , нема да охрабрувам луѓе кои што сакаат да почнат со чување на риба во Кугла, подобро е да се откажат од акваристика отколку да малтретираат живи суштества во Кугла.

Никој не им вели на почетниците да почнат со 60 литарски аквариум, али за мало 20/30 литарско аквариумче сигурно се способни да го одржуваат.
Aбе муабетот твој не личи на ништо, а не па кугла ќе личела на нешто.Ниедна риба не се пожалила...
шо муабет е овај од членот што го браниш,па и лајк му даваш ?! што придонесе за новајлијата кој сака да научи нешто и се интересира го караш детенцето,а овој го одобруваш.....ај нека ти биде
 
V

Vollstandig

Гостин
шо муабет е овај од членот што го браниш,па и лајк му даваш ?! што придонесе за новајлијата кој сака да научи нешто и се интересира го караш детенцето,а овој го одобруваш.....ај нека ти биде
Тој муабет ти го кажав,чисто заради ти што даваш таква идеја - ПОЧНИ СО КУГЛА, ЈАС ПОЧНАВ ПА ЌЕ СТИГНИШ ДО АКВАРИУМ. Тоа е исто ко на човек да му речиш, ПОЧНИ ПРВО ДА ВОЗИШ ФИЧО, па после на опел или голф, јас така почнав. Куглата како што е спомнато уназад, и скоро секаде, не е сад за риби, чисто заради тој муабет ти го пишав тој коментар.
Како што напоменав, 20 литарски аквариум 350 денари. Кугла од 2 литри - 400 денари.
Во аквариумот ќе стави опрема да не ги мачи рибите, ништо друго.
 
L

Lu

Гостин
шо муабет е овај од членот што го браниш,па и лајк му даваш ?! што придонесе за новајлијата кој сака да научи нешто и се интересира го караш детенцето,а овој го одобруваш.....ај нека ти биде
Детенцето си праша и си доби одговор, и наместо да биде благодарно за одговорот, тоа уште вели дека членот Soundwave требал да се затни и да не се правел најпаметен.
Немој да мислиш дека нешто го бранам Soundwave, и ти да беше на негово место исто ќе изреагирав, не е благодарно кога некој ти помага ти да му велиш да се затни и да не се прави најпаметен.

И крај на оваа дискусија во оваа тема, ако сакаш ќе продолжиме на ПП, а темава нека си остане наменета за тоа што е.
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.288
прекрасно видео за Ксифофорусот како ги раѓа малечките.....нормално треба веднаш да се премести од мрестилката кога ќе ги фрли малечките зошто лесно можете да останите без нив :D
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
прекрасно видео за Ксифофорусот како ги раѓа малечките.....нормално треба веднаш да се премести од мрестилката кога ќе ги фрли малечките зошто лесно можете да останите без нив :D
Хахаха јако видео. Јас искрено, веќе 2 ипол години во кугла чувам 2 златни караси и супер ми се ... е сега едната започнува да забегува ваљда е од старост, но навистина не ми се зема на мене аквариум многу голема обврска е тоа, а кога би земал, би го направил колку ѕид голем да е.
 
L

Lu

Гостин
Хахаха јако видео. Јас искрено, веќе 2 ипол години во кугла чувам 2 златни караси и супер ми се ... е сега едната започнува да забегува ваљда е од старост, но навистина не ми се зема на мене аквариум многу голема обврска е тоа, а кога би земал, би го направил колку ѕид голем да е.
Верувај ми Куглата е многу поголема обврска отколку Аквариумот.
Куглата треба на секои 3 - 4 дена да ја миеш бидејќи водата станува гнасна, а аквариумчето е многу полесно за одржување бидејќи си ставаш филтер и едноставно не се замараш.

Го променив насловот од „Грижа за рипчиња“ во „Аквариумски риби (грижа, општи дискусии...)“
 
Член од
10 февруари 2012
Мислења
10
Поени од реакции
0
40 литра ставив 5 гупи и 5 неонки и ми умреа 1 гуша о 1 мепмла
--- надополнето: 22 февруари 2012 во 19:25 ---
1 гупа и 1 неонка
 
Член од
9 февруари 2007
Мислења
441
Поени од реакции
61
nezz dali e za tuka ama nema veze prodavam akvariumski ajkuli dolgi 25 30 cm
cena po dogovor nezz koklu da gi dadam :)
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
nezz dali e za tuka ama nema veze prodavam akvariumski ajkuli dolgi 25 30 cm
cena po dogovor nezz koklu da gi dadam :)
фасцинираат ајкулите,кога би имал можност ви направил аквариум,но би го направил како преоден ѕид меѓу спална и дневна онака како рај во душа ми е,е тогаш би чувал од ајкули до пирани све во него...!
 
Член од
10 февруари 2012
Мислења
10
Поени од реакции
0
ставив хиперманган во водата па потоа хидроген 3% за да го неутрализира хиперманганот и сега водата ми е така бела како матна,ќе се исчисти ли или што треба да направам ?​
 

Kajgana Shop

На врв Bottom