Регистрирање на фирма?

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Вака имам еден проблем и ми треба решение. Со еден другар отворивме фирма ДОО ама сеа сакаме да ја префрлиме на друго лице и да ја направиме ДООЕЛ. Ми рекоа дека ако го направиме ова на крај на година во ујп ке сме требеле да платиме по 250 евра двајцата неам појма зошто. Значи фирмата не оставрува никаков промет. Значи ми треба совет, некое најбезболно решение. Ве молам за помош
Не се разбирам многу од оваа проблематика, ама јас еднаш поминав слично искуство, требаше да отстапам од ДОО како управител, и да не ми беше пријател адвокатот, дебело ќе ме кошташе. Требаше триста документи (од свикување на собрание на содружници, носење одлуки за истапување на содружник, до формулари од централен, промена на сите до еден итн итн). Требаше една недела само да се координира адвокат-документи-централен и да бидат во согласно со прописите.

Мое мислење (можда други ќе ти дадат друг совет) е да ја ликвидирате (не под стечај, него да покриете се долгови и да ја ликвидирате) и да си отвори другар ти нова. Така помалце мака и помалце документи. Иначе ќе ти треба адвокат со добри нерви (од централен за запирки му ги враќаа документите) и пријател, оти иначе ќе те кошта дебело за такво малтретирање.
 

Despot

ВОЈВОДА
Член од
25 септември 2008
Мислења
497
Поени од реакции
280
Не се разбирам многу од оваа проблематика, ама јас еднаш поминав слично искуство, требаше да отстапам од ДОО како управител, и да не ми беше пријател адвокатот, дебело ќе ме кошташе. Требаше триста документи (од свикување на собрание на содружници, носење одлуки за истапување на содружник, до формулари од централен, промена на сите до еден итн итн). Требаше една недела само да се координира адвокат-документи-централен и да бидат во согласно со прописите.

Мое мислење (можда други ќе ти дадат друг совет) е да ја ликвидирате (не под стечај, него да покриете се долгови и да ја ликвидирате) и да си отвори другар ти нова. Така помалце мака и помалце документи. Иначе ќе ти треба адвокат со добри нерви (од централен за запирки му ги враќаа документите) и пријател, оти иначе ќе те кошта дебело за такво малтретирање.
А кажи ми дали има некој трошкови за ликвидација, ние немаме никакви долгови, ниту пак имаме остварено некаков профит. Ја отворивме така само.
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
А кажи ми дали има некој трошкови за ликвидација, ние немаме никакви долгови, ниту пак имаме остварено некаков профит. Ја отворивме така само.
Мислам дека е околу 500 денари во централен, не сум сигурен. Како и да е, мислам дека не би требало да е многу кога нема долг.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
716
А кажи ми дали има некој трошкови за ликвидација, ние немаме никакви долгови, ниту пак имаме остварено некаков профит. Ја отворивме така само.
иако немате никакви побарувања, доходи и расходи, сепак должници сте... должите за фирмарина 8.000 денари за секоја година одкако постои фирмата, понатака за радио дифузна такса за секој месец одкако постои, завршна сметка поднесена со состојба нула за секоја година... без подмирување на овие трошоци нема затварње на фирмата. и должите на државата.

понатака гасењето не е лесно, брзо и слично... она цената од погоре дека тоа се 500 денари во централен регистар е само една точка од целата прикаска... нај убаво правник да земе да ја среди и да си платиш за тоа. т.е. за услугата...

колку за инфо само, дека јас пред 2-3 месеци ликвидирав една фирма ТП, и со сите долгови од овој тип, натрупани за 5-6 години со се правникот ме кошташе околу 1250 евра.. пари што договдина ке беа 1500, па за 2 години ке бидат 1850 и така...
 

Alek_rjk

Za prviot vpecatok nema vtora sansa
Член од
14 март 2006
Мислења
387
Поени од реакции
4
И кон двете. Само да се набави фискална каса не е толку проблем. Тоа што повеќе ме интересира е регистрирањето на вработени (за кој не сакам да има за да не плаќам опремнина иако не ми пречи да не земам зелени картони) како и тоната сума на регистрирање на фирмата. Домен на услуги е издавање на интелектуална сопственост (креирање на дизајн) како и можеби привремени продажба на флаери, летоци, веб страни и сл.
12000 ти е фискализација (каса и инсталирање за за твојата дејност)
6000 ти е целосна регистрација на фирма
Првите месеци нема потреба ниеден вработен да имаш. А понатака бработисисе ти само.
 
Член од
12 март 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво.
Жал ми е за моите грешки во македонскиот јазик))).
Јас сум бил во проучувањето на прашањето за создавање на нова фирма во Македонија. За жал, се додека не најде уште еден начин за да добиете информации. Можеби некој знае одговорите на моите прашања?

Заинтересирани за регистрација на компанијата во Македонија.
1. Колкави се трошоците за воспоставување на новата фирма?
2.Дали треба да се регистрира адреса на живеење во Македонија?
3. Што е фреквенцијата на известување?
4. Дали постојат некои ограничувања за работа со девизна?

Однапред ви благодариме.
Ако некој му треба совет или слични други информации во врска со Латвија Литванија или би бил среќен да.


Фирмата прво ќе се направи со работењето на трговијата на големо без увоз во Македонија. На пример, за купување во Бугарија и извоз на Литванија.
Дали воопшто штетни, финансиската инспекција?)))
 
Член од
18 октомври 2009
Мислења
4
Поени од реакции
0
zdravo, me interesira dali moze nekoj da mi dade informacija dali mozam kako fizicko lice da prodavam produkti vo makedonija ili e neophodno da se registrira firma da bi se razvila prodazbata. Inaku tip na proizvod: obleka, čevli......
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
zdravo, me interesira dali moze nekoj da mi dade informacija dali mozam kako fizicko lice da prodavam produkti vo makedonija ili e neophodno da se registrira firma da bi se razvila prodazbata. Inaku tip na proizvod: obleka, čevli......
Можеш од дома или по куќи од врата на врата.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Здраво.
Жал ми е за моите грешки во македонскиот јазик))).
Јас сум бил во проучувањето на прашањето за создавање на нова фирма во Македонија. За жал, се додека не најде уште еден начин за да добиете информации. Можеби некој знае одговорите на моите прашања?

Заинтересирани за регистрација на компанијата во Македонија.
1. Колкави се трошоците за воспоставување на новата фирма?
2.Дали треба да се регистрира адреса на живеење во Македонија?
3. Што е фреквенцијата на известување?
4. Дали постојат некои ограничувања за работа со девизна?

Однапред ви благодариме.
Ако некој му треба совет или слични други информации во врска со Латвија Литванија или би бил среќен да.


Фирмата прво ќе се направи со работењето на трговијата на големо без увоз во Македонија. На пример, за купување во Бугарија и извоз на Литванија.
Дали воопшто штетни, финансиската инспекција?)))

И мене би ме интересирале овие информации, дали некој може да помогне со информации?

Дали постојат агенции, фирми кои отвараат фирма за тебе, дали е поисплатливо да се регистрира скроз нова фирма или да се отвори подружница на странска фирма во МК?


Би било добро да се направи листа од сите давачки за отварање на фирма, и колку брзо отприлика оди постапката?

Колку чини сметководител?

Некои практични искуства, добар дел од вас веќе имате фирми, па не би требало да имате проблем да одговорите на овие прашања.
 
Член од
5 април 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво
Ме интересира дали може веќе вработено лице да се регистрира како трговец-поединец и да отвори фирма (дуќан)?
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
716
Здраво
Ме интересира дали може веќе вработено лице да се регистрира како трговец-поединец и да отвори фирма (дуќан)?
вработено лице неможе да отвори трговец поединец, ама затоа може дооел да отвори и да биде сопственик, ама и само сопственик, нема да може да се пријави во таа фирма се додека не се одјави од местото каде што е вработено... може да пријавува други лица во својата фирма..
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Ме интересира кои се трошоците да регистрирам фирма за давање на софтверски услуги во странство. Дали ќе треба увоз-извоз и кои се даноците на тоа?
Слушнав дека за увоз извоз не се плаќаат даноци а за софтвер дека е само 5% данокот.

Ако може со конкретен пример пошто не ги разирам многу работиве, како се праќа фактуа во странство кои се обврските итн.
Исто ме интересира дали мора да имам вработен во фирмата за почеток пошто немам да имам многу големи приливи првите месеци.
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Треба да регистрираш ДООЕЛ, околу 8-10 илјади, нема врска што ќе правиш, таа е увоз извоз. За со странство, треба девизна сметка да отвориш, и фактура на англиски и превод на македонски на истата. Данок за увоз немаш.

Потоа чим веќе имаш се средено, кога ја праќаш фактурата, ти уплаќаат пари, ти стигаат по 2-3 дена, и треба да дадеш изјава кој основ ти се (има ставка Компјутерски услуги), ти легнуваат на девизната. Треба да направиш купо-продажба на девизите со банката и ти легнуваат на сметка од фирмата. На нив немаш никаква обврска (од даноци итн). Потоа од нив си даваш плата, плаќаш книговодители, радиодифузни, провизии и трошоци за банката итн итн.

За вработување, мора да имаш 1 вработен во ДООЕЛ (управителот) и да му исплаќаш плата до секој 15 за претходниот месец. Можно е да има олеснувања за новоформирани фирми, тоа не знам.

Јас го работам речиси истото, така да ако те интересира уште нешто (трошоци, искуства итн) прашај.
 
A

Accipiter82

Гостин
Јас кога ја отворив фирмата (дооел) платив 8000 за отварање. Сета работа ми ја сврши адвокатот. Исто како што рече cYb3rc0re давацки секој 15 во месецот за платата. Мене ми иди 15,000 денари 10,000 нето платата + 5000 доприносите и даноците. Имаш на годишно ниво да платиш 5000 фирмарина (ова ти зборам за Битола) . Види на овој сајт имаш интересни текстови за тоа како да го развиваш бизнисот http://biznis101.com/
 
Член од
2 ноември 2011
Мислења
68
Поени од реакции
81
Дојдов до идеја за бизнис кој може за почеток да се работи од дома. Како и да е мора да се регистрира, но она што го дознав е дека доколку се региструра фирма, истата мора да има просторија(нормално) она што ме збуни е дека треба да биде опремена со техника од 5000 евра минимум. Реално јас тие пари ги немам... па може ли некој да ми објасни подетално...всушност дали е тоа вистина...и се во врска со регистрација на фирма.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom