ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Член од
2 август 2011
Мислења
81
Поени од реакции
41
Се мислев дали да досадувам и јас каде се амфите ама чим некој пишал пред мене ..ајде и јас ! Каде е пред. 4(информатика мислам )
 

Ivana*Antique

Чисто информативно
Член од
5 септември 2011
Мислења
312
Поени од реакции
144
Кога ќе влезеш од главниот влез на правен, право по скалите е амф.7 , амф.4 е од главниот влез по скалите десно па пак десно до крај , а амф. 10 е од бифето лево , малце подоле од компјутерската училница , не сум баш сигурна за последниов.
Ок фала, ме спаси од лутање низ правен :)
 

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.537
Поени од реакции
2.229
А вака, ако нема некој пред мене прашано, што ќе кажете за следниве имиња?
Д-р. Б.Давитковски
Д-р. Т.Каламатиев
Д-р. В.Камбовски
Д-р. Д.Мицковиќ
 
O

Orion.

Гостин
Општ дел граѓанско освен белата книга и белиот практикум има ли уште задолжителен материјал? По старо имаше 3 помаранџести книги и практикум:)
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
354
Поени од реакции
153
Општ дел граѓанско освен белата книга и белиот практикум има ли уште задолжителен материјал? По старо имаше 3 помаранџести книги и практикум:)
Трите помаранџести споени се во една книга...и мислам дека 90 посто исто е, мал дел е сменет во новата (бела) книга. За практикумот незнам
 
Член од
21 август 2011
Мислења
145
Поени од реакции
46
Ај некој што ќе слуша сега предавања нека праша убаво за книгите граѓанско , дали материјалот е ист како претходните години особено практикумот па нека пише
 

Ivana*Antique

Чисто информативно
Член од
5 септември 2011
Мислења
312
Поени од реакции
144
Ај некој што ќе слуша сега предавања нека праша убаво за книгите граѓанско , дали материјалот е ист како претходните години особено практикумот па нека пише
Ок јас утре имам, ќе прашам и ќе пишам...
 
Член од
2 февруари 2012
Мислења
8
Поени од реакции
1
Гледајте да полагате кај Бачовска , ако не можете да одговорите некое од прашањата ќе ви даде ново (претежно за социолозите и нивните дела) ,кое исто така може да ви го даде за повисока оцена. Кај Спасов никако , освен ако ја имате совладано ненормално социологијата. Пошо скоро сите ги падна што имаа делумно знаење а на останатите за пишење висока оцена ,не им правеше проблем.
--- надополнето: 7 февруари 2012 во 13:00 ---
Гледајте да полагате кај Бачовска , ако не можете да одговорите некое од прашањата ќе ви даде ново (претежно за социолозите и нивните дела) ,кое исто така може да ви го даде за повисока оцена. Кај Спасов никако , освен ако ја имате совладано ненормално социологијата. Пошо скоро сите ги падна што имаа делумно знаење а на останатите за пишење висока оцена ,не им правеше проблем.
kaj Bacovska e dovolno samo da ja sarmiras i si polosil(y)
--- надополнето: 7 февруари 2012 во 13:03 ---
--- надополнето: 7 февруари 2012 во 13:00 ---

kaj Bacovska e dovolno samo da ja sharmiras i si polozil(y)
sekoj na svoj nacin:pos:
 
O

Orion.

Гостин
Вака, новиот систем на полагање(влезни колоквиуми и усен испит) е само за прва година така? Зашто на силабусот по Меѓународно приватно право(предмет од 3та година 6 семестар) пишува дека ќе се полага со влезен колоквиум и есејски прашања?
 

Advokatce

откачено
Член од
2 ноември 2009
Мислења
209
Поени од реакции
27
Д-р. Г.Калајџиев
Д-р. Г.Коевски
Д-р А.Јаневски
Д-р. П.Гавроска .......... ?????
 
Член од
28 април 2010
Мислења
89
Поени од реакции
30
Вака, новиот систем на полагање(влезни колоквиуми и усен испит) е само за прва година така? Зашто на силабусот по Меѓународно приватно право(предмет од 3та година 6 семестар) пишува дека ќе се полага со влезен колоквиум и есејски прашања?
истото го пишува и на Трудово право но мислам дека е ова заради запознавање на новите генерации а ние по старо се додека не кажат до кога ќе се полага по старо.Стариот систем пред ЕКТС им дадоа рок до 2010 год. да ги положат сите испити и се стекнаа со VII-СТЕПЕН,потоа и еден испит да немаш положено ги префрлија по ектс(не им се важеа Одбрана и заштита,Методологија на право и др.) Семејно и наследно се 2 предмети и добија 180 кредити и веслаа уште 120 за адвокати а по старо на најголем број им недостасуваше само ужасното Граѓанско-процесно и добиваш VII-СТЕПЕН.Претпоставувам дека последна генерација беше 2010/2011 по старо значи до 2012/2013 би требало да завршат,еднаш да бидат Е-2 и еднаш апсолвенти да полагаат редовно и уште една година како апсолвенти повторно и крај.Значи од Октомври 2015 би требало на Правен да го нема сегашново полагање испит на компјутер и 20 поени од есеј ако нешто друго во меѓувреме не им падне на памет.
 
O

Orion.

Гостин
истото го пишува и на Трудово право но мислам дека е ова заради запознавање на новите генерации а ние по старо се додека не кажат до кога ќе се полага по старо.Стариот систем пред ЕКТС им дадоа рок до 2010 год. да ги положат сите испити и се стекнаа со VII-СТЕПЕН,потоа и еден испит да немаш положено ги префрлија по ектс(не им се важеа Одбрана и заштита,Методологија на право и др.) Семејно и наследно се 2 предмети и добија 180 кредити и веслаа уште 120 за адвокати а по старо на најголем број им недостасуваше само ужасното Граѓанско-процесно и добиваш VII-СТЕПЕН.Претпоставувам дека последна генерација беше 2010/2011 по старо значи до 2012/2013 би требало да завршат,еднаш да бидат Е-2 и еднаш апсолвенти да полагаат редовно и уште една година како апсолвенти повторно и крај.Значи од Октомври 2015 би требало на Правен да го нема сегашново полагање испит на компјутер и 20 поени од есеј ако нешто друго во меѓувреме не им падне на памет.
Ок меѓутоа зашто уште сега ги смениле силабусите кога тоа за нас не важи, само забуни да направаат. Кога ќе дојдат втора година тие сега што се прва,тогаш нека ги мењаат. Јас имам од прва неположено граѓанско право, го презапишав вонредно, дали ќе го полагам по старо(колоквиуми35+35+есеј20+активност10) или според ново(влезни колоквиуми и испити)?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom