Смртна казна во Македонија? Да или Не?

Дали во Македонија би требало да постои егзекуцијата како казна?

  • Да

    Гласови: 509 58,8%
  • Не

    Гласови: 357 41,2%

  • Вкупно гласачи
    866

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Сум за смртна казна можеби тогаш народот ќе сване дека не треба да се изживува со секој и ќе размисли што ќе му следува па можеби ке му проработи замрзнатата свест зашто што како што изминува времето наликуваме на познатите кланови,убиства,измачувања,силувања,масакри,педофилија,итн.Страшно време дојде и во мирните градови веќе е ризик да се живее :jaj:
овие случувања не се појавија сега за прв пат туку сега почнаа да ги ловат. Сите овие работи се случуваа наназад со годнини.
смртната казна никогаш немала ефект за намалување на злосторствата туку напротив обратно секогаш ги зголемувала. Тоа се вика brutality effect.
 
Член од
21 декември 2008
Мислења
213
Поени од реакции
15
Кога ја отворив темата, пред да гласам ги видов двата понудени одговори и си велам, предвидливо е кој одговор има 90% гласови, но сум грешел.
НЕ МИ СЕ ВЕРУВА ДЕКА 54.88% ГЛАСАЛЕ ЗА "ДА"

па ова е лудост
 

Ares

Immortall
Член од
3 февруари 2009
Мислења
154
Поени од реакции
11
Ма смрт инстантно за ѓубрињата шо не му иде паметот. Да го ставеле во затвор, како не, јас лично знам пример шо беше во затвор на 2 пати по 3 години и пак сеа излезе и пак злодело направи! И? Да го затворат сеа и после 2-3 години кога ке го пуштат пак да измалтертира некој? Ма бесилка одма бре Инстантно!:salut:
 

Paris-of-Troy

In God We Trust
Член од
5 јануари 2009
Мислења
18
Поени од реакции
0
Подржувам смртна казна само за психопативе што ги злоупотребуваат своите деца и за педофиливе останатото се мозе да помине со затворски казни
 

PepoOo

[d^.^b]
Член од
7 април 2008
Мислења
621
Поени од реакции
24
Да.
Подржувам посебно за педофилите и убијците.
 

Ava

Член од
9 февруари 2009
Мислења
15
Поени од реакции
0
Jas sum za smrtna kaznaz,za siluvaci i za rodoskernavenje. Drugite mozebi i mozat da se promenat:nesvest:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.797
Апсолутно против, мора да си го оправдам потписот :icon_lol:.
 
Член од
19 март 2007
Мислења
372
Поени од реакции
2
ЗА ЗА ЗА!!!!!!!!!!!
мислам дека после ова со вакцините за заушки што се случува ако се докаже дека некој го направил тоа за свој профит мора да се беси на плоштад. друго решение нема
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.741
Поени од реакции
12.184
Гласав за, сепак има нелуѓе кои заслужуваат. Арно им направија кинезите на "млекарите". дали поклон столче од Евн, сеедно. Штета што немаме гулази, можеа и таму да преспијат едно 40-50 години. Како што рече ico_family, тоа се непростливи грешки за вакцините, не се само педофилите во кошот за смртна казна.
 
Член од
7 јануари 2009
Мислења
406
Поени од реакции
8
Смртна Казна овде не ни е потребна.Во македонија а и нема случаеви кои би ја добиле оваа најстрога казна.Мислам дека не би требало да се употребува зошто денес живееме во еден демократски свет во кој има многу други употребливи санкции.:smir:
 

blaster1

Искусен Кајганџија
Член од
16 декември 2008
Мислења
777
Поени од реакции
26
За монструозни луѓе да треба смртна казна.Ова веќе не се трпи:убиство,силување,педофилија...Па нека се стави веќе крај на ова.
:salut:
 
Член од
5 октомври 2008
Мислења
1.287
Поени од реакции
314
За монструозни луѓе да треба смртна казна.Ова веќе не се трпи:убиство,силување,педофилија...Па нека се стави веќе крај на ова.
:salut:

Се согласувам постојат секакви монструми кои не заслужуваат да живеат.
 

koleee

Убер Македонче
Член од
6 јули 2008
Мислења
643
Поени од реакции
42
така е и јас сум за. Само режимот смртна казна може многу работи да спречи...
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Emi mnogu se skapi inekciite, kaj smrtna kazna. A i struja mnogu vlece taa elektricnata stolica...
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Смртна Казна овде не ни е потребна.Во македонија а и нема случаеви кои би ја добиле оваа најстрога казна.Мислам дека не би требало да се употребува зошто денес живееме во еден демократски свет во кој има многу други употребливи санкции.:smir:
Зашто да не е потребна, човекот е најголемиот ѕвер на планетава и потребна е во одредени случаеви.
Што мислиш, ако недај боже си ваков како твојов аватар изобличен и некој ти го направил тоа, а па да не зборам за чедоморство, не заслужува тој СМРТ? Абе да сум јас би го мачел како Исус во Страдание на Мел Гибсон.

ЕДИТ: Да би требало да има во одредени случаи и некој со разум и што размислува да ја донесува таа пресуда а колку би било тоа можно можеме да видиме ако се воведе како казна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom