ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Член од
20 септември 2011
Мислења
26
Поени од реакции
7
Ovaa godina za prv pat treba da prijavam popravni vo rokot sto e do 18.Gledam deka na stranava na praven nesto ne e vo red duri i voopsto ne ja dava opcijata e-student.Dali mozebi nekoj znae dali i porano pravelo vaka zasto sme sepak premnogu studenti i dali ke go opraat denovive:confused:Posto imame samo uste 2 dena..... Fala vi:)
 
Член од
8 мај 2007
Мислења
77
Поени од реакции
0
Знае некој што треба да се пишува на есеј стварно?? Не мислам на темата, туку поспецифично ако може некој да објасни што се бара//
 
Член од
30 октомври 2009
Мислења
363
Поени од реакции
261
Дали знае некој да ми каже за Граѓанско Процесно право како изгледа есејот? И дали може да се најдат прашања за испит што се паѓаат?
 

Advokatce

откачено
Член од
2 ноември 2009
Мислења
209
Поени од реакции
27
ај кој полагал денес 1..2..3..год да каже дали беше во ред системот за полагање...да не имаше нешо " технички " проблеми...ве молам пишете итно е !!! ајде :vozbud:
 

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.537
Поени од реакции
2.229
ај кој полагал денес 1..2..3..год да каже дали беше во ред системот за полагање...да не имаше нешо " технички " проблеми...ве молам пишете итно е !!! ајде :vozbud:
Го обарате системот за да одложите полагање?:pos:
 

Ivana*Antique

Чисто информативно
Член од
5 септември 2011
Мислења
312
Поени од реакции
144
Дечки бе, ај некој нека каже како е полагањето кај Историја поповска, Економика Кандикјан и стојков, Социологија кај Бачовска и Вовед во право кај тасковска, ме интересира кој како испрасува, има ли нешто што треба да се знае, пример некој сака опширно или главните црти, значи прашувам за испит кај тие професори па ако може договори од колеги што имаат полагано кај горенаведените професори, ќе бидам многу благодарна :)
 

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.537
Поени од реакции
2.229
Дечки бе, ај некој нека каже како е полагањето кај Историја поповска, Економика Кандикјан и стојков, Социологија кај Бачовска и Вовед во право кај тасковска, ме интересира кој како испрасува, има ли нешто што треба да се знае, пример некој сака опширно или главните црти, значи прашувам за испит кај тие професори па ако може договори од колеги што имаат полагано кај горенаведените професори, ќе бидам многу благодарна :)
Значи вие сте први што одговарате усно, меѓутоа за моја несреќа а ваша среќа јас бев на усно кај Кандикјан за 1 поен што ми фалеше, па можам да споделам нешто!
Т.е. и нема многу што да се споделува, ама бара да се има добро научено, мене и уште неколку други луѓе првиот пат не врати што незнаевме 1 од 5-6 прашања и тоа за поен и за вториот пат научив добро и ме пушти! А во врска со испрашувањето мислам дека прашуваше поопшти работи! Пример некакви методи имаше таму, за пазарна економија, фискална и монетарна општо и карактеристики.....
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
На 25ти поправен Вовед во право и испит Социологија.Можно е ова да ни го напрает или ќе сменат датум нешо?Ама ко шо гледам к*р ги болит на 26ти ни е и испит Историја (y)
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
354
Поени од реакции
153
Знае некој што треба да се пишува на есеј стварно?? Не мислам на темата, туку поспецифично ако може некој да објасни што се бара//
Споредба на начини на стекнување право на сопственост (екпропријација, денациoнализација, конфискација итн), со што гледај да го користис практикумот што е можно повеќе т.е цитирај членови (само немој да го препишеш цел есеј од практикум). Тоа е во глобала, и зависно во какво расположение ќе биде Тинчето :D со среќа
 
Член од
28 април 2010
Мислења
89
Поени од реакции
30
колеги што паѓа есеј право на друштва? што имаше во декември?
 
Член од
21 август 2011
Мислења
145
Поени од реакции
46
На 25ти поправен Вовед во право и испит Социологија.Можно е ова да ни го напрает или ќе сменат датум нешо?Ама ко шо гледам к*р ги болит на 26ти ни е и испит Историја (y)
На страната на правен имаш објавено други датуми за полагање историја на право,ако си прва и ако полагаш усно , ова на 26ти е за претходите години , мислам дека етака
--- надополнето: 17 јануари 2012 во 00:19 ---
Знае ли некој дали поправниот есеј по променета економика кај Ванчо ќе биде на прашања или лекција ??
 
С

Сатори

Гостин
На страната на правен имаш објавено други датуми за полагање историја на право,ако си прва и ако полагаш усно , ова на 26ти е за претходите години , мислам дека етака
--- надополнето: 17 јануари 2012 во 00:19 ---
Знае ли некој дали поправниот есеј по променета економика кај Ванчо ќе биде на прашања или лекција ??
Ќе биде ист како редовниот есеј, само што прашањата ќе бидат на цела книга.
Фокусирај се на прашањето и биди концизна и пишувај се од учебникот.
 

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.537
Поени од реакции
2.229
И на друштва одвај по 3-4ца од група добиваат по 20! Пример јас имам копи пејст од книга за ЈТД пишувано и имам 17 поена! Страшна работа!
 
Член од
12 јануари 2012
Мислења
15
Поени од реакции
0
Дали има некој кој има презапишано предмет вонредно,а не му се отвара ел.досие?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom