Ви се случила некоја натприродна работа?

Член од
2 декември 2011
Мислења
8
Поени од реакции
3
Низ темава иам читано се сеќавам имаше неколку вакви случки. Демек, мозокот ти е разбуден а телото сеуште ти спие, во тој фазон беше. Како и да е, не сакам да ми се случи, језиво ебате!
senka te ima gazeno koga taa e vrz tebe nemojs da zborvis imam napisano vo vrska so senkqata kaj mene mislam deka e na 96 strana
 
Член од
12 јуни 2011
Мислења
551
Поени од реакции
297
Ова со сенкиве на мој близок другар му се има случено, а и за еден друг човек. Позната работа е веќе оваа и е најјезива од сите. :cenzura:
 

Milla*

100% Milla
Член од
15 јуни 2009
Мислења
254
Поени од реакции
41
Не ми се спие и читав кој какви случки имал. На моменти ме фаќае страв признавам. Инаку јас можеби дека сум тврдоглава и инаетчика :) или не знам од што не им давам значење на вакви случки кога ми ги кажуват, им велам ти се присторило не е ништо :).
Имам братучетка која премногу се плаши, не кажува од што и е, а и не сака да иде некаде некој да и помогне. Таа буквално спие со вклучен телевизор, вклучено светло или кога ќе се раздени ќе си легне. Искрено кога спиеме заедно прво чекам таа да аспие па после јас :) Кога сме искочени таа не оди со главата напред туку цело време гледа што има позади неа. Не е убаво тоа знам, премногу е преплшена од нешто.
Искрено ми се немаат дешавано некои ептен језиви ствари, а ви кажав и кога се деси нешто не му давам значење, се првам како ништо да не е. ( Иначе сум студент во ск-за да биде појасно)
1. Пред година дена, седев во стан во Аеродром, 13ти петок, гледав филм и мобилнот што речиси и не го користам тој почна да звони, се почудив кој ме бара на тој број... Не ме бараше никој, вонеше аларамот во 3 и нешто пополноќ. 100 пати проверив убаво, немав ставено аларм ниту имаше знкче на телефонот дека имам ставено аларм. Да ми беше чудно, али такви ситуации наоѓам некои мои решенија смо да не паничам :) ( ми се деси истото уште еднаш после некое време :))
2. Сега седам во стн во Карпош ( кај драмски театар) и почесто седам сама, цимерките ретко се дома. Зградата е стара и се се слуша од кај комшиите. Тоа уште повеќе може да те заплаши. Си легнувм да спијам, ако сум уморна веднаш ке заспијам, ако не се вртам и може и после еден саат ке спијам. Си лежев долго време и веке онка осекам дека заспивам и полубудна осекам како некој оди по креветот, буквално оди, не по мене туку одстрана кај што има место си оди. Тоа не се дешава секоја вечер, али се дешаава, али ај пак не се потресувам толку. Повеќе страв имам од живите :) Исрено мислев дека само јас го осекам тоа. Потоа земавме да чуваме мачиња, и сега се дешава тоа и станам да видам да не се мачињата али не се они :)
-Дојдоа двете братучетки да спијат кај мене (таа што се плши и една што нема страв од ништо :)) таа што не се плаши си легна, ние двете останавме уште многу време будни кога си отидовме да си легнеме, братучетка ми стана и кажа дека нешто и чукнало под креветот како што некој ти чука на врата. Ја убедив дека и се присторило али ипак спиевме со светло-не знам што е фината, ама не спијам у таа соба кога сум сама :)
* Е сега за да се убедам сама себе дека ми се присторува случајно наидов на нешто на нет (само да објаснам дека многу често ме боли глава и бев на испитувања за синуси али сосема се е ок ) сега малку copy-paste со што се убедувам дека нема ништо:
Мигрената може да предизвика мирисна халуцинација.
- Олфакторна (мирисна) халуцинација, односно чувство на некој мирис кој не е присутен може да се појави за време на мигренската аура.
Мигрената може да предизвика слушна халуцинација.
- Аудитивна халуцинација, односно слушање на звуци кои не се присутни, може да се појават за време на мигренската аура.
http://www.zazdravje.com.mk/upload/content.php?2875-15-факти-за-мигрената-кои-можеби-не-сте-ги-знаеле&fb_source=message

* Само уште нешто, не велам дека не постојат такви заебани случки, само сега светот е понапреден за се нешто се наоѓа објаснување, а ги има многу и бидејќи се десило некад сега има секави обичаи и ритуали за се нешто. Поздрав
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.410
Поени од реакции
6.031
Една не-морбидна кратка случка која мене ми се случи пред некое време .

Си излегвам од дома да се најдам со другарот и по пат го гледам мојот познат сограѓанин на велосипед(точак де) со гума од кола во едната рака... и само што си реков "Ќе ја испуштит гума....та" и ете ја право гумата во мене ...http://www.youtube.com/watch?v=Im7YSbBTNgg
 

Геврек

O ALQUMISTA
Член од
6 ноември 2008
Мислења
770
Поени од реакции
483
Еве што ми се случи нокеска...

Дремам така во полусон укочен од студот(додека да се стоплам под кебе) и одеднаш ја осекам главата како ми се здрвува онака како под напон и голем притисок проследен со зуење, ја помрднав главата и целото тоа чувство го снема...
За момент помислив дека е крј на светот :pos:
 
Член од
2 август 2011
Мислења
139
Поени од реакции
44
ne no bas bi sakala da mi se sluci nesto misticno. jas odamna go ceka GOSPOD BOG da go vida i da go prasam nesto no nikako da se sluci taa sredba.o_O
 
L

Löwe

Гостин
Не е нешто мистериозно али замене интересно. Минатата ноќ пред да заспијам, не ми се спиеше и онака си фантазирав како ова, она ќе направам незнам ти што. Заспивам и потполно истиот сон го сонувам, потполно. Претпоставувам дека за ова веројатно објаснување е Човек сонува тоа и што го мисли
 
Член од
25 јануари 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
АЈ ова да го дефинирате што може да биде... ако верувате во духови....

Имам куќа во Битола во која порано живееше баба ми и таа 2001-ва година почина и сега 2004-та година ја се запишав во Битола на факултет (од толкаво Скопје ја у Битола, па добро да избегам малце од Скопје, али јебига пак Скопје е поубаво :lol: ) али да се вратиме на работата, значи пред месец дена во Битола во куќата се враќам јас негде околу 2 часот после полноќ дома од скитање (инаку сам живеам во куќата, немам цимери) и си легнав в кревет и гледав телевизија и едно време во кујната почна да тропа нешто и го намалив телевизорот да слушнам што е како е, и тропањето продолжи си мислиш како да паѓаат тави, чаши, тенџериња и си викам што ќе да е ова, нема шанси некој да влегол кога пред тоа си праев јадење во кујна а све беше чисто и го изгаснав телевизорот и си слушав како тропа нешто во кујна цело време и така и си заспав и сабајлето кога се разбудив негде околу 10 часот отидов во кујна да си направам кафе и вратата од кујната за кон ходникот беше подотворена (инаку куќата ја реновиравме, а порано таа врата што сега оди кон ходникот беше врата за надвор влезна/излезна врата беше) па сега дали е можно духот да кажам на баба ми да скита низ куќата и да киднал низ таа врата ??? Дали духовите или некој ги нарекуваат изгубени души што талкаат по светот се враќаат во своите домови кај што живееле порано ?
Само на другариве и другарките од Битола т.е. на факултет што сме не сум им спомнал за ова, затоа што ако им спомнам после ќе им биде страв да доаѓаат кај мене на кафе или на журка као што имам обичај журки да праам таму... 8)
Ако мисли некој дека се зезам, не се зезам, туку вистина е....[/quote

Baba mi pocina vo 2006 god.na zidot do krevetot vo dnevnata soba eve veke 6 godini ima dva otpecatoci od dlanki i ne se brisat nikako....:S pozdrav od pp.....
--- надополнето: 25 јануари 2012 во 00:27 ---
АЈ ова да го дефинирате што може да биде... ако верувате во духови....

Имам куќа во Битола во која порано живееше баба ми и таа 2001-ва година почина и сега 2004-та година ја се запишав во Битола на факултет (од толкаво Скопје ја у Битола, па добро да избегам малце од Скопје, али јебига пак Скопје е поубаво :lol: ) али да се вратиме на работата, значи пред месец дена во Битола во куќата се враќам јас негде околу 2 часот после полноќ дома од скитање (инаку сам живеам во куќата, немам цимери) и си легнав в кревет и гледав телевизија и едно време во кујната почна да тропа нешто и го намалив телевизорот да слушнам што е како е, и тропањето продолжи си мислиш како да паѓаат тави, чаши, тенџериња и си викам што ќе да е ова, нема шанси некој да влегол кога пред тоа си праев јадење во кујна а све беше чисто и го изгаснав телевизорот и си слушав како тропа нешто во кујна цело време и така и си заспав и сабајлето кога се разбудив негде околу 10 часот отидов во кујна да си направам кафе и вратата од кујната за кон ходникот беше подотворена (инаку куќата ја реновиравме, а порано таа врата што сега оди кон ходникот беше врата за надвор влезна/излезна врата беше) па сега дали е можно духот да кажам на баба ми да скита низ куќата и да киднал низ таа врата ??? Дали духовите или некој ги нарекуваат изгубени души што талкаат по светот се враќаат во своите домови кај што живееле порано ?
Само на другариве и другарките од Битола т.е. на факултет што сме не сум им спомнал за ова, затоа што ако им спомнам после ќе им биде страв да доаѓаат кај мене на кафе или на журка као што имам обичај журки да праам таму... 8)
Ако мисли некој дека се зезам, не се зезам, туку вистина е....[/quote

Baba mi pocina vo 2006 god.na zidot do krevetot vo dnevnata soba eve veke 6 godini ima dva otpecatoci od dlanki i ne se brisat nikako....:S pozdrav od pp.....
 

-Rubik-

>>{- _ -}<<
Член од
31 октомври 2009
Мислења
315
Поени од реакции
101
може не е нешто ептен натприродно, но да си кажам јас. Ко помал, сонував едно место, куќи, едно друго.... По една година заминав на одмор во бугарија, и таму кај што бев, беше истото место како што го сонував, ама буквално истото, до детаљ. и ја незнам што чудо е, ама ми се случи.o_O
 
Член од
27 март 2011
Мислења
348
Поени од реакции
151
neznam dali e ova natprirodno ama vo posledno vreme za mnogu raboti mislam deka veke mi se slucile isti sliki vo glavata isti sceni,neznam dali e dezavu posebno zasto veruvam vo reinkarnacija i prethoden zivot.neznam sto da praam zivotov mi se pretvora vo nekoj koj odnapred go izziveal i ja sum tuka samo da potvrdam da kazam da taka e,toa se slucilo
--- надополнето: 27 јануари 2012 во 21:19 ---
ili pak ova ke go raskazam-ponekogas koga si legnuvam mi se desava da osetam eden vozdusen bran da pomine vrz krevetot i mene-kako vodeniot sto e samo vozdusen ili pak kako zamjotrez ama tesko primetliv i pravoliniski,taka ke naprai edno buvv,vrz sobata i togas eden del od zavesata ke posne da se mrda kako da duva nesto vo nea.neznam sto e si legnuvam samo ako mnogu mi se spie i ne se zamaram mnogu ama sepak sakam da spodelam
--- надополнето: 27 јануари 2012 во 21:31 ---
ili pak iam primeteno perkite od vintilatorot sami da se vrtat,poleka,i toa koa nema nikakov veter ni promaja.
 

Mama.

уметник
Член од
23 јули 2011
Мислења
524
Поени од реакции
326
eve uste edna slucka veruvajte mnogu gi ima...eden son me razbudi da kazam ne bev skros zaspana i mi veli nekoj glas-stani javi se na ...... toj broj -skokam jas kako poparena zemam penkalo go pisam brojov i so si vikam za cudo brojov od makedonija bese mobilen,si vikam so da pram zaminvam na rabota janza me jade zosto na brojov mi rece nekoj glas da se javam nerva me faka vrtam niz sankot kako ulava aj si vikam da vidam koj ke se javi vrtam jas so skrien broj zenski glas se javuva postara osoba alo vika jas iskljucvam so da kazam deka na son mi rekoja da se javam na brojov ke me napraeja luda i jas brojot v kanta --i den denes zalam so ne se javiv veke 5godini se pominati barem brojot da go zacuvav mozebi ke soberev hrabrost pa ke im kazev so mi se sluci i den denes neznam so mozese da bidit rabotava
kako malecka sonuvav eden son,kako biram nekoj telefonski broj i baram devojce po ime ivana... prezimeto sega veke ne go pamtam... reshiv da se javam... mi se javuva postar covek i jas najnormalno ja baram ivana ......, a covekot od drugata strana mi veli, moment, sega ke ja viknam...
mnogu sakav da znam zoshto sum go sonuvala brojot i imeto na devojceto, ama isto kako tebe, si pomisliv deka e glupavo da kazam deka sum go sonuvala brojot...
 
Член од
2 декември 2011
Мислења
8
Поени од реакции
3
kako malecka sonuvav eden son,kako biram nekoj telefonski broj i baram devojce po ime ivana... prezimeto sega veke ne go pamtam... reshiv da se javam... mi se javuva postar covek i jas najnormalno ja baram ivana ......, a covekot od drugata strana mi veli, moment, sega ke ja viknam...
mnogu sakav da znam zoshto sum go sonuvala brojot i imeto na devojceto, ama isto kako tebe, si pomisliv deka e glupavo da kazam deka sum go sonuvala brojot...
ima nesto
 

Kajgana Shop

На врв Bottom