Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
јас и она сме моментално во фаза на мување ... па се мислам утре да и спомнам нешто поради тоа што ја се осеќам како да сум во врска со неа па дали да и спомнам како нешо ау врска јас и ти или да продужам вака во оваа фаза....
Ништо не спомнувај. Продолжи си со излегувања и повици, а за врска не зборувај. Може да ти биде убаво и без да ти пишува во врска на ФБ. Можеш онака да и дадеш на знење дека со другарите ќе излегуват во парови, па ја викаш со тебе оти она ти е партнерка, или да ја претставиш пред некој како девојка ми (ако си сигурен дека нема да ја налути тоа, тогаш ќе биде пријатно изненадена). Во секој случај, глупо е да и речеш, сакаш да се фанеме?
 

SayWhaat!?

олимпион
Член од
11 јуни 2011
Мислења
109
Поени од реакции
34
Ништо не спомнувај. Продолжи си со излегувања и повици, а за врска не зборувај. Може да ти биде убаво и без да ти пишува во врска на ФБ. Можеш онака да и дадеш на знење дека со другарите ќе излегуват во парови, па ја викаш со тебе оти она ти е партнерка, или да ја претставиш пред некој како девојка ми (ако си сигурен дека нема да ја налути тоа, тогаш ќе биде пријатно изненадена). Во секој случај, глупо е да и речеш, сакаш да се фанеме?
Фала на совети :D
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Глупо е да прогласуваш као рецимо : „од денес па натака сме во врска“. Значи оди вака како што е. Ако вреди, делувај повеќе. Значи поише докажувај и` дека убаво ти е и дека ти значи, а нене ја напињај со прашањата „ А дали ние идеме или само онака“. Ако она прашуе, прашај ја и ти „а што мислиш?“. Ако ја сфати пораката у реду. Ако не, пак у реду. Само да не се сведе на 5минутно напињање - тоа е клиничка смрт за врската.
Еве како се тоа прави:
ЅВЕР! :pos:
 
Член од
1 октомври 2011
Мислења
133
Поени од реакции
67
Колку само е суров животот. Колку само бесчуствителни луѓе има на светов...
Доколку некој ги има чиатно моите теми ќе има до знаење што и како е работава... Тоа е таа, истата девојка за која пишував претходно.. Се вљубив во неа до уши. Постапив така како што ме советуваа некој.. и се беше ок.:) Бев пресреќен што за првпат во мојот живот ја имав девојката што отсекогаш ја посакував! Се додека не дознав дека таа всушност му се вратила на бившиот, а тоа го криеше и се уште го крие од мене... Знам дека ќе ми речете заборави ја, но едноставно неможам тоа да го сторам. Ако треба ќе ја чекам додека сум жив но да ја заборавам не можам! Поради оваа љубов станав многу повлечен, ништо друго не ме интересира освен неа.. неможам да се совземам и да се сконцетрирам на животот... Ве молам ако може некој совет да ми дадете :(:(
 

Ada?

мјаууууу
Член од
4 април 2009
Мислења
490
Поени од реакции
54
German88
Биди нејзиниот ангел чувар, заштитник, ако дознаеш дека ја вара дечкото или слично предупреди го дека некој ја сака искрено и дека би ја почитувал, помагај и на школо ако забушава по некој предмет а ако на тебе уште повеќе не ти оди истиот учи двојно повеќе за да разбереш.. ќе видиш како ќе ти се врати смислата за живот кога имаш некоја цел.. и на крајот како во повеќето филмови ќе сватиш дека не те заслужува и ќе продолжиш понатаму. ;)
 
S

Sattva

Гостин
Колку само е суров животот. Колку само бесчуствителни луѓе има на светов...
Доколку некој ги има чиатно моите теми ќе има до знаење што и како е работава... Тоа е таа, истата девојка за која пишував претходно.. Се вљубив во неа до уши. Постапив така како што ме советуваа некој.. и се беше ок.:) Бев пресреќен што за првпат во мојот живот ја имав девојката што отсекогаш ја посакував! Се додека не дознав дека таа всушност му се вратила на бившиот, а тоа го криеше и се уште го крие од мене... Знам дека ќе ми речете заборави ја, но едноставно неможам тоа да го сторам. Ако треба ќе ја чекам додека сум жив но да ја заборавам не можам! Поради оваа љубов станав многу повлечен, ништо друго не ме интересира освен неа.. неможам да се совземам и да се сконцетрирам на животот... Ве молам ако може некој совет да ми дадете :(:(
Продолжи да ја сакаш, ако таа љубов те исполнува, но не чекај ја да ти се врати. Научи да живееш без неа. Мислиш дека би можел да се обидеш?
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.694
Поени од реакции
13.332
Колку само е суров животот. Колку само бесчуствителни луѓе има на светов...
Доколку некој ги има чиатно моите теми ќе има до знаење што и како е работава... Тоа е таа, истата девојка за која пишував претходно.. Се вљубив во неа до уши. Постапив така како што ме советуваа некој.. и се беше ок.:) Бев пресреќен што за првпат во мојот живот ја имав девојката што отсекогаш ја посакував! Се додека не дознав дека таа всушност му се вратила на бившиот, а тоа го криеше и се уште го крие од мене... Знам дека ќе ми речете заборави ја, но едноставно неможам тоа да го сторам. Ако треба ќе ја чекам додека сум жив но да ја заборавам не можам! Поради оваа љубов станав многу повлечен, ништо друго не ме интересира освен неа.. неможам да се совземам и да се сконцетрирам на животот... Ве молам ако може некој совет да ми дадете :(:(
Lad, сеа вака да елаборираме грубо. Со доза примери.
Имаш некоја цура во која си вљубен неизмерно. Запрашај се прво што е тоа што те тера да мислиш на неа? Нејзиниот изглед? Карактер? Што?
Ако е изглед, брате ќе мине лесно. Има на изглед доста да се изнагледаш. Само оддалечи се од оваа.

Е ако е другово + изглед (пошо нели изгледот е почетна ствар), си наебал. Но еве вака да те расклимам малку разумно да ја мучнеш глаата. Не ти го знам почетокот баш баш но е ве као било според една логика.
Цурата ја има одјебано господичниот во кој е утепано заљубена. Веруј ако она е толку заљубена во него, не постои сила која може да ја оддели од него, освен дооолго време. И еве што се дешава сеа. Таа се глеа со тебе и уз муабет снима дека ти ја свиѓаш. Цури и без да им кажеш, знаат многу ствари, господ им дал моќ на запажање детали. И еден вид на разум каде се` е подготвено на некакви си копчиња, тастери, дугмиња, полуги. Е сеа... она забележала кај тебе дека ја свиѓаш арно ама она у старт не те свиѓа како што го свиѓала оној таму. Давање шанси и време - тоа само у филмови го глеаш. Она глеа у тебе само тип кој ќе ја извади од болката, но не и потенционален партнер. Dare I say it, you are friendzoned, lad. И тоа уште од старт.
Е сеа тоа што ти си праел филмчиња у глаа не може да те обвинувам зошто ама апсолутно никој не е имун на тоа. Штетата е напраена несвесно, си напраил самоубиство без умисла, но како да го заживееш духот е фората сеа. Прво да префрлиме нешто вина кај неа - таа те има изманипулирано, те искористила за свои цели, притиснала неколку копчиња, пар полуги потегнала за да те смести во она што таа го смета - еден степен до враќање на бившиот. Значи праење љубоморен, давање до знаење дека таа може и без него, краен случај заборавање со тоа што ќе смени малку - you name it. Крајна конклузија, колку и да се трудиш со неа, штом на почеток те нема испочитувано, нема никад тоа да го направи. Исто важи и обратно коа е.
Затоа остај ја, сети се на ова, дека таа те има на еден начин искористено најпрво твојата добрина, после твоите емоции и на крај - твоето време - кое сеуште ќе биде злоупотребено од неа и покрај тоа што ќе стаиш крај - времето каде што ќе лечиш љубовни рани. Но мораш да ставиш клуч. Зошто како све повеќе ќе запаѓаш така потешко ќе иде. Значи, man up, стегни заби, отерај ја од каде што дошла, во меѓувреме побарај помош од другари, родители за да ти помогнат полесно да ти биде, фати некои активности (факс/работа/хоби) и по одреденоп време почни да искачаш со некоја која навистина вреди.
Good luck, chap.
 

New Age

Lean Back
Член од
22 ноември 2010
Мислења
264
Поени од реакции
235
Колку само е суров животот. Колку само бесчуствителни луѓе има на светов...
Доколку некој ги има чиатно моите теми ќе има до знаење што и како е работава... Тоа е таа, истата девојка за која пишував претходно.. Се вљубив во неа до уши. Постапив така како што ме советуваа некој.. и се беше ок.:) Бев пресреќен што за првпат во мојот живот ја имав девојката што отсекогаш ја посакував! Се додека не дознав дека таа всушност му се вратила на бившиот, а тоа го криеше и се уште го крие од мене... Знам дека ќе ми речете заборави ја, но едноставно неможам тоа да го сторам. Ако треба ќе ја чекам додека сум жив но да ја заборавам не можам! Поради оваа љубов станав многу повлечен, ништо друго не ме интересира освен неа.. неможам да се совземам и да се сконцетрирам на животот... Ве молам ако може некој совет да ми дадете :(:(
Работи на себе, надоградисе: интелектуално, духовно, ментално, финансиски и физички. Прерасни во она што треба да си. Стапи во контакт со себеси и сопствената машкост, контролирајги своите емоции и почни да генерираш пари, парите се форма на сигурност кој доколу се индивидуално заработени потсвесно испраќаат сигнали на силен и способен маж спремен да се грижи за неговата девојка. Кога ќе ги средиш приоритетите и сватиш што е битно ќе сватиш и ќе забележиш нешто, страста и желбата да бидеш оној најдобриот ти, независен и способен да остане со или без партнерка е нешто најактрактивно што можеш да го имаш. Ако навистина сакаш да ја освоиш и сакаш реципроцитет, демонстрирај вредности кои не секој може да и ги понуди.
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Колку само е суров животот. Колку само бесчуствителни луѓе има на светов...
Доколку некој ги има чиатно моите теми ќе има до знаење што и како е работава... Тоа е таа, истата девојка за која пишував претходно.. Се вљубив во неа до уши. Постапив така како што ме советуваа некој.. и се беше ок.:) Бев пресреќен што за првпат во мојот живот ја имав девојката што отсекогаш ја посакував! Се додека не дознав дека таа всушност му се вратила на бившиот, а тоа го криеше и се уште го крие од мене... Знам дека ќе ми речете заборави ја, но едноставно неможам тоа да го сторам. Ако треба ќе ја чекам додека сум жив но да ја заборавам не можам! Поради оваа љубов станав многу повлечен, ништо друго не ме интересира освен неа.. неможам да се совземам и да се сконцетрирам на животот... Ве молам ако може некој совет да ми дадете :(:(
Изнаплачи се. Утре дотерај се и тргај у поход. Отвори ги очите и ке видиш колку поубави девојки има. Додворувај се, смеј се, на почетокот никоја нема да биде доволно добра, ни приближно како неа, ама по некое време...пак ќе се заљубиш, во нова. И таа ќе биде совршена, се до некое време. Па ќе ја преболиш, па ке најдеш трета. Првава може во меѓувреме ќе раскине со овој, па за да си ја врати самодовербата, ке дојде по тебе. Плесни ја, за да видиш дека е иста како другите. Најди си четврта и продолжи да живееш. Жена не е причина да живееш или не. Имај друга цел во животот, не да бидеш со неа. Сите сме го преживеале ова. Боли, ама поминува. По некое време ке се смееш за ова. Како јас за многу слични:)
 

Шеј Лонг

Koristam kirilica.
Член од
16 јуни 2010
Мислења
1.987
Поени од реакции
1.610
German88
Биди нејзиниот ангел чувар, заштитник, ако дознаеш дека ја вара дечкото или слично предупреди го дека некој ја сака искрено и дека би ја почитувал, помагај и на школо ако забушава по некој предмет а ако на тебе уште повеќе не ти оди истиот учи двојно повеќе за да разбереш.. ќе видиш како ќе ти се врати смислата за живот кога имаш некоја цел.. и на крајот како во повеќето филмови ќе сватиш дека не те заслужува и ќе продолжиш понатаму. ;)
Полош совет у живот неам слушнато/прочитано!
 
Член од
21 август 2011
Мислења
5.064
Поени од реакции
5.665
Колку само е суров животот. Колку само бесчуствителни луѓе има на светов...
Доколку некој ги има чиатно моите теми ќе има до знаење што и како е работава... Тоа е таа, истата девојка за која пишував претходно.. Се вљубив во неа до уши. Постапив така како што ме советуваа некој.. и се беше ок.:) Бев пресреќен што за првпат во мојот живот ја имав девојката што отсекогаш ја посакував! Се додека не дознав дека таа всушност му се вратила на бившиот, а тоа го криеше и се уште го крие од мене... Знам дека ќе ми речете заборави ја, но едноставно неможам тоа да го сторам. Ако треба ќе ја чекам додека сум жив но да ја заборавам не можам! Поради оваа љубов станав многу повлечен, ништо друго не ме интересира освен неа.. неможам да се совземам и да се сконцетрирам на животот... Ве молам ако може некој совет да ми дадете :(:(
Ако не можеш да ја заборавиш, бори се, не се откажувај
:D
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Колку само е суров животот. Колку само бесчуствителни луѓе има на светов...
Доколку некој ги има чиатно моите теми ќе има до знаење што и како е работава... Тоа е таа, истата девојка за која пишував претходно.. Се вљубив во неа до уши. Постапив така како што ме советуваа некој.. и се беше ок.:) Бев пресреќен што за првпат во мојот живот ја имав девојката што отсекогаш ја посакував! Се додека не дознав дека таа всушност му се вратила на бившиот, а тоа го криеше и се уште го крие од мене... Знам дека ќе ми речете заборави ја, но едноставно неможам тоа да го сторам. Ако треба ќе ја чекам додека сум жив но да ја заборавам не можам! Поради оваа љубов станав многу повлечен, ништо друго не ме интересира освен неа.. неможам да се совземам и да се сконцетрирам на животот... Ве молам ако може некој совет да ми дадете :(:(
Знам дека си многу заљубен и знам дека е многу лошо тоа што те пресекла одеднаш, ненајдено, без никакви навестувања, туку ти самиот си дознал.Посекако тоа не е во ред од нејзина страна и ти не можеш ништо да преземеш околу тоа.Во врска со себе, имаш две решенија, лошо и добро.Можеш да продолжиш да ја сакаш и да ја чекаш како што викаш, и да гледаш како животот пред очи ти поминува а ти не правиш ништо во врска со тоа.Додека таа е во негова прегратка, ти ќе патиш, ќе кенкаш и ќе се надеваш.Надежта е нешто најлошо, особено кога станува збор за љубовта, уште повеќе за онаа невозвратената.Додека таа ужива, ти ќе ја чекаш, а во меѓувреме ќе имаш толку шанси со други девојчиња кои нема да ги приметуваш зашто си заслепен од неа.Но, што ако чекаш?Знаеш ли каков ќе биде исходот од тоа чекање?Сигурен ли си дека ќе ти се врати или пак ќе успееш да ја освоиш уште еднаш?Претпоставувам дека одговорот би бил не, па затоа тој одговор се ти кажува.
Колку и да е тешко, колку и да боли, исплачи се и потоа главата горе.Се поминува, ќе помине и ова;)
 
Член од
10 мај 2010
Мислења
2.727
Поени од реакции
1.970
Ако не можеш да ја заборавиш, бори се, не се откажувај
:D
Жените се како Bluetooth- поврзана е со тебе додека си во близина,а штом те нема бара други уреди за конекција........xD
Сега којзнае со кој е додека Герман таже .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom