Chemtrails

Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Ок, дајте ми објаснување за тоа прскање тогаш!
Водата од издувните гасови кои ги исфрла авионот при согорувањето поради ниската температура и малиот притисок на воздухот на тие висини кондензира и формира облак.Слично како што се случува кога дишиме на ладно време.
 
A

AnFem

Гостин
Водата од издувните гасови кои ги исфрла авионот при согорувањето поради ниската температура и малиот притисок на воздухот на тие висини кондензира и формира облак.Слично како што се случува кога дишиме на ладно време.
Не зборувам за тоа, туку за оние чудни остатоци после авионите (ги има во голем број, на едно два-три месеца), кои не се како обичните, туку стојат со часови и бавно се разредуваат.
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Не зборувам за тоа, туку за оние чудни остатоци после авионите (ги има во голем број, на едно два-три месеца), кои не се како обичните, туку стојат со часови и бавно се разредуваат.
Кога температурите се екстремно ниски се случува замрзнатата пареа да остане подолго време.Не ми се јасни луѓето.Им даваш научно поткрепено објаснување,но истото не го прифаќаат и веруваат во нешто сосем безсмислено.
 
A

AnFem

Гостин
Кога температурите се екстремно ниски се случува замрзнатата пареа да остане подолго време.Не ми се јасни луѓето.Им даваш научно поткрепено објаснување,но истото не го прифаќаат и веруваат во нешто сосем безсмислено.
Никаде не пишав дека верувам, ги разгледувам сите можности, за на крај да си донесам свој заклучок, затоа и ја тупам.

Значи и дури и кога е топло... Минат „таквите“ авиони и мине обичен. Трагите од обичниот исчезнуваат после неколку минути.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.260
Поени од реакции
4.863
Никаде не пишав дека верувам, ги разгледувам сите можности, за на крај да си донесам свој заклучок, затоа и ја тупам.

Значи и дури и кога е топло... Минат „таквите“ авиони и мине обичен. Трагите од обичниот исчезнуваат после неколку минути.
Мислиш на ова:




Еве ти и објаснување:

Depending on atmospheric conditions, contrails may be visible for only a few seconds or minutes, or may persist for many hours
Тука имаш повеќе.

Не постои заговор за труење на луѓето. Тоа е измислица.
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Никаде не пишав дека верувам, ги разгледувам сите можности, за на крај да си донесам свој заклучок, затоа и ја тупам.

Значи и дури и кога е топло... Минат „таквите“ авиони и мине обичен. Трагите од обичниот исчезнуваат после неколку минути.
Зборував општо не е ништо лично.
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.579
Кога температурите се екстремно ниски се случува замрзнатата пареа да остане подолго време.Не ми се јасни луѓето.Им даваш научно поткрепено објаснување,но истото не го прифаќаат и веруваат во нешто сосем безсмислено.
А зошто пак ти мислиш дека твоето мислење е точно?
Што ако не си во право, од кај знаеш дека не се некои прашкови и сл. да не беше да го испиташ воздухот таму случајно?
Авионите да, оставаат бели траги но тие авиони си имаат свои патеки. Овие траги се како некоја претходно смислена мрежа од патеки кои намерно се така распоредени да таа хемикалија се наталожи подеднакво во целата област.
Кај си видел ти од нормални летови од авиони така квадратно преплетени траги?
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
А зошто пак ти мислиш дека твоето мислење е точно?
Што ако не си во право, од кај знаеш дека не се некои прашкови и сл. да не беше да го испиташ воздухот таму случајно?
Авионите да, оставаат бели траги но тие авиони си имаат свои патеки. Овие траги се како некоја претходно смислена мрежа од патеки кои намерно се така распоредени да таа хемикалија се наталожи подеднакво во целата област.
Кај си видел ти од нормални летови од авиони така квадратно преплетени траги?
Температурите се ниски оди испадни надвор и издиши еднаш.Ете ти доказ дека е точно.Ако прскаат отрови сигурно нема да ги прскаат на височина од 9-10 километри бидејќи не е сигурно дали воопшто ќе стигнат на земјата и сигурно тие што прскаат со авиони против комарци не се мрднати што прскаат на висина од 50-60 метри.
 
B

Black Guard

Гостин
Кај си видел ти од нормални летови од авиони така квадратно преплетени траги?
Човеку ако они веќе трујат популација нема да го прават тоа ВИДЛИВО и лесно да се забележи(чиста логика).....ехејјј какви биохемиски средства и начини на нивна употреба има да не почнувам.
 
B

Black Guard

Гостин
The changeover from turbojet to turbofan engines over the last twenty years have caused differences in the style and temperature of jet exhaust, resulting in a different appearance from what conspiracy theorists remember contrails "used to look like"... the people behind the conspiracy would breathe the same air the population breathes, so any harm inflicted on the population would also be inflicted on those in charge of the conspiracy...To do this would require the cooperation and silence of a large number of low level employees of fuel/airline companies (either in the capacity of the contaminator or allowing the contamination to take place)
--- надополнето: 21 февруари 2012 во 12:27 ---
Ок, дајте ми објаснување за тоа прскање тогаш!

Нема прскање освен она против комарци со соодветна количина која не е штетна за луѓето.

Понатаму авионското гориво содржи одредени канцерогени елементи и ова конспиративците го користат како аргумент и нормално на ова "паѓаат" оние кои не знаат,има и одредени оксиди кои го забрзуваат горењето-нема ништо повеќе.
--- надополнето: 21 февруари 2012 во 12:28 ---
Што ако не си во право, од кај знаеш дека не се некои прашкови и сл. да не беше да го испиташ воздухот таму случајно?
А ајде ти кажи ми да не беше горе па да испиташ примерок:)
--- надополнето: 21 февруари 2012 во 12:32 ---
.Се прашувам дали пилотите што го испуштаат сето ова знаат што прават?.
Пилотот е главен во авионот и знае каков товар носи,понатаму споменатите бактерии и пестициди подлежат на строга контрола и е речиси невозможно некој туку така да ги дисперзира во атмосферата.

Или да бидам појасен тоа е исто како обични смртници да имаат пристап до радиоактивни материјали и нервен гас....ма јок.
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
veke vo USA ima narod sto se borat protiv ova
navodno bilo prskanje zaradi globalnoto zatopluvanje
sprema nekoi luge ova seto e za da se unisti PH vrednosta na zemjata za da mozat da ni prodavaat GMO(genetski modificirana hrana) koja sto ke mozat oni da ja prodavaat
sme gledale 1 000 000 filmovi i gluposti so skacki muvi komarci osi pceli i za sekakvi polinja so GMO
a mislam deka nie sme svesni ama ne sme osvesteni sto se se slucuva so nas
eksperimentalni gluvci sme stanati
ne razboluvaat namerno za da mozat da ne lecat i da ne ubivaat
e kako do pred mnogu godni nemase nikogas na neboto takvi linii tuku sega naednas do temperaturata bila
cela evropa veke go zaboravi plavoto nebo
skoro da ne postoi
veke i nokno vreme prskaat so ovie sranja i otrovi
site kompanii avionski znaat za ova a pilotite pojma nemaat
se e vo gorivoto
a ima i mnogu avioni sto samo taka letaat naprazno
parite da ni gi dozemat
sekako sme robovi samo sto sakaat i da umreme
da se namali svetot mnogu sme nakoteni
ima mnogu revolucii vo svetot
narodot se bori i se tepa samo po mediumite nema nisto
normalno e nie nepismenite sto ke kazat na TV vo toa da veruvame
se e so plan i strategija
gledajte na NET sigurno ne se site tie luge nenormalni i odneseni so pametot
se borat protiv nesto ama ne mozat sami
kolku otrovna hrana jademe i samite ne sme svesni
od toveni svinji do koncetratni jajca i kokoski
zelencuk i ovosje se napumpano so trista kurotresii
porano na selo da ne go prskale zelencukot so se i sesto
prasajte gi postarite ke vi kazat nie sme tuka site zeleni drva vo pametot
kolku kancerogeni bolesti ima sega
kakvi se ne gripovi ima
samo edno znam

ja naebavme i toa mnogu vo ovoj moderen svet
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
Со отрови ја менуваат климата

Хемиски запрашувања .Еколозите се сомневаат дека од авионите ширум планетава се исфрлаат тешки метали се’ со цел да се спречи глобалното затоплување.
После генетски модифицираната храна м во парламентот на Србија ќе биде отворено прашањето за хемиските запрашувања од авионите (”chemtrail”) чии последици по здравјето на луѓето сеуште се непознати.
Станува збор за активностите на необележаните авиони во стратосферата ширум Земјата па и над Балканот -кои се нарекуваат геоинжинеринг, а кои САД ги оправдува како борба против глобалното затоплување.
Советникот на Обама кажал дека се запрашува алуминиум-диоксид, бариумови соли и други соединенија и со тоа се контролираат временските прилики на одредени подрачја.
- Еколошките движења во регионот наголемо расправаат за овој феномен, a гејците дури на својата влада им го поставија прашањево -дали тоа се врши и над гејлада и какви се последиците врз луѓето од него.
Oдговор добиле , а во него во завиена форма и потврда дека запрашувањата се вршат -но немаат податок за штетноста


Дали забележувате бели траги на небото кои не исчезнуваат брзо како што е случај кога ќе пролета млазен авион, туку остануваат долго и по неколку часа? тоа подоцна паѓа на земјата како бела пајажина
Во хемиските траги пронајдени се алуминиумов и бариумов оксид, манган, железо, строциум, бактерии, габички, пестициди, микоплазма како и нановлакна .

Познато е дека алуминиумот предизвикува оштетување на мозокот и Алцхајмерова болест, бариумот тешкотии во дишењето, зголемен крвен притисок, мускулна слабост, оштетување на јетрата, бубрезите, срцето и слезината.
Хроничното труење со манган - слабост, поспаност, емоционални пореметувања, парализа, стерилитет, главоболки.А запрашувањето со нановлакна - до опасни кожни заболувања .

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.290.html:404987-Otrovom-menjaju-klimu
 

Cannabinoid

Cannabinologist, MMD
Член од
18 јануари 2008
Мислења
597
Поени од реакции
466
Искрено над Скопје слабо да не речам ич не забележувам вакви chemtrails. Можеби еднаш годишно... Иначе постојат и се користат за различни цели, секако дека на наша штета.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom