Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Каде поточно се наоѓа? И, фала. :)
Е,тоа некој поупатен,само знам дека е во Kапиштец,друго,ништо.
Инаку,си мислев,ако е женско дека можеби ќе несе јајце,па затоа се кубе,ама вака стварно незнам :(
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.377
Поени од реакции
28.477
Може ли да споделите некој совет за припитомување на папагалче?
 

PokerFace

I'll never be the same..
Член од
30 март 2009
Мислења
1.212
Поени од реакции
623
Може ли да споделите некој совет за припитомување на папагалче?
Колку многу е непослушно? :) Стои на прст барем?
Ако не стои ни на прст, пробај со тоа да му ја тргаш храната од кафез и ти со рака давај му да јаде. Тоа е за да го привикнеш да не се плаши од раката. Во сите пет шопови имаш различни стапчиња со храна, прво со нив пробувај. Нема да сака, има да ти падне раката држејќи ама мораш. Од кога ќе се привикне на тоа, почни да ставаш во рака па да ти се качува на рака и да ти јаде, исто пробувај со прстот да го погалиш. Па полека почнувај за ноџињата да го фаќаш, да го креваш на прсте и слично.
Обавезно посветувај му го целото внимание и обраќај му се, збори му.
Прво пробај со ова, па ќе видиме понатака, бидејќи има некои не се припитомуваат.

Заборавив да те прашам, колку е старо ?
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Јас имам еден папагал, многу е досаден.
Нон стоп е пуштен и цела соба лепешки ми ја направи, затоа што јаде се што јадам и јас.
Доколку не му давам од тоа што јадам станува агресивен, лут е и напаѓа.
Единствено што не јади е шпагети, а не пие само јогурт и ракија. Омилено јадење му е сирење а од пијалок фанта.
Сака да го чешкаме на вратот како само се врти колку ужива во тоа немате претстава. Пријателски настроен е према секој гостин.

Еве веќе 2 дена го чувам сега во кафезот, за да се подсмири малку, и е тажен.
Истото се деси и кога брат ми замина за Америка не јадеше скоро ич.
Може папагал да се депресира ?
 
L

Lu

Гостин
Може папагал да се депресира ?
Да, особено ако е од поголемите видови кои што се премногу интелигентни.
На пример Африканскиот сив папагал Жако, има интелигенција колку 5 годишно дете.

Жако:
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Да, особено ако е од поголемите видови кои што се премногу интелигентни.
На пример Африканскиот сив папагал Жако, има интелигенција колку 5 годишно дете.
Нимфа е овај 2ра година го чувам, приврзан е со нас.
I love him :)
 
Член од
18 април 2010
Мислења
2.647
Поени од реакции
3.548
Веќе два месеци имаме папагал и дали само 5 пати е излегол од кафезот.Вратичката по цели денови му стои отворена, понекогаш и горниот дел од кафезот го тргнеме, тој никако не излегува.Мислам дека и надвор ако го оставам цел ден со нотворена вратичка нема да излезе.Зошто е така? :D
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Веќе два месеци имаме папагал и дали само 5 пати е излегол од кафезот.Вратичката по цели денови му стои отворена, понекогаш и горниот дел од кафезот го тргнеме, тој никако не излегува.Мислам дека и надвор ако го оставам цел ден со нотворена вратичка нема да излезе.Зошто е така? :D
Можеби се плаши,можеби не му е позната околината :)
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Нимфа е овај 2ра година го чувам, приврзан е со нас.
I love him :)
Одма приметив дека е Нимфа по пишувањето исто како јас да сум постирал. Имам Нимфа веќе 1 година и во кафез скоро и да не стои, ептен е приврзан со домашните, а омилено место е да стои на нечија глава. Кога доаѓаш мора да свирне и да те поздрави, ако го оставиш сам се лути. Пред некој ден случајно миев раце со папагалот на глава и самиот се спушти и право под чешма, открив дека многу сака да се бања, ама водата над него да му тече. И се е супер, освен што цел стан има летечки и нагазни мини во зелена боја.
 

PokerFace

I'll never be the same..
Член од
30 март 2009
Мислења
1.212
Поени од реакции
623
Веќе два месеци имаме папагал и дали само 5 пати е излегол од кафезот.Вратичката по цели денови му стои отворена, понекогаш и горниот дел од кафезот го тргнеме, тој никако не излегува.Мислам дека и надвор ако го оставам цел ден со нотворена вратичка нема да излезе.Зошто е така? :D
А на прст стои? И носи го на ветеринар, може да е ќораво.
Ако стои на прст пробај изнесувај го па пуштај го да лета, ама обавезно на ветеринар.
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
12
Поени од реакции
0
Mene drugatite za rodenden mi donesoja papagalche . imaf chuvano i porano ama mi umre letashe, se udri v zid i umre ) . Kazhete mi sho treba da mu kupam ( imam voda, hrana , sipina koska ) i kako treba da go naviknam za da ne bega od mene ! ?:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom