Автомобили во размер

Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.028
Поени од реакции
954
gi molam site sto imaat modeli, sto jas gi nemam da ne stavaat sliki zosto mi paga tesko:)
seriozno, skodite od kade gi nabavi?1/43 li se?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Полека ама срамежливо некои на форумов некои по огласи излегуваат на виделина нашите колекционери на автомобили во размер.Во блиска иднина би можело да се организира и некои саем.Се надевам дека не има во поголем број,само некои уште се срамат па се во илегала
 
Член од
20 декември 2011
Мислења
158
Поени од реакции
255
gi molam site sto imaat modeli, sto jas gi nemam da ne stavaat sliki zosto mi paga tesko:)
seriozno, skodite od kade gi nabavi?1/43 li se?
Dve od Skodite se kupeni preku internet od online shopovi za kolicki, a dve preku eden prijatel vo Belgrad.
--- надополнето: 23 декември 2011 во 08:59 ---
Полека ама срамежливо некои на форумов некои по огласи излегуваат на виделина нашите колекционери на автомобили во размер.Во блиска иднина би можело да се организира и некои саем.Се надевам дека не има во поголем број,само некои уште се срамат па се во илегала
Jas ne sum znael za ovaa tema na forumov inaku odamna ke se priklucev i so godini baram lugje vo Makedonija koi se zanimavat so ova hobi.
Sto se odnesuva do organiziranje sredbi, sekako deka sum za toa. Na primer hrvatite, veke dve godini, dva pati godisno organiziraat megjunarodni sredbi na diecast kolekcioneri, a jas bev prisuten na prvata vo Oktomvri 2010 vo Zagreb.
--- надополнето: 23 декември 2011 во 09:09 ---
Eve uste nekoja slika od moite vitrini, slikani minatata zima, sega ima uste nekolku novi vitrini.



 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
Dve od Skodite se kupeni preku internet od online shopovi za kolicki, a dve preku eden prijatel vo Belgrad.
--- надополнето: 23 декември 2011 во 08:59 ---

Jas ne sum znael za ovaa tema na forumov inaku odamna ke se priklucev i so godini baram lugje vo Makedonija koi se zanimavat so ova hobi.
Sto se odnesuva do organiziranje sredbi, sekako deka sum za toa. Na primer hrvatite, veke dve godini, dva pati godisno organiziraat megjunarodni sredbi na diecast kolekcioneri, a jas bev prisuten na prvata vo Oktomvri 2010 vo Zagreb.
--- надополнето: 23 декември 2011 во 09:09 ---
Eve uste nekoja slika od moite vitrini, slikani minatata zima, sega ima uste nekolku novi vitrini.
Леле човек... прекрасни се! Поготово Мерцедесите... и NSU-то... Секоја чест
 
Член од
20 декември 2011
Мислења
158
Поени од реакции
255
Familija Mercedesi...


...i dva kamiona

MERCEDES L6600 и L322



Site vo razmer 1:18

MERCEDES 180 PONTON, 1953, Revell 1:18





MERCEDES 300 C, 1955, Ricko 1:18





MERCEDES 300 S, 1955, Maisto 1:18


http://i260.photobucket.com/albums/ii30/kapistec/sliki3005.jpg[/IMG
[img]http://i260.photobucket.com/albums/ii30/kapistec/sliki3003.jpg


MERCEDES 190 SL, 1955, Welly 1:18



 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
cordoba, добредојде на форумот :)
Не знам како не сум ти ја спомнал темава, се сеќавам дека ти ја кажав онаа за макетата што ја правам... Одлично е што ја претстави твојата колекција која ептен ми се допаѓа. Многу е важно кога некој се држи до она што првично замислил да го собира. Има ли некој новитет кај тебе за крајот на годинава?
 
Член од
20 декември 2011
Мислења
158
Поени од реакции
255
cordoba, добредојде на форумот :)
Не знам како не сум ти ја спомнал темава, се сеќавам дека ти ја кажав онаа за макетата што ја правам... Одлично е што ја претстави твојата колекција која ептен ми се допаѓа. Многу е важно кога некој се држи до она што првично замислил да го собира. Има ли некој новитет кај тебе за крајот на годинава?
Здраво друже, фала ти на добредојдето.
Годинава и не беше нешто баш плодна околу моделите ама не е лошо. Годинава ја завршувам со BMW 250 Isetta 1:18 од Revell, но количката ќе стаса наредната година.

Еве уште неколку Мерцедеси

MERCEDES 220 SE, 1958, Sun Star 1:18





MERCEDES 280 SЕ Cabriolet, 1969, Norev 1:18







MERCEDES 200-220 STRICH 8, 1969, Sun Star Platinum Collection 1:18






 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
Уф... 114ката е закон. Јас едно време и се мислев на онаа од АутоАрт, ама многу солена е. Инаку, еве ќе помине скоро година како и јас се немам подновено, последно што земав е Кајенот од тебе... А тоа беше минатиот јануари.
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
MERCEDES W110 - 200 Universal, Norev 1:18
Добредојде на форумов Кордоба, имаш прекрасна колекција гледам, дури имаш и некои ептен ретки модели. Ете најдовме уште еден што е diecast обожавател. Инаку имав доста модели ама пола и повеке ги продадов. Сега се фокусирам на постарите модели на Ferrari, на пример најдов едно, поточно 1/18 288 ГТО од Бураго од 1985 год. во многу лоша состојба и сега го реставрирам и гледам да го направам како 1/1 моделот со повекето детали. Ако имаш некои постари Ferrari (дури и несочувани) за продавање пиши на ПП. Втора пасија ми се макети од камиони (1/24 размер) од Revell, Italeri итн. Поздрав.
 
Член од
20 декември 2011
Мислења
158
Поени од реакции
255
Добредојде на форумов Кордоба, имаш прекрасна колекција гледам, дури имаш и некои ептен ретки модели. Ете најдовме уште еден што е diecast обожавател. Инаку имав доста модели ама пола и повеке ги продадов. Сега се фокусирам на постарите модели на Ferrari, на пример најдов едно, поточно 1/18 288 ГТО од Бураго од 1985 год. во многу лоша состојба и сега го реставрирам и гледам да го направам како 1/1 моделот со повекето детали. Ако имаш некои постари Ferrari (дури и несочувани) за продавање пиши на ПП. Втора пасија ми се макети од камиони (1/24 размер) од Revell, Italeri итн. Поздрав.
Фала ти на добродошлицата.
Изборот на модели и размери е навистина огромен и затоа човек едноставно неможе се да собира. Најдобро ако се фокусира на одредена марка или неколку, тип, нови или олдтајмери и слично. Јас сум собирал низ годините се и сешто и од сите размери, но со времето вкусот се истенчува и подрачјето на интерес се стеснува, така што последниве 3-4 години сум концентриран пред се на Fiat, па потоа Alfa Romeo, BMW и Mercedes. Сепак тоа незначи дека понекогаш не земам и нешто друго.
За жал Ferrari во 1:18 освен 456 GT, немам, иако таа марка ја обожавам особено оние од'50-ите и '60-ите години.
Знам дека кај нас има пластични модели од Revell во 1:24 на склопување, но не сум видел дали има камиони. Од тука ги купуваш или од надвор негде?
Инаку имам два камиона во 1:18, од кои едниот има и приколка.

MERCEDRS BENZ L 322, 1966, Schuco 1:18







MERCEDES L 6600 1950, Minichamps 1:18








2-Axle Truck TRAILER 1951, Minichamps 1:18




 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
Дај стави наредно слики од двата црни мерцедеса што се погоре на таа сликата сите кај што ти се сликани и од сребрениот Pullman... баш ми се убави тие модели
 

Kajgana Shop

На врв Bottom