Видете зошто бугарите немаат своја историја, па ја крадат нашата

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Кога кажуваш бугари мислиш на турките?
Инетерсно ми е како турките бугари научиха словенскиот jaзик преку нок? :D
Интересно зашто вака фаците ни не личат на турски?! Нито са били рисувани вака во хрониките, за разлика от турките.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Инетерсно ми е како турките бугари научиха словенскиот jaзик преку нок? :D
Интересно зашто вака фаците ни не личат на турски?! Нито са били рисувани вака во хрониките, за разлика от турките.
И мене ми е интересно како се нарековте бугари :icon_lol:

И кој јазик беше официјален во Бугарија пред 10 и 9 век.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
И мене ми е интересно како се нарековте бугари :icon_lol:
И кој јазик беше официјален во Бугарија пред 10 и 9 век.
Грчки беше официален на државата преди 10 и 9 век. ;) Ако беше читал малце повеке, ке знаеше. Во целиот свет во това време има два jaзика, кои са се сметали за престижти - грчки и латински
А за това како сме се нарекли бугари - многу може да се изпише, но големиот факт е дека никоj не го спори това име.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Грчки беше официален на државата преди 10 и 9 век. ;) Ако беше читал малце повеке, ке знаеше. Во целиот свет во това време има два jaзика, кои са се сметали за престижти - грчки и латински
А за това како сме се нарекли бугари - многу може да се изпише, но големиот факт е дека никоj не го спори това име.
Значи сте биле воглавном Грци?

Понекад и Латинци (Ромеи)?
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Грчки беше официален на државата преди 10 и 9 век. ;) Ако беше читал малце повеке, ке знаеше. Во целиот свет во това време има два jaзика, кои са се сметали за престижти - грчки и латински
А за това како сме се нарекли бугари - многу може да се изпише, но големиот факт е дека никоj не го спори това име.

A турски?
А за тоа што сте се нарекле бугари сте се унаказиле за секогаш :pos: барем да личевте со бугарите
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Значи сте биле воглавном Грци?

Понекад и Латинци (Ромеи)?
Jaзикот на водене на кореспонденциja на државата и за официални собитиja е доказ за идентитет или припадност ком норад?
--- надополнето: 17 декември 2011 во 22:27 ---
A турски?
А за тоа што сте се нарекле бугари сте се унаказиле за секогаш :pos: барем да личевте со бугарите
:)
Грчки,гручки и во времето на Тервел и во времето на Крум и во времето на Омуртаг.
Еве ja твоjaта самоличност. :)
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Jaзикот на водене на кореспонденциja на државата и за официални собитиja е доказ за идентитет или припадност ком норад?
Ти кажи ми, дали е доказ или не?
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
|:)
Грчки,гручки и во времето на Тервел и во времето на Крум и во времето на Омуртаг.
Еве ja твоjaта самоличност. :)

Турски фемчо, турски, монголи :sneaky: Ама не личиш на нив, а се идентификуваш по нив.
Бугарска логика :icon_lol:
 
H

HITCH

Гостин
Jaзикот на водене на кореспонденциja на државата и за официални собитиja е доказ за идентитет или припадност ком норад?
Јазик за коресподенција и официјален јазик на една држава се сосема различни поими!

Латинскиот јазик е официјален јазик во ЕУ, иако сега тој е мртов јазик. На тој јазик се преведуваат сите документи во ЕУ, но тоа не значи дека сите кои го говорат тој јазик се Латини. Официјален јазик на една држава е јазикот на кој говори мнозинството, во ЕУ официјални јазици се: англиски, француски, германски, италијански... Значи, може да има и повеќе официјални јазици, во зависност од уредувањето на државата,, на пример во Швајцарија има 3 официјални јазици: германски, француски и италијански, Белгија: француски и холандски. Но, тоа е веќе друга тема. Јазикот кој го говори одредена група, значи идентитет и припадност, за таа етничка група која го зборува. Но, и тоа е малку подискутабилна тема, на која местото не и е тука.

И само да те корегирам, познавање на некој „престижен“ јазик е различно од официјален јазик. Гледам некако сакаш да поентираш к`о демек Бугарите многу писмени, ги зборувале сите и „престижни“ и „непрестижни“ јазици... Латинскиот и старогрчкиот можеби сте го употребувале во меѓународна коресподенција, но македонскиот, односно старословенскиот сте го прифатиле за мајчин - официјален јазик. Освен мртвите јазици, секој јазик е подложен на промени, само што вие немате што да менувате. Поради таквата ситуација јазикот на соседите Македонци го прифаќате за свој, односно „прифатениот“ за по дома, а „престижните“ латински и старогрчки ги користите за по надвор.

Врти - сучи, вие говорите македонски јазик, само не сакате да си признаете или не знаете што зборувате.

Се извинувам доколку забегав од темата!

На темава:

Не ми е јасно, како можете после толку испишани страни и бесконечно многу докази, кои ви ги прикажаа македонските форумџии, се` уште да се опирате и да не ги прифаќате приложените факти?! Секако и од ваша страна беа покажани некои документи, но во тие документи имате толкави фалсификати... тоа е чудо некое! Го читате ли Ченто???

Ме интерсира, која е причината за сиот гнев, низ вековите, кој го гаите кон Македонците? Која е вашата причина да ја бришете, да се трудите да ја заборавите, вашата историја и нелегално да ја присвојувате, односно се обидувате буквално да ја украдете нашата, односно целокупното македонско бидување?
Дали знаеш што значи бидување? - Постоење!
Не можеш ти да бидеш Македонец, ако во твоите вени не тече ниту капка македонска крв! ... Аздисувате!
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Турски фемчо, турски, монголи :sneaky: Ама не личиш на нив, а се идентификуваш по нив.
Бугарска логика :icon_lol:
Зашто например надписите на мадарскиот коник не са на турско монголски? :D А колоната на Крум? А печатите на Тервел?
Аjде да си ми жив и здрав, па ке се индетификувам както сакам, мислам това ми е право, а? или грчка песен запja и ти? :)
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Зашто например надписите на мадарскиот коник не са на турско монголски? :D А колоната на Крум? А печатите на Тервел?
Аjде да си ми жив и здрав, па ке се индетификувам както сакам, мислам това ми е право, а? или грчка песен запja и ти? :)
На пример за сега се идентификуваш по овој а крадеш и од кај нас. Е сега ако тој од линкот е грк, значи грчки бил јазикот. Врска немаш што сакаш.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Ти дефокусираш и спамираш, jaс те прашам ,дали мадарскиот коник е обект на UNESCO, дали има надписи и на каков jaзик са?
--- надополнето: 18 декември 2011 во 02:55 ---
Да видиме от времето на Крум гранична колона

Пак грчки нешто, а?
Желбите са едно, реалноста е друго.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Не ja дефокусирам ти ja дефокусираш и спамираш, jaс те прашам ,дали мадарскиот коник е обект на UNESCO, дали има надписи и на каков jaзик са?

Ааа не. Те прашав дали личиш на тој од линкот, ти неќеш да ми одговориш.
Братот те праша како сте се идентификувале пред 10 век И тоа одговор немаш.
Те прашуваме кој јазик сте говореле и ви бил официјален испаднаа грчки, римски, македонски и секако оној најбитниот турски :)
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Ти кажи ми, дали е доказ или не?
Абсолутно во това време не е. Както кажав веке во това време и дипломациja и кореспонденциja и хроники во Европа се водели на латински и грчки, като два от основните jaзици.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom