Гејминг војна

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Чекав цел ден да видам дали ќе го стави некој ова ама како што гледам на никој не му држи дека ќе треба да признаете Joey бил во право (на оваа тема последниве 2 години :) )

Whatever Happened to the Year of the PlayStation?
Sony should have defeated Xbox 360 in 2011. What went wrong?




P.S

Текстот горе е напишан од Грег Милер НАЈГОЛЕМИОТ фан бој на Сону, значи поголем нема.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
И што коа Sony пак ја извади најдобрата ексклузива и игра за годината - Uncharted 3.

У курац и бројки и продажби и све, искрено играј ја таа и кажи лош збор, баш да те видам.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
И што коа Sony пак ја извади најдобрата ексклузива и игра за годината - Uncharted 3.

У курац и бројки и продажби и све, искрено играј ја таа и кажи лош збор, баш да те видам.
Неможам дека не сум ја играл, затоа никаде не сум ја ни спомнал :)
--- надополнето: Dec 7, 2011 1:00 AM ---
И што коа Sony пак ја извади најдобрата ексклузива и игра за годината - Uncharted 3.

У курац и бројки и продажби и све, искрено играј ја таа и кажи лош збор, баш да те видам.
Чек што? Не сум прочитал убаво, играва не сум ја играл но од тоа што сум го гледал изгледа одлично. Далеку е подобра од останатите игри еклузиви, ама за игра на годината тешко.

Portal 2, Oblivion една од нив ќе биде според мене. Uncharted 3 има помал скор дури и од 2-ката. Така да не ми се верува.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Епа место да се фокусираш на статистики и рејтинзи од сајтови за игри, пробај играј ја Uncharted 3 и уживај.

Што е битно кој колку продал и колкава оценка имала некоја игра, ако е феноменална ќе си уживаш, а и реално, само тоа е битно кога станува збор за игри. Ми е гајле мене ако Сони имале пропадната година, кога си излезе Uncharted 3 и фино лепо сите Xbox360 треба да бидат љубоморни.

Исто и за Forza 4, кај што сите PS3 сопственици треба да бидат љубоморни.
И тоа е, чист гејминг, а не бројки, продажби итн итн....
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Епа место да се фокусираш на статистики и рејтинзи од сајтови за игри, пробај играј ја Uncharted 3 и уживај.

Што е битно кој колку продал и колкава оценка имала некоја игра, ако е феноменална ќе си уживаш, а и реално, само тоа е битно кога станува збор за игри. Ми е гајле мене ако Сони имале пропадната година, кога си излезе Uncharted 3 и фино лепо сите Xbox360 треба да бидат љубоморни.

Исто и за Forza 4, кај што сите PS3 сопственици треба да бидат љубоморни.
И тоа е, чист гејминг, а не бројки, продажби итн итн....
Многу логично дека е така, но сепак ова Гејминг војна бројките сепак се битни :)
--- надополнето: Dec 7, 2011 1:06 PM ---


Јас ја чекав играва да видам што ќе биде, од 2008 на е3 или 2009 и ништо не видов. Чоеков си заминаува за да прави игри на фејзбук WDF?
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Ахахаха, какви епик фејлови се овие од Мајкрософт :vozbud:


THEN, SOMETHING AMAZING HAPPENED - референца дека amazing било што бил хакнат кинектот, поврзан на PC и модифициран со апликации. Додека Сони се тужат никој да не им ја пипа технологијата, овие среќни се што луѓето им покажале финти со Кинектот.
Па напрајте го open-source тогаш, ако сте толкави фраери.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.150
Поени од реакции
5.912
Ахахаха, какви епик фејлови се овие од Мајкрософт :vozbud:


THEN, SOMETHING AMAZING HAPPENED - референца дека amazing било што бил хакнат кинектот, поврзан на PC и модифициран со апликации. Додека Сони се тужат никој да не им ја пипа технологијата, овие среќни се што луѓето им покажале финти со Кинектот.
Па напрајте го open-source тогаш, ако сте толкави фраери.
Од цела реклама вреди само песната....

Али вреди бајаги (y)
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Од цела реклама вреди само песната....

Али вреди бајаги (y)
Ако прочита во коментари, специјална верзија е ова за рекламата модифицирана. Сигурно ќе искочи како DLC. :)
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.150
Поени од реакции
5.912
Ако прочита во коментари, специјална верзија е ова за рекламата модифицирана. Сигурно ќе искочи како DLC. :)
Да да, прочитав дека е правена специјално за рекламава.

Ќе искочи како DLC... Good one :pos: (y)
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
како тоа опен сорс?

Што има кинектот да биде опен сорс? Тој како прво нема ни софтвер во него, и реклама е правена за кинект за пц. Секој девелолопер, може да прави што сака.
 

sveznajko

Random nobody
Член од
17 август 2006
Мислења
522
Поени од реакции
101
како тоа опен сорс?

Што има кинектот да биде опен сорс? Тој како прво нема ни софтвер во него, и реклама е правена за кинект за пц. Секој девелолопер, може да прави што сака.
Би ти објаснил како и зашто кинектот не е опен сорс, ама немаш ментален капацитет да сватиш.
Шо убаво си пушташе линкови од ign , за која игра колку се продала и која оцена ја имала на review... зашо вакви прашања.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Би ти објаснил како и зашто кинектот не е опен сорс, ама немаш ментален капацитет да сватиш.
Шо убаво си пушташе линкови од ign , за која игра колку се продала и која оцена ја имала на review... зашо вакви прашања.
Слободно ајде, хакерите го имаат во раце мајкрософт ништо не им прави сеа доаѓа на пц можеш да правиш што сакаш како сакаш да го користиш каде сакаш!!!

Објасними те молам значи.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Слободно ајде, хакерите го имаат во раце мајкрософт ништо не им прави сеа доаѓа на пц можеш да правиш што сакаш како сакаш да го користиш каде сакаш!!!

Објасними те молам значи.
Open source за мене подразбира да им дадат они се што и како програмирале за тој хардвер да комуницира со Xbox-от. И да не мора преку хакерски програми да се инсталира за да работи на PC, така?

Иначе ако гледаме по твојата логика, Мајкрософт исто ја поддржува и пиратеријата, нели? :)
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Open source за мене подразбира да им дадат они се што и како програмирале за тој хардвер да комуницира со Xbox-от. И да не мора преку хакерски програми да се инсталира за да работи на PC, така?

Иначе ако гледаме по твојата логика, Мајкрософт исто ја поддржува и пиратеријата, нели? :)
Тие не подржуваат ама како што гледаме пиратеријата им носи и пари. Милиони го купија хбохот за пиратерија, и многу илјади хакери го купија кинектот. Никој не доби ни казна ништо, баш напротив Мајкрософт рече дека ништо не им прави.
Да не беа тие кинектот ќе беше познат само за тие што го купиле :)
 

sveznajko

Random nobody
Член од
17 август 2006
Мислења
522
Поени од реакции
101
Кодот што Мајкрософт го дава е СДК (Software Development Kit) . Во себе содржи апстракции на објекти (мемории , стримови) кои користат Кинект хардвер (или директна манипулација на самиот хардвер) кои ти како такви готови можеш да ги користиш. Не можеш да видиш како тоа функционира, не можеш да го измениш начинот на кој што сето тоа функционира затоа што целата инфраструктура , хиерархија на класи е недостапна. Во превод значи дека можеш да го користиш , ама без можност на измена на истото.

Furthermore, ко што пиша Мац , Microsoft Kinect SDK for Windows беше избацен 17.06.2011, кога веќе имаше готови опен сорс решенија за управување на кинект (OpenKinect првенствено). Бидејќи истите се опен сорс (можеш да гледаш што и како функционира манипулацијата на кинект) Микрософт директ ги ископира идеите и методологиите имплементирани таму и ги дава под име Микрософт СДК, притоа да не дозволи пристап до their inner workings.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom