Гејминг војна

Dr.House

Аудиофил
Член од
18 февруари 2010
Мислења
2.546
Поени од реакции
3.845
Па брат 40 милиони го зеле за тоа зошто не и јас :)

Него на темава сме се расправеле максимално за се и свашта, е сега порано пред 1-2-3 години Сони стварно имаше екслузиви кој изгледаат далеку подобро од хбох. Тоа за хбох не беше возможно. Како што врви времево, се менаа работите сега мултиплатформ игрите изгледаат се подбро и подбро. Уствари Rage, BF3 погледнетеги имаат перфект графика, графика која им се држи на експузивите на сони, А И ГИ помина.

Баш за Rage лани се каравме кога ви викав чекајте да излезе ќе правиме муабет, вие НЕ неможе така :). Етеја излезе изгледа ненормално добро
Стварно ги ценам сите мислења што ги даваш гледам имаш пошироки познавања али сепак да се земе ps3 ако веќе се има хбох не е логично и не бива, од проста причина дека треба да фрлиш додатни 300 евра за играња на некој 3-4 игрици кој бива да се играат а се ексклузива.. :)
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Стварно ги ценам сите мислења што ги даваш гледам имаш пошироки познавања али сепак да се земе ps3 ако веќе се има хбох не е логично и не бива, од проста причина дека треба да фрлиш додатни 300 евра за играња на некој 3-4 игрици кој бива да се играат а се ексклузива.. :)
Да би имал пари би земал, немам ништо против да изгирам некоја нивна екслузива. Но сепак ние сме во Мк и такво нешто тешко може некој да си дозволи. :)

Имаат куп еклузиви но ете да прашам некој од Сони дај препорачајте FPS игра милион посто ќе речат KillZone. Зошто таа да прашаш ќе ти рече има јака графика. :).
 

Dr.House

Аудиофил
Член од
18 февруари 2010
Мислења
2.546
Поени од реакции
3.845
Да би имал пари би земал, немам ништо против да изгирам некоја нивна екслузива. Но сепак ние сме во Мк и такво нешто тешко може некој да си дозволи. :)

Имаат куп еклузиви но ете да прашам некој од Сони дај препорачајте FPS игра милион посто ќе речат KillZone. Зошто таа да прашаш ќе ти рече има јака графика. :).
просечна плата во македонија = 250 евра.. :( за да го имам целото екпериенс ми требаат оригиналки за псн...
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Да би имал пари би земал, немам ништо против да изгирам некоја нивна екслузива. Но сепак ние сме во Мк и такво нешто тешко може некој да си дозволи. :)

Имаат куп еклузиви но ете да прашам некој од Сони дај препорачајте FPS игра милион посто ќе речат KillZone. Зошто таа да прашаш ќе ти рече има јака графика. :).
Пак нејасно па да надопопнам

Значи да имав хбох и пс3 на хбохот би играл се а на пс3 само експузиви. Единствена причина за мене, не дека на хбох се продаваат повеќе или изгледале малце подобро тоа го тргаме на страна, единствена причина ми е контролерот. Значи страшно ме нервира, премногу е мал и аналозите се ставени премногу блиску и секогаш палците ми се маваат еден со друг. И тие позади што се ми ги замараат прстите, цело време пазиш да не ти се лизне.

Се надевам дека ќе го сменат конторлерот и ќе го нарправат малце поголем, дека дури и краевите што се седат точно на сред дланка и едноставно те боцкаат. Зборувам за мене тоа е лично мое мислење бидејчи имам големи раце. Незнам како е за вас без возбуди ве молам вака било така било.

Кога го дршам конторлерот на хбох, знам дека имам конторлер, огромен е , одлична тежина има..... а не да се осеќам дека имам пердув во рака и кога ќе кликнам на X да слушам како крцка :)
 

Dr.House

Аудиофил
Член од
18 февруари 2010
Мислења
2.546
Поени од реакции
3.845
Пак нејасно па да надопопнам

Значи да имав хбох и пс3 на хбохот би играл се а на пс3 само експузиви. Единствена причина за мене, не дека на хбох се продаваат повеќе или изгледале малце подобро тоа го тргаме на страна, единствена причина ми е контролерот. Значи страшно ме нервира, премногу е мал и аналозите се ставени премногу блиску и секогаш палците ми се маваат еден со друг. И тие позади што се ми ги замараат прстите, цело време пазиш да не ти се лизне.

Се надевам дека ќе го сменат конторлерот и ќе го нарправат малце поголем, дека дури и краевите што се седат точно на сред дланка и едноставно те боцкаат. Зборувам за мене тоа е лично мое мислење бидејчи имам големи раце. Незнам како е за вас без возбуди ве молам вака било така било.

Кога го дршам конторлерот на хбох, знам дека имам конторлер, огромен е , одлична тежина има..... а не да се осеќам дека имам пердув во рака и кога ќе кликнам на X да слушам како крцка :)
Точно ова за контролеров.. :) ја играм баскет и имам бајаги големи раце па и хбох оригиналот не беше перфектен па земав razer onza turnament edition.. :D
 
Член од
14 ноември 2010
Мислења
708
Поени од реакции
140
Пак нејасно па да надопопнам

Значи да имав хбох и пс3 на хбохот би играл се а на пс3 само експузиви. Единствена причина за мене, не дека на хбох се продаваат повеќе или изгледале малце подобро тоа го тргаме на страна, единствена причина ми е контролерот. Значи страшно ме нервира, премногу е мал и аналозите се ставени премногу блиску и секогаш палците ми се маваат еден со друг. И тие позади што се ми ги замараат прстите, цело време пазиш да не ти се лизне.

Се надевам дека ќе го сменат конторлерот и ќе го нарправат малце поголем, дека дури и краевите што се седат точно на сред дланка и едноставно те боцкаат. Зборувам за мене тоа е лично мое мислење бидејчи имам големи раце. Незнам како е за вас без возбуди ве молам вака било така било.

Кога го дршам конторлерот на хбох, знам дека имам конторлер, огромен е , одлична тежина има..... а не да се осеќам дека имам пердув во рака и кога ќе кликнам на X да слушам како крцка :)
Се е до навика според мене. Еве еден другар позајми конторел од xbox за пц да играме пес. Едноставно не ми лежи воопшто контролерот. Дали дека сум навикнат уште од пред 10 години на контролер на сони тоа незнам но сигурен сум дека се е до навиката. :)
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Точно ова за контролеров.. :) ја играм баскет и имам бајаги големи раце па и хбох оригиналот не беше перфектен па земав razer onza turnament edition.. :D
Разликата е тоа што ти вака хбох чоече можеш да си купиш и сакаш, за сони децата НЕМА шанси бидејќи дуал шок е најдобриот контролер на светот :)
--- надополнето: Dec 4, 2011 1:07 PM ---
Се е до навика според мене. Еве еден другар позајми конторел од xbox за пц да играме пес. Едноставно не ми лежи воопшто контролерот. Дали дека сум навикнат уште од пред 10 години на контролер на сони тоа незнам но сигурен сум дека се е до навиката. :)
Највероватно има улога и тоа. Но за мене не толку голема.
 

Noorotic

пецач на риби
Член од
22 февруари 2011
Мислења
892
Поени од реакции
383
извини вака али повеќе продадени ексклузиви на толкав избор зарем не е знак на квалитет и побарувачка на тие игри.. Тоа што сони го прават со нивните ексклузиви само докажува дека се повеќе за квантитет него квалитет.. Не се разбирам многу од ова што го зборите али и прост човек ќе согледа дека ако помалце игри се продадат во повеќе копии тоа е веќе по добро од повеќе игри во помалце копии.,,
како што сам кажа прост човек ке гледа колку копии се продадени, а паметен ке гледа што му се свига и каде има поголем избор и квалитет, ако твојот памет е како просечен американец (пошто американците како патриоти ги купуваат икс боковите и игрите они не мислат со своја глават)
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
како што сам кажа прост човек ке гледа колку копии се продадени, а паметен ке гледа што му се свига и каде има поголем избор и квалитет, ако твојот памет е како просечен американец (пошто американците како патриоти ги купуваат икс боковите и игрите они не мислат со своја глават)
:pos:

Пс3 Јапан 8 милиони
хбох Уса 750 000 конзоли

пс3 уса 20 милиони
хбох 360 25 милиони

Бројките се земени отприлика, но така е. Ако е некој патриот фанбој за својот продукт тоа се јапонците.

Квалитет? Ме зезаш? Имаше квалитет кога беа 3-4 експлузиви, и се знаеше сони екслузива просек имаше 9,5. Сега хммм просекот им е 8.
 

Dr.House

Аудиофил
Член од
18 февруари 2010
Мислења
2.546
Поени од реакции
3.845
како што сам кажа прост човек ке гледа колку копии се продадени, а паметен ке гледа што му се свига и каде има поголем избор и квалитет, ако твојот памет е како просечен американец (пошто американците како патриоти ги купуваат икс боковите и игрите они не мислат со своја глават)
Ако како што вика џои рејтинзите на добрите ексклузиви се 8 а на послабите помалце те молам не ми глуми многу некој стручњак.. Се гледа дека не се разбираш многу,многу.. Очигледно повеќе разни игри не се подобро од помалце и попродавани игри.. И те молам сите користиме стереотипи дека американците се глупи дека пола од тие се мали дечиња, а останатата половина се луѓе кој што се очигледно попаметни од тебе.. На мене ми се сфиѓа Call of Duty не дека ја игра цел свет туку дека ја сакам.. Башка ја играм само COD,NBA и Forza Motorsport за хбох .. Глупи американци се тие кој што ја купуваат battlefield само дека другарчето им кажало колку е ’’добра“ и во колку примероци се продала.. Ја не ја сакам бетлфилд и нема да ја купам, баш дека користам мозок..
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.363
Поени од реакции
5.106

Pazi pak kvantitetot vi e merilo za kvalitet. Xbox 360 e US proizvod, PS3 e Japanski proizvod...I dvete imaat razvieno ekstra gaming prouckija i se natprevaruvaat edni so drugi.
Na 10 prodadeni PS3ki otpaga 1 prodaden vo Japan
Sprotiven e slucajot so Amerika....Xbox 360 e Americki produkt, a site znaeme kolku pogolem kolac opfaka Amerika kako kupovna mok.
Siguren sum ako Apple bi isfrlril nekoja gaming platforma...na Sony za duplo bi mu se smalila prodazbata...MS i Apple posle 2-3 godini bi se kontrale so 20tina milijoni prodadeni parcinja a PS3 edvaj 2-3 Miljioni i bi zavisen edino od Japanskiot i Evropskiot pazar.
Poentata so tie brojki mi bese deka Sony dava na ponuda golem broj na naslovi i site gleam kotiraat dobro i so oceni i so se....
Microsoft moze da zivee i so samo 2 igrii so dobra kampanja i reklama da nadmine sekakvi moguci prodazbi na Sony...No koe merilo e toa? Merilo za kvalitet...Malu morgen.

Drugo, Toa sto Joey kazuva multiplatformot poveke se prodava na Xbox 360 istoto se slucuva i tamu.
Resident Evil 5, Devil May Cry 4, Final Fantasy XIII, Tekken 6, Vanquish, Street Efighter IV kaj se prodadeni poveke ?
Call Of Duty, Red Dead Redemption, GTA IV, Assassins Creed kaj se prodadeni poveke ?
Japanskite naslovi pak si ostana poprodavani na PS3 a Zapadno orientiranite bolje ide prodazba na Xbox 360.

E i da
Za kontrolerot da Xbox 360 ima kontroler koj lezi vo raka fenomenalno dvata nesimetricno postaveni thumbstika pa i ona vdlabnuvanje za FPS igri e ekstra....Iskreno Killzone i kako sto nema aim assist e pain in the ass da ja igras dodeka Halo se nishani bas smooth na Xbox 360.

Overall ne mi e poentata da go ocrnam Xbox 360...Ednostavno postavenosta na pazarot e takva da Xbox kako nativen americki proizvod se prodava poveke i softverski i hardverski megutoa ete se jadat so brojki....I toa ne e nikakvo merilo kako sto vie go pretstavuvate toa....
Titanic bese so najgolema zarabotka na site vreminja do skoro dali toa bese i najdobar film na site vreminja...Izlete od tie povrsni klishea svakanja....
Jas licno preferiram Japanski igri...Sony mi gi nudi Sony i go forsiram. Ja obozavam MGS, Final Fantasy, Yakuza...Igri kako The Last Guardian...toa Xbox ne moze da mi go ponudi...I da se obide da mi go ponudi (Final Fantasy) toa ke bide osakateno poradi shturite hardverski karakteristiki na Xbox 360....
 

Noorotic

пецач на риби
Член од
22 февруари 2011
Мислења
892
Поени од реакции
383
:pos:

Пс3 Јапан 8 милиони
хбох Уса 750 000 конзоли

пс3 уса 20 милиони
хбох 360 25 милиони

Бројките се земени отприлика, но така е. Ако е некој патриот фанбој за својот продукт тоа се јапонците.

Квалитет? Ме зезаш? Имаше квалитет кога беа 3-4 експлузиви, и се знаеше сони екслузива просек имаше 9,5. Сега хммм просекот им е 8.
ти дефинитивно немаш свој разум, ова со просециве 9,523432 и 8,0000 си го видел од некој сајт и пак бараш некој друг да размислува место тебе и да ти продава муда за бубрези
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Јас неможам да сватам како Фајнл фантазу џакуза ли таму кој се како ги играш. 95% се купуваат во јапонија тие, и се осеќа онака баш јапонска игра. Катастрофа невидеа :). Но секој си има вкус нели :)

P.S

Те молам пишувај со МК подршка дека така дол пост не се чита.
--- надополнето: Dec 4, 2011 4:43 PM ---
ти дефинитивно немаш свој разум, ова со просециве 9,523432 и 8,0000 си го видел од некој сајт и пак бараш некој друг да размислува место тебе и да ти продава муда за бубрези
Прво реков дека тие бројки се отпприлика точните бројки се вака

пс3 во Азија има 13 милиони продадено
хбох 360 има само 5 милиони.

хбох 360 во америка 35 милиони
пс3 во америка 23 милиони

За толку многу купувани конзоли и не е така разликата голема.

Во европа се најблиску

хбох 360 19 милиони
пс3 22 милиони

И овие бројки се горе долу.

Иначе хбох 360 вчера помина бројка од 60 милиони продадени конзоли. За разлика од ps2 која има 160 милиони неговиот наследник ps3 има 56 милиони. Тоа кажува само едно, се помалце се купува сони конзола.

Кажав еднаш и ќе кажам пак, можеби нема да се деси нареднава генерација но другата сигурно. НЕМОЖАТ сите 3 конзоли да бидат цело време на пазаров, некој ќе се откажи. Сега за сега стојат работите дека Сони има најмногу загуби т.е САМО оваа година тие се 1,2 билиони $ во загува. (тука спаѓаат тв, пс3,камери, апарати....)
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.363
Поени од реакции
5.106
Koj ke se otkaze od pazarot ziti se koga site konzoli cvrsto stojat so prodazba.
Nintendo ke se otkaze koj egzistira od 1989?
Sony ke se otkaze koj ima konzoli so najdobar library, Firma koja prodade 102 milijoni PS1 i 150 miljoni PS2ki i uste se prodava....?
Microsoft ke se otkaze koj doprva mu ide vremeto da se zacimentira na pazarov kako silen konkurent vo gaming industrijava ?

Pa od 1994-2000 imavme PS, N64, Sega Saturn
2000-2006 imavme PS2, Gamecube, Dreamcast, Xbox
2006-20XX imame PS3, Wii, Xbox 360


Ali rano e ke zivee ovaa generacija uste nekoe vreme...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom