Сонови, толкување на сонови

Memento Mori

Yeah science, bitch!
Член од
24 август 2009
Мислења
1.132
Поени од реакции
1.562
Значи пред некое време сонував како влагам во продавница,од кој вид не знам и си го оставам ранецот блиску до место за седење што е и шетам низ продавницата и после одеднаш искачам на некое отворено поле и одам по патот и на крајот од патот има една куќа и влагам и одма после се враќам во продавничето ама ташната ми ја нема. Денеска сонував како исто влагам во продавница го оставам ранецот на исто место само сега под другите ствари пошто еднаш ми го украле,ми се дешава истото се враќам ми го нема ранецот пак а сепак не ми сеедно што го нема се осеќам некако глупо го барам ама никој не знае и не видел. Чудно.. :)
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
100
Поени од реакции
42
Значи пред некое време сонував како влагам во продавница,од кој вид не знам и си го оставам ранецот блиску до место за седење што е и шетам низ продавницата и после одеднаш искачам на некое отворено поле и одам по патот и на крајот од патот има една куќа и влагам и одма после се враќам во продавничето ама ташната ми ја нема. Денеска сонував како исто влагам во продавница го оставам ранецот на исто место само сега под другите ствари пошто еднаш ми го украле,ми се дешава истото се враќам ми го нема ранецот пак а сепак не ми сеедно што го нема се осеќам некако глупо го барам ама никој не знае и не видел. Чудно.. :)
Многу неоправдани имаш. Не се заебавај иди на школо
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.691
Во рок од една недела три пати сонувам една куќа со премногу соби, секоја одвоена од другата, со завеса. Распоредот на собите и ликовите внатре не беа исти во сите сонови.


Има шанси некој да протолкува?
 
S

Sattva

Гостин
Во рок од една недела три пати сонувам една куќа со премногу соби, секоја одвоена од другата, со завеса. Распоредот на собите и ликовите внатре не беа исти во сите сонови.


Има шанси некој да протолкува?
Куќата најчесто говори за нас (психички или физички, во зависност од околностите), собите: твоите улоги, внатрешни нијанси итн. Собите укажуваат на наоѓање и развивање нови сили за прифиќање и превземање нови улоги и ситуации, а нивната бројност цели кон внатрешен, емотивен раст... нешто големо се случува во тебе.
Вратите се симбол за нови можности, ѕидовите за расположение (најчесто лошо, дава чувство на заробеност од другите), кои во твојот случај (и двата ел.) се заменети со завеси, кои, доколку си ги тргала, тоа би значело подготвеност за тој раст и отварање на себе...
(Завесите се најбитниот ел. во овие соништа и главно тие го диктираат правецот на толкувањето, нивната подетална дескрипција би му помогнала многу на овој случај. Па ако можеш подобро да се сетиш, слободно пиши.)
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.691
Куќата најчесто говори за нас (психички или физички, во зависност од околностите), собите: твоите улоги, внатрешни нијанси итн. Собите укажуваат на наоѓање и развивање нови сили за прифиќање и превземање нови улоги и ситуации, а нивната бројност цели кон внатрешен, емотивен раст... нешто големо се случува во тебе.
Вратите се симбол за нови можности, ѕидовите за расположение (најчесто лошо, дава чувство на заробеност од другите), кои во твојот случај (и двата ел.) се заменети со завеси, кои, доколку си ги тргала, тоа би значело подготвеност за тој раст и отварање на себе...
(Завесите се најбитниот ел. во овие соништа и главно тие го диктираат правецот на толкувањето, нивната подетална дескрипција би му помогнала многу на овој случај. Па ако можеш подобро да се сетиш, слободно пиши.)
За да не ја раширувам поединечно, би сублимирала од сите три една слика. Завесите ги тргав, не се сеќавам физички допир дека имаше, за да видам во останатите соби колку луѓе има, кои се тие, што прават... Ама во ниеден сон не шетав низ собите физички, повеќе ги анализирав тие што беа во мојата соба. И бев статична во сите три вечери... седев на еден исти кревет на аголот, со раката на потпирачот од него, само што не со иста личност.
И само во едниот излегов од куќата и продолжив по една премногу долга улица, во останатите останав внатре додека не се разбудив.



Ти благодарам за деталноста, ако треба и друго .. зошто баајги чисто се сеќавам на сите.
 
S

Sattva

Гостин
За да не ја раширувам поединечно, би сублимирала од сите три една слика. Завесите ги тргав, не се сеќавам физички допир дека имаше, за да видам во останатите соби колку луѓе има, кои се тие, што прават... Ама во ниеден сон не шетав низ собите физички, повеќе ги анализирав тие што беа во мојата соба. И бев статична во сите три вечери... седев на еден исти кревет на аголот, со раката на потпирачот од него, само што не со иста личност.
И само во едниот излегов од куќата и продолжив по една премногу долга улица, во останатите останав внатре додека не се разбудив.



Ти благодарам за деталноста, ако треба и друго .. зошто баајги чисто се сеќавам на сите.
Не, во ред е, ова е повеќе од доволно. Освен ако се сеќаваш дали тие луѓе се дел од твојот живот или сосема непознати?

Улицата најчесто е лош предзнак, но во твојот сон таа ја симболизирата димензијата на твојот животен пат, што значи, те очекува предолг живот :)

Нема некои промени во толкувањето. Само пак ќе нагласам дека има доста големина во тебе, од сега па натаму ќе имаш неизмерен број на можности тоа добро да го искористиш.
--- надополнето: Dec 3, 2011 11:17 PM ---
Не, во ред е, ова е повеќе од доволно. Освен ако се сеќаваш дали тие луѓе се дел од твојот живот или сосема непознати?

Улицата најчесто е лош предзнак, но во твојот сон таа ја симболизирата димензијата на твојот животен пат, што значи, те очекува предолг живот :)

Нема некои промени во толкувањето. Само пак ќе нагласам дека има доста големина во тебе, од сега па натаму ќе имаш неизмерен број на можности тоа добро да го искористиш.
Ако тие луѓе се непознати: потсвесно посегнуваш по сопствените аспекти кои за тебе се сеуште недоволно познати и добро сокриени, од твојата и, пред се, перцепцијата на другите. Но тоа нема долго да претсавува мистерија за тебе, многу наскоро ќе се отвориш и ќе “пораснеш“ :)
 
Член од
26 декември 2008
Мислења
608
Поени од реакции
236
Требаше да одам на една духовна работилница,
патував во сонот со автобус, и цело време мислев дека ќе закаснам. Кога стигнав имаше обезбедување внатре
пред главната просторија, сите што влегуваја требаше
да ги исчистат обувките од едно чергиче и потоа да влезат,
обезбедувањето ми рече влези потаму оти патиките ти
се повалкани таму има чешма и сунгер, јас му реков
не и вака ќе ги исчистам, и тој не рече ништо, и ги чистев ама
неможев доволно, и си реков во себе вистина неможам, и
отидов внатре и со вода и сунгер ги измив целосно патиките,
но малку ги подискинав патиките и си ги изводенав стапалата.
И влегов внатре во една просторија во неа имаше подвижни скали и многу луѓе чии лица зрачеја со милост и убавина,
и имаше три луѓе свиреа и пееја едно од нив беше дете
беше монголче ми се чини. И тие луѓе едните од
нив беа на едно исполнување со Божјата Светлина и веќе
беа исполнети, а другите ние бевме да помогнеме и работиме
за сите луѓе и се др и за нас лично.
И секој момент очекувавме да влеземе во главната просторија

Толкување please
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.691
Не, во ред е, ова е повеќе од доволно. Освен ако се сеќаваш дали тие луѓе се дел од твојот живот или сосема непознати?

Улицата најчесто е лош предзнак, но во твојот сон таа ја симболизирата димензијата на твојот животен пат, што значи, те очекува предолг живот :)

Нема некои промени во толкувањето. Само пак ќе нагласам дека има доста големина во тебе, од сега па натаму ќе имаш неизмерен број на можности тоа добро да го искористиш.
--- надополнето: Dec 3, 2011 11:17 PM ---

Ако тие луѓе се непознати: потсвесно посегнуваш по сопствените аспекти кои за тебе се сеуште недоволно познати и добро сокриени, од твојата и, пред се, перцепцијата на другите. Но тоа нема долго да претсавува мистерија за тебе, многу наскоро ќе се отвориш и ќе “пораснеш“ :)
Ме интересира и другото толкување зошто сите со кои јас седев, беа познати и се дел од сегашноста.

Благодарам уште еднаш, делува смирувачки.:)
 
Член од
3 јуни 2011
Мислења
69
Поени од реакции
24
Sonuvav dvajca mazi na sredovecna vozrast kako sedat na edna klupa.Jas gi gledav od daleku i kolku i da se tgridev da se doblizam do niv ne mozev.Drzea sesiri vo racete, a jas so netrpenie sakav da gi stavat na glavite bidejki ako gi stavea ke se razzbudev.I taka vikam,vikam,ama nikoj ne me slusha:Stavete gi da se zashtitite!!A tie ke posegnat so sesirite na kaj glavite i pak ke si ja vratat rakata nazad.....Se razbudiv....
 
S

Sattva

Гостин
Ме интересира и другото толкување зошто сите со кои јас седев, беа познати и се дел од сегашноста.

Благодарам уште еднаш, делува смирувачки.:)
Во секое време ;)

Да не одолговлекувам толку... на прв поглед тоа би значело дека тие луѓе имаат некоја порака до нас, а е упатена кон нив, т.е. е предупредување до нив, но овде станува многу јасно дека “тие“ (ти, деловите од тебе, твоите аспекти...) носат пораки за тебе, кои, спротивно на претходното толкување, ти се донекаде познати (во зависност од блискоста (индивидуална, се разбира) со тие личности)... И самата си свесна дека пристапот на твоето патување е “аналитичен“, твоето внимание директно е насочено кон “оние што се во твојата соба“, ти веќе знаеш што се случува во тебе, не го избегнуваш тоа, одиш уште подалеку, се отвараш, се зголемуваш...

(Значи, не ги отфрлај и претходните толкувања, надополнети со ова.)
--- надополнето: Dec 4, 2011 7:16 PM ---
Требаше да одам на една духовна работилница,
патував во сонот со автобус, и цело време мислев дека ќе закаснам. Кога стигнав имаше обезбедување внатре
пред главната просторија, сите што влегуваја требаше
да ги исчистат обувките од едно чергиче и потоа да влезат,
обезбедувањето ми рече влези потаму оти патиките ти
се повалкани таму има чешма и сунгер, јас му реков
не и вака ќе ги исчистам, и тој не рече ништо, и ги чистев ама
неможев доволно, и си реков во себе вистина неможам, и
отидов внатре и со вода и сунгер ги измив целосно патиките,
но малку ги подискинав патиките и си ги изводенав стапалата.
И влегов внатре во една просторија во неа имаше подвижни скали и многу луѓе чии лица зрачеја со милост и убавина,
и имаше три луѓе свиреа и пееја едно од нив беше дете
беше монголче ми се чини. И тие луѓе едните од
нив беа на едно исполнување со Божјата Светлина и веќе
беа исполнети, а другите ние бевме да помогнеме и работиме
за сите луѓе и се др и за нас лично.
И секој момент очекувавме да влеземе во главната просторија

Толкување please
Со една реченица: Не си спремен, а си упорен и своеглав (знаеш за што зборувам) :)
(Детаљите не можам да ти ги пишам тука.)
--- надополнето: Dec 4, 2011 7:22 PM ---
Sonuvav dvajca mazi na sredovecna vozrast kako sedat na edna klupa.Jas gi gledav od daleku i kolku i da se tgridev da se doblizam do niv ne mozev.Drzea sesiri vo racete, a jas so netrpenie sakav da gi stavat na glavite bidejki ako gi stavea ke se razzbudev.I taka vikam,vikam,ama nikoj ne me slusha:Stavete gi da se zashtitite!!A tie ke posegnat so sesirite na kaj glavite i pak ke si ja vratat rakata nazad.....Se razbudiv....
После ќе ти пишам пп, душо ;)
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Еве што сонував:
Го шетам Синот, мало дете седнато во количка низ дуќани. И од еднаш детето почнува силно да повраќа, толку многу повраќа да количката се полни со исповраќеници. Го вадам детето од количка, го оставам на продавачката и одам надвор да ја исчистам количката. Надвор ја чистам количката и кога ја исчистив сфаќам дека сум заборавил во кој дуќан сум го оставил детето. Почнувам да барам од дуќан во дуќан и најпосле го наоѓам. Детето целото мокро, а некој во меѓувраме му ги соблекол гаќите. Брзам, го носам детето, накај дома и помислувам дека немам време, дека ќе ме чекаат ....
 
S

Sattva

Гостин
Еве што сонував:
Го шетам Синот, мало дете седнато во количка низ дуќани. И од еднаш детето почнува силно да повраќа, толку многу повраќа да количката се полни со исповраќеници. Го вадам детето од количка, го оставам на продавачката и одам надвор да ја исчистам количката. Надвор ја чистам количката и кога ја исчистив сфаќам дека сум заборавил во кој дуќан сум го оставил детето. Почнувам да барам од дуќан во дуќан и најпосле го наоѓам. Детето целото мокро, а некој во меѓувраме му ги соблекол гаќите. Брзам, го носам детето, накај дома и помислувам дека немам време, дека ќе ме чекаат ....
Хмм, сонот има доста елементи кои опфаќаат повеќе сфери од тебе и твојот живот.
Ќе те замолам ако сакаш да се сетиш на нешто. Кој дел од сонот најмногу те загрижил? На што најмногу си обрнал внимание?
--- надополнето: Dec 8, 2011 4:36 PM ---
1. (Не можам да се сетам на почетокот и на најголем дел од сонот.)
... Јас, татко ми, дедо ми (кој е починат) и сестра ми (мислам дека беше, или бар само на моменти) со некој џип сме пристигнале на еден имот, во една голема овошна градина на еден човек... Тоа со сигурност беше афроамериканец (дури беше претерано црн), средно висок, со капче на главата (за ова последното не сум баш сигурна), зборуваше англиски на почетокот (и дедо ми го разбираше)... не пречека во својата градина, која беше малку како удолница, а дрвјата (јаболки и праски) беа расфрлани низ просторот, иако не беше хаотично. Наротив, доста мирно беше, а и немаше кој знае колку дрвја... беше урамнотежено. Дедо ми останува да разговара со човекот, јас и татко ми продолжуваме да шетаме, со намера да го разгледаме местото (а можеби беше и наше, или требало да биде... стварно не знам), да го вкусиме овошјето кое беше паднато на земја... Сето тоа беше изедено. Прошетката не однесе на еден простор со кревети (мали беа, како за еден... метални најверојатно, бели-слонова коска боја...), и тука продолживме да ги вкусуваме речиси изедените јаболка... После тоа сите се најдовме во една куќа (која во реалноста е дом на една моја поранешна другарка), т.е. во ходникот... седевме на клупа, близу вратата, сите разговарале. Човекот енергично излезе велејки дека ќе ни подготвува нешто за јадење (не ми текнува дали палачинки или нешто друго), тврдеше дека тоа го прави најдобро. Надвор слушнав гласови, како тој се зафркава со една, исто така, моја поранешна пријателка (значи, едната ми беше другарка, а оваа пријателка, а и со двете не зборувам, иако со втората се контактираме индиректно), исто така енергична личност... Остана до вратата и продолжи нешто да зборува... и до тука можам да се сетам.

2. Синоќа: шетам сама низ една од улиците на градот, ама во сонот си мислев дека сум во друг град. После го сменив правецот, се враќам назад... и тука наеднаш почнувам да фотографирам. Значи, стојам од страната на автопатот, тука реално има река, од чија друга страна, во екстремна угорница, се наоѓаат гробишта. Јас не ги гледав гробиштата (така е и во реалниот простор), меѓутоа ја имам таа сензација, како се околу реката (дрвјата...) да се гробиштата... Одеднаш (од другата страна на автопатот) како да го слушам гласот на братучетка ми, кој ми вели да сликнам... и јас, иако со голема доза сомнение, шкрапнувам еднаш и... копчето ми се заглави, апаратот без престан си слика... Цело време избегував да го насочам фокусот и да сликам лево од мене, каде имаше едно девојче со долга, руса коса, бело фустанче, кое неподвижно стоеше до една стара чешма (која реално не е дел од тој простор), гледајки цело време само во мене... ама како да не го гледав тоа баш најсвесно. Или таа идеја ми доаѓаше од не знам каде, или сето тоа го гледав со помош на апаратот. И кога тоа конечно заврши, го носам апаратот кај братучетка ми и заедно ги гледаме сликите: крошните од дрвјата, лисјата... и други објекти, се тоа беше некако обоено (жолтеникаво, портокалово... тие нијанси), а се беше црно-бело цело време и надвор од сликите... како да имаше некоја вибрација во тие бои, ама и тоа не беше нешто попријатно. Мислам дека лошото чувство и стравот доаѓаше од девојчето со чешмата (а можеби и дрвјата и др. објекти да беа нешто како духови :|)... После тоа не можев да заспијам скоро цела ноќ.

3.. (Исто синоќа.) Како од некоја виртуелна реалност или нешто така (можеби од видео игра... даа... беше тоа видео игра) да сум добила неколку скапоцени камења во жолтеникава, розевкаста боја... сум шетала со нив во ташна низ некои ориентални улички или сл. Местото било насилно... се сеќавам како двапати (или само еднаш, ама како да сум ја видела таа сцена и пред тоа) поминав низ една многу тесна, стрмна уличка, на која имаше крв и надворешни органи од убиени животинчиња (јаренца) :( и додека ја минував таа патека, мислам дека ги затворав очите за да не ја гледам таа претажна слика, а сепак внимавав и кај газам (знаев каде да газам), ми беше болно и нечовечки да газам по органите на жртвите... Понатаму ми се придружува една другарка (дали со неа беше сестра и...) и шета со мене по продавниците (воглавно беа златари), разгледуваме скап накит, масивни златни обетки, марами... и јас сакам да и купам многу нешта (претпоставував дека таа не можеше да си дозволи ништо од тоа, а посакуваше многу нешта, иако беше доста скромна, тоа го чувствував), да и подарам, да ја усреќам... и тука (во златарата) влегува и уште една наша другарка (ја споменав во првиот сон, ’бев во нејзината куќа’)... несигурна дека можеби “исчезнале“, ги барам скапоценостите, конечно ги вадам од ташна, беа како пластифицирани, реално, немаа никаква вредност... затоа бев толку изненадена кога продавачката ми дозволи да ги заменам со пари и наќит, кој го купував за другарката, освен едни големи обетки кои ги земав за мене... И пак продолжуваме да шетаме меѓу опасни луѓе (ако не се лажам, сите беа мажи: арапи итн.)... тука одеднаш ми се придружуваат внучињата... После со нив се наоѓам во соба, ги чувам (не знам дали ги облекував, преслекував...), ги гушкам, ги смирувам нешто (помалото мислам дека беше нешто вознемирено, молчаливо како и секогаш... поголемото чувствтелно и тажно, ми се жалеше нешто со тоа очињата...), сакам да ги заштитам од нешто, си ги разгалувам и... и на останатото не се сеќавам, почнав да сонувам нешто трето.
 
Член од
2 ноември 2011
Мислења
68
Поени од реакции
81
Утрото на 8 -ми декември сонував како еден човек ми дава клуч од црква и треба да ја отворам. Го земав клучот и одам накај вратата, ја отворив влегов со десна нога и кога влегов погледанв накај иконите, но сите икони беа со дедо мраз, и баш се зачудив. Црквата беше малечка односно повеќе наликуваше на соба. Може ли некој да го протолкува?
НА 8 ми декември беше празник. Може ли да има некаква пврзаност?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom