Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
9 ноември 2011
Мислења
143
Поени од реакции
10
Околу враќање на километража може да се врати се само едно неможе да се избрише а тоа се работни саати на моторот. Има формула како до пројдени км работни саати се множи со одреден коефициент се дава просек работа во место и доаѓа до пројдена км.
Искрено грешката е многу мала и се работи за на околу 200.000км некој +-10.000 што не е голема бројка.
А за фалс сите прават и бугари иод било која земја ти кола само од човек прв сопственик ти е некоја гаранција за км на возило,ова друго на плацеви низ европава прво враќаат,шминкање па потоа продажба.
 
Член од
4 јануари 2009
Мислења
27
Поени од реакции
2
Опелите се топ поготово корса ц меѓутоа зависи од каде е увезена и колкава е километражата. Ако е од Италија да знаеш дека е премногу возена дупло него ли во Словенија и Германија и време и е веќе да почне да прави проблеми.позз
мојата е од Италија увезена...но мислам дека многу е битно кој ти ја одржува, пред да ја однесам кај еден мајстор немаше некои поголемо проблеми, откако почна да ја чепка се појавуваа еден по еден...
--- надополнето: Nov 30, 2011 8:29 PM ---
Кај обичен мајстор, зошто во сервис ќе те изгорат и пак нема да ја направат. Корсите никој не ги направил до сега :) Приметив и кај мене дека почна да расте потрошувачката. Кај мене ме плашат најмногу обртаите ќе го сменам и сензорот за воздух, но исто не верувам дека е до тоа.
и јас ја носам кај обичен ама изгледа морам да го сменам :)
--- надополнето: Nov 30, 2011 8:30 PM ---
Кантите (колите) од ланскиот увоз се
--- надополнето: Nov 30, 2011 6:54 PM ---
Вакумот проверен ли ви е.?
мислам дека не е проверен....како се проверува тоа?
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Па и на нив некој им го опнал и ќе се врти кругот додека некој не направи ремонт,а друг лимарија и фарбање???
--- надополнето: Nov 30, 2011 1:16 AM ---

Хахаха бугар и сервисна книшка!!!Од каде да ти најде сервисна книшка кога секоја втора кола е крпена и поправана од исти 2-3 коли.Секој втор бугарски автоплац од напред има половни возила а од назад автосервис кој поправа или продава половни авто делови.Во бугарија по кола само со човек што многу добро се разбира од коли,инаку остана за делови.
--- надополнето: Nov 30, 2011 1:32 AM ---
Полека бе ти малце, се слушаш ли што збориш? До сега над 30 коли имам купено од Бугарија и од тие 30 дали само со 5 сум имал некој ситен дефект. Јас незнам од кај ги најде тие крпени коли жити се. :pos:Незнам само кој ти ја полнел главата со тоа.

Кажи што кола сакаш и ќе ти ја донесам па да провериме дали штрчи нешто. Иначе ти воопшто имаш ли одено по плацевите во Бугарија? :D
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Мојата не е увезена, али еднаш ја чепнаа и отиде по ѓаволите, сега секој ден нешто и е :)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Полека бе ти малце, се слушаш ли што збориш? До сега над 30 коли имам купено од Бугарија и од тие 30 дали само со 5 сум имал некој ситен дефект. Јас незнам од кај ги најде тие крпени коли жити се. :pos:Незнам само кој ти ја полнел главата со тоа.

Кажи што кола сакаш и ќе ти ја донесам па да провериме дали штрчи нешто. Иначе ти воопшто имаш ли одено по плацевите во Бугарија? :D
Ха ха ха така е кога аматер носи коли и се фали.Нема плац што не сум бил во западна и централна Бугарија.Колку за информација ако не си знаел Бугар оди на плац во германија собира се што има на плацот,тура у воз носи дома и распакува да види што купил а дома се занае(собир на канти)од2-3 канти се прави една канта ама саглам. На многу муштерии им имам дадено адреси на плацеви да гледаат коли од Германија и Бугарија па самите муштерии ми имаат кажувано дека некоја кола ја гледале на Германски сајт со 250-400000 км за по некое време да ја видат на Бугарски сајт со 90-160000 км.Што друго да кажам освен дека 10-15 години носам избрани и проверени коли од Бугарија,ама во последно време ми поминува во хоби.Носам само на пријатели и роднини
--- надополнето: Nov 30, 2011 9:53 PM ---
можеш да донесеш 95г опел?
За делови ти треба или за возање
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Ха ха ха така е кога аматер носи коли и се фали.Нема плац што не сум бил во западна и централна Бугарија.Колку за информација ако не си знаел Бугар оди на плац во германија собира се што има на плацот,тура у воз носи дома и распакува да види што купил а дома се занае(собир на канти)од2-3 канти се прави една канта ама саглам. На многу муштерии им имам дадено адреси на плацеви да гледаат коли од Германија и Бугарија па самите муштерии ми имаат кажувано дека некоја кола ја гледале на Германски сајт со 250-400000 км за по некое време да ја видат на Бугарски сајт со 90-160000 км.Што друго да кажам освен дека 10-15 години носам избрани и проверени коли од Бугарија,ама во последно време ми поминува во хоби.Носам само на пријатели и роднини
--- надополнето: Nov 30, 2011 9:53 PM ---

За делови ти треба или за возање
Носам и јас коли иначе. Така да знам и од Италија и од Германија плацевите, а во Бугарија ги знам скоро сите.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
мојата е од Италија увезена...но мислам дека многу е битно кој ти ја одржува, пред да ја однесам кај еден мајстор немаше некои поголемо проблеми, откако почна да ја чепка се појавуваа еден по еден...
--- надополнето: Nov 30, 2011 8:29 PM ---

и јас ја носам кај обичен ама изгледа морам да го сменам :)
--- надополнето: Nov 30, 2011 8:30 PM ---

мислам дека не е проверен....како се проверува тоа?
Сите линии се црево на вакумот.Ако некаде се допрело до мотор може да се стопи и прекине па да зема вишок воздух и да не работи моторот убаво,или може некој мајстор да ти ја направил далаверава за па да му одиш стално па да те цеди(ова е расипано,тоа не чини)едноставно да те врти во круг.Денес сите се мајстори со пракса и школо на своја кола или на комшијата

23236774011_large.jpg
 
Член од
4 јануари 2009
Мислења
27
Поени од реакции
2
Сите линии се црево на вакумот.Ако некаде се допрело до мотор може да се стопи и прекине па да зема вишок воздух и да не работи моторот убаво,или може некој мајстор да ти ја направил далаверава за па да му одиш стално па да те цеди(ова е расипано,тоа не чини)едноставно да те врти во круг.Денес сите се мајстори со пракса и школо на своја кола или на комшијата

Прегледај го приврзокот 37251
изгледа има некоја далавера направено....фала ти за сликава и објаснувањето
ќе проверам добро далие се во ред
фала ти уште еднаш
 
Член од
9 ноември 2011
Мислења
143
Поени од реакции
10
за делови векра а 95 хечбек
--- надополнето: Dec 1, 2011 12:10 AM ---
А и коментарите се кој од кој.
кој сака нека купи кој не нека оди во салон и квит
И мојава е донесена од страна како и многу други па се тркала подобро од кантите што до вчера беа низ патиштата ни. Шкоди, 101 ,125,1300,дијани,симки,принц,запорожец,жигули,лади и да не набројувам возила со дух од лимарија авто убици пола нерегистрирани сега нечини ова или она. Погрешија нашиве што не дозволија увоз порано па така им ги наполнивме џеповите на други,но никогаш не е касно.
Ако на некој му смета да купи волво с70 за 4500е +царина и данок колку и да е ке го фати околу 7-8000 (се разбира кој има) тогаш нека купи за тие пари пунто или некоја фелиција па по логиката ново си е ново. Тоа волво ќе закопа многу други до кај 15000е возило но ...
Тоа е само еден пример а има стотици текви.Изборот е секогаш наш.:свиркам:
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Нема врска ако е шминкана и маскирана. Оди во Бугарија и земи си до 4.500 супер кола. Пола држава купува коли од таму, башка и сега според новиот закон ќе можеш да возиш на бг таблици. BMW-иња до таа цена гром имаш. Ништо не те кошта да отидеш. Немора да купуваш, само разгледај си. Но немој да те заболе глава, зошто таму врие од плацеви и коли.
нешто не сум информиран околу ова... ке можеш да појасниш малку? каков нов закон? што предвидува истиот?
 
Член од
9 ноември 2011
Мислења
143
Поени од реакции
10
марик за еуро 2 не му се секирај може-не може а за што и како мој проблем- ми треба за делови
подобро една цела за ?е одколку тука давај за 10 дела исти е.
ОК?
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
нешто не сум информиран околу ова... ке можеш да појасниш малку? каков нов закон? што предвидува истиот?
Слободно вози и немај гајле. :свиркам:
--- надополнето: Dec 1, 2011 10:00 AM ---
марик за еуро 2 не му се секирај може-не може а за што и како мој проблем- ми треба за делови
подобро една цела за ?е одколку тука давај за 10 дела исти е.
ОК?
За делови можеш да донесеш но кола што е Еуро1 не можеш. ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom