Разликата во години

Член од
16 јануари 2008
Мислења
256
Поени од реакции
19
еве ја од една моја гледна точка ќе ви кажам искрено дека најубаво е партнерите да се +- 3/4 години разлика иако знам некој со поголема разлика а супер им е врската или бракот е сеа работата кај нас помладите мислам дека ке се сложат сите мои врсници со моето мислење е дека сме во тие години и се што е убаво од средношколка па студентки до милфици сакаме да пробаме и се палиме ко млади мајмуни али јебига годините ни се, мегутоа тоа со тек на време проаѓа (или не):vozbud: па секој ке си најде партнерка што му одгвара и обратно но мислам дека што поблиску со годините тоа подобро
 
Член од
15 јуни 2009
Мислења
86
Поени од реакции
8
ne se bitni tolku godinite koga postoi ljubov, kolku sto se bitni razmisluvanjata. ako razmisluvate slicno ve interesiraat isti temi postojano komunicirate, togas vrskata verojatno i ke uspee, ali zaq brak potrebno e nesto poveke, kolku se sozreani dvaicata i kolku se sposobni da si pomognat eden na drug vo resavanje na problemite. sepak ova e moe mislenje
 
O

Out Boy

Гостин
Кога се работи за две вљубени, полнолетни, здрави лица, годините се ирелевантни. Иако за себе лично сметам дека не би можел да се вљубам во некој помал или повозрасен од мене повеќе од 5 години, почитувам се каде има љубов

Точка
 
Член од
13 мај 2007
Мислења
11
Поени од реакции
0
real girl e vo pravo igurno e taa devojkata,ama sega ne zafrkava za da si gi krshime prstive na pipkive odkompjuterov

da se otkolci i ti ,:pos2:

taka mislish ti ama ne si vo pravo
 

Malata

(:
Член од
15 декември 2008
Мислења
136
Поени од реакции
2
Pa decko mi e postar od mene 4 godini i bas super ni ide, vo vrska sme skoro 1 mesec i zasega ne se zalam. mi se sviga toa sto e postar i pozrel i me uci na mn raboti sto ke me sleduvaat vo zivotot :D
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.009
Поени од реакции
16.082
trendovite se menuvaat.. ete sega mnogumina ja podrzuvaat vrskata na hrvatskata starleta Dolores so 65 godisniot tajkun Dikan, ima i na you tube klipovi.. no pred 30 -tina godini imase takvi slucai na vrski ne samo so bogat partner tuku i so postar partner/ka od sredna klasa.. dali poradi konspirativnosta, polesno raskinuvanje na vrskata, pomal rizik od nesakana bremenost. da ne pisuvam deka zaednickite maturski od "maskite" i " zenskite" sredni ucilista bea cista farsa, maturantkite si imaa postari deckovci .. no podocna se smeni trendot, dali po onoj hit od 70-te, " Bolje biti pijan nego star ", pa sega vo nasata sredina edinstveno se opravduva vrska so dosta postar partner/ka samo ako e vlijatelen ili bogat, znaci samo od koristoljubie...
..duri "normalno" bilo gazdata/ricata na firmata da gi obrabotuva povremeno vrabotenite, a sramota e ako se ima vrska so postar partner/ka od simpatija ..:wink:
 
Член од
15 октомври 2009
Мислења
3
Поени од реакции
0
NA SRCETO NE MOZES DA MU KAZES KOGO DA SAKA,TOA EDNOSTAVNO SAKA BEZ RAZLIKA NA GODINITE,VERSKATA,NACIONALNATA PRIPADNOST.GODINITE SE SAMO NADVORESNIOT LIK NA COVEKOT,A DUSATA E VECNO MLADA I E SPREMNA DA SE ZALJUBI I NA SEESET GODINI,ISTO KAKO I NA PETNAESET AKO JA SRETNE VISTINSKATA DUSA SEBE SRODNA,PA MAKAR BILA I DVAESET GODINI POSTARA
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
NA SRCETO NE MOZES DA MU KAZES KOGO DA SAKA,TOA EDNOSTAVNO SAKA BEZ RAZLIKA NA GODINITE,VERSKATA,NACIONALNATA PRIPADNOST.GODINITE SE SAMO NADVORESNIOT LIK NA COVEKOT,A DUSATA E VECNO MLADA I E SPREMNA DA SE ZALJUBI I NA SEESET GODINI,ISTO KAKO I NA PETNAESET AKO JA SRETNE VISTINSKATA DUSA SEBE SRODNA,PA MAKAR BILA I DVAESET GODINI POSTARA

Е КОГА 60ГОДИШНИОВ ЌЕ СЕ ЗАЉУБИ ВО 15ГОДИШНАТА Е СЈЕБАНО:)
 
Член од
16 октомври 2009
Мислења
593
Поени од реакции
28
Хммм може да има разлика во години ама да биде разумна,да не биде претеризам како што има случаеви по 7-8 години.Највеќе до кај 2-3 години.
 

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
Тито и Јованка имаја разлика од 30тина години :toe:
 

Malata

(:
Член од
15 декември 2008
Мислења
136
Поени од реакции
2
Тито и Јованка имаја разлика од 30тина години :toe:

Za ova edno ogromno bravo :)))

Хммм може да има разлика во години ама да биде разумна,да не биде претеризам како што има случаеви по 7-8 години.Највеќе до кај 2-3 години.

Pa moite roditeli se razlika 7 godini i kako sto gledam, stom uste se zaedno toa ne im prestavuva problem a ja sum vo vrska so 4 godini postaro dete od mene :D
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Za ova edno ogromno bravo :)))
Шо е тука за браво, пошто дечко ти е постар од тебе прилично па бараш сламка за спас секаде? Ако си со него и убаво ти е, не треба да бараш оправудвања во нешто или некого, едноставно уживај, шо си се оптеретила? А ако ти е битно признавањето од околината, тогаш боље убиј се, пошто многу од комшиите тоа ти мислат, сакаат да те убијат. (Најверојатно од љубомора дека они не можат да фатат веќе младо мевце)
 

Stre3T Danc@

The definition of #BFABB
Член од
10 април 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
146
Веќе кажав дека нема врска ако се има разбирање, но од мојот претходен случај со 8 години разлика се разочарав, иако мислев дека може да потрае. Сепак, заврши со изневерување (од негова страна, duh).
Но, како и да е еве ме пак. 5 години се во прашање, но за промена се оди како во бајка. :)
И по нечие истражување ..еве и нешто во врска со тие 5 години разлика :


За да имате цврст и среќен брак, потребно е да се избере сопруга која е попаметна од вас, и најмалку 5 години помлада!
Научницита развија прилично (не)романтична формула која ја предвидува компатибилноста на парот, а главни ставки во неа се нејзините години, образованието и историјата на минатите врски.
Се покажа дека најмногу шанси за долга и среќна врска имаат паровите во кои жената е пообразувана од мажот.
Меѓутоа, тој мора да биде најмалку пет години постар од неа, а важно е ниеден од нив да нема пропаднат брак зад себе.
Според тие параметри, пред 28 годишната Бијонсе и 39 годишниот Џеј-З е среќен и долг брак.
Пеачката е подобро образувана од својот сопруг, со оглед на тоа што тој нема ни диплома од средно, а разликата во годините дефинитивно им оди во корист.
Но, резултатите на ова истражување не одат во корист на 65 годишниот Мајкл Даглас и 40 годишната Кетрин Зета Џонс.
Иако кај нив разликата во години е повеќе од доволна, на Даглас ова му е втор брак.

Истражувачите од Универзитетот "Bath" интервјуирале повеќе од 1.500 парови во брак или врска, а една година подоцна разговарале со 1.000 од нив кои останале во врска.
Ако жената била постара од мажот пет или повеќе години, тие имале три пати повеќе шанси да се разведат отколку паровите кои се врсници.
Ако пак, мажот бил постар пет или повеќе години, шансите за брачна среќа биле поголеми, и растеле колку жената е пообразувана.
Др. Емануел Фрагниер и неговите колеги се едногласни дека партнерите ги одбираме врз основа на "љубовта, физичката привлечност, сличниот вкус, верувањата и еднаквите вредности.
Но, доколку ги вклучуваме и факторите како годините, образованието и нивото на култура, во иднина значително би можеле да ја намалиме стапката на разводи", сметаат тие.​
 
Член од
23 октомври 2009
Мислења
17
Поени од реакции
1
NA SRCETO NE MOZES DA MU KAZES KOGO DA SAKA,TOA EDNOSTAVNO SAKA BEZ RAZLIKA NA GODINITE,VERSKATA,NACIONALNATA PRIPADNOST.GODINITE SE SAMO NADVORESNIOT LIK NA COVEKOT,A DUSATA E VECNO MLADA I E SPREMNA DA SE ZALJUBI I NA SEESET GODINI,ISTO KAKO I NA PETNAESET AKO JA SRETNE VISTINSKATA DUSA SEBE SRODNA,PA MAKAR BILA I DVAESET GODINI POSTARA
Potpis.
 

Ceci0

Captain
Член од
20 јануари 2011
Мислења
334
Поени од реакции
208
Добро ај ако можи нешто ко совет или слично...Значи ја имам 19 години а таа има 14....Иако е чудно..мене ми беше чудно....ја сакам како никоја досега....Таа го вели истото... Исто така вели дека нејзе годините не и пречат....сепак ја сум во ситуација во која незнам што да направам...Како би се справил со ова? Имаме супер комуникација...се гледаме и сите тие работи....се однесуваме како типичен пар...само како да се изразам...неофицијално...дури се немаме ни бакнато уште....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom