Патување и одмор во Дубаи

nescafe

за освестување
Член од
27 август 2009
Мислења
604
Поени од реакции
277
И ова тебе ти смета?

Не знам што се буниш. Секој кај може да си дозволи, нека си иде. Јас сигурно ако планирам у Дубаи да идам нема да идам со 300 долари у џеб.
Не, не ми смета само не бев навикнат на вакво нешто, обично овде кајнас низ македонијава кога ќе влезеш некаде го нема тоа повелете и слично туку те прашуваат со : здраво, кажи, што сакаш и слично, сега во последно време тоа почна да се практикува и овде.

Да не беше фирмата верувај дека ни јас немаше да го видам дубаи и останатите места за кои ќе отворам теми понатака.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Да не беше фирмата верувај дека ни јас немаше да го видам дубаи и останатите места за кои ќе отворам теми понатака.
Пред да идеш дали мораше вакцини да примаш и дали те прашуваат на граница или е слободен избор?
 

nescafe

за освестување
Член од
27 август 2009
Мислења
604
Поени од реакции
277
Зависи каде ти е следната дестинација, ако дубаи ти е крајна дестинација вакцини не ти се потребни .
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
Зависи каде ти е следната дестинација, ако дубаи ти е крајна дестинација вакцини не ти се потребни .
а за визата нешто повеќе да ни кажеше? што, како, каде, колку?
иначе, cool story bro (y)

и ја би сакала да идам во Дубаи, so bad :)
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Дубаи, изгледа поинаку на телевизија одколку во живо, реално градот и не е баш цвеќе за мирисање како што го увеличуваат на телевизија.
Зашто, па скоро еднаш неделно има песочни бури, све е скапо а градот е направен така да неможеш да шеташ како низ скопје туку за секоја дестинација мора да земеш такси, таксито за дестинација која е одалечена само 3 километри ќе ви земе 10 дирхами, 3,5 дирхами е еднакво на 1 долар.
Сите се онака многу услужливи, кога ќе влезеш во некоја продавница сите онака добар ден, повелете, како може да ви помогнам и слично, но тоа е така бидејќи сите тие се филипинци, филипинки, индијци, индијки, африканци и африканки и сите се трудат да си ја задржат работата бидејќи заработуваат многу повеќе одколку дома и ако некој се пожали ќе летнат од работа, нема втора шанса.
За да преспиете една ноќ во хотел со три ѕвездици ќе ви требаат 115 долари а ако сакате доручек, ручек и вечера ќе треба да доплатите уште 100 долари, сите хотели имаат приватен базен кој е сопственост на хотелот и сончањето по купаќи онакво на кое ние сме навикнати е дозволено за разлика од Кувајт каде што ако се сончате по купаќи ќе ве уапси полицијата за непочитување на законот.
За да спиете со вашата жена во истата соба ќе треба да си го понесете изводот од венчани оригиналот како и нотарски превод на англиски јазик, доколку го немате ќе спиете во одвоени соби, јас не сум женет но пробав да внесам една африканка и за малце ќе ме затвореа среќа што 5 долари имаат голема улога кај персоналот во хотелите кој ме извади од ситуацијата пред да биде прекасно, доколку ве затвори полицијата во дубаи простете се од повторна посета зашто веќе никогаш нема да ви дадат виза.
Малецко хајнекен може да се најде само во ноќните барови и кошта 7 долари флаша, 1кг пиво на точење кошта 22 долари, може да плаќате во долари и евра но кусур добивате дирхами.
Ако сакате да ги раситните еврата или доларите во помали банкноти од по долар, пет долари и слично не може, банките може да ви ги променат само во дирхами, менувачните и western uniun раситнуваат но ги нема многу низ градот.
Плажи имате различни, за европјани и американци, плажа само за мажи, плажа само за жени и плажа само за деца, оние што се само за мажи и само за жени тие се наменети за туристите од муслиманските земји, влезот на плажата се плаќа 5 дирхами или долар и половина.

Сега засега толку, ако некој го интересира повеќе околу ова нека праша слободно .
Не те разбрав само за ова со сончањето. Зошто е забрането да се сончаш со купачи и по што смееш да се сончаш ако не по купачи. И сподели по некоја слика ако имаш, не биди скржав. :D
--- надополнето: Nov 14, 2011 8:58 PM ---
А 700 евра само за БИЛЕТ повратен е скапо.
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
700 евра само за БИЛЕТ повратен е скапо.
ако е само билетот - да ..
ако е со вклучени такси - не ..

пс: разликата билет спрема такси е 100-150долари, зависи колку транзити ќе има ..
 

nescafe

за освестување
Член од
27 август 2009
Мислења
604
Поени од реакции
277
а за визата нешто повеќе да ни кажеше? што, како, каде, колку?
иначе, cool story bro (y)

и ја би сакала да идам во Дубаи, so bad :)
Вака, визата беше работа на компанијата, јас ама баш ниеднаш не сум извадил сам виза, они вадеа па потоа ми ја праќаа на меил и мое беше само да ја испринтам и толку.
Али знам дека може да се аплицира и онлине за виза, е сега незнам на која страна али ако те интересира имам пријатели таму па може да прашам која е страната за аплицирање за виза, мислам дека визата кошта некаде околу 50 долари ама не ме фаќај за збор, не сум сигурен во тоа.
Не те разбрав само за ова со сончањето. Зошто е забрането да се сончаш со купачи и по што смееш да се сончаш ако не по купачи. И сподели по некоја слика ако имаш, не биди скржав. :D
--- надополнето: Nov 14, 2011 8:58 PM ---
А 700 евра само за БИЛЕТ повратен е скапо.
Во дубаи е дозволено да се сончаш онака како што ти си навикнат по купаќи, дозволено е дури и девојките да се сончаат без горниот дел-топлес, нудизам не е дозволен.
Дубаи е единствениот град во муслиманските земји каде што е дозволено да се пие алхохол и да се сончаш онака како што се сончаш во Охрид, по купаќи или девојките топлес.
700 долари а не евра.
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
Вака, визата беше работа на компанијата, јас ама баш ниеднаш не сум извадил сам виза, они вадеа па потоа ми ја праќаа на меил и мое беше само да ја испринтам и толку.
Али знам дека може да се аплицира и онлине за виза, е сега незнам на која страна али ако те интересира имам пријатели таму па може да прашам која е страната за аплицирање за виза, мислам дека визата кошта некаде околу 50 долари ама не ме фаќај за збор, не сум сигурен во тоа
зборот ми беше, даваат лесно, не даваат? ..ти колку време ја "чекаше"
пошто нели од фирмата требало да те известат дека ти аплицирале?

пс: во тие $700, и аеродромските такси се вклучени?
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Вака, визата беше работа на компанијата, јас ама баш ниеднаш не сум извадил сам виза, они вадеа па потоа ми ја праќаа на меил и мое беше само да ја испринтам и толку.
Али знам дека може да се аплицира и онлине за виза, е сега незнам на која страна али ако те интересира имам пријатели таму па може да прашам која е страната за аплицирање за виза, мислам дека визата кошта некаде околу 50 долари ама не ме фаќај за збор, не сум сигурен во тоа.

Во дубаи е дозволено да се сончаш онака како што ти си навикнат по купаќи, дозволено е дури и девојките да се сончаат без горниот дел-топлес, нудизам не е дозволен.
Дубаи е единствениот град во муслиманските земји каде што е дозволено да се пие алхохол и да се сончаш онака како што се сончаш во Охрид, по купаќи или девојките топлес.
700 долари а не евра.
Па изледа сум помешал со некој што те прашал претходно за 700 евра. Иначе истото прашање како Сењорита. :D И може да ни ја дадеш страната за аплицирање Онлајн.
 

mandak

матапрчо
Член од
26 март 2009
Мислења
797
Поени од реакции
524
Дубаи, изгледа поинаку на телевизија одколку во живо, реално градот и не е баш цвеќе за мирисање како што го увеличуваат на телевизија.
Зашто, па скоро еднаш неделно има песочни бури, све е скапо а градот е направен така да неможеш да шеташ како низ скопје туку за секоја дестинација мора да земеш такси, таксито за дестинација која е одалечена само 3 километри ќе ви земе 10 дирхами, 3,5 дирхами е еднакво на 1 долар.
Сите се онака многу услужливи, кога ќе влезеш во некоја продавница сите онака добар ден, повелете, како може да ви помогнам и слично, но тоа е така бидејќи сите тие се филипинци, филипинки, индијци, индијки, африканци и африканки и сите се трудат да си ја задржат работата бидејќи заработуваат многу повеќе одколку дома и ако некој се пожали ќе летнат од работа, нема втора шанса.
За да преспиете една ноќ во хотел со три ѕвездици ќе ви требаат 115 долари а ако сакате доручек, ручек и вечера ќе треба да доплатите уште 100 долари, сите хотели имаат приватен базен кој е сопственост на хотелот и сончањето по купаќи онакво на кое ние сме навикнати е дозволено за разлика од Кувајт каде што ако се сончате по купаќи ќе ве уапси полицијата за непочитување на законот.
За да спиете со вашата жена во истата соба ќе треба да си го понесете изводот од венчани оригиналот како и нотарски превод на англиски јазик, доколку го немате ќе спиете во одвоени соби, јас не сум женет но пробав да внесам една африканка и за малце ќе ме затвореа среќа што 5 долари имаат голема улога кај персоналот во хотелите кој ме извади од ситуацијата пред да биде прекасно, доколку ве затвори полицијата во дубаи простете се од повторна посета зашто веќе никогаш нема да ви дадат виза.
Малецко хајнекен може да се најде само во ноќните барови и кошта 7 долари флаша, 1кг пиво на точење кошта 22 долари, може да плаќате во долари и евра но кусур добивате дирхами.
Ако сакате да ги раситните еврата или доларите во помали банкноти од по долар, пет долари и слично не може, банките може да ви ги променат само во дирхами, менувачните и western uniun раситнуваат но ги нема многу низ градот.
Плажи имате различни, за европјани и американци, плажа само за мажи, плажа само за жени и плажа само за деца, оние што се само за мажи и само за жени тие се наменети за туристите од муслиманските земји, влезот на плажата се плаќа 5 дирхами или долар и половина.

Сега засега толку, ако некој го интересира повеќе околу ова нека праша слободно .
повекето не е точно што го напиша!!!!
1,дека има песочни бури секоја недела дефинитивно нема!!!!
2,за секоја дестинација немора да земиш такси можиш да земиш и метро што е многу поефтино и застанува на секој чекор!!!!!!
3,јас преспивав во хотел со 3 ѕвезди и платив 35долари со јадење!!!!!
4,пиво е 5 долари-во продавница 1,3 долари
5,вестерн унион ако нема дубаи незнам кај ке има...во сите трговски центри ги има
6,се плаќа само на една плажа 5 дирхами другите се free :) 07022011547.jpg 13122010446.jpg 18092010082.jpg
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
повекето не е точно што го напиша!!!!
1,дека има песочни бури секоја недела дефинитивно нема!!!!
2,за секоја дестинација немора да земиш такси можиш да земиш и метро што е многу поефтино и застанува на секој чекор!!!!!!
3,јас преспивав во хотел со 3 ѕвезди и платив 35долари со јадење!!!!!
4,пиво е 5 долари-во продавница 1,3 долари
5,вестерн унион ако нема дубаи незнам кај ке има...во сите трговски центри ги има
6,се плаќа само на една плажа 5 дирхами другите се free :)
За тоа со Вестерн У. и мене ме зачуди што кажал што нема, тешко се наоѓало. А за другиве работи не знам, зошто не сум бил.
 

mandak

матапрчо
Член од
26 март 2009
Мислења
797
Поени од реакции
524
За тоа со Вестерн У. и мене ме зачуди што кажал што нема, тешко се наоѓало. А за другиве работи не знам, зошто не сум бил.

ама речиси све што напиша дечково не е точно!!!!!!!
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
5.539
Поени од реакции
4.066
Нескафе, многу скапо бре, јас па немам баш такво искуство со цените.
Еве на кратко моето искуство со Дубаи.
Бев 7 дена преку Аурора. Аранжманот ме кошташе 840 евра туто комплето во хотел со 3 sвезди. Значи, во таа цена спаѓаше: виза, аеродромски такси, лет Скопје - Истамбул - Дубаи и обратно, како и хотелско сместување во солиден хотел со 3 звезди.

Цените за храна се движат зависно од ресторан до ресторан, имаш од луксузни ресторани каде што стварно е изгор скапо, па се до ресторани за брза храна како Бургер Кинг, Мек Доналд и слични од тако вид кои што имаат прифатливи цени.
Исто и баровите, имаш бар каде што пиво ти е 5 долари а имаш и кај што ти е 10 долари.

Е сега, зависи најмногу од човекот и финасиите, ако се храниш по луксузни ресторани секојдневно, ни 1500 долари џепарац не те крпат, али ако се понашаш како нормален туриста се поминува фино солидно со околу 500-550 долари џепар за 7 дена.

За гледање има премногу, дури 7-те дена мислам дека се малце за убаво асално да се види и прошета Дубаи, иако ние видовме скоро се, али некако се ни беше на брзање.

п.с. Би го посетил пак, преубаво е, бар за мој вкус.
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Znaci Dubai... da da otides ednas do 2 pati da vidis sto e kako e posto tolku e iskomercijalizirano i ludjeto mislat deka e raj na zemjata... vistinata e deka ne e toa sto reklamite vikaat deka e... Na primer ako ides u Dubai najsigurno e deka ke sakas da ja vidis Burj Kalifa ( najvisokata zgrada na svetot ) i Dubai moll koj se naodja vednas do nea, ama za da vlezes i da se kacis na zgradata treba da rezerviras den predhodno, u najdobar slucaj utroto okolo 7-8 za da mozes da velzes popladne u 4, za plakjanje neznam kolku bese za da se kacis do vrvot... Metroto e evtino samo koj ide prv pat u Dubai tesko deka ke se snajde so nego, za taxi ako te vidat taxistite deka si "taze" gostin i deka ne si siguren okolu lokaciite ke te vrtkaat pola sat u krug i za voznja sto realno kosta 7-8 dirhami ke ti zemat 30... Za jadenje ima i skapi i pristapni restorani, hotelite so 3 zvezdi mozat da se najdat do 50$ po nokj, sto da kazeme moze da se prifati, ednodneven vlez vo Atlantis ( samo u aqua parkot, ne i hotelot ) e 100$, a povekje od sigurno e deka ke sakas da otides, povekjeto plazi se free, ama poubavite na palmata i so barovite se plakja za vlez ama toa e simbolicna suma... za 2-3 nokjni kluba se naplaca vlez za maski i toa po 20$ so edna pijacka, hajneken u tie barovi kosta 10$, osven ako nema nekoja promocija na nekoe pivo pa da ti izlese po 7$, u prodavnica alkohol e tesko da najdes da kupis...Za klimata e najubavo ako ides u dekemvri i januari, temperaturata togas e okolo 27-30 stepeni, juli avgust zaboravi na setanje preku den posto imas 50stepeni i vlazen vozduh pa nemoze da se disi a ne da se pesaci povise od 10 min, vecernite temperaturi se okolo 35 stepeni... interesna rabota se onie 2-3 dnevnite safarija, kade se vozis so dzip niz pustinata, javas kamili, srekjavas onie beduini, ili krstarenjeto pokraj ostrovite. Interesno za maskite e da se poseti Ferrari Centarot, ama toj e vo Abu Dabi i taxito vo eden pravec izlaga okolo 100$... Ako si po shoping i gi brkas molovite, brendiranata roba e mn poskapa otkolku vo Makedonija... Ako ti se klecka mozes da ides u bar da se cenkas so nekoja tajlandjanka, afrikanka, kineskinja za 50-100$, iako na pocetokot moze da ti pobara suma od 300$, ukrainkite i rusinkite se sobiraat na razlicni mesta od ovie drugive i retko deka nekoja ke pojde so tebe za pomalce od 300... isto taka ako gi posetuvas Beach-Barovite mozes da najdes zenska i bez pari t.e za pijacka-2 , koja isto taka e turistka i moze da bide rusinka, germanka, amerikanka t.e bela :D... za turisticka viza e najubavo da se aplicira preku agencija zasto na ime na rezervacija polesno se dobiva, ili preku nekoj posrednik-sponzor kako sto pravat firmite cii rabotnici proaadjaat niz Dubai, uste eden nacin e da otides taka i na aerodrom u ima agencija koja se vika Merhaba i tamu mozes da si kupis viza koja moze da bide od 50-150$, ama toa ne e preporaclivo, no ako ides preku Istambul ako ne im pokazes validna viza turcite nema da te pustat na avion... kartite so Turkish Airlines vo pogolemiot del od sezonata idat od 450-600 evra, okolu nova godina znaat da otidat i do 900-1000 evra, so Austrian se nesto poevtini taka da retko proaadjaat 600 evra, obicno se od 400-500, zborime za ekonomska klasa-povraten bilet i tamu i tamu, biznis klasate e so po 200-300 evra poskapa. Ako sakas da letas so Emirati treba da odvois okolo 1000-1200 evra za ekonomska klasa... Globalno na mene ne mi se dopadna tolku u zivo kolku sto mi se dopadjase koga gledav na televizija i internet i retko koj moze deneska da odvoi 2-3 000$ za odmor od 7 dena ( po covek ), koj sekako povise ke ti bide umor od trcanje da gi projdes molovite...
 

nescafe

за освестување
Член од
27 август 2009
Мислења
604
Поени од реакции
277
повекето не е точно што го напиша!!!!
1,дека има песочни бури секоја недела дефинитивно нема!!!!
2,за секоја дестинација немора да земиш такси можиш да земиш и метро што е многу поефтино и застанува на секој чекор!!!!!!
3,јас преспивав во хотел со 3 ѕвезди и платив 35долари со јадење!!!!!
4,пиво е 5 долари-во продавница 1,3 долари
5,вестерн унион ако нема дубаи незнам кај ке има...во сите трговски центри ги има
6,се плаќа само на една плажа 5 дирхами другите се free :)Прегледај го приврзокот 36064Прегледај го приврзокот 36065Прегледај го приврзокот 36066
Ок, не секоја недела еве нека биде една во две недели но сепак има песочни бури.
Метро немаше во близината кај што бев јас, а мислам дека воопшто и нема метро во дубаи али сепак ќе прашам некој од колегите и колешките за сигурност.
Хаха, кој е хотелот може името да ми го кажеш, 35 долари тоа кај што си бил ти сигурно неможе да се нарече хотел тоа е сигурно некој прчварник во какви Дубаи Гранд Хотел, слободно прашај колку кошта а можеѓ да видиш и на нет, мислам дека го има.
Пиво е 7 долари и тоа само во ноќните барови, во продавница ти како странец неможеш да купиш пошто во дубаи треба да имаш дозвола издадена од властите која мора да се приложи ако сакаш да купиш алхохол,а таква издаваат само на жителите, странците неможе да извадат таква дозвола, иначе со дозвола шише водка кошта некаде измеѓу 80 и 120 долари, зависи од марката на водката и пак да те потсетам тоа шише водка може да го купи само жител во дубаи, алхохол нема во секоја продавнива како во македонија туку има само продавници кои продаваат само алхохол и ги има 3,4 све на све.
А ти седиш во центарот каде што ги има вестерн унион на купче и плаќаш 35 долари за ноќ, хаххаха
Се плаќа на сите плажи, пошто на сите плажи има спасувачи, плажите се обележани со зелена мрежа наоколу и има луѓе вработени само за да ја оджуваат чиста.

Други забелешки околу постот или околу ова што го пишав .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom