Дозволи и забрани

Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.778
Поени од реакции
8.228
2. Компромис - јас повеќе не се дружам толку многу со таа/тој затоа што таа/тој ме става во глупави ситуации кои го повредуваат мојот партнер.
Секој втор пост ти е дека студираш психологија...

Ти овде пропагираш слобода. Компромисите секогаш имплицираат откажување, воздржување, дејствување или недејствување, за сметка на сопствените желби, поради проекција на нешто идно и многу повеќе вредно.
Вака за елементарни работи кога тупите...
--- надополнето: Nov 13, 2011 8:02 PM ---
Нема да се согласиме тука. Самиот знаеш како заврши една моја дамнешна врска во која имаше забрани. Забраните гушат!

Фер е да си кажете кој што очекува во врската, кој што не сака да му се прави, а понатаму е моја работа дали ќе направам нешто што тој не го сака. Секогаш гледам да се држам на она „Не го прави она што не сакаш да ти го прават тебе“.
Јас не можам да бидам со човек кој ќе ми забрани, на пример, да излезам во машко друштво, а доколку се случи тоа, мора да има ебано добра причина за јас понатаму ДА РАЗМИСЛАМ дали ќе го правам во иднина тоа или не, исто како што не можам да бидам со некој кој сака отворена врска.

Затоа и спомнав, на почетокот се разјаснуваат тие работи. И не гледам на тоа како ултиматум, едноставно, не ти одговара така и никој не може и не смее да те исфорсира. Затоа и бараме личност која горе-доле е слична на нас, ги сака истите работи и има слични цели во животот како нашите.
Се те разбирам. Јас овде за друго се замарам. :)
Ми трубат за апсолутност во поларитетите which can magically work.
Забраните доаѓаат пропратно со проекцијата. И не секогаш доаѓаат како директни, императивни забрани. Најчесто се или self inflicted или со текот на времето и молдирањето на навиките од едниот до другиот, стануваат некои нормативи за личноста кои се прираснати, а не се автономни. :D
Ти тоа најдобро го знаеш. Се откажуваш од битни работи за да бидеш со некој. Be that things of the mind, of the spirit, of the style. :)
Систер, луѓето созреваат во врската на многу по заебан начин од нивното лично созревање. Два пати се будиш и плукаш туѓи инфантилизми од себе. Think about it. :)
 
А

Антоние

Гостин
Никогаш не и поставувам забрани на женската затоа што знам дека тоа што ме тера да ја ограничувам е мојата слаба природа. Демек ќе и забранувам работи за да остане "чиста", за да можам да ја сакам. Ова го дознав сосема случајно пред некоја година.

Една женска со која што искачав порано една вечер отиде у клуб со другарките. Истата вечер добивам смс од нејзината дебела другарка кој гласи дека е "БОЉЕ за мене веднаш да дојдам у хардрок". Тоа што уствари сакаше да ми го каже е да дојдам таму затоа што женска ми се лапа и се фаќа со некој тип.

Не, тоа е ок, си реков... Моментално гледам фудбал со другарите и пиеме пиво. Таа требаше да дојде дента кај мене но не се појави. Не се ни јави. Ја сум изнервиран и планирав да и се дерам, па дури и да и раскинам. МА КОЈ ЈА ЕБЕ! Конечно се довлечкува кај мене у стан у 4 сабајле. Веројатно штотуку исшмукала некоја будала, или била ебена у некое веце.

Но веднаш штом го видов тоа тенко мало тело и тие цициња како влегуваат низ врата, ми се надрвуе до коска. Плус оваа мала курвица веројатно штотуку издркала некоја будала. Ова ме попалува ненормално и ја убив од ебење цела вечер. Мислам, стварно ја злоставив во секаква смисла на зборот. Беше прекрасно.

Но веднаш после сексот ми дојдоа овие чувства на тага помешана со вина. Не бев сигурен точно како да ги опишам. Ги исфрлив од памет. Дури по некое време сфатив што се всушност овие чувства.

Бев тажен затоа што мислев дека курвинството ја уништува чистотата кај една жена која што ја "претставува" мојата едниствена шанса да бидам сакан.
И се осеќав виновно затоа што стварно, стварно уживав во тоа.

Меѓутоа единственото нешто кое што е деградирано овде е мојата фантазија за чистота. Ова е мој проблем, а не нејзин.

Секој хардкор порнич, сите тие јебачици со грст сперма низ фаца, женски шо се изебале со пола фудбалски тим на екскурзија само ја деградира таа фантазија на чистота, но не ја деградира жената. Ако некоја женска има сперма на фаца дали тоа значи дека е деградирана? Дечки, таа го обожава тоа. Да не значи ова дека таа не е веќе материјал за озбилна врска? Ма дај молимте.

Ако ти имаш некаква бела супстанца на фаца неколку секунди дали би се осеќал злоставен? Се разбира дека не. Ако некоја жена ми сквиртне у фаца дали некоја друга жена ќе мисли дека сум оштетена роба? Тоа е веќе смешно. На жените не им е гајле за чистота. Само на нас ни е гајле. Затоа тие се преправаат дека се невини за нас.
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Само едно би ви кажала, компромисот се води по принципот забрани и дозволи. Он од нив произлегува. Затоа сите вие вљубеници во компромис, немојте да се лажете дека сте либерте и кај вас нема забрани и дозволи. Ги има и те како, само што се скриени зад добра воља.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.778
Поени од реакции
8.228
Никогаш не и поставувам забрани на женската затоа што знам дека тоа што ме тера да ја ограничувам е мојата слаба природа. Демек ќе и забранувам работи за да остане "чиста", за да можам да ја сакам. Ова го дознав сосема случајно пред некоја година.

Една женска со која што искачав порано една вечер отиде у клуб со другарките. Истата вечер добивам смс од нејзината дебела другарка кој гласи дека е "БОЉЕ за мене веднаш да дојдам у хардрок". Тоа што уствари сакаше да ми го каже е да дојдам таму затоа што женска ми се лапа и се фаќа со некој тип.

Не, тоа е ок, си реков... Моментално гледам фудбал со другарите и пиеме пиво. Таа требаше да дојде дента кај мене но не се појави. Не се ни јави. Ја сум изнервиран и планирав да и се дерам, па дури и да и раскинам. МА КОЈ ЈА ЕБЕ! Конечно се довлечкува кај мене у стан у 4 сабајле. Веројатно штотуку исшмукала некоја будала, или била ебена у некое веце.

Но веднаш штом го видов тоа тенко мало тело и тие цициња како влегуваат низ врата, ми се надрвуе до коска. Плус оваа мала курвица веројатно штотуку издркала некоја будала. Ова ме попалува ненормално и ја убив од ебење цела вечер. Мислам, стварно ја злоставив во секаква смисла на зборот. Беше прекрасно.

Но веднаш после сексот ми дојдоа овие чувства на тага помешана со вина. Не бев сигурен точно како да ги опишам. Ги исфрлив од памет. Дури по некое време сфатив што се всушност овие чувства.

Бев тажен затоа што мислев дека курвинството ја уништува чистотата кај една жена која што ја "претставува" мојата едниствена шанса да бидам сакан.
И се осеќав виновно затоа што стварно, стварно уживав во тоа.

Меѓутоа единственото нешто кое што е деградирано овде е мојата фантазија за чистота. Ова е мој проблем, а не нејзин.

Секој хардкор порнич, сите тие јебачици со грст сперма низ фаца, женски шо се изебале со пола фудбалски тим на екскурзија само ја деградира таа фантазија на чистота, но не ја деградира жената. Ако некоја женска има сперма на фаца дали тоа значи дека е деградирана? Дечки, таа го обожава тоа. Да не значи ова дека таа не е веќе материјал за озбилна врска? Ма дај молимте.

Ако ти имаш некаква бела супстанца на фаца неколку секунди дали би се осеќал злоставен? Се разбира дека не. Ако некоја жена ми сквиртне у фаца дали некоја друга жена ќе мисли дека сум оштетена роба? Тоа е веќе смешно. На жените не им е гајле за чистота. Само на нас ни е гајле. Затоа тие се преправаат дека се невини за нас.
Cool story, ho.
 

Milovoe

деЧак со оЗЛОгласен СмешаК
Член од
13 декември 2009
Мислења
90
Поени од реакции
24
Не, ја не се гадам толку многу од сквирт.
Цурата има бела супстанца на фацата, од друг дечко + тебе не ти се гади = и ја лижеш фацата и не ти се гади = дечкото да ти прсне у фаца и да не ти се гади?

Се надевам ја измисли причата. Дозволи и казни секад постојат , дали ќе и кажеш у фаца што сакаш и што нејќеш или ќе покажеш со експресија ( или било како индиректно) дека не преферираш такво нешто е сеедно ... боље размисли на пошироко поле , не е само секс во темава ако не се лажам..
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Секој втор пост ти е дека студираш психологија...

Ти овде пропагираш слобода. Компромисите секогаш имплицираат откажување, воздржување, дејствување или недејствување, за сметка на сопствените желби, поради проекција на нешто идно и многу повеќе вредно.
Вака за елементарни работи кога тупите...
--- надополнето: Nov 13, 2011 8:02 PM ---
Хм, во мојот пост ама баш никаде не стои психолог(ија).

Јас пропагирам слобода, слобода на избор. ИЗБОР.
ИЗБИРАМ. Не ми е наредено, не ми е побарано. ЈАС одбрав нешто. Дали елементарните работи и поими ти се непознати?
Компромисот подразбира откажување од нешто, за добивање на нешто друго, тоа е точно. Но, и другата страна го подразбира тоа, зарем не?

Пример ќе го земеме мувањето наоколу.
Во случај еден, во врска, се откажуваш од мувањето за да имаш постојан партнер, со кого си близок итн итн итн...
Во случај два, се откажуваш од врска, за да имаш повеќе партнери зошто тоа ти се допаѓа повеќе.

Дали ја сфаќаш разликата меѓу твојот личен избор и твојот приоритет, од наметнатото дејствување? Никој не ти наредува ниту забранува - сам избираш.

Нема никој да ми каже со кого да пијам кафе, тоа е МОЈ избор. Компромис има тука, и јас да не се бунам кога тој ќе сака со некого да пие кафе. Јас не наредувам, ниту ми наредуваат.

Каде се буниш?
--- надополнето: Nov 14, 2011 3:24 AM ---
Велиш има разлика во горе наведеното?
Секако дека има, во едниот случај слушаш затоа што така ти е кажано, во другиот од страв дека ќе ти кажат.
Не би рекла. Јас не се дружам повеќе со другарка ми зошто ме труеше со нејзините теории на заговор во врска со дечко ми. Тој не го побара тоа од мене никогаш, иако добро знаеше што се случува. Со години страдав заради нејзиното однесување и нејзиното неприфаќање. Тој никогаш тоа не го побара од мене, ниту пак, пререкол кога сум излегувала со неа - а тоа беше многу често. Одлуката беше моја, кога мене ми дојде преку глава.
Не е исто, зошто тој можеше многу одамна да каже: Мафни ја, гледаш што и е целта, или јас или таа.
--- надополнето: Nov 14, 2011 3:29 AM ---
Амалска работа ми е да одам да копам по стари постови, муабетот беше ако несреќникот апне едно сендвиче нема да помириса дунда додека му престана реата од кромодит во сендвичето.
На крајот пак си дојде кај Разиел во скут кој кажува дека забраната и дозволата во една врска е сведена на системот стап морков што е де јуре исто.
Е тоа е веќе друго :) Јас не му забранувам ништо, но мене ми пречи тој мирис (не на кромидот, јас сакам кромид ;) ).
Забрана мора да дефинирате.
Или стани вегетеријанец, или готово е со нас.
Yeah, тоа е забрана. Или обратно:
Или престани да ги јадеш тревите, или готово е со нас.

И никаде немам кажано дека го ,,казнувам,, сериозно. Тоа е шала, ама не е секој способен да ја сфати. Шала која го тера веднаш по консумирањето на месото, да измие заби. Страшна сум, признавам.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Само едно би ви кажала, компромисот се води по принципот забрани и дозволи. Он од нив произлегува. Затоа сите вие вљубеници во компромис, немојте да се лажете дека сте либерте и кај вас нема забрани и дозволи. Ги има и те како, само што се скриени зад добра воља.
Во темата повеќе се мисли за воведување забрана на банални работи од типот на: излегување на кафе со некого, одење во кино со друштво, или пак „кој е главен во куќата“ и.т.н.
Инаку кога станува збор за некоја посериозна работа, односно за работа која мислам дека мене ми штети а и со тоа на еден начин и штети на мојата партнерка, тогаш да, не седам со скрстени раце и не велам само „сеедно“.
Сите тука сме свесни дека во секоја врска има компромиси и.т.н., но тука станува збор повеќе за банални и детски работи кои ама баш никаква врска немаат со реалноста и воопшто не ни има логика да се случуваат.
Повеќето мислат на тоа барем според мене, јас така ја разбирам темата.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Цурата има бела супстанца на фацата, од друг дечко + тебе не ти се гади = и ја лижеш фацата и не ти се гади = дечкото да ти прсне у фаца и да не ти се гади?

Се надевам ја измисли причата. Дозволи и казни секад постојат , дали ќе и кажеш у фаца што сакаш и што нејќеш или ќе покажеш со експресија ( или било како индиректно) дека не преферираш такво нешто е сеедно ... боље размисли на пошироко поле , не е само секс во темава ако не се лажам..
Да, но има голема разлика меѓу ,,Срце, оној Горан од факс, многу чудно те гледа, некако ми е сомнителен, му се допаѓаш...,, и ,,Мартина, не може да идеш со Горан на кафе зашто јас не сакам така!,,.

Првиот пример е сосема јасно дека на типот не ми одговара кафето со Горан, но нејзина е одлуката дал ќе пие ил не. Во вториот случај, таа мора да избере меѓу сопственото право на избор и врската.
--- надополнето: Nov 14, 2011 4:10 AM ---
Само едно би ви кажала, компромисот се води по принципот забрани и дозволи. Он од нив произлегува. Затоа сите вие вљубеници во компромис, немојте да се лажете дека сте либерте и кај вас нема забрани и дозволи. Ги има и те како, само што се скриени зад добра воља.
Не можам да сфатам. Што му забранувам? Еве кажете едно нешто. Едно логично.
Не му забранувам да ме изневери, но ако го откријам тоа веројатно ќе завршиме. Тоа е забрана? Тоа е логична последица на преземените акции.

Но, јас не му забранувам да има другарки, да излегува и да се дружи со нив, немам љубоморни испади.
Да, либерте сум, и под слобода подразбирам ненаметнување на одлука. Сам одлучува, јас не забранувам ништо.
--- надополнето: Nov 14, 2011 4:13 AM ---
Секој втор пост ти е дека студираш психологија...

Ти овде пропагираш слобода. Компромисите секогаш имплицираат откажување, воздржување, дејствување или недејствување, за сметка на сопствените желби, поради проекција на нешто идно и многу повеќе вредно.
Вака за елементарни работи кога тупите...
--- надополнето: Nov 13, 2011 8:02 PM ---

Се те разбирам. Јас овде за друго се замарам. :)
Ми трубат за апсолутност во поларитетите which can magically work.
Забраните доаѓаат пропратно со проекцијата. И не секогаш доаѓаат како директни, императивни забрани. Најчесто се или self inflicted или со текот на времето и молдирањето на навиките од едниот до другиот, стануваат некои нормативи за личноста кои се прираснати, а не се автономни. :D
Ти тоа најдобро го знаеш. Се откажуваш од битни работи за да бидеш со некој. Be that things of the mind, of the spirit, of the style. :)
Систер, луѓето созреваат во врската на многу по заебан начин од нивното лично созревање. Два пати се будиш и плукаш туѓи инфантилизми од себе. Think about it. :)
Јас би сакала да дознаам кои се тие работи, макар неколку, зошто еве, сеуште не сум сигурна дека сум жртвувала нешто. Просветли ме.
--- надополнето: Nov 14, 2011 4:18 AM ---
Колку невино и ние збореме, ајде не забрани, туку компромис за кој пумата е спремна.
Би пробала ЕДНАШ куче.
Би сменила вера во еве рецимо муслиманка, дека мора, нејзиниот ќе иде домазет. Мора да се врати нешто.
Не би барала толкава рамноправност, би седела во кујна и би правила ручек секој ден во 3. Од љубов.
Ќе оди на протест против хомосексуалците, оти родителите на дечко и биле убиени од хомосексуалец.
Нашата пума, борец за женски права, за рамноправност, нашата либерална пума ни продава прикаски, од оние погоре спомнати.
Компромиси, во иста секција со Снежана и седумте џуџиња, уствари за понтересен pun до Пинокио.
На кој му растеше носето.
Обидувајќи се да бидеш интересен..... не ти успеа.
Мора да расчистиш малце со термините ;) На пример, што е тоа компромис. Што е забрана. Што е дозвола.
Ти можеш да продаваш тука приказни дека девојката ти е максимално среќна и исполнета што не може да пие кафе со другарот од средно. Ама реалноста... не оди во твоја корист.
Колку си ти среќен и задоволен кога не смееш да пиеш пиво со другарите или со нив на викенд да отидеш?!

На крајот, компромисот не е за секого, туку за двајца кои се спремни да отстапат од нешто, за да добијат нешто.
И тоа не е никаква наредба, забрана, дозвола. ДОГОВОР.
--- надополнето: Nov 14, 2011 4:24 AM ---
Кај мене тотална слобода нема и никогаш нема да има а истото сум спремен да го очекувам од девојката. Ако за нешто рече НЕ, ова ми смета (или со гестови ми покаже) ќе ја послушам ако не иде директно на моја штета, исто и обратно.

Во краен случај ако ние двајца почнеме да не се почитуваме и да правиме работи што на другиот му сметаат врската ќе отиде во неврат.

Блага контрола (без посесивност и патолошка љубомора) треба да се има, кој претерано се опушти има добри шанси еден ден да си плати казна.
Зависи за што ќе ти рече не. На пример, јас да сум ти девојка, ќе ти речам не на сите твои бодибилдинг активности. Дали ќе ме послушаш?
Можеби ако ти каже НЕ, немој да идеш во 4 сабајле кај Пума, некако не е прикладно и не е баш пријателски, има основа нејзиниото ,,не сакање,, нешто да направиш. Ама, треба да си тежок идиот, девојката/дечкото да ти каже НЕ МОЖЕ да одиш кај Пума. На не може, јас одговарам со - Watch me. А кога ќе ми биде образложено нештото, и ако сметам дека партнерот има издржани причини за тоа што не сака да го направам, ќе размислам, и тоа добро.

Нормално, но тоа е далеку од дозволи и забрани. Ајде пак првиот пример. Ако ти мојата одлука да не тренираш не ја почитуваш, марш гони се, срам да ти е. Нормална личност ќе побара од тебе таква работа? Нормална личност ќе ти забрани нешто што тебе ти е важно - и го знаела уште пред да биде со тебе?

Ако под блага контрола спаѓа ,,срце, како ти помина денот,, , тогаш јас сум благ контролор.
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Не можам да сфатам. Што му забранувам? Еве кажете едно нешто. Едно логично.
Не му забранувам да ме изневери, но ако го откријам тоа веројатно ќе завршиме. Тоа е забрана? Тоа е логична последица на преземените акции.

Но, јас не му забранувам да има другарки, да излегува и да се дружи со нив, немам љубоморни испади.
Да, либерте сум, и под слобода подразбирам ненаметнување на одлука. Сам одлучува, јас не забранувам ништо.
Девојче не можеш да му забраниш на некој да те изневери :pos:. Да одело тоа под тој терк никој немаше изневерен да остане.
Друга работа е што очекуваш да дискутирам за нечија врска ( во случајов твојава) за која ама баш ништо не знам, освен неколку ТВОИ изјави овде. А во врска има двајца. Ти може си мислиш дека врската ви е без дозволи и забрани, ама со 100% тврдам дека си во заблуда. Не постои човеков однос, особено љубовен кој не е заснован на забрана и дозвола. Сите сме различен тертип и карактер и има работи кои ни пречат и кои очекуваме дека другата страна нема да ги направи. Некогаш тоа го кажуваме на глас, некогаш го помислуваме, а некогаш тоа го демонстрираме. Јас не одам во онаа крајност која сум ја видела и на дело од типот, Ако излезеш со тој и тој ќе ти раскинам, ама верувај еве на пример да дознаеш дека дечко ти договара кафе со некоја бивша нема да ти биде баш сеедно и сигурно или ќе му направиш некој муабет одоколу од типот пази што правиш, што во женски превод е не може да одиш, или ќе му кажеш отворено дека не би сакала да оди. Додуша со оглед на фактот колку очајно се трудиш да звучиш Либерте ала Сексот и градот, очекувам да ми го кажеш спротивното, ама нејсе.

Друга работа е што повеќето мислите дека, само затоа што сте фини во врска и нема повишен тон, се прави муабет, нема дозволи и забрани. Не е можно да сте во поголема заблуда. Нити јас сум имала таква врска, нити па некој што го знам. Едноставно кога човек не реагира на нешто што го правите, или да поедноставам ама баш ништо не му смета, да знаете дека ама баш го боли за вас. Правете што сакате нему/неа не и е гајле за вас. Нејсе. Јас сум против да се меша девојка/дечко во друштво, човек да изигрува посесивен шериф со ѕвонење по 10 пати кога ќе излезе партнерот и после барање извештај што направил со кој бил, ама барем не сум наивна да помислам дека не постои шанса другата страна во еден момент да очекува од мене да не направам нешто или дека ќе очекува мое одобрување.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.299
Поени од реакции
15.535
Не сум либерте 100%, не верувам во луѓето 100%, исто како што не си верувам ни самиот на себе дека 100% нема да ја изневерам со некоја јака женска.
Јас сум за оние „преќутни забрани и дозволи“, кога веќе ќе премине во наредби значи тргнало на лошо...

Со среќа во вашиот либертизам, само немојте после да ми цимолите во Љубовни проблеми...
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Е тоа е веќе друго :) Јас не му забранувам ништо, но мене ми пречи тој мирис (не на кромидот, јас сакам кромид ;) ).
Забрана мора да дефинирате.
Или стани вегетеријанец, или готово е со нас.
Yeah, тоа е забрана. Или обратно:
Или престани да ги јадеш тревите, или готово е со нас.

И никаде немам кажано дека го ,,казнувам,, сериозно. Тоа е шала, ама не е секој способен да ја сфати. Шала која го тера веднаш по консумирањето на месото, да измие заби. Страшна сум, признавам.
Добро утро Пумо, ти изгледа само сакаш да си правиш дијалектичка расправа. Јас знам дека е шала и како таква ја спомнав за да доловам поента дека горе долу секој од нас се обидува да си го моделира партнерот според својот калап, од каде би иначе знаел дали момчето навистина сака да стана вегетарјанец или ти го присилуваш на тоа. По мое тие мали сугестии или забелешки кој ги правиме се само суптилни забрани или дозволи.Со некоја ако немам ништо заедничко или пак некоја работа екстремно ми смета. тогаш нема ниту да бидам во врска за да си забрануваме или дозволуваме.

Еве неколку примери на што мислам

(Мислам) Земи смени го фустанот и мејк апот мори ровјо како Ем Џеј си.
(Кажувам) Срце мислам дека тој црниот фустан што го носиш е од некој полиестер кој предизвикувал дебеелење, ама ако го смениш тогаш треба и мејк апот да го промениш што е навистина штета.

Мислам (Фризурата е па па па, земи истрижи се)
Кажувам (Срцка многу добро ти стои вака косата, ме потсетува на една колешка на работа која работи во комерцијално)

Ако мене ме прашаш жените се уште помахери во вакви мали забелешки и сугестии, сега има и поекстремни примери од типот на господинов долу потпишан, но принципот е тој. zabrana.jpg
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Не, ја не се гадам толку многу од сквирт.
Антоние, премногу кул ти е постот со приказната. Не навлегувам во вистинитоста на приказната, но од аспект на сликата за себе која ти сакаш да ја прикажеш на форумот, значи од еден чисто прагматски аспект, постот ти е ПРЕМНОГУ кул. Така, бидувајќи премногу кул, ја пробива границата и се доближува до спротивноста на бидувањето кул, а тоа е бидувањето патетичен.

Just saying...
 
А

Антоние

Гостин
Антоние, премногу кул ти е постот со приказната. Не навлегувам во вистинитоста на приказната, но од аспект на сликата за себе која ти сакаш да ја прикажеш на форумот, значи од еден чисто прагматски аспект, постот ти е ПРЕМНОГУ кул. Така, бидувајќи премногу кул, ја пробива границата и се доближува до спротивноста на бидувањето кул, а тоа е бидувањето патетичен.

Just saying...
Сум бил "кул" многу пати. Сум бил "патетичен" далеку повеќе пати.

И тоа е во ред.

Се надевам дека ќе живеам уште долго време за да бидам патетичен во уште многу други наврати. ;)

поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom