Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.144
Поени од реакции
21.784
За кој како... некој ко тебе би си мислел дека е бинго, некој ко мене можи ќе избега...
зошто ??
дека таква е ситуацијата или општо од тројка се плашиш.
нема ништо страшно , вервајми на збор.
а и еднаш се живее;)
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Не е работата фејсбукот, туку достапноста на информации. не е опција смирување, долга и широка и мн комплицирана е работата... А на срцето не можеш да му наредиш да заборави некого, пробувам веќе година и 7 месеци...
Зошто ако не си можела да го заборавиш си почнала врска? Колку повеќе мислиш на него толку потешко ќе го заворавиш. Ај едно сериозно прашање, сакаш ли искрено да го заборавиш?
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Не е работата фејсбукот, туку достапноста на информации. не е опција смирување, долга и широка и мн комплицирана е работата... А на срцето не можеш да му наредиш да заборави некого, пробувам веќе година и 7 месеци...
Смирување не е опција, а срцето ти е веќе смирено со него и манијачиш над неговиот профил?

Расчисти со себе. Ако велиш дека „никогаш нема да сакаш некого друг како него што си го сакала“, тиа или значи дека си сигурна дека него ќе го сакаш цел живот (со или без опција смирување) што е рецепт за целоживотно страдање, или ти е страв на друг да му дадеш шанса.

На крајот, секако ќе умреш. Прашањето е само дали ќе умреш страдајќи по некоја љубов што некогаш била, или ќе умреш обидувајќи се да најдеш некоја друга исто толкава љубов, па можеби и поголема.

Значи, како ќе живееш?
 

Mama.

уметник
Член од
23 јули 2011
Мислења
524
Поени од реакции
326
Па и не знам колку е љубовен, а колку јас си имам проблем со главата... ај со ред.
Во врска сум тазе... и после мнооогу време се појави „идеалниот“. По карактер... и се е најпрекрасно... и се заљубувам секој ден се повешќе и повеќе... ама...
имав 5годишна врска до пред година ипол. и после тоа уште се гледавме. Да скратам, многу комплицирано, ама знам дека никогаш нема да сакам некој како него што го сакам. Пред месец дена дечкото го избриша фејсбукот и мене ми беше полесно кога немав секојдневен пристап до, барем дел од неговиот живот. И денес го вратил. и мене срцево ќе ми излета, се препотувам, се претварам во манијак... а не е опција да го избришам, не сме во лоши односи. Ени едвајс?
mislam deka ednash zasekogash treba da prestanesh da uzivash vo ulogata na zrtva, mene mi deluvash kako osoba koja saka dramatiziranja, pa samo si dava pricina za toa
izlezi od svetot koj go nametnuvaat onie prikazni za ljubovta (onie prikazni kako shpanskite serii i slicni na niv)
vo red e da dzirkash na fb i da razmisluvash za ubavite momenti koi si gi pominala, dolgo ste bile zaedno i del od seto toa e i poradi navika
megutoa mnogu e nezrelo da se fatish za eden segment od tvojot zivot, vo tvojot slucaj minatoto, i da istavish segashnosta samo da pominuva pokraj tebe
probaj da reagirash sega, sekako eden den ke se smeesh na ova, ama zoshto da si go gubish vremeto, skapoceno e...
uzivaj vo novata vrska, uzivaj vo segashnosta... ako so toj decko ste imale neshto shto vredi, ke ste bile seushte zaedno...
 
Член од
9 јануари 2008
Мислења
168
Поени од реакции
207
Зошто ако не си можела да го заборавиш си почнала врска? Колку повеќе мислиш на него толку потешко ќе го заворавиш. Ај едно сериозно прашање, сакаш ли искрено да го заборавиш?
Најсериозно и најискрено - не знам што сакам :confused:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
зошто ??
дека таква е ситуацијата или општо од тројка се плашиш.
Не се плашам за плашење, едноставно не ми е по ќеиф/вкус/желба како сакаш наречиго.

а и еднаш се живее;)
Ова значи дека треба и да ти се качи некој црнец?

Најсериозно и најискрено - не знам што сакам :confused:
Не се секирај, ретко која денес знае што сака... не си нити прва, а богами нити последна.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Најсериозно и најискрено - не знам што сакам :confused:
Е за ова не може никој да ти помогне. Треба самата да сакаш да го заборавиш и да продолжиш со врската или па да ја прекинеш затоа што никој не заслужува да си гаи илузии дека е сакан.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Па и не знам колку е љубовен, а колку јас си имам проблем со главата... ај со ред.
Во врска сум тазе... и после мнооогу време се појави „идеалниот“. По карактер... и се е најпрекрасно... и се заљубувам секој ден се повешќе и повеќе... ама...
имав 5годишна врска до пред година ипол. и после тоа уште се гледавме. Да скратам, многу комплицирано, ама знам дека никогаш нема да сакам некој како него што го сакам. Пред месец дена дечкото го избриша фејсбукот и мене ми беше полесно кога немав секојдневен пристап до, барем дел од неговиот живот. И денес го вратил. и мене срцево ќе ми излета, се препотувам, се претварам во манијак... а не е опција да го избришам, не сме во лоши односи. Ени едвајс?
Најсериозно и најискрено - не знам што сакам :confused:
Срце тоа убаво. Колку е тешко да се биде девојка а? :) Не се секирај, ниедна жена не знае да сака вистински еден маж. Едноставно неспосбни сте за развивање здрави емоции, кај вас сè мора да биде ултра комплицирано, зашто сте комплицирани како суштества.

Е сега, не би ги делел мажите и жените по јачина на карактер, то ест, по покажување дека имаат карактер. Ако ти си решила дека нема да бидеш веќе со бившиот во врска, биди паметна и избриши го од својот живот по секоја цена. Како кога се трудиш да слабееш, не можеш да ослабеш ако од време на време викаш, „ај бе само една коцка чоклатце“. Секој нагон да се јавиш, да го чуеш да го видиш, го елиминираш, си докажуваш на себе дека си цврста, дека не си обична глупава девојка којашто ќе падне на првиот момент на слабост. Е сеа, ако си сигурна дека го сакаш, го бараш назад, ама со оглед на тоа дека ти не знаеш кого да одбереш, сакаш и ваму и таму, јас те советувам да застанеш пред огледало, да се погледнеш убаво, да земеш убаво воздух и да речеш, „Ако седам на две столчиња, тоа ме прави курва. Сакам ли да бидам курва?!“. Ако не најдеш цврст одговор на тоа прашање, соочи се, курвичка си, како речиси цело Скопје. :)

А за новиот, еден бесплатен совет. Рано е да сфатиш после месец дена дека е совршениот. Причекај да се појави првиот посериозен проблем, тогаш ќе видиш дали е совршениот. ;)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.144
Поени од реакции
21.784
Ова значи дека треба и да ти се качи некој црнец?
да не бегаме од муабетот, и да ги вртиме зборовите.
да бев педер да зошто да не.
ама во овој случај ако мислеше да ми се качи некоја црнкиња, би немал ништо против.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
да не бегаме од муабетот, и да ги вртиме зборовите.
да бев педер да зошто да не.
ама во овој случај ако мислеше да ми се качи некоја црнкиња, би немал ништо против.
Убо си кажав шо мислам... црнец != црнкиња
Ќе си го сватам како не... значи еднаш се живеј, ама то шо го нејќиш немора да го правиш.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Не се секирај, сите милион се најлоши, не можеш да промашиш. ;)
--- надополнето: Nov 11, 2011 9:43 AM ---
Не се секирај, сите милион се најлоши, не можеш да промашиш. ;)
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.845
Поени од реакции
23.462
Знаете што?
Од 1000000 машки јас знаете ли кого ќе го изберам?
- НАЈЛОШИОТ!

Ете тоа сакам да кажам...
Чекај сега да те прашам јас вака наивно.

Како тоа ќе го одбереш најлошиот? Ти ставаат пиштол на глава, ти ги врзуваат очите, со вата ти ги затнуваат ушите, и ти го вадат делот од мозокот задолжен за здрава свест и логика па те ставаат у соба со ен машки и ти викаат-ај сега бирај и кого ќе одбереш тој ќе ти биде дечко? Или јас нешто не сфатив...?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.144
Поени од реакции
21.784
Знаете што?
Од 1000000 машки јас знаете ли кого ќе го изберам?
- НАЈЛОШИОТ!

Ете тоа сакам да кажам...
а под најлош што подразбираш.
те тепа, те кара, љубоморен е, насилен во сексот ???
или не ти оди по кефот многу?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom