Фан Клуб: Пелистер

Член од
22 октомври 2011
Мислења
10
Поени од реакции
2
Одлично гостување,само шо останавме гладни... ексик хахахаха
Иначе за утакмицата нема шо да пишам,се пиши погоре :)
Како шо кажав пред една недела, на ова утакмица,се надевав на победа,очекувањето е исполнето :D
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
9.154
Поени од реакции
7.850
http://zoran-misevski.blogspot.com/2011/10/talevski-se-proseta-niz-ohridskata.html

Talevski "se proseta" niz ohridskata odbrana


Vtora fudbalska liga - 11 - kolo

Ohrid Lote - Pelister 1:3 (1:1)

Po tri gostuvanja bez postignat gol i bez osvoen bod fudbalerite na Pelister go skrsija malerot i so mnogu avtoritet se vratija so poln plen od gostuvanjeto na stadionot “Biljanini izvori” vo Ohrid. Pod imperativot pobeda izbranicite na Nedzat Husein osven startnite 5-6 minuti, zagospodarija so natprevarot i ja zabelezaa cetvrtata pobeda na poslednite pet meca. Se izgledase crno na zelenite, otkako vo 2 minuta Kitanovski go srusi Kleckaroski vo kazneniot prostor na Pelister. Sepak mnogu kritikuvaniot cuvar na bitolskata mreza Nikola Gonovski go odbrani penalot na Aleksandar Toleski. Koga bitolcani se razbudija vo serija kreiraa tri-cetiri zreli sansi za vodstvo. Udarot na Salevski, edvaj go isfrli vo korner domasniot golman, a Dimitrovski vo 11 minuta so glava biese kraj golot. Sepak toa bese generalna proba za vodstvoto. Se igrase 14 minuta koga Talevski centrirase, a Dragan Dimitrovski vo svoj stil so glava go dovede gostinskiot tim vo vodstvo. I koga se cinese deka pelisterci trgnale po vtoriot gol, od sloboden udar kako skraten korner, Toleski raspali i go sovlada Gonovski. 1:1 na poluvreme i momcite na Husein moraa od pocetok da ja gradat inicijativata i vodstvoto. Sepak celoto vtoro poluvreme mina vo inicijativa na bitolcani. Vo 61 minuta po centarsutot na Kitanovski, Dimitrovski samo ja propusti topkata, taa dojde do Igor Talevski, a ovoj od samo nekolku metri ja vturna vo praznata mreza. Pelisterci dobija krilja i umornata ekipa na Ohrid veke ne mozese da gi sledi. Novovlezeneiot Vasilev mu podgotvi zicer na Dimitrovski vo 72 minuta, no najvozrasniot na terenot biese centralno i mlako. Sepka vo 79 minuta Talevski ja zavrsi prikaznata so udar od nevozmozna pozicija na mrtov agol i go kompletirase prijatnoto ohridsko popladne na “zeleniot brod”. So ovaa pobeda Pelister ostanuva vtor so 22 boda, eden pomalku od liderot Skopje. V nedela pod Tumbe kafe doaga nezgodnata ekipa na Euromilk od Skopje.
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.287
Поени од реакции
5.161
Разбрав нешто дека натпреварите од 2 лига ќе се играат во Сабота ??? Дали е само за ова коло или за до крај ???
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
9.154
Поени од реакции
7.850
Разбрав нешто дека натпреварите од 2 лига ќе се играат во Сабота ??? Дали е само за ова коло или за до крај ???
Да оваа утакмица се игра во сабота со еруомилк
По опширно тука - http://ffm.com.mk/vestirazno/promena-vo-natprevaruvachkiot-kalendar-2104

Па за тоа
Фк.ПЕЛИСТЕР - Фк.Еуромилк



Време
сабота, 05 ноември · 13:00 - 16:00



Локација
Стадион Тумбе Кафе



Создадено од
Пелистер Битола, Чкембари Битола



За ФК.Пелистер Битола


Дополнителни информации
Дерби меч во 2 лига со победа одиме кон прва лига !

ps.инаку овде заборавив да напишам дека на полусезона се очекуваат 5 до 6 квалитетни засилувања и тоа пред се наши деца од Битола кој играат во прва лига и тоа најгласни озборувања дека средена е работа за главески и м.петковски (y)
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.287
Поени од реакции
5.161
Како и да е !!!! За САБОТА МОБИЛИЗАЦИЈА !!!!
Дерби утакмица која значи многу за двата тима за влез во 1 лига !!!
МОРА да победиме со Еуромилк и полека да се одлепуваме од останатите екипи, оти следна утакмица е со Миравци (Вардар) во гости !!!
Задоволен сум со 4 бода од овие 2 утакмици !!!
 
Z

ziko bt

Гостин
ps.инаку овде заборавив да напишам дека на полусезона се очекуваат 5 до 6 квалитетни засилувања и тоа пред се наши деца од Битола кој играат во прва лига и тоа најгласни озборувања дека средена е работа за главески и м.петковски (y)
Главето ништо чудно да се врати,ама Миле Петковски чисто сумљам дека и во најмал сегмент можиме да му парираме на Металург,како и да е Пелистер се врака посилен,после испаѓањето брзо се консолидиравме и сеа прашање е кој ке влези со Пелистер во прва лига :D
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
9.154
Поени од реакции
7.850
Главето ништо чудно да се врати,ама Миле Петковски чисто сумљам дека и во најмал сегмент можиме да му парираме на Металург,како и да е Пелистер се врака посилен,после испаѓањето брзо се консолидиравме и сеа прашање е кој ке влези со Пелистер во прва лига :D
TИ брат шо не вбреваш е друга работа а тоа што ќе се случува на полусезона ќе го видиме има уште малку време



31 OCTOBER 2011

Фудбалерите на Пелистер ја забележаа и седмата по ред победа на гостувањето во Охрид, каде ја победија екипата на Охрид Љоте со што се доближија на еден бод од водечката екипа на Скопје.

-Не одигравме онака како посакувавме но најважна во оваа фаза на натпревари е победата и освоените три нови бода со што остануваме во борбата за првите две места кои водат во Првата фудбалска лига, рече спортските директор на Пелистер, Сашо Здравевски.
Инаку, “пелистерци“ поведоа со голот на Димитровски во 23 минута, кој одлично се снајде по центаршутот на Талевски, Претходно домаќините промашија пенал, Гоновски го одбрани ударот на Толевски, кој потоа израмни на 1:1, а со тој резултат се замина на одмор.
Во второто полувреме со голот на Талевски во 62 минута го најавија добриот резултат, а Талевски во 78 минута го постави конечниот резултат, 3:1.
По оваа победи фудбалерите на Пелистер имаат и друг повод за радување освен победата, а тоа е и освоената премија. За врзани 9 бода фудбалерите на Пелистер освоија по 10.000 денари.
По 11 одиграни кола екипата на Пелистер е на третото место на табелата, со 22 бодови, колку што имаат и екипите на Дрита и Миравци, а пред ние екипата на Скопје со 23 бода. Наредното коло екипата на Пелистер е домаќин на Еуромилк од Лисиче, а битолчани очекуваат победа и продожлување на борната за првото место.

 
Z

ziko bt

Гостин
TИ брат шо не вбреваш е друга работа а тоа што ќе се случува на полусезона ќе го видиме има уште малку време
Да,да мое мислење ако одам по логиката дека неможиме ни одалеку финансиски да се мериме со МЕталург,сепак најмалце битно дали сум за то во право, после некое време осеќам оптимизам,а последниве години не ме излажа интуицијата која вонглавно беше негативна сеа барем а влез во 1ва лига не треба да се сомневаме.
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
9.154
Поени од реакции
7.850
Да,да мое мислење ако одам по логиката дека неможиме ни одалеку финансиски да се мериме со МЕталург,сепак најмалце битно дали сум за то во право, после некое време осеќам оптимизам,а последниве години не ме излажа интуицијата која вонглавно беше негативна сеа барем а влез во 1ва лига не треба да се сомневаме.
Ziko брат не работата во пари туку чиста трампа за наш играч односно тренерот на Металург не бил задовлен и не го планирал во тимот Миле а сакал некој наш талент тоа е мубаетот инаку далеко дека сме моќни да купваме од Металург.Сепак и ти како што рече прво да скониме па да речеми ОП оти изминатите години се исти мубаети де вакви спонзори до словенија од египет не знам кој играчи се не ќе идеа ама за жал ништо не се случи и 2 лига отидовме :( Но како и да сигурно со оваа сегашна управа ќе биди подоборо од што беше оти по лошо од тоа не можеше да не снајде и има уште некој играчи кој се спменуваат но прво да ги проверма па ќе пишам .За муабетот за сигерне влез во 1 лига не би бил толку сигурен со овај состав многу тешко мора да се земат играчи и впрочем оваа сезона 2 лига е лудница 6 тима во 4 бода разлика и сите со исти амбиции влез во 1 лига што значи крв ќе паѓа вториот дел од сезоната и кој е Јачи ќе влези директно но сепак според мене ние и миравци ќе влезиме директно оти нели му борчат на овие селаните за лани а бараж 90% ќе игра скопје оти мора да земат пари тие се најголеми местачи и борбата за другиот тим во бараж ќе биди пеколна !
 
Z

ziko bt

Гостин
Ziko брат не работата во пари туку чиста трампа за наш играч односно тренерот на Металург не бил задовлен и не го планирал во тимот Миле а сакал некој наш талент тоа е мубаетот инаку далеко дека сме моќни да купваме од Металург.Сепак и ти како што рече прво да скониме па да речеми ОП оти изминатите години се исти мубаети де вакви спонзори до словенија од египет не знам кој играчи се не ќе идеа ама за жал ништо не се случи и 2 лига отидовме :( Но како и да сигурно со оваа сегашна управа ќе биди подоборо од што беше оти по лошо од тоа не можеше да не снајде и има уште некој играчи кој се спменуваат но прво да ги проверма па ќе пишам .За муабетот за сигерне влез во 1 лига не би бил толку сигурен со овај состав многу тешко мора да се земат играчи и впрочем оваа сезона 2 лига е лудница 6 тима во 4 бода разлика и сите со исти амбиции влез во 1 лига што значи крв ќе паѓа вториот дел од сезоната и кој е Јачи ќе влези директно но сепак според мене ние и миравци ќе влезиме директно оти нели му борчат на овие селаните за лани а бараж 90% ќе игра скопје оти мора да земат пари тие се најголеми местачи и борбата за другиот тим во бараж ќе биди пеколна !
За Миле муабето ми беше дека тој неки да си замини од Металург,сигурно зема некоја уба плата е сеа ако дојди тука,а Металург му дава плата остварлива опција е,пошто си е дома.За влезо во прва лига сум сигурен дека прилично делуват средени работите и барем за разлика од ракомето се знај кој е зад клубот,а поделена е плата,премии и уште една плата сеа треба да се дат,па реално е да очекваме дека ке се сјачаме назима и да не е проблем влезо во прва лига,а околу то со кој ке влезиме тотално се согласвам дека Миравци ке влези покрај нас,квалитетни се ама поке ке биди израмнување на сметки,а Скопје ке оди на бараж посекако лани ко шо ми кажваја не ни сакале да опстанат во прва лига и за последното бараж место Еуромилк или шиптаркса екипа.
 

Pelister 2008

Ветеран
Член од
28 ноември 2010
Мислења
1.044
Поени од реакции
525
Да оваа утакмица се игра во сабота со еруомилк
По опширно тука - http://ffm.com.mk/vestirazno/promena-vo-natprevaruvachkiot-kalendar-2104

Па за тоа
Фк.ПЕЛИСТЕР - Фк.Еуромилк

Време
сабота, 05 ноември · 13:00 - 16:00

Локација
Стадион Тумбе Кафе

Создадено од


Дополнителни информации
Дерби меч во 2 лига со победа одиме кон прва лига !

ps.инаку овде заборавив да напишам дека на полусезона се очекуваат 5 до 6 квалитетни засилувања и тоа пред се наши деца од Битола кој играат во прва лига и тоа најгласни озборувања дека средена е работа за главески и м.петковски (y)
Миле не го враќате од Металург па шо сака нека е си крцка таму месечно 2000 евра плус бонуси првотимец стабилна екипа ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom