Потребна ви е помош околу мобилни? Пишете тука!

Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Што да одберам?

Без размислување Х8
--- надополнето: Oct 17, 2011 7:36 PM ---
мислење за HUAWEI HARLEY 8180?
во план сум да се подновам, па ме интересира дали е солиден за тие пари :)
Телефончево не е лошо. Но во случај да ти здосади тешко дека некој од мобилариве ќе ти го земе ако им го понудиш. Вака средна класа е, на дизајн убаво е направено. Штета што кај нас слабо се користат овие марки на телефони.
 

Necrophilia

Optimal Сasual Dating - Authentic Ladies
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
Штета што кај нас слабо се користат овие марки на телефони.
Штета? Од кога е штета да се користат чкартни кинески телефони кои се распаѓаат во кутија додека седат на излог?
Од кога е шетата да се користат телефони кои дури ни фабриката во својата држава не произведува резервни делови и дополнителна опрема за истите?
Т-Мобиле Пулс а.к.а. Хуавеј У8220 е еден од најпродаваните хуавеи телефони на светот па сеуште неможе да се најде за него оригинална батерија, маска, екран или конектор за полнење - освен ако не е изваден од телефон.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Штета? Од кога е штета да се користат чкартни кинески телефони кои се распаѓаат во кутија додека седат на излог?
Од кога е шетата да се користат телефони кои дури ни фабриката во својата држава не произведува резервни делови и дополнителна опрема за истите?
Т-Мобиле Пулс а.к.а. Хуавеј У8220 е еден од најпродаваните хуавеи телефони на светот па сеуште неможе да се најде за него оригинална батерија, маска, екран или конектор за полнење - освен ако не е изваден од телефон.
Имам едно пријателче што го користи баш тој модел. И е презадоволен од телефончево. А тоа што викаш дека нема делови за него, е затоа што оваа марка не е многу популарна кај нас, и скоро никоја мобилара приватна не ги продава (иначе делови има, само што не им се исплати да ги носат, како што реков, не се популарни кај нас и ако се нарачат може и да останат непродадени). А за Хјувеј верувам дека во странство повеќе се користи. Се продаваат во повеќе од 140 земји низ светот. Хјувеј се кинески, но не тие кинески (реплика) што ги продаваат на пазарче. Не шират радијација како чкартовите. Немора да значи ако кај нас не се продава (потешко се продава) Хјувеј, Тошиба, Дел и остатокот дека тие се чкартови.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.320
Поени од реакции
27.799
Последните 15-16 пораки можно ли е да се вратат избришани се исто и пратените, значи многу ми се битни пораките дојдов до незгодна ситауција и морав да ги бришам, чаре ? Многу ми е битно...
 
Член од
5 декември 2009
Мислења
439
Поени од реакции
66
Дали е некој запознаен со тоа како се прави мобилен број на кој доколку некој испрати порака тебе ти стасуваат пари. Пр: телефонскине броеви за гласање и слично...
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Za kolku vreme obicno gi naodjaat izgubenite telefoni?
За изгубен рачунај дека не ти го наоѓаат. 100% ти гарантирам. А за украден 50-50 се шансите да ти го најдат. Ако имаш имеи од телефонот и ако го користи некој со сим картица можно е да ти го најдат, во спротивно, НЕ.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Сега пред малку еден другар на фб ми кажа дека кога бил со девојка му на Водно, нашол IPhone...Не знае што да прави...Дали да го пријави телефонот во полиција, да го задржи за себе или да го продаде некаде? :unsure:
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Сега пред малку еден другар на фб ми кажа дека кога бил со девојка му на Водно, нашол IPhone...Не знае што да прави...Дали да го пријави телефонот во полиција, да го задржи за себе или да го продаде некаде? :unsure:
Епа најдобро ќе биде да го пријави телефонот во Полиција или да се јави на некој од контакт листата и да го врати на газдата. Ако го задржи и газдата го пријави телефонот како изгубен ќе го фатат. Ако го продаде ќе си заработи некој денар, а iPhone-от ќе заврши на некој пазар надвор од Македонија.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Сега пред малку еден другар на фб ми кажа дека кога бил со девојка му на Водно, нашол IPhone...Не знае што да прави...Дали да го пријави телефонот во полиција, да го задржи за себе или да го продаде некаде? :unsure:
Штом го нашол изгледа е изгубен. Ако корисникот што бил на тој телефон го пријави дека е украден ќе го бараат, ако им каже дека е изгубен нема да се замараат со телефонот. Како и да е, ако мисли да не го враќа нека не му става СИМ картица, т.е. нека му стави по некое изминато време.
(јас на негово место да сум, би го вратил телефонот. Не сакам некого да го носам на душа. Кога ќе го купам сам телефонот од мобилара, само тогаш е мој. Кога ќе дадам пари за тоа)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Иначе заборавив да пишам дека телефонот не се вклучувал...Он вика дека е празен...
 

Toneh

is a turtle
Член од
21 август 2005
Мислења
5.510
Поени од реакции
907
Како се исклучува WAP-от целосно? Преку страната на T-Mobile не постои можност целосно да се деактивира услугата, па мислев да не има можност да се исклучи "рачно". Станува збор за Nokia E52.
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
Ме интересира дали екранот на допир лесно се распува, вреди ли да се земе смартфоун?

Сакам да земам телефон ама се двоумам помеѓу смарт и обичен на слајд од проста причина што не ми е сигурна квалитетот на екранот, сметам дека лесно се расипува.
 

Toneh

is a turtle
Член од
21 август 2005
Мислења
5.510
Поени од реакции
907
Ме интересира дали екранот на допир лесно се распува, вреди ли да се земе смартфоун?

Сакам да земам телефон ама се двоумам помеѓу смарт и обичен на слајд од проста причина што не ми е сигурен квалитетот на екранот, сметам дека лесно се расипува.
Јас може не се разбирам околу мобилни, ама до толку знам. Поголеми се шансите да ти се зезне (физички) тој на слајд, него тие што се со таков екран.
 
Член од
6 октомври 2010
Мислења
86
Поени од реакции
37
Ме интересира дали екранот на допир лесно се распува, вреди ли да се земе смартфоун?

Сакам да земам телефон ама се двоумам помеѓу смарт и обичен на слајд од проста причина што не ми е сигурна квалитетот на екранот, сметам дека лесно се расипува.
Прво, ниеден екран не се расипува лесно освен ако ептен има некој афабричка грешка, екраните се расипуваат пред се од негрижа. Второ, барем според мене е многу попаметно да си земеш смартфон, башка мислам дека има смартфони на слајд. Заклучок: зимај смартфон ич не прашувај само немој да земеш некој чкарт и да треба да го корнес од стискање за да ти го осети допирот. Исто така спорд мене ако не ти се фрлаат многу пари најдобар избор ти е XPERIA X8, а ако ти се фрлаат НТС или Ајфон !!!
--- надополнето: Oct 20, 2011 10:28 PM ---
Како се исклучува WAP-от целосно? Преку страната на T-Mobile не постои можност целосно да се деактивира услугата, па мислев да не има можност да се исклучи "рачно". Станува збор за Nokia E52.
Menu > Contl Panel > Settings > Connection > Destinations > Internet > направи ја твојата Wireless конекција како Priority 1
WEB > Options > Settings > General > Access Point Тука намести Always ask....ова ќети овозможи секогаш да бидеш прашан која конекција да ја користиш пред да отидеш ан страната, така да ке имаш избор... па некогаш ако ти притреба таа ДАТА конекција од операторот ке можеш и неа да ја употребиш...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom