Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

L

Lu

Гостин
zemi si japonska kola i ne se misli
Е која Јапонска кола кошта максимум 7.500 евра ?
Човекот кажа дека бара нова кола до максимум 7.500.

ЕДИТ:
Уствари сега ми текна на една, Сузуки Алто е јапонска кола и кошта околу 7.000 на ново.
Исто и Тојота Ајго е околу 7.000 но ново.
Други јапонски до 7.500 не ми текнуваат.
 

head

ЧОВЕКОТ СО МАЛО ТЕЛО
Член од
15 септември 2005
Мислења
1.401
Поени од реакции
590
Другар , земи си што ти лежи на душа и што ти дозволува џебот .
На форум тешко дека ќе добиеш објективен вистински совет за тоа која кола треба да ја купиш . Сепак станува збор за твои пари :)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Кочете малце... се јавија двајца на темава, едниот се дума измеѓу Голф и Астра, другиот бара кола до 7500 евра. Или да ја поделиме темата на 2 дела, или цитирајте го авторот да знаеме за што прајме муабет, оти вака е чорба..

eдит: Опраено!

Кога сме на темава, јас би одел со Круз... дефинитивно подобар избор и од Астра и од Голф во поглед на перформанси/опременост/цена.

п.с. освен ако сакаш да возиш возило со 3 врати, тогаш голф и астра се во предност
 
Член од
9 мај 2011
Мислења
84
Поени од реакции
35
И јас имам сличен проблем, сакам да купам нова, ама баш нова кола, а не половна до 7500 евра, е сега се мислам помеѓу повеќе модели, се разбира на некои од оби коли може да се добие и некој попуст , но најважно ми е да не помине цената на 7 500 евра, http://koli.com.mk/novi_lista.aspx?marka=-1&cena=0&gorivo=-1&kc=-1&zafatnina=-1&klima=-1&radio=-1&centralno=-1&elektrika=-1&abss=-1&esp=-1&pernice=-1&kat=-1 , лично најмногу сум за Шевролет Авео 1.2 со пет врати (го нема овде на листата , но кој сака може да провери карактеристики на ( http://www.automakedonija.com.mk/chevrolet/default.aspx?pArtID=390), ми го нудат за околу 7 300 , па што мислите вие,совет, некакво искуство , со некој од овие модели ?
Според мене што и не мора да биде точно до таа сума на пари најдобар избор би ти бил пунтото или цитроен ц1.И пандата е добра али е многу тесна кај возачот.Ц1 ајго и 107 спагаат во иста класа но најдобар избор би ти бил ц1 бидејки има најмногу комоција од сите и мн малку троши.Лада дачија и шевролет батали.Исто така можеш да пробаш дали ке ти го дадат рено твинго за таа цена во готово или почекај некој попуст.
Што и да земиш нема да згрешиш зошто ново си е ново.
Кога го прашале Форд кој автомобил е најдобар? Тој одговорил: Нов автомобил
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Јас ако се прашувам, би зел Пунто Класик. Моментално имаат акција дизел = бензин, дизелите се 8900 евра. Ама со оглед дека Гранде Пунто и Линеа се со цена од 8500 евра, класик бензин би требало да се вклопи во буџетот. Најдобро трк до автосалон и прашај. Можно е за 7500 да го добиеш со фул опрема.
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Според мене што и не мора да биде точно до таа сума на пари најдобар избор би ти бил пунтото или цитроен ц1.И пандата е добра али е многу тесна кај возачот.Ц1 ајго и 107 спагаат во иста класа но најдобар избор би ти бил ц1 бидејки има најмногу комоција од сите и мн малку троши.Лада дачија и шевролет батали.Исто така можеш да пробаш дали ке ти го дадат рено твинго за таа цена во готово или почекај некој попуст.
Што и да земиш нема да згрешиш зошто ново си е ново.
Кога го прашале Форд кој автомобил е најдобар? Тој одговорил: Нов автомобил
За тие пари какво половно мече би зел...еве....милина.......не е кибритче ова :D

 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
За тие пари какво половно мече би зел...еве....милина.......не е кибритче ова :D
Со “реални“ 140.000 км... од прв газда, жена ич невозена. Не ме драпај, 90% од возилата што се донесени во Мкд се вакви кога ќе ги донесат:

 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Со “реални“ 140.000 км... од прв газда, жена ич невозена. Не ме драпај, 90% од возилата што се донесени во Мкд се вакви кога ќе ги донесат:
Ќе побараш зачуван бе Џиш брат, ќе прошеташ на повеќе места сигурно ќе најдеш ваков позачуван 100%, исто би можел и А6ка да земиш...што е до мене...јас сакам и половни коли, ако имам пари би зел половно...ќе се отепам барање можи низ цела држава...ама ќе си земам некое со класа погоре.

Ај не ви ја заебавам темава сега.....само сакав да кажам :D :D поззз....и што и да земеш .... Ново си е ново хехехе :D
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Ќе побараш зачуван бе Џиш брат, ќе прошеташ на повеќе места сигурно ќе најдеш ваков позачуван 100%, исто би можел и А6ка да земиш...што е до мене...јас сакам и половни коли, ако имам пари би зел половно...ќе се отепам барање можи низ цела држава...ама ќе си земам некое со класа погоре.
Братче, таков како на слика никој не го вади на плац да го продава... Од запад, на камион право ги растовараат на мајстор. Да ги нашминкаат, дотераат, па после оди тоа на плац (сум го видел со свои очи, ако си од Битола, ела ќе те однесам на лице место да видиш шо се прај). И ретко кој можи да го познај дотерано, му треба барем 1 година стоење за да почни да работи.

Ново си е ново хехехе :D
Башка нема мака од типот на нередовни и големи кварови... Одличен избор ако ги дајш последните пари од џебот, оти на Мерцедесот една дизна кошта 270 евра, недај боже сите 4 да треба да ги смениш.
 
Член од
9 мај 2011
Мислења
84
Поени од реакции
35
За тие пари какво половно мече би зел...еве....милина.......не е кибритче ова :D

Сепак тоа е твое мислење и го почитувам за разлика од тебе што се потсмеваш али нема врска.Половна кола по дифолт значи несигурност при пат се додека не направиш целосна реконструкција (барем јас нема да се осеќам безбеден) и нон стоп заебанции по мајстори.Нова кола каква и да е подразбира редовни сервиси и турање бензин и знаеш дека н ема да те остави на пат и ти прв ќе го седнеш задникот на седиште.- пали вози.
 
Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
половно?? никогаш, не сте свесни што се се прави..враќана километража, преспојувани сијалички од аирбег, абс, менувани електроники од крадени коли, чуда-муда, страшни работи..типувам или корејско или јапонско возило па и помало-поефтино ама ново од игла..
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.013
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.013
Според мене што и не мора да биде точно до таа сума на пари најдобар избор би ти бил пунтото или цитроен ц1.И пандата е добра али е многу тесна кај возачот.Ц1 ајго и 107 спагаат во иста класа но најдобар избор би ти бил ц1 бидејки има најмногу комоција од сите и мн малку троши.Лада дачија и шевролет батали.Исто така можеш да пробаш дали ке ти го дадат рено твинго за таа цена во готово или почекај некој попуст.
Што и да земиш нема да згрешиш зошто ново си е ново.
Кога го прашале Форд кој автомобил е најдобар? Тој одговорил: Нов автомобил
Што му фали на Авеото? Не сум чул некој да се жали од нив.
--- надополнето: Oct 18, 2011 12:39 PM ---
Совет: оди во авто-салоните и седни во секоја од колите. Ако е можно направи и тест возење.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom