Најекономично греење и ладење

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Еве директен совет. Не купувај инвертер, туку обичен. Инвертерите се поскапи и покоплицирани, а не добиваш ништо. Купи си две клими.
Хммм мислам дека не е баш така, факторот на заштеда кај инверторот е најмалку 3-4, плус инверторот функционира технички барем на -15 степени за разлика од обичниот сплит систем кој е дизајниран за -5.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Хммм мислам дека не е баш така, факторот на заштеда кај инверторот е најмалку 3-4, плус инверторот функционира технички барем на -15 степени за разлика од обичниот сплит систем кој е дизајниран за -5.
Дали знаеш, технички во што е разлика на обичен клима уред и уред опремен со она што се нарекува, инветрер ? Одговорот е никаква, инвертерот е уред со кој може да се менува бројот на вртежи на моторот?
Инвертерот е многу подобар од обичниот клима уред, но тоа се однесува на удобноста. Обичниот клима уред, ако го поставиш на ладење, на пример на 25 С, кој ќе се вклучи на на 26, а ќе се исклучи на 24 С Значи во просторијата температурата ќе биде помеѓу 24 и 26.
Инвертерот работи сосема поинаку, кога ќе се приближи кон саканта температура, тој ќе го намали бројот на вртежи, а со тоа и капацитетот и ќе одржува саканата температура.
Значи, многу подобро е да купиш инвертер, меѓутоа ако си слаб со пари, и со обичен ќе свршиш работа.
Погледни во Кисела Вода кај Чешма, гледав кинески Shinco, обичен мисам дека беше околу 16 иљади, а со инвертер 29, но не сум сигурен.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Просто неверојатно.... има така мала разлика меѓу инвертор и не-инвертор, те обична клима, а во цената редовно вториот е дупло поскап! Ете и во примерот кој го даде, скоро дупло!?.... Ист е примерот и со другите производители. Логички е две клими се поисплатливи од еден инвертер!?
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Просто неверојатно.... има така мала разлика меѓу инвертор и не-инвертор, те обична клима, а во цената редовно вториот е дупло поскап! Ете и во примерот кој го даде, скоро дупло!?.... Ист е примерот и со другите производители. Логички е две клими се поисплатливи од еден инвертер!?
Јас не би се обложил дека само тоа е разликата, кано мислам дека објасна во некој пост претходно што е разликата помеѓу инвертер и обична клима но не навлегувам во тоа, небитно реков дека мене ми е битен факторот на заштеда зошто не е исто кога би трошел 40 КВ на ден со обична клима и 10 КВ за да добијам иста енергија.

Мене ме мачи зошто е разликата толкава во цена на инвертери со слични перформанси. Тошибата и Ел Џи што го гледав се 4 КВ со фактор 4-ка, но цената на Ел Џи е 32,000 додека на Тошибата 47,000 без монтажа нормално, Паносоникот беше околу 30,000 мислам дека е кинески. Беко за истите перформанси се најдуваше за 22,000 исто инвертер и двата.
Мене ми е јасно дека Тошиба е бест бај клима, но овде се работи за разлика во цена од скоро 50% што не е баш за занемарување, сепак Ел Џи не е толку чорав бренд.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Веројатно квалитетот! LG и Beko се со потекло од Турција, првите ‘‘као‘‘ со лиценца на Корејците.... Да, Toshiba послабите модели се тука некаде 45-6,000! Додека Hiperinverter Daiseikai 5 оди скоро дупло 85,000,-.... Послабите модели на Toshiba се произведуваат во Тајланд, додека хиперинверторот е оригинал Јапонски! Погледни ги перформансите негови особено COP факторот - преосечно троши колку 6 светилки (сијалици)... далеку ги надминуваат овие наведените, што реално се трета лига во загревањето... Ист е случај и со Panasonic-от кој се продава во Техномаркет - тоа е кинеско ѓубре, кое добро ќе работи една или максимум две години, а потоа спремај 150+ Евра за компресорот! Познавам двајца на кои им прегоре компресорот по 3 год користење, точно по истекот на гаранцијата (порано гаранцијата беше 2 год)... и тоа и двајцата со приказна дека ги купиле инверторите по 50-тина илјади и дека по потекло им биле од Малезија.... Ми се чини ист е случајот и со LG, Beko.... ке работат добро 2-3 години, додека Toshiba дава 3 години гаранција, а со посочената потрошувачка можеш да очекуваш дека тој модел од Малезија бар 7-8 години нема да изгуби од енергетската ефикасност, додека Daiseikai повеке од 10 години!!!
‘‘Епа сега ти види зошто би рекле овде: Колку пари толку музика‘‘ или зошто Србите би рекле: ‘‘Ако незнаш шта је лепо, питај шта је скупо‘‘.... имаат многу логика и двете поговорки! Дури и во случајот на моите пријатели: Сиромавио двапати плаќа излегува дека е така... (иако тие велет дека не платиле евтино)... Ееееее, ама од скапото имало поскапо.... и многу поубо!
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
@Др.Жмиго и Ел Џи во Нептун има 3 години гаранција ама не е поентата да се расправам по сервиси во Јануари ако ми цркни сред зима, знам за муабетот дека всушност е ист Беко само со брендот Ел Џи.

Видов во Енергија, 90.000 е Даисекаи со СОР над 5 и не ми влегува во буџетот никако. Најверојатно ќе одам со некој од вторава класа на инвертори со бекап конвектори за не дај боже, па ако цркни по 3 години ќе купувам нов.

Прашувам кој би ми бил бест бај инвертор за 35,000 буџет 3.5 кв или 4 кв.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Просто неверојатно.... има така мала разлика меѓу инвертор и не-инвертор, те обична клима, а во цената редовно вториот е дупло поскап! Ете и во примерот кој го даде, скоро дупло!?.... Ист е примерот и со другите производители. Логички е две клими се поисплатливи од еден инвертер!?
Разликата не е мала. Обичната клима, за регулацијата на температурата има термостат, а инверторот, тиристорски уред за промена на фреквенцијата, автоматика и процесор. Затоа е таа разлика во цена. Предност на инвертерот е што ј одржува температурата во тесни граници, а недостаток е што е покомплициран и со тоа по осетлив на дефекти.
Битно е дека вакви уреди работат на принципот на топлотна пумпа и затоа се барем 2-3 пати поисплативи од греења со електрични конвертери, радијатори, калолифери, инфра греалки и разни други слични уреди.
Принципот на топлотна пумпа е познат скоро два века, меѓутоа, сега со појавата на овие климатизери, имаа достапна цена, и штета е да не се користи. За цена на два ел. конвектори ќе добиеш еден обичен, најпрост, клима уред, ќе грееш иста површина, а ќе заштедиш многу.
Тоа што има различни цени, од разни производители суштински ништо не менува, сите тие работат на принципот на топлотна пумпа и со сите ќе имаш заштеда. На пример, автомобили има од марка ауди и порше, но има и дација и шпарк. Со сите ќе стинеш во Охрид, но не е исто да се вози порше и шпарк.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Веројатно и додатен греач во надворешната единица, коишто овозможува работа и до -15*Ц за разлика од обичната клима која може да работи само до -5 или -6*Ц.... Има ли решение за обичната клима да работи и на така ниски температури? На еден српски форум прочитев дека во истата ставале по 2 обични светилки (сијалици) коишто ја вршеле успешно таа операција - одржување на температурата повисока од -5*Ц... велат: ‘‘Сиромав човек - жив ѓавол!‘‘... веројатно тоа и на идеава се однесува... Сега Кано кој бај д‘ веј исто рече дека имал решение за обична клима да ја направи ‘‘инвертор‘‘ те да работи и на пониски од пропишаното.... ќе се смее можеби за ова со сијалиците... Што мислиш младичу со сложено име.... можно ли е ‘‘ФАТАМОРГАНА‘‘....е сега по-можно е некоја Фата под јоргана...:P (поинтересно е и поквалитетно топлењето) одошто фатаморгана.... може ли баба да има ‘туле‘???
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Веројатно и додатен греач во надворешната единица, коишто овозможува работа и до -15*Ц за разлика од обичната клима која може да работи само до -5 или -6*Ц.... Има ли решение за обичната клима да работи и на така ниски температури? На еден српски форум прочитев дека во истата ставале по 2 обични светилки (сијалици) коишто ја вршеле успешно таа операција - одржување на температурата повисока од -5*Ц... велат: ‘‘Сиромав човек - жив ѓавол!‘‘... веројатно тоа и на идеава се однесува... Сега Кано кој бај д‘ веј исто рече дека имал решение за обична клима да ја направи ‘‘инвертор‘‘ те да работи и на пониски од пропишаното.... ќе се смее можеби за ова со сијалиците... Што мислиш младичу со сложено име.... можно ли е ‘‘ФАТАМОРГАНА‘‘....е сега по-можно е некоја Фата под јоргана...:P (поинтересно е и поквалитетно топлењето) одошто фатаморгана.... може ли баба да има ‘туле‘???
Прашај паталец а не гаталец...Јас имам две обични клими, едната е декларирана до минус 7 степани целзиус, а другата, која е постара, до 0 степени. Со нив се греам три сезони, оваа ќе биде четврта. Ниту еднаш не сум имал застој поради ниски теператури, а климите се уклучени нон стоп 24 часа.
Слободно купи што ти се бендисува и што можеш да купиш и немај гајле. Првата година за да се обезбедам, ако климите престанат да работат купив два електрични калолифери од по 600 денари. Никогаш не бев во ситуација да ги употребам. И ти можеш да направиш слично ако си несигурен, но мислам дека нема потреба.
 
Член од
15 јули 2011
Мислења
201
Поени од реакции
117
Enough arguing,start some research..

решив да не седам со скрстени раце и да идам и да видам што стварно има од клима уреди анд guess what I found...

a) Fujitsu asyg12 lec како и останатите Mid-range продукти се произведени од Кина али имаат quality check во Јапонија, доста паметно.

Ова го дознав така што им пратив мејл на Фјуџицу и ми одговори фирма Хидро-сет која рече дека била препратена таа порака кај нив (иначе Хидро-сет е York што ја спомнуваа дека е позади собрание). Цената на Asyg12lec i 700eur.

b) Mitsubishi klima (high klasa) всушност има во мк и нз како се викаше точно моделот али бројов на фирмата што ја продава ја најдов на задниот влез на стопанска банка во гтц каде што пишуваше mitsubishi, таму го пишуваше и бројот на фирмата што ги продава..3137-495 типов ми рече дека исто продаваат и Midea и ми спомна еден мн. добар уред кој кошташе негде 30.000 и беше доста солиден. Ми рече мидеава е ептен јака за греење и немале доста проблеми со сервисирање на тие уреди а сервисирале 7-8+ години.

c) Daikin ИМА во Македонија, има доста фирми кои се дистрибутери за Daikin во Македонија еве листа http://www.daikin-ce.com/sales-network/macedonia.jsp. Работата е што никој од нив нема на лагер и се иде преку нарачка. Гаранција офц нуди фирмата 36 месеци обично. Од тоа што се јавив во Паксон ги прашав да ми кажат отприлика цени за да споредам со Бугариве и:

http://www.vimaks-klimatici.com/klimatik/daikin-ftxr28e-ururu-sarara-81.html - околу 1500еур

http://www.vimaks-klimatici.com/klimatik/daikin-ftxs35j-802.html# - 1000еур сосе инсталација

Даикин се белгиски иначе.

Од ова што гледам во скоро време Тошиба планира да премести некои од производствените капацитети за климите кај Мидеа така што Мидеа исто изгледаат доста квалитетни.

Значи заклучок од тоа што видов е:

Најбоље уред со инвертор до 30к = мидеа

Најбоље уред со инвертор до 60к = даикин

Најбоље уред со инвертор до 90-100к = тошиба daiseikai
 
Член од
27 септември 2011
Мислења
185
Поени од реакции
96
Ајде дечки кажувајте.Просторија околу 20м2,средно изолирана која ќе се употребува од 08-18 часот,кое би било најисплатливо греење.Читав за климиве и инверториве.Дали клима би завршила работа или ќе мора инвертер.Која е разликата у потрошувачка помеѓу двете?
--- надополнето: Oct 17, 2011 10:22 AM ---
Или овие панеливе да се стават?Читав погоре не биле нешо ефикасни?
 
Член од
13 декември 2009
Мислења
1.307
Поени од реакции
647
Ајде дечки кажувајте.Просторија околу 20м2,средно изолирана која ќе се употребува од 08-18 часот,кое би било најисплатливо греење.Читав за климиве и инверториве.Дали клима би завршила работа или ќе мора инвертер.Која е разликата у потрошувачка помеѓу двете?
--- надополнето: Oct 17, 2011 10:22 AM ---
Или овие панеливе да се стават?Читав погоре не биле нешо ефикасни?
Најважна е изолацијата. Инаку по ефикасност одат вака инвертер (троши 1 киловат на час и е најефикасен бидејќи има поголема контрола на моторот и температурата во собата) , па сплит систем (исто троши 1 киловат на час, ама не работи ефикасно под минус 5 степени) и на крај панелки (за 20 м квадратни доволно ти е една од 2 киловати, значи ќе троши 2 киловати на час). Е сега, за оваа соба ти што ја зборуваш, пресметај си, ако климата троши 1 киловат на час ама кошта 40 илјади да ја купиш, а панелката 2 киловати ама чини 5000, кога ќе си ги вратиш парите од заштеда на струјата. Во превод, дали е канцеларија , дом или продавница? Дали мора секогаш да биде на иста температура (има мали деца, болни луже ,старци) или си само ти? Дали сакаш да ти биде на 22-23 степени или на 26-27? Дали ќе се отвара/затвора вратата често? Дали има блиску до неа излезна врата или ходник кој не е затоплен? Дали има над и под тебе простории кои се загреани? итн итн.
Исто и пресметката не е 10 киловати на ден бидејќи тие не работат активно цело време, туку колку што е подобро изолирано помалку. Може да се случи да ти биде цело време вклучено, но ако е надвор малку потопло/имаш добра изолација, активно да работи само 2-3 саати на ден. Од 13 до 16 часот имаш евтина струја. Ај доста, мислам дека имаш доволно за да си донесеш одлука.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
2
Поени од реакции
0
Дали некој знае нешто подетално за ''норвешки радијатори''?Кај нас ги нема (најблиску може да се купат во Врање ) а бидејќи се мислам помеѓу Thermor i овие норвешки би сакала да слушнам дали некој има некаква информација која би помогнала да се одлучам
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Денеска бев до техномаркет за да земам од НЕО/то за во спална и се изнервирав малку, климите што ќе се купат таму мора да бидат инсталирани од одредени фирми кој наплаќаат дупло повеќе за инсталација за разлика од останатите фирми кој немаат договор со нив, во спротивно гаранцијата нема да ти биде валидна.

Навистина ми е докурчено од вакви монополски финти и сакам да се јавам во нивната дирекција за да прашам дали тоа е политика на фирмата или пак продавачите/менаџерите од продавницата имаат одреден процент од тие сабконтрактори кој инсталираат клими. Која е логиката да ме условува како ќе ја инсталирам климата и краен случај зошто цените не се фер, не може обичен мајстор да инсталира клима за 1500 денари, додека овие да инсталираат за 4000.

На официјалниот сајт не можам да најдам телефон ниту пак и мејл од главната дирекција кој сигурно ќе бидат загрижени за тоа со каква транспарентност менаџираат во продавниците. Ако има некој телефон од дирекцијата или пак и мејл нека пиши тука или на ПП.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom