Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Пред еден месец ми беше дојден на гости еден пријател од Бугарија, по име Кирил. Ова пријател да се разбере фигуративно, затоа што човекот го знаев само преку еден друг форум, за кладење. Дојде во Битола со еден Пољак. Ги прошетав по Широк Сокак, го однесов до Охрид на пастрмка, класика. Сега Кирил е најжестокиот адвокат на името Македонија на тој форумот каде што го запознав. Кога некој Грк ќе спомене ФИРОМ, во очи им се фрла...
--- надополнето: Oct 15, 2011 11:42 PM ---
Објаснето многу добро поназад на темава.Има едно големо ЗАТОА,пролистај прочитај.
--- надополнето: Oct 15, 2011 10:57 PM ---

Дечко ти арен ли си?Царина скоро за ништо и да нема,злато кога сакаш можеш да купиш не разбирам кој ти забранува,кој не ти дозволува сметка да отвараш?Што ќе биде полесно ако земеш татарки пасош и се потпишеш дека си нешто што не си.
Не си толку информиран, колку што се просераваш. На Македонците име ЗАБРАНЕТО да имаат сметка во странска банка, не ти кажале во штабот? Ако некој има сметка во странска банка, а не е по некој основ моментален жител на таа држава, прави кривично дело...

Исто, во Македонија нема злато да се купи во шипки, тоа неодамна го дознав...
 
Член од
27 септември 2011
Мислења
185
Поени од реакции
96
Пред еден месец ми беше дојден на гости еден пријател од Бугарија, по име Кирил. Ова пријател да се разбере фигуративно, затоа што човекот го знаев само преку еден друг форум, за кладење. Дојде во Битола со еден Пољак. Ги прошетав по Широк Сокак, го однесов до Охрид на пастрмка, класика. Сега Кирил е најжестокиот адвокат на името Македонија на тој форумот каде што го запознав. Кога некој Грк ќе спомене ФИРОМ, во очи им се фрла...
--- надополнето: Oct 15, 2011 11:42 PM ---

Не си толку информиран, колку што се просераваш. На Македонците име ЗАБРАНЕТО да имаат сметка во странска банка, не ти кажале во штабот? Ако некој има сметка во странска банка, а не е по некој основ моментален жител на таа држава, прави кривично дело...

Исто, во Македонија нема злато да се купи во шипки, тоа неодамна го дознав...
Од вакви кои ми проповедаат демократија и слободоуми а после без основ вреѓаат па и те етикетираат со цел да те затнат ми се блуе.Ако дискутираш, диксутирај!Не вреѓај и не лепи етикети.Мерси.
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
Ваљда ќе аплицирам за пасошов него викаат сега кога се аплицирало освен тоа што те терале да потпишеш те терале да се изјасниш на камера дека си Бугар? Точно ли е ова?
дечко да си аплицираш и да си идеш од тука сосе пасошот, толку се неинформиран тоа чудо некое.

не само што ке се пишеш Бугар, треба да ги пишеш мајка ти и татко ти и баба ти и дедо ти дека биле бугари...бугар до гроб, секоја ти чест...
--- надополнето: Oct 16, 2011 7:11 AM ---
Сакаш уште?

Уште ?
што да сакам уште бе неписмен еден, а од аеродром не си видел.

токму за ова зборам, на исти шалтер се поминува исто се чека,сите поминуваат како група, кој летал знае, кој не ке се брука.
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
По цена да бидам потполно погрешно разбран, ќе ви кажам дека Бугарско Македионскиот спор околу тоа кој е кој, е еден од најсмешните и највештачките во историјата на нациите...

Кој е умен, ова му е доволно...
Изглеа дека си во право. Така викаат колку-тоа-беше-илјади Македонци со нови бугарски пасоши? ;)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Од вакви кои ми проповедаат демократија и слободоуми а после без основ вреѓаат па и те етикетираат со цел да те затнат ми се блуе.Ако дискутираш, диксутирај!Не вреѓај и не лепи етикети.Мерси.
Ајде доста какаш. Што е неаргументирано? Тврдеше дека во Македонија може да се купи злато. Може, но обработено, како ланчиња, белегзии, прстени, значи злато чија цена далеку ја надминува вистинската цена на златото на берзите.
Тврдеше де ка Македонците можат да отвараат сметки во странство. Можат, но само ако се студенти во некоја друга држава, или се во работен однос таму. Инаку, ако сега на пример тркнеш со Швајцарија и си отвориш сметка таму, ПРАВИШ кривично дело.

Разбираш, полуписмен?

Ако веќе браниш нечии интереси на форум, малку образувај се, не се бламирај. Со ова темпо на продукција на лаги и глупости, ќе го стигнеш Цитро. Тој за разлика од тебе, барем знае онака кловновски да ги насмее луѓето. Тебе ни за толку не те бива...
--- надополнето: Oct 16, 2011 7:22 AM ---
Изглеа дека си во право. Така викаат колку-тоа-беше-илјади Македонци со нови бугарски пасоши? ;)
Во право за што? Еве, јас сум сигурен дека ти не го разбра постот кој го цитираше...

;)
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
Во право за што? Еве, јас сум сигурен дека ти не го разбра постот кој гио цитираше...

;)
Па, лепи, делот со:
...Бугарско Македионскиот спор околу тоа кој е кој...

па и делот колку е тој спор смешен и вештачки...све е тоа смешно, еве, ја се смеам...:D
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Па, лепи, делот со:
...Бугарско Македионскиот спор околу тоа кој е кој...

па и делот колку е тој спор смешен и вештачки...све е тоа смешно, еве, ја се смеам...:D
Од каде знаеш дека сум убав?

Не дека не е точно, само ме изненади... ;)

И продолжи да се смееш, кој се смее нели зло не мисли...
 
Член од
7 мај 2007
Мислења
318
Поени од реакции
99
Од една страна наредени македонци, норвежани, канаѓани, кинези, руси - земји каде што нема криза, а од другата страна наредени грци, италијани, шпанци - земји лопови што го покрадоа друштвото каде членуваат:pos:
Е сега види ти со кој сакаш да стоиш во редот:pipi:
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
дечко да си аплицираш и да си идеш од тука сосе пасошот, толку се неинформиран тоа чудо некое.

не само што ке се пишеш Бугар, треба да ги пишеш мајка ти и татко ти и баба ти и дедо ти дека биле бугари...бугар до гроб, секоја ти чест...
--- надополнето: Oct 16, 2011 7:11 AM ---

што да сакам уште бе неписмен еден, а од аеродром не си видел.

токму за ова зборам, на исти шалтер се поминува исто се чека,сите поминуваат како група, кој летал знае, кој не ке се брука.
Ама е како мачка, не пада на грб. Ем му покажуваш дека не е во право, ем продолжува да лупа. :pos:
Дедо, стави наочарки да видиш шалтерите. :pos:
Аjде гитла.
--- надополнето: Oct 16, 2011 10:40 AM ---
Ајде доста какаш. Што е неаргументирано? Тврдеше дека во Македонија може да се купи злато. Може, но обработено, како ланчиња, белегзии, прстени, значи злато чија цена далеку ја надминува вистинската цена на златото на берзите.
Тврдеше де ка Македонците можат да отвараат сметки во странство. Можат, но само ако се студенти во некоја друга држава, или се во работен однос таму. Инаку, ако сега на пример тркнеш со Швајцарија и си отвориш сметка таму, ПРАВИШ кривично дело.

Разбираш, полуписмен?

Ако веќе браниш нечии интереси на форум, малку образувај се, не се бламирај. Со ова темпо на продукција на лаги и глупости, ќе го стигнеш Цитро. Тој за разлика од тебе, барем знае онака кловновски да ги насмее луѓето. Тебе ни за толку не те бива...
--- надополнето: Oct 16, 2011 7:22 AM ---

Во право за што? Еве, јас сум сигурен дека ти не го разбра постот кој го цитираше...

;)
Човекот ти зборува за инвестиционно злато, а не вакво.
--- надополнето: Oct 16, 2011 10:42 AM ---
Од една страна наредени македонци, норвежани, канаѓани, кинези, руси - земји каде што нема криза, а од другата страна наредени грци, италијани, шпанци - земји лопови што го покрадоа друштвото каде членуваат:pos:
Е сега види ти со кој сакаш да стоиш во редот:pipi:
А банкрутираните французи, германци, финци,полjaци, чехи,... нив каде? Во средата?
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Како и да казва ФМИ обаче постојат две шалтери ПЕКОЛОТ и РАЈОТ па сега хората сама шче си го отбере патот.Един е побрз друг потруден.:pos:
 
Член од
27 септември 2011
Мислења
185
Поени од реакции
96
Ајде доста какаш. Што е неаргументирано? Тврдеше дека во Македонија може да се купи злато. Може, но обработено, како ланчиња, белегзии, прстени, значи злато чија цена далеку ја надминува вистинската цена на златото на берзите.
Тврдеше де ка Македонците можат да отвараат сметки во странство. Можат, но само ако се студенти во некоја друга држава, или се во работен однос таму. Инаку, ако сега на пример тркнеш со Швајцарија и си отвориш сметка таму, ПРАВИШ кривично дело.

Разбираш, полуписмен?

Ако веќе браниш нечии интереси на форум, малку образувај се, не се бламирај. Со ова темпо на продукција на лаги и глупости, ќе го стигнеш Цитро. Тој за разлика од тебе, барем знае онака кловновски да ги насмее луѓето. Тебе ни за толку не те бива...
--- надополнето: Oct 16, 2011 7:22 AM ---

Во право за што? Еве, јас сум сигурен дека ти не го разбра постот кој го цитираше...

;)
Абе лузерче,кај тоа виде дека јас тврдам дека може да се купуваат шипки злато и да имаш сметка во странство,најди ми го коментарот,што лупаш,ајде фрустрации на друго место.
Значи за сметка во странство лузерски наведнато ќе се потпишам дека сум блгарин.Неее тоа само некое лузече закоравено што на најмало ветре се поднатртува да му го опнат татарине.
--- надополнето: Oct 16, 2011 11:23 AM ---
Па овој дегенов што се распрашува за бугарски пасош демек ќе купува шипки злато:pos:
 
Член од
7 мај 2007
Мислења
318
Поени од реакции
99
А банкрутираните французи, германци, финци,полjaци, чехи,... нив каде? Во средата?
Кога ќе им дојде редот нив ќе си знаат каде да се наредат, нели им пиши горе на таблата:icon_lol:
 

LMC

Член од
26 август 2011
Мислења
147
Поени од реакции
45
Не разбирам зошто дискутирате нешто што нема универзални карактеристики како што е добивање бугарски пасош. Секој си има сопствени побуди и тоа е сосема нормално. Нема да го измислите тука. Факт е дека неколку илјади годишно поднесуваат молби за бугарско државјанство и самиот факт ви покажува што се случува во наша Македонија ...
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
дечко да си аплицираш и да си идеш од тука сосе пасошот, толку се неинформиран тоа чудо некое.

не само што ке се пишеш Бугар, треба да ги пишеш мајка ти и татко ти и баба ти и дедо ти дека биле бугари...бугар до гроб, секоја ти чест...
--- надополнето: Oct 16, 2011 7:11 AM ---

што да сакам уште бе неписмен еден, а од аеродром не си видел.

токму за ова зборам, на исти шалтер се поминува исто се чека,сите поминуваат како група, кој летал знае, кој не ке се брука.
дечко да си аплицираш и да си идеш од тука сосе пасошот, толку се неинформиран тоа чудо некое.

не само што ке се пишеш Бугар, треба да ги пишеш мајка ти и татко ти и баба ти и дедо ти дека биле бугари...бугар до гроб, секоја ти чест...
--- надополнето: Oct 16, 2011 7:11 AM ---

што да сакам уште бе неписмен еден, а од аеродром не си видел.

токму за ова зборам, на исти шалтер се поминува исто се чека,сите поминуваат како група, кој летал знае, кој не ке се брука.
:pos:
Ако патуваш од Куманово за Скопје со авион можеби...
Но во ЕУ земјите имаш два шалтери, еден за ЕУ и еден за останати. Ако по грешка (или од незнаење) се појавиш со пасош кој не е од ЕУ на шалтер каде што пишува EU passports only (незнаењето е сила и моќ) службеникот фино ќе те замоли да се префрлиш на другиот шалтер.

Абе лузерче,кај тоа виде дека јас тврдам дека може да се купуваат шипки злато и да имаш сметка во странство,најди ми го коментарот,што лупаш,ајде фрустрации на друго место.
Значи за сметка во странство лузерски наведнато ќе се потпишам дека сум блгарин.Неее тоа само некое лузече закоравено што на најмало ветре се поднатртува да му го опнат татарине.
--- надополнето: Oct 16, 2011 11:23 AM ---
Па овој дегенов што се распрашува за бугарски пасош демек ќе купува шипки злато:pos:
Повторно културата и елоквенцијата патријоцка стапува на сцена...како и обично...:icon_lol:
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Абе лузерче,кај тоа виде дека јас тврдам дека може да се купуваат шипки злато и да имаш сметка во странство,најди ми го коментарот,што лупаш,ајде фрустрации на друго место.
хмм...
--- надополнето: Oct 16, 2011 2:00 PM ---
--- надополнето: Oct 15, 2011 10:57 PM ---

Дечко ти арен ли си?Царина скоро за ништо и да нема,злато кога сакаш можеш да купиш не разбирам кој ти забранува,кој не ти дозволува сметка да отвараш?Што ќе биде полесно ако земеш татарки пасош и се потпишеш дека си нешто што не си.
:pos:

Како после да не ти се смее човек ???
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom