Неколку прашања, кои од секогаш ме интересирале...

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Јас сум син на поп. Немам кола туку имаме една кола само која е купена на старо и вози на плин, јас уште немам возачка, учам на државен факултет до кој што одам со ЈСП, живееме у стан кој до пред неколку месеци прокиснуваше од покривот, заедно со татко ми кречевме по дома пред некој месец, ајвар праевме заедно сите, не сум купил нови фармерки од пред 1 година, носам патики од 600 денари, имам обичен Сони Ериксон мобилен и трошам по 300 денари кредит месечно, не сум бил во странство до сеа а моите само еднаш во последниве 20 години. Заедно со татко ми, собравме цело камионче од стар мебел и алишта и им ги однесовме кај едни сиромашни луѓе кај што тој работи. Знам еден колега на татко ми, поп значи, оди на работа со автобус, нема пари за кола ни на старо. И вие најдовте да зборите од ракав дека СИТЕ попови се арамии и богаташи? Мизерии сте. Сигурно повеќето тука имате повеќе од мене што зборите какви се поповите ова она.

Владиките се друг муабет, не сум запознаен со нивниот живот ама за тоа што зборите попови ова она - срам да ви е. И сигурно има дел од вас кои не сте запознаени со тоа што значи владика, поп, монах, ѓакон и слично па затоа се мешате со термините. Ама за тие што знаат и го зборат тоа - нека ви е со арно со паметот.
Господ гледа ќе ве награди.
Туку што имаат другите што работат со татко ти ? Има еден поп кај нас, не е владика туку поп и вози кола од 33 000 евра, куќата несакаш да му ја видиш и под 50 денари не пее во куќа за Велигден. Ни срам ни перде.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Господ гледа ќе ве награди.
Туку што имаат другите што работат со татко ти ? Има еден поп кај нас, не е владика туку поп и вози кола од 33 000 евра, куќата несакаш да му ја видиш и под 50 денари не пее во куќа за Велигден. Ни срам ни перде.
Ваљда мислиш на 500 денари? :)
Но и тоа не е многу. Викни цигани да ти отсвират 4-5 песни по некој повод, ќе платиш минимум 50 евра, ако не и поскапо.
Музичка група на свадба не свират/пеат испод 400 евра.
Епа и попот мора нешто да земе. Не за џабе учел да пее. Кога не поучуваат, барем нека пеат. А на празен стомак не се пее, оти дијафрагмата се спушта надоле и не вади добар глас.
Еве едно прашање за самоанализа. Дали вие би отишле во некој туѓ стан, кај некоја непозната фамилија и да им пеете за 100 денари? :)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ваљда мислиш на 500 денари? :)
Но и тоа не е многу. Викни цигани да ти отсвират 4-5 песни по некој повод, ќе платиш минимум 50 евра, ако не и поскапо.
Музичка група на свадба не свират/пеат испод 400 евра.
Епа и попот мора нешто да земе. Не за џабе учел да пее. Кога не поучуваат, барем нека пеат. А на празен стомак не се пее, оти дијафрагмата се спушта надоле и не вади добар глас.
Еве едно прашање за самоанализа. Дали вие би отишле во некој туѓ стан, кај некоја непозната фамилија и да им пеете за 100 денари? :)
А од кога попот и проповедањето на христијанството почна да се поистоветува со свирачи и Цеци?
Па ако сакал да заработува од пеење што не станал Гоце Арнаудов? Кај пишува дека треба да земе пари за пеење на книгата? По кој закон пее овој поп што ти е во примеров? Платата за што ја зима?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
А од кога попот и проповедањето на христијанството почна да се поистоветува со свирачи и Цеци?
Па ако сакал да заработува од пеење што не станал Гоце Арнаудов? Кај пишува дека треба да земе пари за пеење на книгата? По кој закон пее овој поп што ти е во примеров? Платата за што ја зима?
Мислам дека Чорбаџијата беше саркастичен...
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Црквата и христијанството се тука за да му се помогне на сиромавиот и на оној кој нема, при пеење за празник во домот на верникот не треба да има тарифа туку кој колку може толку-од мене толку од господ повеќе, тие се зборовите на домаќинот.
Пракса е сега да се возат поскапи коли, да се има поголема и поубава куќа/стан, имам пример каде поп вози audi A3 sportback па со фелни итн итн.
Забележав и поп на погреб кога пееше скрати за да избега побрзо.
Црквата не е тоа што некогаш било.
 
С

сашенко

Гостин
Црквата и христијанството се тука за да му се помогне на сиромавиот и на оној кој нема, при пеење за празник во домот на верникот не треба да има тарифа туку кој колку може толку-од мене толку од господ повеќе, тие се зборовите на домаќинот.
Пракса е сега да се возат поскапи коли, да се има поголема и поубава куќа/стан, имам пример каде поп вози audi A3 sportback па со фелни итн итн.
Забележав и поп на погреб кога пееше скрати за да избега побрзо.
Црквата не е тоа што некогаш било.
Имаш право, било и бетер:pos:
 
Член од
15 октомври 2010
Мислења
835
Поени од реакции
155
Од каде ти е оваа информација? Или пак мислиш на туристичките црквички како што е Св. Јован на Канео во Охрид?
Се разбира дека тоа не е христијански, но МПЦ баш и е гајле дали тоа е христијански или не, се додека и носи профит нели. И камо да беше само ова случај, но за жал има еден куп нехристијански работи што се прават во православните цркви заради профит.
Продавањето свеќи, икони, свети водички, „осветени“ реликвии и сл. сето тоа се непознати работи за Христос и апостолите.
Самите ценовници во црквите се нехристијанска работа. Исус јасно им заповедал на апостолите: „бесплатно добивте, бесплатно давајте.“ (Исус, ев. Матеј 10:8, Библијата)

Второво прашање се надоврзува на првото. Погледни на официјаниот сајт на МПЦ колку ги продаваат иконите:
http://www.mpc.org.mk/Knizarnica/ikoni.asp

Исто така и свеќите МПЦ ги продава повеќе од 3 пати поскапо од другите погребални претпријатија, а на истите им фрла проклетсва затоа што и се мешаат во монополот:
http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=D5D323489142934CB2C00AC088AB085E
Прашање на време е кога ќе земе авторско право на свеќата :)

Исто така во контекстов добро е да се спомне и бизнисот со календарчињата. Печатењето на такво календарче (во толкав тираж) не кошта повеќе од 20-25 денари, а МПЦ го продава по 50 денари. Овој бизнис не е мал. 120 илјади календарчиња се околу 100 илјади евра.
И нормално е дека по ваков бизнис ќе посегнат и другите независни издавачи, но тука стапува на сцена монополот на МПЦ и нејзините врски со владата, па затоа таа со закон го заштитува нејзиното „свето календарче“ :)
http://daily.mk/cluster3/ccfc2d538ddff519d893a6b966a1c4f1/52128
http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&eventId=55832

Исто така МПЦ ги добива речиси бесплатно Библиите од Обиденетото Библиско здружение (United Bible Society), а ги продава по симболична цена од околу 500 денари :)

Но, како што вели народот: Додека има овци, ќе има и волна. Но за среќа во оваа држава постојат христијани (најчесто од протестантски цркви) кои ги промовираат изворните христијански вредности и учење, со цел да ги информираат луѓето на библиското христијанство и да ги ослободат од суеверието и празноверието кои што МПЦ ги користи за да профитира од нив. Се разбира, МПЦ истите ги нарекува секташи, ѓаоли, еретици, анти-државни агенти на ЦИА и сл. Зошто? Оставам на мудрите да заклучат самостојно :)
Овој текст за иконите го пишуваш веќе минимум трети пат овдека. It's getting boring. Друга работа. Гледам во твојов пост успеа да ги навредиш сите Православни (вклучувајки ме и мене) нарекувајки не овци кои Црквата не стриже како сака. И плус дека Христијани биле само протестантите. Благодарам за тоа Чорбаџи. А она подолу ти беше само уште еден твој обид за рекламирање на твоето протестантство.
 

Tutkar

Богомил
Член од
6 декември 2005
Мислења
1.967
Поени од реакции
34
Мене тоа што никогаш не ми било јасно е,
- Зошто попот наплаќа за крштевање, значи со крштевањето ја примам верата
тоа дека треба да платам за да може да ја примам верата ми е апсурд незамислив.

Но не се само поповите криви, за тоа секоја црква си има црковен одбор кој е одговорен за сите пари што влегуваат и трошаци кои ги имаат, значи тука у позадина има многу што се замешани.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Само за споредба, во протестантските цркви нема икони, свеќи, крстени водички и сл.
А што е тоа кое „го има„? :cautious:
--- надополнето: Oct 14, 2011 9:30 AM ---
За крштевање, венчавање, погреб и сл. не се наплаќа. .
Све џабе,а?
--- надополнето: Oct 14, 2011 9:31 AM ---
Црковни ценовници не постојат.
Тачно: црковни ценовници има само во црковните храмови, а не во секоја дебар-маалска куќа.
--- надополнето: Oct 14, 2011 9:32 AM ---
Сите богослужби се бесплатни и достапни за секој човек.
.
...што звучи бааги демократски, не?
--- надополнето: Oct 14, 2011 9:33 AM ---
најголемиот дел од богослужбите се посветени на поучување од Библијата најчесто во спрега со тековните актуелни настани што не опкружуваат.
И, што вели Твојата/Вашата заедница, за појавата, смислата и целта од тековната светска економска криза?
--- надополнето: Oct 14, 2011 9:38 AM ---
Мене тоа што никогаш не ми било јасно е,
- Зошто попот наплаќа за крштевање, значи со крштевањето ја примам верата
тоа дека треба да платам за да може да ја примам верата ми е апсурд незамислив.
Попот наплаќа за кршевање, како и за било која друга верска (по)треба, затоа што поповите, т.е. свештенството во Црквата, живее само од својот свештенички повик, т.е. поповите не смеат да имаат дополнителна заработувачка од некоја световна професија, освен од својот свештенички повик и должностите кои ги има свештеникот кон своите парохијани.

Патем кажано, она кое Ти го нарекуваш „апсорд„, јас го објаснувам на следниот начин: провери самиот, колку пари арчиш месечно или годишно за разно-разни будалаштини од краткотрајна вредност, а се праиш тешка „стипса„ кога треба да платиш за „нешто„ за кое плаќаш чак еднаш во животот, како на пример, крштевањето? :confused:
 
Член од
6 ноември 2008
Мислења
1.115
Поени од реакции
1.371
Не патат христијаните од поповите, него од нивниот памет.Незнаат во што веруват, не си ја познаваат својата религија доволно и веруваат на се и сешто.Традициите и обичаите уште од времето кога многубошци биле балканциве се препотепени и сега ги викаат христијански и си ги почитуваат сеуште луѓево овде.За еден погреб попот зима 2000ден. за црквата, ама тие што погребуваат трошат минимум уште 500 евра за јадење и глупости и споменици после ставаат од 700евра па нагоре.Е за тоа попот не им е крив, од нивниот памет си патат.Самите си прават работи од кои ги боли главата и им се празни џебот и после се жалат поповите ги краделе.
--- надополнето: Oct 13, 2011 11:32 PM ---

Незнаеш колку ми е мило што го читам ова сега.Ама ме интересира пошто рече дека веруваш во бог, во кој бог веруваш?Ова што го пиша, многу атеисти го имаат пишано на форумов и ми се свиѓа и ти што си на тоа мислење.Ама и покрај тоа во Исус веруваш?
Не верувам... наречи го почит кон религија ништо повеќе
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Попот наплаќа за кршевање, како и за било која друга верска (по)треба, затоа што поповите, т.е. свештенството во Црквата, живее само од својот свештенички повик, т.е. поповите не смеат да имаат дополнителна заработувачка од некоја световна професија, освен од својот свештенички повик и должностите кои ги има свештеникот кон своите парохијани..

Патем кажано, она кое Ти го нарекуваш „апсорд„, јас го објаснувам на следниот начин: провери самиот, колку пари арчиш месечно или годишно за разно-разни будалаштини од краткотрајна вредност, а се праиш тешка „стипса„ кога треба да платиш за „нешто„ за кое плаќаш чак еднаш во животот, како на пример, крштевањето? :confused:
Може ли ние верниците да им одредиме плата и пензија како и просечната во Македонија. Ќе им даваме на сите по 9 000 денари, а сите пари кој влегуваат во црква да ги даваат за помош при операции и на сиромашни Македонци. Така работата ќе им биде платена и нема зашто да се жалат. И секако црковните имоти не смеат да се дадат под залог или хипотека, ниту да остваруваат приход со изнајмување.

Патем тие пари за свадба и за крштевање ги давам за добри дела на црквата, а не терање луксузи и купување мерцедеси.
Ќе дојде ден сите пари до денар ќе ги вратат.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Црковните одбори им ги одредуваат платите и придонесите на парохиските свештенци, а оние пари, кои свештениците, ги добиваат за разните црковни (по)треби (крштеаве, венчавање, погреби, слави и сл.), самите свештеници ги распределуваат: дел за нив (за свештениците), а другите делови, одат за потребите од Црквата: за средно богословско, за повисокото свештенство, за свеќоливниците и тн.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom