Неколку прашања, кои од секогаш ме интересирале...

Член од
31 мај 2011
Мислења
1.424
Поени од реакции
789
i pokraj toa sto po zakon vladicite i popovite primaat plata sepak i fajka rakata
naplajkaat bukvalo za se od pogerbi do pokrstuvanje , brak so ti ne....
nikade kolku sto znam ne pisuva vo biblijata deka seto toa se naplajka a sepak so decenii funkcionira toa vo makedonija.
Тоа е најтрагично они не веруваат во господ што се божји деца а сакаат народот да верува :tapp:
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Da, crkvata e hram gospodov, ama toa go velat tie sto vo denesno vreme vozat mercedesi od 100 000 evra, a vo minatoto imale raskosni palati.
Toa e i maskata.
Lujdzeto se lazat, a toa go iskoristuvaat svijnite koi ja kreirale religijata i ja rakovodat...

Se duri mislat lujdzeto deka crkvata e bozji hram i deka nekoj gore vnimava na nas, nekoi ce vozat luksuzni koli, ce poseduvaat hoteli, palati...

Tvoeto neznaejne e blagoslov za vladikite. Amin. :vozbud:
vidi da si vernik ili ne, e izbor na sekoj individua i toa nema vrska so Popovite i vladicite tie ne ja napravile religijata taa bila i pred niv tie se nadovni slugi koi vlecat ekonomski benifit, licno jas sum vrenik si veruvam vo boga i crkvata i nitu vo edni popovi i vladici, vo crkva odis da se pomolis na boga, i da pobaras pomos od nego a ne od ovie lopovite, ali ete nekoj mora da sluzi vo crkavata pa ete istite kako i sekoe covecko sustestvo parata gi napravila lakomi.
sepak koga vejke ja otvorivme temava na siroko mislam posto sepak crkavata vleguva vo eden svoj domen vo finansiite i ostvaruva nekoj benifit ( e sega ce rece nekoj kako benifit , pa neli vo crkavata dobrovolno se davaat finansiite ) e ama svejkite, svetata voda ikonite se e toa povrzano so money pa od tuka ne e loso da se vovede i fiskalizacija
--- надополнето: Oct 13, 2011 7:33 PM ---
Da, crkvata e hram gospodov, ama toa go velat tie sto vo denesno vreme vozat mercedesi od 100 000 evra, a vo minatoto imale raskosni palati.
Toa e i maskata.
Lujdzeto se lazat, a toa go iskoristuvaat svijnite koi ja kreirale religijata i ja rakovodat...

Se duri mislat lujdzeto deka crkvata e bozji hram i deka nekoj gore vnimava na nas, nekoi ce vozat luksuzni koli, ce poseduvaat hoteli, palati...

Tvoeto neznaejne e blagoslov za vladikite. Amin. :vozbud:
vidi da si vernik ili ne, e izbor na sekoj individua i toa nema vrska so Popovite i vladicite tie ne ja napravile religijata taa bila i pred niv tie se nadovni slugi koi vlecat ekonomski benifit, licno jas sum vrenik si veruvam vo boga i crkvata i nitu vo edni popovi i vladici, vo crkva odis da se pomolis na boga, i da pobaras pomos od nego a ne od ovie lopovite, ali ete nekoj mora da sluzi vo crkavata pa ete istite kako i sekoe covecko sustestvo parata gi napravila lakomi.
sepak koga vejke ja otvorivme temava na siroko mislam posto sepak crkavata vleguva vo eden svoj domen vo finansiite i ostvaruva nekoj benifit ( e sega ce rece nekoj kako benifit , pa neli vo crkavata dobrovolno se davaat finansiite ) e ama svejkite, svetata voda ikonite se e toa povrzano so money pa od tuka ne e loso da se vovede i fiskalizacija
--- надополнето: Oct 13, 2011 7:35 PM ---
Тоа е најтрагично они не веруваат во господ што се божји деца а сакаат народот да верува :tapp:
narodot po mene veruva prvo vo boga a potoa vo crkavata e sega ovie neminovno se vrzani vo crkavata
a nasiov narod se uste se vodi po stari doktrini, ali ne do tolku sepak se emancipira dovolno poleka poleka ce go gubat svoeto znacenje svestenite lica.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.768
Поени од реакции
9.888
I posle nekoj ce reci deka ne sum bil vo pravo.
Religijata e opium za narodot, rekol nekogas nekoj koj ne go znam, no znam deka bil vo pravo.
Od toj opiumot samo malkumina imaat korist.

Koj e kriv? Pogodete od tripati...
Ja ќе тикажам кој рекол..марксистите и Ниче
И не мешајте религијаи верба и црковни службеници..едното со друго нема врска,мада едните треба да и служат на религијата,што не секогаш е така.
 
S

Shellshock nam67

Гостин
i da potsetam tokmu poradi visokite davacki( danocite koi morale da gi davaat pokraj drzavnite) od crkavata vo sredniot vek e zapocnata podelabata
na religiite vo evropa zapocnata prvo od Martin Luter na protestantizam, evangelizam,
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.314
Поени од реакции
22.117
Ja ќе тикажам кој рекол..марксистите и Ниче
И не мешајте религијаи верба и црковни службеници..едното со друго нема врска,мада едните треба да и служат на религијата,што не секогаш е така.
абе ај нема да мешаме , се во ред ке разграничиме религија и храм.
во господ веруваме ама во поповите не. и кажими ти мене што фајде од тоа кога одиш да се венчаваш , кршетавш , погреб или што знам таму јас. ке те ољупат како банана. да му е страв на чоек да умри.
муабетот ми е ти верувал не верувал во поповите и црквите сакал нејкел ке одиш кога ке мора де за арно де за лошо, а кога ке одиш и ке си платиш. и тоа е тоа.
после возеле мерцедеси. е возеле.
 
S

Sagan

Гостин
Дека се наплаќа влез, прв пат слушам и мислам дека е злонамерна лага шпекулацијата.

А дека верските организации се направени за пљачкање и живеење на грбот на страдалниците, тоа да.
Не само во црквите, во џамиите оџата си има список на тоа кој колку дал и уште колку треба, согласно бројот на машки членови во фамилијата и вработени.

Јас би сакал да прашам: ако бог е насекаде и сѐ гледа, зошто да одам во црква/џамија/синагога за да комуницирам со него?
 

демнач

Неафирмиран кајганџија
Член од
11 август 2008
Мислења
1.621
Поени од реакции
412
Ако одиме во тој правец јас сум се лутел и за тие дрва за коледе кога ги горат и таа ракија што се пие наводно во името на бога а навистина колку има гладни што со тие пари можат да ги нагостат тој ден и да знаат дека направиле добро дело.

Па одењето во црква и оставањето пари јас го сваќам као "Еве дадов 50 денара на иконова господе нели ме гледаш?Прости ми ако нешто згрешив иако не сум направил некаков грев (кој па мисли дека е грешен нели):)

Да не се лажеме малку се тие што веруваат и не се испрљани од сјајот на златото и парите и ќе го стават бог пред нив а јас ќе кажам користат од луѓето што мислат дека на тој начин ќе си ја исчистат совеста па даваат огромни пари за некакво искупување.

Иритираат и тие ценовници и дури на моменти е трагокомично кога ќе ги видиш напишани.Кој да знае што е правилно а што не ама едно знам дека учењето за духовност и алчноста по пари не збунуваат нас обичните луѓе.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.425
Поени од реакции
7.799
Дека се наплаќа влез, прв пат слушам и мислам дека е злонамерна лага шпекулацијата.

А дека верските организации се направени за пљачкање и живеење на грбот на страдалниците, тоа да.
Не само во црквите, во џамиите оџата си има список на тоа кој колку дал и уште колку треба, согласно бројот на машки членови во фамилијата и вработени.

Јас би сакал да прашам: ако бог е насекаде и сѐ гледа, зошто да одам во црква/џамија/синагога за да комуницирам со него?
Прво ќе ти одговорам на прашањето за муабетот со бог. Ти текнува на времето кога немаше мобилни телефони, за да се чуеш со некого требаше да отидеш на телефонска говорница. Така и ова со црквава.

Е сеа за плаќањето влез. Уште кога бев 8мо одд, на екскурзија низ Македонија платив влез во Св. Јован Бигорски, а ми беше побарано да платам и за влез во Канео или некоја од популарните цркви покрај Охрид.
Летово дури мислам дека имаше пред некоја од охридските цркви ценовник нешто ко 30 за домашни туристи и 50 за странски или слично.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
- Од кога почна црквата да наплаќа влез и дали е тоа христијански? Зар сиромасите не смеат да влезат во црква/манастир?
Од каде ти е оваа информација? Или пак мислиш на туристичките црквички како што е Св. Јован на Канео во Охрид?
Се разбира дека тоа не е христијански, но МПЦ баш и е гајле дали тоа е христијански или не, се додека и носи профит нели. И камо да беше само ова случај, но за жал има еден куп нехристијански работи што се прават во православните цркви заради профит.
Продавањето свеќи, икони, свети водички, „осветени“ реликвии и сл. сето тоа се непознати работи за Христос и апостолите.
Самите ценовници во црквите се нехристијанска работа. Исус јасно им заповедал на апостолите: „бесплатно добивте, бесплатно давајте.“ (Исус, ев. Матеј 10:8, Библијата)

- Зошто црковните лица возат автомобили од 100.000 евра? Не е некако похристијански да ги пренаменат тие пари за други работи (има еден куп, да не ги набројувам), а да се возат во нормални автомобили (кои исто така добро си ја вршат намената, а чинат 95.000 евра помалку)?
Второво прашање се надоврзува на првото. Погледни на официјаниот сајт на МПЦ колку ги продаваат иконите:
http://www.mpc.org.mk/Knizarnica/ikoni.asp

Исто така и свеќите МПЦ ги продава повеќе од 3 пати поскапо од другите погребални претпријатија, а на истите им фрла проклетсва затоа што и се мешаат во монополот:
http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=D5D323489142934CB2C00AC088AB085E
Прашање на време е кога ќе земе авторско право на свеќата :)

Исто така во контекстов добро е да се спомне и бизнисот со календарчињата. Печатењето на такво календарче (во толкав тираж) не кошта повеќе од 20-25 денари, а МПЦ го продава по 50 денари. Овој бизнис не е мал. 120 илјади календарчиња се околу 100 илјади евра.
И нормално е дека по ваков бизнис ќе посегнат и другите независни издавачи, но тука стапува на сцена монополот на МПЦ и нејзините врски со владата, па затоа таа со закон го заштитува нејзиното „свето календарче“ :)
http://daily.mk/cluster3/ccfc2d538ddff519d893a6b966a1c4f1/52128
http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&eventId=55832

Исто така МПЦ ги добива речиси бесплатно Библиите од Обиденетото Библиско здружение (United Bible Society), а ги продава по симболична цена од околу 500 денари :)

Но, како што вели народот: Додека има овци, ќе има и волна. Но за среќа во оваа држава постојат христијани (најчесто од протестантски цркви) кои ги промовираат изворните христијански вредности и учење, со цел да ги информираат луѓето на библиското христијанство и да ги ослободат од суеверието и празноверието кои што МПЦ ги користи за да профитира од нив. Се разбира, МПЦ истите ги нарекува секташи, ѓаоли, еретици, анти-државни агенти на ЦИА и сл. Зошто? Оставам на мудрите да заклучат самостојно :)
 
S

Shellshock nam67

Гостин
E pa tvojata verba (da ne odime oftopik, na mnogu temi se slucuva toa, samo ce spomnam, verbata vo izmislen bog e totalna glupost, izmislena so celi definirani prethodno, zaradi neznaejneto na narodot (bez navreda)) ja koristat vladikite.
Ti odis v crkva i plajcas svejca 10, 20 denari koja ne vredi ni denar, dva, a za koja ne se plajca ni 1% danok, toa e cist profit.
Svejcata e samo mal primer, medzu drugite "sveti" naplatuvajna.
da odime mnogu offt opik temata ne e za boga
tuku konkretno za svestenite lica i za toa konkretno popovite i Vladicite ne i monasite koi dobrovolno bez nikakva nadohnada mu suzat na crkvata zaedno so monahinite.
znaci kako mozeme nie da ja podobrime crkavata eden del bi bil vo fiskalizacija na istata,
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.595
Поени од реакции
2.211
Се наплаќа за влез во црква!?WTF:eek:
Во црква не сум стапнал 3 години, откако се прокламирав за Атеист, ама ова многу ме чуди и некако не ми се верува.
За поповите нема што да дискутираме, тие отсекогаш живеат во Вили и возат скапи коли, џипови...
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Јас сакам да се прошири списокот на прашања

1.Колку поповите земаат на маката на народот за погреб,задушница
2.Колку се зема за крштевки на деца
3.Осветување на објекти

А истите тие молат за донации за опожарениот Св.Јован Бигорски. Значи МПЦ да пуцне со прстите може манастирот не само да го возобнови туку и да го направи уште поубав.Згрозен сум од некој лица во синодот ми падна вербата во нив уште кога купуваа хотели во Струга и правеа бизниси.Мојата религија и мојот Исус овие работи не ги проповедаше.
 
S

Sagan

Гостин
...Јован Бигорски... Канео...
Па добро сега, за влез во музеи секаде се плаќа.
Исто така МПЦ ги добива речиси бесплатно Библиите од Обиденетото Библиско здружение (United Bible Society), а ги продава по симболична цена од околу 500 денари :)
Но за среќа во оваа држава постојат христијани (најчесто од протестантски цркви) кои ги промовираат изворните христијански вредности и учење, со цел да ги информираат луѓето на библиското христијанство и да ги ослободат од суеверието и празноверието кои што МПЦ ги користи за да профитира од нив. Се разбира, МПЦ истите ги нарекува секташи, ѓаоли, еретици, анти-државни агенти на ЦИА и сл. Зошто? Оставам на мудрите да заклучат самостојно :)
ХБЦ Радосна Вест и Меѓународното библиско здружение продаваат динамичен превод на Новиот завет за 50 денари. Хехе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom