Хрват измисли автомобил на вода

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
nickdf

Смири се... и не сме слепи да лупаш толкав фонт.
 
Член од
16 април 2011
Мислења
607
Поени од реакции
154
Бензинот е најисплатлив ! Супер е се!!! Одговара??
 

TheFrisb

(Астроном)
Член од
5 јуни 2011
Мислења
246
Поени од реакции
80
Ако сака да останеме без пивка вода.Само напред!
 
Член од
16 април 2011
Мислења
607
Поени од реакции
154
Нема гајле пивка вода пак ќе врне од небо :)
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.576
Затоа ке си мочнеш у резервар и ке возиш.
 

Crypter

Апла Зелен...
Член од
6 јуни 2010
Мислења
131
Поени од реакции
48
Зашто ќењате дека ќе останеме без питка вода НЕ МИ Е ЈАСНО? Ја разградуваш водата, добиваш H2 и O2, согорува тоа и пак ја имаш истата стара H2O само што е пре дестилирана и во пареа. Биг факинг диал. Нема да се уништат тие атоми од молекулите кои ќе се разградат, пак се тука, нема кај да бегаат. И ајде доста плачете за водата, нема да ја снема пак ќе ја има во потполно иста количина.

Фалачаопријатно.
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.576
Најголемиот проблем лежи во чувањето на водородот и кислородот, доколку не иде директно како сега најчесто што го вградуваат. Преку сува келија и црева оди директно во усис за воздух и така додека работи колата се одвојува водородо и кислород и оди во моторот. Чувањето на веке одвоен водород и кислород е тешко и скапо. Има три начини како да се чува а тие се: со компресирање на водородот во боци до 700bar но бидејки водородот има помала густина т.е повеќе волумен е потребен за да се смести во гасна состојба и сосема нов цевен систем, различен од оној за лпг. Исто така може да се смести во течна состојба, но за да се доведе до течна состојба водородот трреба да се олади до -253 степени Целзиусови, за што е потребно многу енергија и скапа технологија во колите во кои ке се точи течниот водорот. Поради ова водородот со моменталната технологија ке испадне дека е поскап и од бензинот односно неисплатлив.
И третиот начин и најнадежен начин е хемиски да се впива во не знам какви соединенија и да се чува. Потребо е само да се загрее тоа хемиско парче кое не знам од што е составено и водородот се ослободува. Тоа парче кое апсорбира водород како сунѓер што апсорбира вода е посигурно дури и од резерварот за бензин бидејки не може да дојде до експлозија на водородот при судир, а водородот знаеме колку е поексплозивен од бензинот или плинот, поготово ако е течен водород, бидејки е погуст и има поголема експлозивна моќ.
 
Член од
16 април 2011
Мислења
607
Поени од реакции
154
Некој има размислувано за домашно парно греење на HHO?
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
bump :)

темава ја прочитав од почеток до сам крај. во велес има еден типац шо нуди вакви системи за електролиза дрн дрн дрн и си зима пари човеков од тоа. конкретно јас го прашав за мојава кола (ѕуго скала 55ка ака 101 ) ми вика 150 евра. е сеа ја расчепкав по интернетов гледам дека процесот на електролиза не е ништо сложен да се направи само ми треба некој денар да ги набавам деловите и да го склопам. е сеа од вас барам мала помош и упатств во тоа што сакам да го направам.
оној генераторот секаде прочитав дека се прави од нерѓосувачки челик. знам дека алуминиумот е нерѓосувачки челик па би сакал да пробам од алуминиум да го направам.

на клипов гледам како ги врзал плочките и ко што разбрав иде плус па неутрална па минус па неутрална и пак плус неутрална минус неутрална. ако грешем во врска со ова поправете ме.

колкави да ги направам плочите не ми е јасно - 10 х 10 цм, 5 х 5 цм? колкаво количество водород би се ослободувало? прочитав во некоја од странициве дека при процесор се постигнува голема температура околу 200 или 300 степена само не ми е јасно што се загрева толку? вероватно не водата.
друго на клипов не гледам каде се ослободува водородот а каде кислородов.


на сликава ко шо гледам има 3 чепа во кои влагаат цревата.. кое за што е и како понатака?

ај мали упатства ве молам
--- надополнето: Oct 7, 2011 2:29 AM ---
bump :)

темава ја прочитав од почеток до сам крај. во велес има еден типац шо нуди вакви системи за електролиза дрн дрн дрн и си зима пари човеков од тоа. конкретно јас го прашав за мојава кола (ѕуго скала 55ка ака 101 ) ми вика 150 евра. е сеа ја расчепкав по интернетов гледам дека процесот на електролиза не е ништо сложен да се направи само ми треба некој денар да ги набавам деловите и да го склопам. е сеа од вас барам мала помош и упатств во тоа што сакам да го направам.
оној генераторот секаде прочитав дека се прави од нерѓосувачки челик. знам дека алуминиумот е нерѓосувачки челик па би сакал да пробам од алуминиум да го направам.

на клипов гледам како ги врзал плочките и ко што разбрав иде плус па неутрална па минус па неутрална и пак плус неутрална минус неутрална. ако грешем во врска со ова поправете ме.

колкави да ги направам плочите не ми е јасно - 10 х 10 цм, 5 х 5 цм? колкаво количество водород би се ослободувало? прочитав во некоја од странициве дека при процесор се постигнува голема температура околу 200 или 300 степена само не ми е јасно што се загрева толку? вероватно не водата.
друго на клипов не гледам каде се ослободува водородот а каде кислородов.


на сликава ко шо гледам има 3 чепа во кои влагаат цревата.. кое за што е и како понатака?

ај мали упатства ве молам
едит: ако се успее и работи како шо треба планирам на кола да го ставам и баш да ја тестирам потрошувачката
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.576
bump :)

оној генераторот секаде прочитав дека се прави од нерѓосувачки челик. знам дека алуминиумот е нерѓосувачки челик па би сакал да пробам од алуминиум да го направам.
Јас направив од алуминиум мокра келија, истото мислење како тебе го имав, ама не се расчитав малку повеќе за алуминиумот и направив грешка. Алуминиумот оксидира и создава ист ефект како и бакарот. Бакарот на пример прави плав слој по својата површина и со тоа ја намалува спроводливоста што значи ја намалува електролизата т.е количината на одвојување на водород и кислород. Исто и алуминиумот. Прави многу ѓубре, четврт метал по спроводливост на ел. струја е (значи е доста добар спроводник), но при електролиза создава слој кој ја намалува спроводливоста и одвојувањето.
Така да не одговара алуминиумот.
Исто треба да пазиш и на електролитот ( сода бикарбона или стручно содиум бикарбонат, а има и други), да не ставиш премногу, па да ти влече многу струја и да ти грее.
На клиповите постираше мокри келии, а онаа на сликата со трите чепови е сува келија. Мокрите се наоѓаат внатре во течност а сувите содржат во себе течност, и затоа така се наречени. Сувите се по ефикасни и поупотребувани.
Поназад низ страниве на темава ке најдеш број од фирмите кои продават нерѓосувачки челик, и електролит.
Исто и јас планирам во скоро време да направам сува келија и да ја вградам.
Искрено јас на никој не му верувам нити на оние кои велат дека им се намалила потрошувачката нити на оние кои велат дека ова е играчка.
Само знам дека ова чудо може јако да рокне ако не си доволно претпазлив, бидејки јас го осетив рокањето, не толку јако, отприлика како петарда кога пука, така да од искуство се се учи.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Јас направив од алуминиум мокра келија, истото мислење како тебе го имав, ама не се расчитав малку повеќе за алуминиумот и направив грешка. Алуминиумот оксидира и создава ист ефект како и бакарот. Бакарот на пример прави плав слој по својата површина и со тоа ја намалува спроводливоста што значи ја намалува електролизата т.е количината на одвојување на водород и кислород. Исто и алуминиумот. Прави многу ѓубре, четврт метал по спроводливост на ел. струја е (значи е доста добар спроводник), но при електролиза создава слој кој ја намалува спроводливоста и одвојувањето.
Така да не одговара алуминиумот.
Исто треба да пазиш и на електролитот ( сода бикарбона или стручно содиум бикарбонат, а има и други), да не ставиш премногу, па да ти влече многу струја и да ти грее.
На клиповите постираше мокри келии, а онаа на сликата со трите чепови е сува келија. Мокрите се наоѓаат внатре во течност а сувите содржат во себе течност, и затоа така се наречени. Сувите се по ефикасни и поупотребувани.
Поназад низ страниве на темава ке најдеш број од фирмите кои продават нерѓосувачки челик, и електролит.
Исто и јас планирам во скоро време да направам сува келија и да ја вградам.
Искрено јас на никој не му верувам нити на оние кои велат дека им се намалила потрошувачката нити на оние кои велат дека ова е играчка.
Само знам дека ова чудо може јако да рокне ако не си доволно претпазлив, бидејки јас го осетив рокањето, не толку јако, отприлика како петарда кога пука, така да од искуство се се учи.
може да рокне ако повлече цревото каде што испушта хидроген уствари. инаку јас импровизирав со жица дома само да видам дали ке успее и ми успеа... 2 жиџи ги намотав на една пластика брцнав у вода на акомулатор + и - и си работеше нормално е сеа многу малце меури правеше, незнам зашо е тоа така али претпоставувам дека е ради жицата. кога би нашол некој нерѓосувачки метал ефектот би бил далеку поголем а ова со солта искрено уште не сваќам зашо се става. генераторот работи и без сол :\ која функција ја има тука солта?
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.576
Солта е електролит. Бидејки водата е слаб спроводник на струја, електолитот го зголемува течението на струјата помеѓу анодата и катодата.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
bump

ја напраив свој генератор го пробав ама не функционира нешто баш нај нај. поточно кога ке го ставам генераторов во вода почнува да врие водата али сепак многу малце - незнам зашто е тоа така ако знае некој нека ми објасни.

еве ви слики од генераторот










поточно. пластиките од надворешните страни се направени од плехциглас, ја ставив по 2 парчиња на една страна 2х3мм за подебели да ббидат 4 штрафа 6х80 и вкупно 20 мутери. плочките кои се во средина се направени од лим ( лим од олуци ) бидејки тешко оксидираат. е сеа шо е пробблемот. ги ставив во сад со вода почна да врие водата но сепак мислам дека многу малце врие за разлика од клипот што е погоре. утре ке пробам да го затворам тоа херметички и да извлечам гас т.е ННО па ке ви пишам што сум направил

П.С како да измерам колку ННО ке вадам за 1 минута?

едит: плехцигласот е 10 на 10 сантима а плочките се 8 на 8 сантима
 

Kajgana Shop

На врв Bottom