ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Член од
2 август 2011
Мислења
81
Поени од реакции
41
Aj sto ne zaebaa so noviot sistem pa ne se dogovorile ni do kraj...Pak nekoi prof baraat aktivnost koja ke vleguva vo zavrsniot...
 
Член од
13 септември 2009
Мислења
287
Поени од реакции
110
Ја колку што разбрав е првин полагаш еден колоквиум од 15 поена и на тој треба да освоиш 10 поена за да се рачуна ко положен тој колоквиум и со тоа можеш да идеш на следниот колоквиум кој исто е со 15 поена и на овој треба да освоиш 10 поена за да се рачуна за положен, ако ги положиш и двата колоквиума имаш право да идеш на испит. Е сега, многу е глупо ова направено.. на пример ако го положиш првиот колоквиум со 15 бода, а на вториот освоиш 9 бода тоа се вкупно 24 бода и пак немаш право да идеш на испит, а ако ги положиш двата колоквиума со по 10 бода тоа се вкупно 20 бода и имаш право да идеш на испит. Јас колку што сфатив е вака, ако грешам нека ме поправи некој.
Значи неможеш да паднеш со 24 бода , тоа со 13 и 9 бода примерот го даде Кандикјан да ни објасни дека неможеш да паднеш на колоквиум за макроекономија а да имаш максимален број поени за микро. Кај него тоа не идело а и има право чоекот. Иначе да до кај сме заебани со ова по 3 пути иста материја ке полагаме нема смисла, боље директно на испит да идам.
--- надополнето: Sep 26, 2011 12:56 PM ---
И бај д веј... Кандикјан бара оригинали нови или може копии или на старо да се снајдеме? А Тасковска?
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
9.040
Поени од реакции
25.006
Некој од 1ва група што беше денес на предавање на Вовед во право ќе може да каже што сте правеле, дека не бев ја на предавање. Дали кажа кај неа испитот како ќе се полага дали ќе биде усно или писмено и по која книга ќе се учи и дали треба да биде оригинал?
 
Член од
13 септември 2009
Мислења
287
Поени од реакции
110
Јас сум прва група. Писмено кај Тасковска ке се полага. И не казжа нишо за книгата рече некоја скрипта ке дала утре. :)
 
Член од
28 јули 2011
Мислења
81
Поени од реакции
25
И нас Тасковска иако не сум прва група ни кажа едка ќе имало деновиве некоја нова скрипта од неа требало да се учи.
Иначе мисалм дека е стварно катастрофа новиов систем не верувам дека некој ќе може испит така лесно да положи, луѓе материјалот е катастрофален дајте да се вратат колоквиумитее :(
2ра недела од ноември имаме први тестови а до тогаш материјал повеќе од 1000 страни епа луѓе тешко нас.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.494
Поени од реакции
8.130
ne velam deka e vo red noviot sistem, ama realno nemoze sekoj da bide pravnik... znam od postarite generacii knigi ne pipale a pominuvale ispiti(ne velam za site)... ama ete od esej kje dobie nekoi poeni, od aktivnost i na kraj na slepi oci dobil 6ka na pr...
NE velam deka site postari studenti se FAIL...ama...Sepak praven fakultet treba da e potezok, da ima malku tormozenje,ucenje,bubanje i sl(kako sto e bilo so stariot sistem)...nemoze vie da naucite 15,20,30 definicii i da polozite so bilo kakva ocena... Za dobar pravnik treba govor,treba pametenje... koga bi dosle na pravosuden da ucime milion zakoni,milion clenovi i tn i tn bi se izgubile dodeka celo vreme si ja terame rabotata na zaokruzuvanje i so poeni od esei i sl...
Dobro si velat profesorite, premnogu generacii eskivirale na nekoj nacin,izleguvale so relativno malo znaenje.... Pak kje povtoram ne velam deka i so noviot sistem kje bide poinaku, no sekako deka rabotite bi krenale na podobro, barem za onie posposobnite i podobrite vo svojata rabota - ucenjeto ....
p.s dali e samo do mene ili profesorite mi se 1000 pati bolje od asistentite (ovie vtorite nekako epten se zamisluvaat, filozofiraat i sl.)....
Pozdrav i bez sekiracii...(sorry za latinicatta)
 
Член од
28 јули 2011
Мислења
81
Поени од реакции
25
Дали ја има книгата Вовед во право, професорката рече денес ќе била готова но не бев на факултет и не знам дали ја оставила во книзара да се купи или копира.
Ако знае некој ве молам да ми каже дали ја има и од каде може да се земе
Фала
 
Член од
8 декември 2009
Мислења
2.706
Поени од реакции
2.181
Некој од постариве да ми каже дали Каракамишева дава бонус поенче или ми глуми лудило, пошо имам 60 бода.Благодарам :)
 
Член од
27 септември 2011
Мислења
423
Поени од реакции
682
Некој од постариве да ми каже дали Каракамишева дава бонус поенче или ми глуми лудило, пошо имам 60 бода.Благодарам :)
Каракамишева многу тешко дава плус поенче, обично бара да те испраша за материјалот па за да ти даде. А може па и ке имаш среќа да ја начекаш во добро расположение...
 

Henry14

BAUCE
Член од
20 февруари 2009
Мислења
321
Поени од реакции
49
Може некој да ми каже денеска прва група што правевте кај Кандикјан?
 
Член од
28 јули 2011
Мислења
81
Поени од реакции
25
Дечки вие поискусните дај кажете некои финти кај овие професори што барат, дали на испити се гадни и е тешко да се положи ве молам
1.Д.Тасковска - вовед во право
2.В.Кандикјан - економика
3.Б.Поповска - историја на право
4.Ј.Бачовска - социологија на правото
Ах ќе умреме ние со тие нови испити ах .....
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
354
Поени од реакции
153
Дечки вие поискусните дај кажете некои финти кај овие професори што барат, дали на испити се гадни и е тешко да се положи ве молам
1.Д.Тасковска - вовед во право
2.В.Кандикјан - економика
3.Б.Поповска - историја на право
4.Ј.Бачовска - социологија на правото
Ах ќе умреме ние со тие нови испити ах .....
Добринчето е топло-ладно, гледај да ја начекаш кога е на топло :D ако ја начекаш кога не и е денот ни поени ни активност. Кандикјан е најдобар кај него лесно е за се, Поповска незнам зашто е спомната...неа нема да ја гледате многу така да со Ина ќе си имате работа а Ина иако е добра вака знае да изненади. Бачовска е мојот фаворит...кај неа мед ќе ви биде :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom