Свадба - да или не?

Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Дефинитивно наметната традиција јас сум против тие адети ора ,буткање на врата ,народњаци и роднини кој после 20 години ги гледаш ,нешто журче во клуб или забава некоја мал круг на битни луѓе без церешна се од корен корнеше :pos:
 
Член од
13 март 2011
Мислења
2.281
Поени од реакции
2.001
Дефинитивно наметната традиција јас сум против тие адети ора ,буткање на врата ,народњаци и роднини кој после 20 години ги гледаш ,нешто журче во клуб или забава некоја мал круг на битни луѓе без церешна се од корен корнеше :pos:
Точно, глупости праат, венци вртат на глава, пари у чевли пикаат или едни комшии шо правеа на младоженецот од чевлата сите вино пијат. боже боже, он играл у тие цела свадба :sick:

Ни обичаи сакам ни ништо :D
 

sasha4fiercef

Титула по желба
Член од
9 август 2011
Мислења
167
Поени од реакции
64
Точно, глупости праат, венци вртат на глава, пари у чевли пикаат или едни комшии шо правеа на младоженецот од чевлата сите вино пијат. боже боже, он играл у тие цела свадба :sick:

Ни обичаи сакам ни ништо :D
После читањево на постов, се почуствував како да сум во Тунгизија!
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Зборете што сакате за ората пред зграда и за веселењето дома, ама не можете да се нарекувате Македонци ако не ве развеселат тие стари песни и не посакате да се фатите на орото. Едноставно таков е обичајот и тоа се културни обичаи на Македонците, ако сакате да се американизирате, фајн, само не трубете како тоа се глупости. Кој што сака како сака нека си прави.

Да не ме сфатите погрешно и јас мислам дека некои работи се претеруваат по свадбиве како што се викање на 500 души, ама вчера бев на свадба на која имаше 100 души и беше преубаво.

П.С. Еве на свадбата на која што бев вчера имаше обичаи и имаше и странци гости и премногу им се допаднаа тие работи. А и јакото купување на невеста со 50 денари и поситно, што да ви кажам, ќе осиромашите.
 
Член од
13 март 2011
Мислења
2.281
Поени од реакции
2.001
Зборете што сакате за ората пред зграда и за веселењето дома, ама не можете да се нарекувате Македонци ако не ве развеселат тие стари песни и не посакате да се фатите на орото. Едноставно таков е обичајот и тоа се културни обичаи на Македонците, ако сакате да се американизирате, фајн, само не трубете како тоа се глупости. Кој што сака како сака нека си прави.

Да не ме сфатите погрешно и јас мислам дека некои работи се претеруваат по свадбиве како што се викање на 500 души, ама вчера бев на свадба на која имаше 100 души и беше преубаво.

П.С. Еве на свадбата на која што бев вчера имаше обичаи и имаше и странци гости и премногу им се допаднаа тие работи. А и јакото купување на невеста со 50 денари и поситно, што да ви кажам, ќе осиромашите.
Не ме развеселуваат стари песни и ора, ме тераат ушите да си ги затнам и да избегам од таа просторија.
И шо сега? -не сум македонец. оу мај гад :eek:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Не ме развеселуваат стари песни и ора, ме тераат ушите да си ги затнам и да избегам од таа просторија.
И шо сега? -не сум македонец. оу мај гад :eek:
Frigid, ou maj gad . :/ :eek:
 
Член од
13 март 2011
Мислења
2.281
Поени од реакции
2.001
Frigid, ou maj gad . :/ :eek:
Оу мај гад беше иронично кажано,не дека се потресов со тоа што не сум македонец ако не го ми се сфига горенаведеното.

неможам да го пренесам звукот :D
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Не сум за свадба од проста причина што многу ми е вештачко тоа славење како и самата институција брак (сум го споменал и во други теми). Кога ќе ја најдам личноста што ја сакам и со која сакам да го поминам животот тоа и ќе го направам без некакви адети и триста чуда, сакам едноставност и практичност.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.405
Поени од реакции
28.396
Оу мај гад беше иронично кажано,не дека се потресов со тоа што не сум македонец ако не го ми се сфига горенаведеното.
Сума сумарум што сакаш на свадба ? Danza kuduro или On the floor ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom