Хомосексуалност (општо)

Дали ги оправдувате хомосексуалните врски,бракови и посвојувањето на деца од страна на хомосексуалци


  • Вкупно гласачи
    1.112
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Да но, нашите претстави за вистински брак се условени од моменталната историско социолошка ситуација, и како такви не се вечни или непроменливи. Дури и самото продолжување на врстата како ултимативна цел, т.е. начинот на кој се остварува (ебењето де) е подложно на промени. Деца од епрувета, банки на сперма, клонови...

Плус, воопшто не е далеку времето кога децата ќе бидат воспитувани од роботи. Дали во тој слушај ќе се плашиме дететео да не стане робот??
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Бракот е заклетва пред Бога на вечна љубов помеѓу маж и жена како идни создаватели на потомство за продолжување на човековиот род. Тоа е непроменлива категорија, за него не важи „ се тече се се менува“. Ако денес попуштиме пред ѓаволската игра на хомосексуалноста, утре ќе нема можност тој робот на кого да му предава. Деца од епрувети и банки на сперми има само во Холивуд. Овде под притисок на комшиите има да седиш во брак макар сол јадел цела вреќа за појадок.
Зошто мора се да прифаќаме од Запад?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Бракот е заклетва пред Бога на вечна љубов помеѓу маж и жена како идни создаватели на потомство за продолжување на човековиот род. Тоа е непроменлива категорија, за него не важи „ се тече се се менува“. Ако денес попуштиме пред ѓаволската игра на хомосексуалноста, утре ќе нема можност тој робот на кого да му предава. Деца од епрувети и банки на сперми има само во Холивуд. Овде под притисок на комшиите има да седиш во брак макар сол јадел цела вреќа за појадок.
Зошто мора се да прифаќаме од Запад?
А зошто би морале да ги прифаќаме религиските вредности во општество кое по дефиниција е секуларно? Zа оној за кого бракот е заклетва пред Бог, нека биде, за оној за кого не е, тоа е негово право.

Деца од епрувети и банки на сперma се реалност, исто како што овцата Доли е реалност, сакала ти или не.

Без прифаќањето на вредностите од запад, ќе останеме во визбите на цивилазацијата...

Yeah, I got you now...
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Ајде, за цената после ќе се договориме. Значи, луѓе драги, зошто ви сметаат хомосексуалците?

Во свет на чиј обзор се појавува трансхуманизмот, една тотална и комплетна промена на човештвото, вас ви сметаат луѓе од ист пол кои се сакаат меѓу себе. Се држите за хетеросексуалната љубов како пијан за плот, како од Бога даден урнек.

Леандра, добро почнав?
Хммм...
Киборзи - педери !?
 
S

Sagan

Гостин
Против врски - немам ништо против. Поддржувам секаква форма на љубов, ако е двострано јасно изразена и доброволна.
Заедниците во вид на брак или регистрирана кохабитација треба да им бидат овозможени на сите полнолетни деловноспособни граѓани, без исклучок.
За деца, сметам дека доколку сакаат да имаат, тоа треба да го направат на поинаков начин од посвојување. Свое дете макар едно, треба да има секој, зошто поинаку животот има многу помалку смисла. А и помалку ќе има отпор, зошто ако детето е твое, никој нема право да ти мрчи со кого да го растеш.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Ако морам сериозно на темава, мене ме нервира да сум ставен во ситуација да морам за ова да размислувам и бирам страна. Мене ова, суштински не ме интересира.

Мислам дека дискусијата за хомосексуалноста е неслучајно наметната во ерата на постмодерната, заедно со цел корпус слични теми кои одат под името микро политики, со една единствена цел, да се фрагментира мислата на луѓето, и да се насочи во потполно ирелевантни работи...
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Колку и да се трудам да ја бранам странава, нешто од внатре ме тера на хистерично смеење. Ова било навистина тешко да го пишуваш против хомосексуалноста, аргументиве се во најмала рака ретардирани. Црквата, моралот, семејството, поколенијата :pos:
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
41
Поени од реакции
17
На презентација за хомофобија:
- Хомосексуалноста е присутна кај 450 видови од живите организми. Само еден вид (човечкиот) ја негира и забранува. Ваше е да донесете одлука кој оди против природата.
Тип од публиката:
- Канибализмот е присутен кај 98% видови од сите живи организми. Само еден вид (човечкиот) го негира и забранува.
Ваше е да донесете одлука кој оди против природата.


--- надополнето: Sep 21, 2011 7:57 AM ---
a za posvojuvaweto deca od homoseksualci?! nikako! nikako! posvoitelite se supstitut za bioloskite roditeli a biolo[ki roditeli nemozat da bidat od isti pol! greota e za decata, kaj ostanale bez roditeli pa uste da gi posvoime kaj bolni luge pri tolku normalni parovi koi nemozat da imat deca i koi cekaat da im bide dadeno dete da go posvojat.
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
На презентација за хомофобија:
- Хомосексуалноста е присутна кај 450 видови од живите организми. Само еден вид (човечкиот) ја негира и забранува. Ваше е да донесете одлука кој оди против природата.
Тип од публиката:
- Канибализмот е присутен кај 98% видови од сите живи организми. Само еден вид (човечкиот) го негира и забранува.
Ваше е да донесете одлука кој оди против природата.
Симпатичен виц, само ја забораваш главната разлика: Хомосексуалците, со својата сексуална определба, не повредуваат никого, што не би можело да се каже и за канибалите и нивниот начин на исхрана.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Симпатичен виц, само ја забораваш главната разлика: Хомосексуалците, со својата сексуална определба, не повредуваат никого, што не би можело да се каже и за канибалите и нивниот начин на исхрана.
хомосексуалноста е слободен избор или некоја генетска предиспозиција?
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
41
Поени од реакции
17
bolest. najverojatno e bolest. neznam dali se leci ili e toa traen invaliditet kako sto nekoj ke se rodi na primer bez raka ili mentalen defekt ovie se so defekt vo seksualnata orientacija. ne mi smetaat, neka si go terat svoeto ama neka ne baraat deca. i ne mora i ne treba da se prifaka se od zapadot. dajte da gi prifatime ubavite raboti od svetot a ne nie prvo gi prifativme drogata, prostitucijata, ubistvata, pedofilijata, homoseksualnosta, sebicnosta i slicno!
 
B

Black Guard

Гостин
Мислам дека нема доволно аргументи на страна на педерите кога велиме брак,но некоја форма на партнерство може да се направи а што се однесува за посвојување деца немаме сознанија дали и како би се рефлектирало влијанието на околината врз самото дете бидејќи ете има две мајки или двајца татковци.

Ама сепак мислам дека геј пар(лезбејки,педери) можат да одгледаат дете.
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Претпоставка двајца педери посвојуваат дете и детето сака да има мајка и татко а не двајца татковци.
Тоа цело време ќе се прашува зошто сум казнет да имам вакви родители? Зошто немам родители како другите деца?
Зарем е фер да му се нанесе ваква штета не едно мало детенце на кое судбината му била да заврши како син/ќерка на двајца болни луѓе?
Да и ќе си каже детето: еј што убаво ми беше во сиропиталиште кога ме бањаа на две недели и кога јадев попара секој ден. А сега морам овде да живеам со „болни“ луѓе, кој ми даваат љубов и семејство и конечно припаѓам некаде.....
Само да ве прашам нешто, додека детето е во сиропиталиште кој му се мајка и татко? Како ќе расте тоа дете тогаш? Или пак ако живее со еден родител само? И уште нешто, вие кога бевте мали бевте свесни за сексуалноста на вашите родители? Мене ми се родители, друго не ми е важно. Дури можам да кажам дека за табу темите повеќе разговарам со тато (иако сум женско). Затоа неможе да тврдите дека ако дете живее со двајца мажи или две жени ќе излезе на крај freak.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
41
Поени од реакции
17
ne se decata nesto so sto treba da pravime eksperimenti. a vo drzavite kade e dozvolen brak megu lica od ist pol i mu e dozvoleno da posvojuvaat deca- poglednete bre luge, tamu se pederista na vlast, ministri, premieri, pratenici, se samo pederista. treba da se odbranime od takvi raboti a ne da gi prifakame oti bile od ,,zapad,,. treba da ne dozvolime nekoja pojava da zeme takov zamav da posle morame da ja legalizirame, na primer divogradbite gi legaliziravme oti gi imase premnogu, ne bea 1000 pa da gi srusime tuku se 350 000 divogradbi i ajde sto ke pravime ke gi legalizirame isto ke bide i so pederive ako dozvolime da zemat takov zamav, ako im dozvolime da vlezat vo vlast, ke morame da gi legalizirame.....
--- надополнето: Sep 21, 2011 8:42 AM ---
Да и ќе си каже детето: еј што убаво ми беше во сиропиталиште кога ме бањаа на две недели и кога јадев попара секој ден. А сега морам овде да живеам со „болни“ луѓе, кој ми даваат љубов и семејство и конечно припаѓам некаде.....
Само да ве прашам нешто, додека детето е во сиропиталиште кој му се мајка и татко? Како ќе расте тоа дете тогаш? Или пак ако живее со еден родител само? И уште нешто, вие кога бевте мали бевте свесни за сексуалноста на вашите родители? Мене ми се родители, друго не ми е важно. Дури можам да кажам дека за табу темите повеќе разговарам со тато (иако сум женско). Затоа неможе да тврдите дека ако дете живее со двајца мажи или две жени ќе излезе на крај freak.
deteto ke se srami od niv i ke bara i popara i banjawe na dve nedeli samo da ne bide tamu no ke nema togas koj da mu pomogne oti tie ke mu bidat starateli. i ne e se vo jadenjeto, banjanjeto i oblekuvanjeto ima nesto povredno vo dustata.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom