Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

L

Lu

Гостин
Море не ги бива, земи германец некој
Мерцедес, БМВ, Ауди се поскапи и големи коли, Фолксваген несакам, а Опел Корса не ми прави мерак... такада германско возило отпаѓа.
Е сега или некое јапонско или италијанско...

Мислам дека Пунто за околу 2.500 евра е најдобар избор.

пс. нејќам увезени канти
 

Yan Gillan

Iron Maiden - my religion
Член од
12 мај 2006
Мислења
642
Поени од реакции
19
Мерцедес, БМВ, Ауди се поскапи и големи коли, Фолксваген несакам, а Опел Корса не ми прави мерак... такада германско возило отпаѓа.
Е сега или некое јапонско или италијанско...

Мислам дека Пунто за околу 2.500 евра е најдобар избор.

пс. нејќам увезени канти
Ako smeam da prasam zaso ne sakas Wolksvagen?
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
Мерцедес, БМВ, Ауди се поскапи и големи коли, Фолксваген несакам, а Опел Корса не ми прави мерак... такада германско возило отпаѓа.
Е сега или некое јапонско или италијанско...

Мислам дека Пунто за околу 2.500 евра е најдобар избор.

пс. нејќам увезени канти
Чим така си таков став уште еден Лансер да си земеш и завршена работа.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Мерцедес, БМВ, Ауди се поскапи и големи коли, Фолксваген несакам, а Опел Корса не ми прави мерак... такада германско возило отпаѓа.
Е сега или некое јапонско или италијанско...

Мислам дека Пунто за околу 2.500 евра е најдобар избор.

пс. нејќам увезени канти
Епа подобро јапонско, некој цивик пример
 
L

Lu

Гостин
Ako smeam da prasam zaso ne sakas Wolksvagen?
Заборавив да додадам Поло, Фолксваген Поло несакам бидејќи не ми се допаѓаат, само ова новото Поло ми се допаѓа, а постарите не.

Инаку немам ништо против марката Фолксваген :)
--- надополнето: Sep 8, 2011 10:59 AM ---
Епа подобро јапонско, некој цивик пример
Може, може, влага во игра цивикот (y)
--- надополнето: Sep 8, 2011 11:06 AM ---
Чим така си таков став уште еден Лансер да си земеш и завршена работа.
Охооо па ако земам уште еден Лансер моите дома само за бензин ќе треба да работат :D
Лансерот неможам а да не го газам, а кога го газиш потрушувачката иде у п.м, па затоа Лансерот ќе ми биде за кога ќе сакам да се продувам и за брза вожња.

А другово количе што ќе го земам планирам да биде некое поекономично и помало од Лансерот.
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.896
Поени од реакции
717
Излегоа ли бе македонски страни за автоплацеви?не сум начекал ни една,во Бугарија ги има милиони :/
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Decki baram sovet i pomos, so namera sum da kupuvam kola polovna do kaj 3000-3500 evra max. Ama imam nekoi problemi okolu toa kakva kola da izberam, mi treba nekoe kolice koe ima mala potrosuvacka (isklucivo dizel), da ne e postaro od 1997, da e povisoko (mi treba povisoko i da bidi izdrzlivo bidejki preku letniot period mi e potrebno za nosenje na mnogu tovar (okolu 400kg vo kolata i okolu 400-500kg vo prikolka nazad) tolku tovar nosam okolu 4 meseci preku leto na dalecina od okolu 5km, e sea imam 2 km zemjen pat na koj ima i dupki pa zatoa baram nekoe povisoko vozilo), dosega gledav nesto kako Renault Megane 1.9 http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/638881?searchID=3331242&Idx=64 nesto kako ova, ford fusion ali tie se seuste novi ako najdam nekoe od 2001-02 do kaj 3500 (ili pak da odam da si donesam sam od koja drzava e najdobro), peugeot 206, opel astra....Kazete mi vase mislenje i za nekoe drugo vozilo mozebi od Volkswagen ili nes drugo ali da ne e mn podolgo od renault (max do 20 cm), bidejki tolkava mi e garazata.....nz kako se renault so delovite za odrzuvanje......Spored vas za ovie karakteristiki koe e najdobro vozilo od bilo koja marka, samo da e povisoko, mala potrosuvacka, izdrzlivo na toj tovar, i dolzinata ...pozz
--- надополнето: Sep 11, 2011 2:34 PM ---
Излегоа ли бе македонски страни за автоплацеви?не сум начекал ни една,во Бугарија ги има милиони :/
http://avtozlateski.mk/ jas od avto plac ja znam ovaa.
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
264
Поени од реакции
72
Можеби малку глупаво прашање, но навистина не сум информиран околу овие работи.
Сакам да ги променам сијаличките на фаровите, моментално се стандардни(H7?), сакам да ставам нешто што би светело бело, дали е воопшто можно без модификации да се стават ксенон сијалички?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Можеби малку глупаво прашање, но навистина не сум информиран околу овие работи.
Сакам да ги променам сијаличките на фаровите, моментално се стандардни(H7?), сакам да ставам нешто што би светело бело, дали е воопшто можно без модификации да се стават ксенон сијалички?
За ксенон мора да имаш сет инсталација со модули и ксенон сијалички ... а ако ти е скапо можеш да земеш обични сијалички со некое по бело светло имаат осрам и слично
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
264
Поени од реакции
72
За ксенон мора да имаш сет инсталација со модули и ксенон сијалички ... а ако ти е скапо можеш да земеш обични сијалички со некое по бело светло имаат осрам и слично
Каде во Скопје можам да ги купам, за Осрам сијаличките мислам...
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Decki baram sovet i pomos, so namera sum da kupuvam kola polovna do kaj 3000-3500 evra max. Ama imam nekoi problemi okolu toa kakva kola da izberam, mi treba nekoe kolice koe ima mala potrosuvacka (isklucivo dizel), da ne e postaro od 1997, da e povisoko (mi treba povisoko i da bidi izdrzlivo bidejki preku letniot period mi e potrebno za nosenje na mnogu tovar (okolu 400kg vo kolata i okolu 400-500kg vo prikolka nazad) tolku tovar nosam okolu 4 meseci preku leto na dalecina od okolu 5km, e sea imam 2 km zemjen pat na koj ima i dupki pa zatoa baram nekoe povisoko vozilo), dosega gledav nesto kako Renault Megane 1.9 http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/638881?searchID=3331242&Idx=64 nesto kako ova, ford fusion ali tie se seuste novi ako najdam nekoe od 2001-02 do kaj 3500 (ili pak da odam da si donesam sam od koja drzava e najdobro), peugeot 206, opel astra....Kazete mi vase mislenje i za nekoe drugo vozilo mozebi od Volkswagen ili nes drugo ali da ne e mn podolgo od renault (max do 20 cm), bidejki tolkava mi e garazata.....nz kako se renault so delovite za odrzuvanje......Spored vas za ovie karakteristiki koe e najdobro vozilo od bilo koja marka, samo da e povisoko, mala potrosuvacka, izdrzlivo na toj tovar, i dolzinata ...pozz
Ти бате сакаш да се онадиш, ама нејќиш да ти влези.
Прво, возило не се купува според гаражата, се купува според потребите. Или ќе купиш возило шо ќе ти брка работа и најверојатно ќе ја преправаш гаражата, или ќе купиш малишан шо нема да ти брка работа, а ќе ти го бери в гаража.

Друго, кое патничко возило ќе ти издржи 400 кг внатре + уште толку на приколка? Пежо 206? Ко ќе си го видам тило без огледало. Него батали ти тоа, размислувај да земиш Шаран/ Галакси/ Алхамбра или некој пикап од типот на Партнер/ Берлинго/ Кеди.
 
П

Пепси_

Гостин
Пунто 2002 год. не сака да пале одма т.е. дава контакт вртам клучот и ондак не пале....па треба да вадам клучот,пак да го ставам па се така додека не запале :tapp: татко ми ја однеси пред недела дена и правеа комплет сервис на колата,и му кажал тој мајсторот некои си четкици од анласерот ги зачистил демек или ги сменил ама еве пак не сака. Сега планира татко ми да ја носи да ја стават на компјутер оти ова веќе нервозно е. хелп ?
 

Yan Gillan

Iron Maiden - my religion
Член од
12 мај 2006
Мислења
642
Поени од реакции
19
Пунто 2002 год. не сака да пале одма т.е. дава контакт вртам клучот и ондак не пале....па треба да вадам клучот,пак да го ставам па се така додека не запале :tapp: татко ми ја однеси пред недела дена и правеа комплет сервис на колата,и му кажал тој мајсторот некои си четкици од анласерот ги зачистил демек или ги сменил ама еве пак не сака. Сега планира татко ми да ја носи да ја стават на компјутер оти ова веќе нервозно е. хелп ?
Najverovatno te zaebava bravata, proveri si ja nejze.
 
Член од
13 септември 2011
Мислења
7
Поени од реакции
1
Дали може некој да ми одговори за сменет ребраст каиш после поминати 20000км скока 2 или 3 забци, од што може да е причината се работи за хундаи лантра 1.6 95 год ???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom