Што е тоа грев - дефиниција

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Неможеш глупоста да ја ставаш во листата на морални промашувања. Ако некој се родил со помала интелигенција, не е он крив.
Но ти живееш по мотото "Survival of the fittest" изгледа.
Јас и ти очигледно имаме различни концепти за овој поим. Или со други зборови (поправи ме ако грешам), ти "гревот" го гледаш како акт на грешење кон некого или кон нешто, додека за мене грев е акт со кој се греши кон себе.
За мене гревот не е "морално промашување", од проста причина што јас моралот не го гледам како критериум за исправност или погрешност, туку како културолошка креација.

И само за крај...(не)интелегенцијата не е по автоматизам причина за глупоста.
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Јас и ти очигледно имаме различни концепти за овој поим. Или со други зборови (поправи ме ако грешам), ти "гревот" го гледаш како акт на грешење кон некого или кон нешто, додека за мене грев е акт со кој се греши кон себе.
За мене гревот не е "морално промашување", од проста причина што јас моралот не го гледам како критериум за исправност, туку како културолошка креација.

И само за крај...(не)интелегенцијата не е по автоматизам причина за глупоста.
Е сега се разбравме. Глупост, која си ја „создаваш“ а и сам знаеш дека си повеќе од тоа. А мене ми отиде умот на тие што се раѓаат како идиоти и сл. :)
--- надополнето: Sep 7, 2011 8:59 PM ---
Е сега се разбравме. Глупост, која си ја „создаваш“ а и сам знаеш дека си повеќе од тоа. А мене ми отиде умот на тие што се раѓаат како идиоти и сл. :)
Јас гревот не го гледам како ништо. Реков промашување бидејќи таква дефиниција дадоа. А за мене тој збор грев нема никакво значење. Грев кон кого, кој ке суди дали е грев или не е. (освен самите ние) За тоа треба да има друг збор.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Е сега се разбравме. Глупост, која си ја „создаваш“ а и сам знаеш дека си повеќе од тоа. А мене ми отиде умот на тие што се раѓаат како идиоти и сл. :)
Токму така, во болдот е поентата.
За мене е "грев" постапка со која си наштетуваш на себе си, постапка со која се ограничуваш и се деградираш.
--- надополнето: Sep 7, 2011 9:06 PM ---
Јас гревот не го гледам како ништо. Реков промашување бидејќи таква дефиниција дадоа. А за мене тој збор грев нема никакво значење. Грев кон кого, кој ке суди дали е грев или не е. (освен самите ние) За тоа треба да има друг збор.
Точно! Сега веќе се разбираме.
За споредба, религиите гревот го дефинираат како постапка која ги крши начелата и заповедите на нивниот бог. Тоа според мене е крајно мазохистички и темелено на уцени и закани, наместо на лично усовршување.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
Јас гревот не го гледам како ништо. Реков промашување бидејќи таква дефиниција дадоа. А за мене тој збор грев нема никакво значење. Грев кон кого, кој ке суди дали е грев или не е. (освен самите ние) За тоа треба да има друг збор.
мислиш да се измисли збор кој нема да звучи така "религиозно"? кој збор би бил на пример и каква разлика прави друг назив ако го означува сосем истото, а кое за тебе нема никакво значење?
Или признаваш грев/грешка или не признаваш грев/грешка. Или си напатствувал некого, или не...или си убил некого/повредил или не. Не знам за трета солуција.
У ствари првите неколку постови/страни добро го опишуваат гревот -застранување, промашување...
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
мислиш да се измисли збор кој нема да звучи така "религиозно"? кој збор би бил на пример и каква разлика прави друг назив ако го означува сосем истото, а кое за тебе нема никакво значење?
Или признаваш грев/грешка или не признаваш грев/грешка. Или си напатствувал некого, или не...или си убил некого/повредил или не. Не знам за трета солуција.
У ствари првите неколку постови/страни добро го опишуваат гревот.
Да мислам. И?
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
а која е целта на тоа менување на поим или збор?
Баш поради тоа „религиозно“ значење. А ако се навратам на првите постови пак ќе се изнервирам. Зошто мора некаде да е напишано или некој да ми каже кога правам грешка? Важно јас се трудам да не правам работи што некој ми ги наметнал, така? Праведен сум оти правам како што е напишано. Не можам јас сама да размислам што е добро за мене и за тие што ме опкружуваат, туку морам да одам по некое четиво? И да не излегов од христијанско семејство јас пак ќе знаев дека не треба да лажам да крадам да убивам ... Тоа е едноставно човечки!
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Баш поради тоа „религиозно“ значење. А ако се навратам на првите постови пак ќе се изнервирам. Зошто мора некаде да е напишано или некој да ми каже кога правам грешка? Важно јас се трудам да не правам работи што некој ми ги наметнал, така? Праведен сум оти правам како што е напишано. Не можам јас сама да размислам што е добро за мене и за тие што ме опкружуваат, туку морам да одам по некое четиво. И да не излегов од христијанско семејство јас пак ќе знаев дека не треба да лажам да крадам да убивам ... Тоа е едноставно човечки!
Штом неможеш сама да размислиш што пишуваш по темиве?
Чии мислења се тие?
И тоа што е човечки е човечки затоа што сите човеци го прават?
Што те прави човек тебе уствари?
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Штом неможеш сама да размислиш што пишуваш по темиве?
Чии мислења се тие?
И тоа што е човечки е човечки затоа што сите човеци го прават?
Што те прави човек тебе уствари?
Јас се извинувам за печатната грешка, тоа беше реторичко прашање. Не е дека неможам да размислувам сама. А ти си далеку од разбирањето на тоа што се треба за да се биде човек, па затоа ми поставуваш прашања поради не сфатен пост од стилот „Се што прават луѓето е човечки?“ А ако почнеме за дефиниција што значи да бидеш човек ќе треба да се префрлиме во друга тема.
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Јас се извинувам за печатната грешка, тоа беше реторичко прашање. Не е дека неможам да размислувам сама. А ти си далеку од разбирањето на тоа што се треба за да се биде човек, па затоа ми поставуваш прашања поради не сфатен пост од стилот „Се што прават луѓето е човечки?“ А ако почнеме за дефиниција што значи да бидеш човек ќе треба да се префрлиме во друга тема.
Хахахах нема потреба за теми, признај си дека благе везе немаш и
финито....никому ништо, јас нема да те осудам за тоа што незнаеш.
ГРЕВ е да не знаеш а да се правиш дека знаеш. ;)
--- надополнето: Sep 7, 2011 11:52 PM ---
Grev e da reces deka ova necini :icon_mrgr:
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Хахахах нема потреба за теми, признај си дека благе везе немаш и
финито....никому ништо, јас нема да те осудам за тоа што незнаеш.
ГРЕВ е да не знаеш а да се правиш дека знаеш. ;)
--- надополнето: Sep 7, 2011 11:52 PM ---
Grev e da reces deka ova necini :icon_mrgr:
Останав без зборови. Досега не ми беше јасно зошто луѓево се нервираат по форумот но сега ми стана. Па ти само со тоа што го велиш дека „благе везе немам“ осудуваш. И ај просветли ме што тоа јас толку незнам? Што е тоа што тебе па ти стана јасно читајќи еден мој пост, па да расудуваш дали имам везе или немам? И според кој е грев да незнаеш а да се правиш дека знаеш? Според тебе? А кој си ти? Некој што незнае да разбере постови и единствено знае да навредува. Добро незнам ништо. Сега среќен си. Подобро да признаам дека незнам ништо отколку да бидам арогантна како тебе. Али џабе јас дробам ти си имаш цел во животот и среќна сум за тебе само мака ми е што не си човек (е баш за тоа „типче“ почнав да зборам во претходниот пост)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
Баш поради тоа „религиозно“ значење. А ако се навратам на првите постови пак ќе се изнервирам.
ок, ти си знаеш но ако за мене не постои религија, не постои ниту грев како религиски концепт и категорија. Ако нешто не постои, не ме нервира. Ако не ме нервира, не ме интересираат оние кои се повинуваат на поимот грев.
Зошто мора некаде да е напишано или некој да ми каже кога правам грешка? Важно јас се трудам да не правам работи што некој ми ги наметнал, така? Праведен сум оти правам како што е напишано.
у ствари сите морални начела се наметнати (сигурно од практични причини во крајна линија), а некои од нив се ставени во закони, некои од нив датираат од раните цивилизации, ако земеме предвид (според она што кажуваат како се живеело) предцивилизацискиот период.
...не можам да се лутам некому коj учи за јин и јанг ниту на самиот концепт, а кој се совпаѓа со мојата личност или со светот околу мене. Не ми смета ни називот на поимот јинг јанг за да предлагам промени ;)
Прашањето е дали ти би знаел каде си згрешил,каде си постапил лошо према некого/нешто ако овие морални правила не биле востановени.
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Останав без зборови. Досега не ми беше јасно зошто луѓево се нервираат по форумот но сега ми стана. Па ти само со тоа што го велиш дека „благе везе немам“ осудуваш. И ај просветли ме што тоа јас толку незнам? Што е тоа што тебе па ти стана јасно читајќи еден мој пост, па да расудуваш дали имам везе или немам? И според кој е грев да незнаеш а да се правиш дека знаеш? Според тебе? А кој си ти? Некој што незнае да разбере постови и единствено знае да навредува. Добро незнам ништо. Сега среќен си. Подобро да признаам дека незнам ништо отколку да бидам арогантна како тебе. Али џабе јас дробам ти си имаш цел во животот и среќна сум за тебе само мака ми е што не си човек (е баш за тоа „типче“ почнав да зборам во претходниот пост)
Што е страшно да речеш дека незнаеш?
А грев е затоа што е несвесна постапка.
Гревот може да се дефинира како несвесна постапка.
Тоа кој сум јас.....за жал неможам да ти кажам.
Никој не успеал до сега да го пренесе со зборови.
Ама ако знаеш што си ти ќе знаеше што ти зборувам.
И фала богу што не сум човек, толкава бесконечност
да ја заменам за да бидам човек......не бива.
И добре дојде на форумов :D
Не ги сваќај работите толку сериозно.
Може да се смениш и да станеш арогантна, која е патем
моја одлика...како што пиша погоре.
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Што е страшно да речеш дека незнаеш?
А грев е затоа што е несвесна постапка.
Гревот може да се дефинира како несвесна постапка.
Тоа кој сум јас.....за жал неможам да ти кажам.
Никој не успеал до сега да го пренесе со зборови.
Ама ако знаеш што си ти ќе знаеше што ти зборувам.
И фала богу што не сум човек, толкава бесконечност
да ја заменам за да бидам човек......не бива.
И добре дојде на форумов :D
Не ги сваќај работите толку сериозно.
Може да се смениш и да станеш арогантна, која е патем
моја одлика...како што пиша погоре.
Леле душо, па ти со тоа што си го напишал се величиш и над твојот бог (претпоставувам дека си христијанин) :) А „гревот“ неможеш да го сметаш за несвесна постапка. Ако нешто свесно правиш а грешиш е тогаш според вашата читанка е грев. Дури и според моите правила е грешка. А нешто несакајќи или несвесно ако згрешам е тогаш само ќе ми биде криво зошто "Можам јас подобро од тоа".
П.С. Фала на гостопримството :) Се надевам ќе разменуваме спротивни мислења и понатаму :D
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Леле душо, па ти со тоа што си го напишал се величиш и над твојот бог (претпоставувам дека си христијанин) :) А „гревот“ неможеш да го сметаш за несвесна постапка. Ако нешто свесно правиш а грешиш е тогаш според вашата читанка е грев. Дури и според моите правила е грешка. А нешто несакајќи или несвесно ако згрешам е тогаш само ќе ми биде криво зошто "Можам јас подобро од тоа".
П.С. Фала на гостопримството :) Се надевам ќе разменуваме спротивни мислења и понатаму :D
Кој мој Бог?
Каде прочита дека верувам во некој Бог?
Не претпоставувај друг пат, земи читај за промена што сум напишал.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom