Прашања за Христијанството II

Статус
Затворена за нови мислења.
Н

нихилист

Гостин
Јас тоа го имам прашано Мики неколку пати, дури и посебна тема му отворив.

http://forum.kajgana.com/threads/Христијанството-и-проблемот-на-злото.48517/

Бега Мики од тоа прашање како рогатиот од крстот...
Ја прочитав целата "дискусија" ако може така да се нарече, одлична тема но штета што пропаднала. Многумина пробале да дадат одговор на овој проблем но неуспешно, според мене единствен одговор кој има колку-толку логика е одземање на една од особините на Господ како сезнајност, семоќност и неограничена добрина но тоа би било спротивно на христијанските учења.
Pa dobro ova e poznato use antickite ateisti isto razmisluvale ako moze a ne saka e los bog ako saka a ne moze ne e bog i jasno e Bog ne pomaga posto saka da te iskusa ti da pomognes, toa ti e kako na primer ti mi baras pomos a jas mozam da ti pomognam no ne ti pomagam oti sakam da go stavam na iskusenie Trpe za da ti pomogne iako znam deka ni on nema da ti pomogne.
Проблемот е што ако Бог е вечен, сезнаен и семоќен тогаш искушението е само илузија зошто тој го знае исходот. Впрочем со својата сезнајност го знаел исходот и пред самиот почеток на искушението, пред самото создавање на универзумот итн итн.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Ја прочитав целата "дискусија" ако може така да се нарече, одлична тема но штета што пропаднала. Многумина пробале да дадат одговор на овој проблем но неуспешно, според мене единствен одговор кој има колку-толку логика е одземање на една од особините на Господ како сезнајност, семоќност и неограничена добрина но тоа би било спротивно на христијанските учења.

Проблемот е што ако Бог е вечен, сезнаен и семоќен тогаш искушението е само илузија зошто тој го знае исходот. Впрочем со својата сезнајност го знаел исходот и пред самиот почеток на искушението, пред самото создавање на универзумот итн итн.
Темата беше нормално да пропадне, со тролови како Мики наоколу, на кои воопшто не им се допаѓаше каде води дискусијата...
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Најмалку 4000, не е воопшто блиско до 100000. Така да, во што верувале луѓето за сите тие 100000 (ваши) години? Или остај тоа него кажи ми како може атеизмот да им претходи на сите религии. Како може некој да тврди дека не постојат богови, пред некој воопшто и да верува во нив? Дали тоа атеистите сами си измислиле некои антички божества и самите си ги негирале истите? Дибек, прво треба некој да поверува во Бог, а потоа да се јави некој атеист.
Богови не постојат. Исто како и Дедо Мразовци. Затоа човештвото отсекогаш било адедомразовско, како што било и амарсовско и абетменовско отсекогаш. Луѓето отсекогаш не верувале дека постои Бетмен. Исто за било кое божество.

Боговите и божествата следат стотици илјади години по атеизмот.
--- надополнето: Sep 6, 2011 5:04 PM ---
Ете од Мики1 научив многу работи.
:LOL: Ме јебеш, а?!?!

Верник „са истанчаним смисаом за хумор“... ретка ѕверка си ти, Боби :)
--- надополнето: Sep 6, 2011 5:10 PM ---
А освен што „..лично сметаш...„ (што е теееежок субјективизам..) што друго ќе наведеш како поткрепа за „долготрајноста„ од атеизмот?
Неќеш субјективни. Бујрум, објективни:

http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_religions

http://en.wikipedia.org/wiki/Psychology_of_religion

http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_atheism

...само треба да читаш... а не си по тоа - знам. Ти би да ти чати некој, ако може.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Смислом, Калвине. Смислом.
Јавно ти упатувам длабока благодарност за укажаната граматичка (море и когнитивна) грешка. Моите познавања на српско-хрватскиот и неговите деривати се сега подобрени. Тешко е човек да се преучи, но задоволството од искуството од овој, би рекол, квантен скок во моите лингвистички вештини ја прави сета оваа агонија вредна за трпење. И сето тоа токму заради тебе и твојот суптилен хумор. Фала, друже.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.825
Поени од реакции
80.358
Јавно ти упатувам длабока благодарност за укажаната граматичка (море и когнитивна) грешка. Моите познавања на српско-хрватскиот и неговите деривати се сега подобрени. Тешко е човек да се преучи, но задоволството од искуството од овој, би рекол, квантен скок во моите лингвистички вештини ја прави сета оваа агонија вредна за трпење. И сето тоа токму заради тебе и твојот суптилен хумор. Фала, друже.
Нема проблема. Увек Вама на услузи.
 
Член од
15 октомври 2010
Мислења
835
Поени од реакции
155
:LOL: Ме јебеш, а?!?!

Верник „са истанчаним смисаом за хумор“... ретка ѕверка си ти, Боби :)
Па можеби оти вие најмногу ги читате неговите постови упатени кон вашите напаѓања на Христијанството и слично, каде ви пишува некои такви поавангардни одговори. Сепак на искрените прашања од Христијаните (прашањата од Лурц на пр) дава многу убави одговори, стрпливо напишани, јасни, искрени, па и со љубов. Од таквите постови јас навистина научив многу работи.

Сепак, секој различно гледа на работиве, па ете јасно е и зошто на атеистиве не им се допаѓа напишаното од Мики, а сигурно и моиве не ви се баш најдопадливи. Како што американциве велат:

To each his own.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Дискутирам највеќе за Православното Христијанство. Ако некој постави прашање до Христијаните, се обидувам да одговорам. Или ако нешто ме интересира, прашувам овде. Ете од Мики1 научив многу работи. Тоа дибек, а не како тебе “да работам на бесмртноста“.
Mene zivo me interesira sto nauci (korisno ama da e) od postovite na Miki1, a prethodno ne ti bese jasno? Mozebi ja pronajde smislata na zivotot?

Daj spodeli te molam so nas (ako sakas se razbira), za da s eproverime dali isto sme go sovladale materijalot..

JAs na primer nauci slednovo:

"Nauciv" deka i lugje vlezeni vo 4 tata decenija (Pa i poveke) vo zivotot, smetaat deka covekot e napraven od kal, a zenata od rebro!

"Nauciv" deka ako mi se svigja nekoja "riba" na ulica slobodno mozam da ja soberam u kola, i ako ne saka da se "opneme" moze i na sila, pa kje odam na tatko i kje mu dadam 1000 evra i gotovo.

"Nauciv" deka mozam ako sakam da si zemam po doma rob i deka treba da me slussa, i se toa so dopustenie.

"Nauciv" deka ako nekoj me naceka na ulica i mi opne shamar, jas so zadovolstvo treba da mu go zavrtam i drugiot obraz, za d ami slpane ushte eden.

"Nauciv" deka mozam sto sakam da napravam vo zivotot i da poveruvam vo odredena licnost, se kje mi bide prosteno.

"Nauciv" deka site sto mislat deka ne postoi doticniot gospodin sto i da napravat u zivotot djabe im e, za razlika od onie koi kje istrebat celi nacii vo negovo ime.

"Nauciv" deka se sto sum mislel deka e vredno da go imas vo ovoj zemski svet, a ne e od duhovna priroda e delo na rogatiot.

"Nauciv" deka mojot omilen Tor i Manitu veke ne se vo fokusot. Me izlazale od "Zlatna serija", "Lunov magnus strip" , "Stripoteka" i "Marvel". Jebi ga:(

Se sto dosega nauciv vo moeto skoluvanje padna u voda za par meseci na forumov. NAvistina neverojatno cuvstvo.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.825
Поени од реакции
80.358
Мене ме интересира христијанскиот светоглед.
Тој е.
Тебе изглеа те интересира христијанската догма.
Изјасни се од која христијанска деноминација бараш информации.
 
Член од
15 октомври 2010
Мислења
835
Поени од реакции
155
Mene zivo me interesira sto nauci (korisno ama da e) od postovite na Miki1, a prethodno ne ti bese jasno? Mozebi ja pronajde smislata na zivotot?

Daj spodeli te molam so nas (ako sakas se razbira), za da s eproverime dali isto sme go sovladale materijalot..

JAs na primer nauci slednovo:

"Nauciv" deka i lugje vlezeni vo 4 tata decenija (Pa i poveke) vo zivotot, smetaat deka covekot e napraven od kal, a zenata od rebro!

"Nauciv" deka ako mi se svigja nekoja "riba" na ulica slobodno mozam da ja soberam u kola, i ako ne saka da se "opneme" moze i na sila, pa kje odam na tatko i kje mu dadam 1000 evra i gotovo.

"Nauciv" deka mozam ako sakam da si zemam po doma rob i deka treba da me slussa, i se toa so dopustenie.

"Nauciv" deka ako nekoj me naceka na ulica i mi opne shamar, jas so zadovolstvo treba da mu go zavrtam i drugiot obraz, za d ami slpane ushte eden.

"Nauciv" deka mozam sto sakam da napravam vo zivotot i da poveruvam vo odredena licnost, se kje mi bide prosteno.

"Nauciv" deka site sto mislat deka ne postoi doticniot gospodin sto i da napravat u zivotot djabe im e, za razlika od onie koi kje istrebat celi nacii vo negovo ime.

"Nauciv" deka se sto sum mislel deka e vredno da go imas vo ovoj zemski svet, a ne e od duhovna priroda e delo na rogatiot.

"Nauciv" deka mojot omilen Tor i Manitu veke ne se vo fokusot. Me izlazale od "Zlatna serija", "Lunov magnus strip" , "Stripoteka" i "Marvel". Jebi ga:(

Se sto dosega nauciv vo moeto skoluvanje padna u voda za par meseci na forumov. NAvistina neverojatno cuvstvo.
Мики, сиве овие работи се од Библијата, меѓутоа ептен испревртени за да се искриви нивната вистинска смисла, најверојатно инспирирано од постовите на атеистиве овде. Него како ти се декларираш за Хриастијанин, а имаш ваков атеистички поглед кон Светото Писмо?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Тој е.
Тебе изглеа те интересира христијанската догма.
Изјасни се од која христијанска деноминација бараш информации.
До сите што се присутни на форумов. Значи едноставен одговор на прашањето - Дали концептот "душа" Ги содржи во себе сеќавањата и карактерот?
Мики одговори дека душата е составена од "свесноста за себе" и од "сеќавањето на овоземските настани".
Но тоа отвара едно друго прашање - Што е со оние кој добиле трајна амнезија? Дали тие губејќи ја свесноста за себе и предходните сеќавања ја изгубиле и дотогашната душа, па сега имаат нова?!
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.753
Поени од реакции
11.822
До сите што се присутни на форумов. Значи едноставен одговор на прашањето - Дали концептот "душа" Ги содржи во себе сеќавањата и карактерот?
Мики одговори дека душата е составена од "свесноста за себе" и од "сеќавањето на овоземските настани".
Но тоа отвара едно друго прашање - Што е со оние кој добиле трајна амнезија? Дали тие губејќи ја свесноста за себе и предходните сеќавања ја изгубиле и дотогашната душа, па сега имаат нова?!
Додади дека треба рисјани да одговараат на вакво прашање, а не секој од форумов да дава свој став и разбирање :) Да не ја правиме „интелигентна“ расправијата :) Види што убаво оди вака :)
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Додади дека треба рисјани да одговараат на вакво прашање, а не секој од форумов да дава свој став и разбирање :) Да не ја правиме „интелигентна“ расправијата :) Види што убаво оди вака :)
Да де, тоа до "сите" се однесува на сите христијански деноминации присутни на форумов.
И темава е насловена како прашања за христијанството, а не прашања за рисјаните или протестантите.:)
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Мики, сиве овие работи се од Библијата, меѓутоа ептен испревртени за да се искриви нивната вистинска смисла, најверојатно инспирирано од постовите на атеистиве овде. Него како ти се декларираш за Хриастијанин, а имаш ваков атеистички поглед кон Светото Писмо?
Ne se isprevrteni tuku onaka kakao sto sum gi sogledal jas, a i mnogumina sto gi poznavam.

Velis mojot pogled kon Svetoto Pismo e ateisticki. Zasto miluvas da go nareces ateisticki, a ne so negovoto poprifatlivo ime - REALEN POGLED KON SVETOTO PISMO.

Deklaracijata Hristijanin ne ja imas ekskluzivno ti, Miki1 i site onie sto smetaat deka crkovnite tolkuvanja se vistiniti;)
Naprotiv - site sto ovdeka se pretstavija kako ateisti ziveat poveke vo sklad so 10 te bozji zapovedi otkolku samite Hristijani. Vo najmala raka NE SE LICEMERNI.

Sekako se narekuvam Hristijanin ako me zaprasas da ti odgovoram od religiozen aspekt. TOa kje napravi jasna razlika pred se, SHTO NE SUM neli?

Mnogu pati sum sum napisal voopsto nemam problem so "naziv" koj poteknuva od religiozniot pogled na neshtata. Ova e religiski forum neli?

Jas se narekuvav i Jugosloven pred niza godini, verojatno i ti , neli? Sega se narekuvam MAkedonec no toa ne gi smenilo moite cuvstva i odnos kon ostanatite republiki i lugjeto koi ziveat vo niv.

Taka da dali kje se narecam Hristijanin, Ateist, Skeptik , Agnostik sto da e od site tie definicii voopsto ne go menuva mojot stav kon realnosta koja ja vospriemam.

1. Hristijanin - COVEK STO GO POCITUVA LIKOT I DELOTO NA HRISTOS .
2. Hristijanin - COVEK KOJ SLEPO VERUVA VO CRKOVNITE TOLKUVANJA NA VISTINATA.

Ti na sto pripagas od gornive dve?

JAs otprilika ti objasniv sto jas smetam za poimot HRISTIJANIN. Se nadevam deka i ti kje objasnis.

Eve imas cudna situacija protiv tebe. COVEK KOJ SE NAREKUVA HRISTIJANIN, GO POCITUVA LIKOT I DELOTO NA HRISTOS , A KAKO STO VELIS IMA RAZMISLUVANJA KAKO I SEKOJ ATEIST?

ZOSTO SI TI HRISTIJANIN , A NE JAS NA PRIMER?

Jas na primer smetam deka Isus so svoeto razmisluvanje bil daleku pred negovoto vreme i mi se dopagja kako "prviot komunist". Tebe zosto ti se dopagja?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom