Љубов / Заљубеност

Член од
1 мај 2007
Мислења
35
Поени од реакции
0
мислам дека можно е да се заљубиш повеке пати, ама она вистинското доага само еднаш и останува засекогаш
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Не верувам дека постои такво нешто како вистинска љубов. Љубов си е љубов, и зависно од тоа колку среќа си имал во животот, и колку „прави“ личности си сретнал, толку пати и ќе се вљубиш. Некогаш посилно, некогаш послабо, ама мислам дека секој има шанса и способност да сака повеќе личности во текот на животот, иако сигурно некоја повеќе од другата.
Оние кои веруваат во вистинска љубов, веројатно само еднаш ја имале среќата да бидат вљубени. :icon_lol:
 

ПрИтИ_гРл

Unforgivable ♥
Член од
6 јуни 2006
Мислења
2.554
Поени од реакции
21
Мислам дека во животот цело време се преобува нешто ново и ново, ако стикно зборувме за заљубеноста, и тоа е така! Нештата стануваат глупави и рутински се додека, не се најде она вистинското, чисто, убаво, невино... Е тоа никогаш не здосадува, секогаш е возбудливо... И да убаво прочитав некаде, секогаш сли мислиме дека сме заљубени, но на крај сваќаме дека сме биле само занесени или заслепени премногу, но далеку од заљубени!
Само еднаш се љуби!
 
Член од
16 август 2007
Мислења
62
Поени од реакции
0
napravete razlika pomedju ljubov,navika i sex i se ke vi bide jasno.
 
S

Sweet666

Гостин
Не се вљубуваш само еднаш, но сепак она најубавото нема да го доживееш секогаш и со секој..Еднаш ја осетив љубовта, можев да се вљубам пак, но веќе ништо не е како порано.
И не гледам ни јас некоја разлика помеѓу љубов и вљубеност..Едното е чувството, а другото е состојбата. Убаво е да си вљубен, се додека не ја осетиш празнината после тоа.
 
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
Пред некое време прочитав биохемиско објаснување за заљубеност и љубов. На кратко, заљубеноста секогаш се појавува во првите 3 месеци (максимум) и после тоа исчезнува и се појавува љубовта.
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
1.968
Поени од реакции
43
"Љубовта се развива споро, потребно е време за да засакаш некого. За да засакаш некој силно, со целото тело и душа потребно е време, денови, недели, месеци и години. Љубовта не паѓа од небо! За нејзе е потребно да се вложи многу труд, за да се одржи. Од друга страна, заљубеноста удира во глава (па и во тело). Не може да засакате некој после една средба, затоа што не можете таа личност за тоа време да ја запознаете доволно за навистина да ја засакате. Обично на почетокот луѓето облекуваат најдобро однесување и ставаат најдобри маски за прикривање на лошите особини, па затоа добро е да се размисли за онаа изрека: ЉУБОВ на прв поглед. Може да бидете привлечени од нечиј физички изглед, негово/нејзино однесување, реакции, но пред вас има долг пат додека ја засакате навистина таа личност.

Љубовта се фокусира на една личност, а заљубеноста на повеќе.
Кога сакате искрено и длабоко, сакате само една личност поради самата каква е во целина со сите свои мани и доблести. Заљубена личност може да биде истовремено заљубена во повеќе личности. На пример, девојка може да е заљубена во две сосема различни момчиња, бидејќи во нејзината глава тие се совршени. Во својот ум таа ги комбинира нивните особини и мисли дека е заљубена во двајцата - најверојатно не сака ни еден од нив.

Љубовта познава толеранција, додека заљубеноста...
Кога сакате некого не ви е важно како изгледа, вниманието ви е насочено кон карактерот, чувствата, идеите, амбициите, ставовите на вашиот партнер. Ќе си поставувате разни прашања кои ќе ви покажат колку имате заедничко, а што повеќе заедничко - тоа повеќе шанси за поголема љубов. Исто така љубовта ве води кон препознавање на доблестите и мани кај партнерот и кај себе. И што е најдобро, со тоа ќе помогнете да изградите зрела врска.

'Да се заљубиш не значи и да сакаш; може да се заљубиш и мрзејќи.'

Љубовта е несебична, а заљубеноста себична.
Љубовта содржи многу повеќе од емоции. Во љубовта не само што ќе имаш потреба за љубов, туку ќе имаш потреба да му го дадеш на партнерот истото она кое и тој тебе, па дури и повеќе. Заљубеноста е свртена исклучиво кон себе, повеќе си оптеретен со тоа што можеш да извлечеш од таа врска. Се чувствуваш одлично кога партнерот ти е во близина, затоа што повеќето твои емоции се поврзани со гордоста која ја имаш кога некој друг ќе сфати дека таа личност ти припаѓа тебе.

Љубовта дава сигурност, а заљубеноста несигурност.
Ако сакаш и ако си сакан, ќе имаш доверба и сигурност во врската. Нема да си преокупиран со врската, туку ќе имаш време за себе и други важни работи во својот живот. Од друга страна, заљубената личност ќе се бори со чувствата и ќе се обидува со посесивна љубомора да го надгледува својот партнер. А потоа и сами знаете дека следуваат расправии за ситници, солзи или нервирање до бесвест.

Хесе вели: "Сте биле заљубени, нели? И тоа повеќе пати, дали сум во право? Но сеуште не знаете што е љубов. Не знаете, тврдам! Ви се случило да плачете цела ноќ? И лошо да спиете цел месец? Можеби сте пишувале песни и по малку сте играле со идејата за самоубиство? Секако, знам како е тоа. Но, тоа не е љубов, љубовта е нешто друго..."

Љубовта ја препознава реалноста, а заљубеноста ја отфрла.
Кога има љубов имате здрав и реален пристап кон било кој проблем во врската. Но, тоа секако дека не значи дека љубовта се обидува да ја намали важноста на проблемот кој настанал, напротив, таа го согледува од сите страни и на партнерите останува да најдат адекватно решение.
Заљубеноста ги отфрла расните, образовните, карактерните разлики кои кога-тогаш ќе испливаат на површина. Заљубеноста вели дека тоа не е важно, дека ако се сакаат сето тоа само од себе ќе се реши. Но, нема! Можат некое време да се прикриваат, заљубениот пар преминува преку сите разлики.

Не знае секој да сака, да сакаш не е лесно. Повеќето луѓе се плашат од љубовта, сакаат да ја имаат - но се плашат. Односно, тие се плашат да се отворат пред некој, затоа што тогаш стануваат ранливи."
Па мислам дека се е кажано во овој цитат... Кога ќе дознаеш што е љубов ќе сфатш дека цел живот си бил само заљубен во она за што си мислел дека е љубов.
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
До сега не сум бил вистински заљубен никогаш па затоа нема многу да филозофирам туку само ќе кажам дека не верувам во само една "вистинска љубов".Мислам дека може да се случи повеќе пати љубов за која би рекол дека е вистинска.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Но, мене ме интересира што мислите за тоа дали еднаш може да се заљубиш или сте од оние луѓе кои би се заљубиле во секој партнер доколку го извлече тоа од вас? Дали само еднаш се сака вистински, чисто и искрено или ...?
Хм...не верувам дека човек само еднаш може да се заљуби,но не мислам дека некој може да извлече од мене да се заљубам во него.Или го чувствувам тоа или не.Според мене чувства не можат да се извлекуваат.Или ги имаш или ги немаш.Може некој да направи да го гледаш како мил,нежен,добар и слично,но да направи да го сакаш не.


Дали сте дошле во ситуација да се замислите дали сте
сакале некого, да се посомневате во своите чувства?
Да.Ама откога заврши врската.
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Хм...не верувам дека човек само еднаш може да се заљуби,но не мислам дека некој може да извлече од мене да се заљубам во него.Или го чувствувам тоа или не.Според мене чувства не можат да се извлекуваат.Или ги имаш или ги немаш.Може некој да направи да го гледаш како мил,нежен,добар и слично,но да направи да го сакаш не.
Затоа некој друг што ти е исто така мил, нежен и добар несакајќи може да направи да го засакаш:) Со други зборови, зависи како ќе се погоди и како ќе ти „легне“ на срце.
Извлекување = излегување на површина
На тоа мислев, а не на со сила влечење:)
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
1.149
Поени од реакции
38
Според мене еднаш вистински се сака.Не значи дека предходно неможе да се заљубиш.Можеш но еднаш е тоа вистинското.Сите ние се заљубуваме и сакаме и мислиме дека е тоа вистински.
 

Lavanda

Модератор
Член од
18 април 2008
Мислења
676
Поени од реакции
66
И јас мислам дека можеш еднаш да се заљубиш ама ко шо треба шо викаат кога ќе го/ја видиш нозете да ти се одземаат, едноставно да го обожаваш моментот кога си со него, да ти светат очите од возбуда, што знам барем така мене ми делува малку еуфорично, но јас така се чувствувам кога ќе го видам тој што го сакам и сеуште ме држи таа еуфорија не од пред една година, него е од поодамна, и си го сакам, го љубам незнам веќе како да го опишам чувството, едноставно душата ми е мирна и во едно спокојна и исполнета со радост кога сум со него, опуштена сум во секој поглед и отворена за да го почуствува и тој, тоа јас што го испраќам и примам исти позитивни сигнали, за кои мислам дека се многу важни, зошто мн е тешко кога не ти е возвратен таков силен спој на позитивна енергија кој го испраќаш и задоволството воедно е поголемо кога ти се враќа истото. И баш ме интересира што повеќе сакате? Да го слушнете зборот те сакам, или да го осетите како ви ја опива душата тоа благопријатно чувство дека некој е заљубен во вас?:back:
 
D

devojcence

Гостин
jas samo ednas iam sakano znaci imam ljubov koja se osekja ne preku zborovi i treskanje od zemja isrcebienje i slicni raboti nego po postapkite koi sto sum gi pravela.znaci nesvesno ja cenam i branam licnosta,ja pocituvam mi znaci ja recunam kako sostaven del .a drugite pati mu bilo toa zeljubuvanje koe se manifestiralo so placenje nerviranje srcebienje i sl. i na kraj zavisi dali ke ides so pamet ili srce.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.677
Поени од реакции
13.291
Fortune напиша:
1.Но, мене ме интересира што мислите за тоа дали еднаш може да се заљубиш или сте од оние луѓе кои би се заљубиле во секој партнер доколку го извлече тоа од вас? Дали само еднаш се сака вистински, чисто и искрено или ...?



2. Дали сте дошле во ситуација да се замислите дали сте сакале некого, да се посомневате во своите чувства?
Па за првово. Може повеќе пати. Мене бар ми се има десено.
За второто... Ако се посомневам во чувствата дали јас сакам некоја, тогаш не се работи за онаа правата љубов. Правата љубов е таа која те погодува и ја сакаш личноста со сите нејзини доблести и маани.
 

Бушавка

Differentiated by Style
Член од
4 јули 2008
Мислења
746
Поени од реакции
61
Има ли разлика меѓу љубов и сакање?

Неколку пати сум слушнала дека некои дечковци на мои другарки им рекле "Јас те сакав ама не бев заљубен во тебе".
Што мислите вие, може ли така....Дали кога се работи за вистинска љубов викате те сакам или како.....
Едноставно ваше мислење за тоа што е што....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom