Ја оправдувате ли пиратеријата?

Ја оправдувате пиратеријата?

  • Да

    Гласови: 238 70,4%
  • Не

    Гласови: 24 7,1%
  • Не, но користам пиратски производи

    Гласови: 76 22,5%

  • Вкупно гласачи
    338

login.php

404 Error on index.php
Член од
5 јуни 2009
Мислења
696
Поени од реакции
28
На анкетава треба сите гласови од "Не" треба да идат во "Не, но користам пиратски производи."

Што демек имате лиценциран Windows? -Охх... изрежан на Принко CD, па потоа низ страни бараат Genue лиценца.

Музиката - Гарантирам дека сите имате пиратски песни на PC.

Апликации - Исто како и музиката, сите имате пиратски софтвери :)

Филмови - Овде сличен случај, сигурно дека нема да давате по 500 денари за 1 филм, подобро ќе си го симнете од Интернет или ќе го земате за 50/100 денари.

Заклучок: Сите користиме ПИРАТСКИ РАБОТИ, не за џабе најдобриот варез форум во светот има 1 452 766 регистрирани корисници, и плус сајтови кои секојдневно се појавуваат на варез сцената.
----------------
А и мајкрософт џабе не ги праве своите windows-и да може да се наместа updates of
иначе ојдоа поќе од 50% на корисниците..Linux ке ги лапне сите...
-----------------
не ја опавдувам но користам само пиратерија
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Ја оправдувам поради тоа што е бесплатно, брзо и ефикасно.
 
M

M del Mar

Гостин
Ја оправдувам, па кој е будала да купи цд од 1000 кога може да си напраи download од нет :vozbud:
 
Член од
4 октомври 2009
Мислења
257
Поени од реакции
13
Ја оправдувам, па кој е будала да купи цд од 1000 кога може да си напраи download од нет :vozbud:
Bas taka,jas bi dodala samo ako originalite bi bile so dostojna cena bi zemala original zasto e pokvaliteten zvukot i kompaktot ke si go imas no koa se premnogu skapi normalno deka bi simnuvala od net ili bi kupila piraterija mojot odgovor e DA za piraterijata :toe:
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.579
И мојот, ДА, затоа што секој програм секоја игра, секој филм, секоја песна можам да ја имам бесплатно.
Ако се поефтини оригиналите тогаш мојот одговор би бил не но засега е обратно.
 
Член од
19 ноември 2008
Мислења
740
Поени од реакции
284
Во Македонија ја оправдувам бидејќи луѓето не се финансиски потковани да купуваат оригинали.Со идното(ова го кажувам со резерва) зголемување на доходот на луѓето би требало и ние во Македонија да почнеме да купуваме оригинали.
 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
Во Македонија ја оправдувам бидејќи луѓето не се финансиски потковани да купуваат оригинали.Со идното(ова го кажувам со резерва) зголемување на доходот на луѓето би требало и ние во Македонија да почнеме да купуваме оригинали.
ке купам оригинал, кога ке роди бабами уште еднаш, не плаќам за софтвер па што сака нека е а ако веќе дојди толку зорт ке си инсталирам линукс и пак нема да плаќам
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
ќе купуваме оригинали кога цените ќе се прикладни за нас
дотогаш вива ла пиратерија :cuc::cuc::cuc:
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.666
Ја оправдувам, до извесна мера. Доколку ја немаше, информатичкиот живот кај нас ќе беше привилегија на малкумина одбрани. Од друга страна авторските права треба да се почитуваат. Посебно ако делото што се нуди е корисно и квалитетно и сакаме повторно да имаме нешто слично.
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
оти немам пари ја оправдувам али кога јас би била откривач на нешто сигурно дека не би го оправдала..
 

pAnDa`

Original..
Член од
5 ноември 2009
Мислења
578
Поени од реакции
35
Па што знам.. Не ја оправдувам али кога се нема пари мора да ја применуваме.. :wink:
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
на овој стандард нормално дека повеќе ми одговра приатски производ отколку оригинал, оргиналите се изгор кој будала ќе даде пари за филм или музичко цд од 1200 денари па нагоре, ај цедето ќе го слушаш можеби ама филмот еднаш два пати и ајт пријатно.

има некои филмски оригинали до 100 - 300 денари но тие се веќе стари филмови кои сме ги гледале новите се изгор и ги нема по таа цена и нормално ако ми се гледа нов филм ќе купам пиратски а не оригиинал и да се ошурам.

на сите ни е поубаво кога гледаме на оригинал или слушаме оригинално цд ама цената не е за наш џеб... јбг
 
I

Intex

Гостин
Ја оправдувам. Добивам нешто повеќе ако зеам оригинал диск? - Не.
Да беа со достојна цена, максимум 10 посто поскапо од пиратеријата, сите ќе ги купуваа.
Сеа веќе помина времето и на купувањето од цеде/двдтеки. Секој втор има интернет дома и може да се симне се што сака кога сака. ;)
 

pAnDa`

Original..
Член од
5 ноември 2009
Мислења
578
Поени од реакции
35
Ја оправдувам. Добивам нешто повеќе ако зеам оригинал диск? - Не.
Да беа со достојна цена, максимум 10 посто поскапо од пиратеријата, сите ќе ги купуваа.
Сеа веќе помина времето и на купувањето од цеде/двдтеки. Секој втор има интернет дома и може да се симне се што сака кога сака. ;)
Aпсолутно да. Али види сеа сите си имаат авторски права, а со пиратеријата авторите многу губат, а се губи и на квалитет. Сепак не е тоа тоа али нема везе дојде такво време кога веќе не е битно дали е оригинал или не е, пошто како што кажа скоро секој има интернет дома и може се да се најде и симне. :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom