Промената на Човештвото

Mama.

уметник
Член од
23 јули 2011
Мислења
524
Поени од реакции
326
Како ќе поминува времето се повеќе планетата ќе се
загадува како од нуклеарните, термо и др електрани,
тестирања на оружје за масовно уништување, и целата останата емисија на штетни гасови.

Огромните депонии во светски развиените земји,
она што не се рециклира се закопува под земја и потоа
сето тоа се меша со подземните води а со тоа и со
почвата, да не зборуваме за неразвиените земји.
Во океаните веќе има милиони тони на нуклеарен отпад кој
влијае на флората и фауната во океаните и морињата
кои се извор на храна за многу земји.
Ваквите случувања ќе доведат до судир на
интереси помеѓу државите и до војни.
Почвата на која ќе може да се одгледува
храна која нема да биде отровна повеќе од она
што ќе се постави како толеранција за чистота
ќе биде драстично намалена.
Веќе сега на сите сериозни и силни држави
им е јасно дека следува светска борба за ресурси потребни
за живот.

Овај бран кој надоаѓа наредната година е за наше добро
тој всушност е енергија еднаква на љубовта и радоста
односно светлината но тие бранови се многу густи,
и оние луѓе кои нема да можат да ја примаат таа енергија
тоа кај нив ќе предизвика блокирање на нивните
енергетски центри односно чакри што ќе се резултира како
појава на болести.
Но и тие луѓе што нема да можат да ја примат
таа енергија можат да си помогнат, едноставно треба
да го развијат нивниот енергетски систем односно и
духовно да се насочат во нивните животи освен
борбата за материјалното.

А оние луѓе што ќе можат да ја примаат оваа енергија кај
нив тоа ќе се одрази убаво преку квалитетен живот.

Овај енергетски бран кој надоаѓа следната година
е енергија пратена од секоја планета на која има
интелегентен живот и каде што нема дуалност
односно владее љубовта и радоста.
И со тоа е донесена одлука и на нашата планета
сета негативна и болна енергија да се преобрази во
позитивна енергија, а останатата енергија што
нема да се преобрази ќе се исчисти поради тоа
што ќе нема можност да се одржува.
И сето ова ќе резултира на крај со живот во љубов
и радост за човечтвото ќе нема веќе војни глад и болести.
Технологијата нема да се злоупотребива ќе
се користи во вистинска насока.

Таа енергија за која Мама... напиша дека надоаѓа веќе сега тоа е негативна енергија која
е како капка во океан во споредба со бранот кој доаѓа наредната година и кој за разлика од овој е со возвишена вибрација односно е љубов.
и таа енергија преку сателитите и електронските уреди ќе доаѓа до луѓето
и ќе се резултира како нервоза, нетрпеливост, страв деструкција и сл девијантни однесувања, тоа ќе трае во септември и октомври и во октомври како резултат
на набојот на таа негативна енергија која силно ќе биде надополнета од
негативната човечка свест во октомври ќе се случи катастрофа од глобален карактер.
Доколку ова не се случи оваа тема може да ја сметате за глупост.
Гледам дека Мама.. која сега го промени името има огромен потенцијал
но не го користи вистински, и за жал понекогаш е инструмент на негативниот поларитет,
многу јасно тоа може да се увиди, неможе човек со толку дарби да не Го познава
Креаторот и Неговиот Карактер, значи или си манипулирана од негативните сили
или си свесен нивен слуга имаш време за промена затоа што на таа
страна каде што си она што ќе го живееш и искусуваш во
животот е спротивно на љубовта радоста и среќата тоа е искуството и она
што ти го дава негативниот поларитет.
Значи можеш да живееш вечно во љубов и радост и прекрасни високи чуства
кои постојано се надоградуваат или во вечно страдање изборот е твој.
Казната не доага од Бог но кога ќе се тргнеш целосно од него тогаш
веќе ја немаш неговата заштита и љубов затоа што Тој го почитува
нашиот избор и не се меша во него каков и да е истиот.
se slozuvam so napishanoto,ama sakam da pojasnam neshto
mozebi pogreshno si me svatil i ne tvrdam deka nemash pricina za toa, mozebi i jas pogreshno sum se izrazila i sum doprinela za da imash takvo mislenje
mnogu dobro znam koj ili sto e bog,mnogu dobro znam sto dobivame preku nego i se poveke se stremam kon toa da mu se doblizam...
ne odrekuvam deka potpagam pod manipulacii, ama preku toa ucam, ne dozvoluvam da prodolzat...
ponekogash ne samo na tebe, tuku i na drugite okolu mene ostavam vpecatok deka sum na drugata strana poradi toa sto ne gi ublazuvam rabotite, gi kazuvam takvi kakvi sto se...
sekoja transformacija e teshka, budenjeto na eden covek e mnogu potezok proces od bilo sto vo zivotot, togash direktno doagame vo sudir so dvete sprotistaveni energii, sto ponekogash ne doveduva do haos...
inaku za branot sto veke nadojde, da negativen e i ke trae vo sedum fazi, veke kazav deka prvata faza pocna i ke trae 37 dena, ovoj period sto dojde e period vo koj ke se cuvstvuvame zbuneti,raseani...ke se odrazi ne samo so psihicki tuku i so fizicki problemi i promeni vo zdravjeto...
za drugite fazi podocna ke zboruvam sega seushte ne sum sigurna kako se ke se odviva...
edinstven sovet sto mozam da go dadam na lugeto sto ke gi interesira ovaa tema e da se trudat da se potpiraat vrz vistinskite vredbnosti koi i ti veke gi napomena,ljubov ,razbiranje,sreka i sl.
zatoa sto materijalnoto e minlivo, naukata se menuva,se e nepostojano okolu nas, materijalnoto ni dava lazna sigurnost, deneska veruvame vo toa sto go gledame i se drzime cvrsto do toa lazejki se sami sebe deka ke bideme stabilni na toj nacin, ama vistinata e deka seto toa sto go gledame, sto e opiplivo e menlivo,nepostojano,ima vek na traenje...edinstveno duhovnite vrednosti ne poznavaat prostor i vreme e sega e momentot, da ne recam poslednata shansa da se svrtime kon niv...
--- надополнето: Aug 26, 2011 8:52 AM ---
ne mi e namerata da se dokazuvame ili ubeduvame
temava e poveke od seriozna,gledam deka od lugeto sto se na forumot poveketo se ismejuvaat, malkumina navistina razbiraat za sto se raboti, pa zatoa site nie sto znaeme neshto za ova e vo red da se obideme da im dademe nekoja nasoka i da se nadevame deka se poveke luge toa ke go primat taka kako sto treba
 

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
Стигнавме до точка во која човештвото за кратко време ќе
се промени ќе го промени својот опшествен и социјален живот, духовен, и воопшто
начинот на чуствување и размислување односно доживување на своето постоење.
Очигледно дека се случува голем процес на духовен план.

Секојдневно се зголемуваат болестите кај луѓето и се појавуваат безброј нови заболувања,
кои во минатото не постоеа ниту дел од нив.

Како што ќе поминува времето тоа ќе се влошува и секој што нема навреме да се
заштити ќе биде жртва на тие болести и состојби,

Единствено заштита од она што следува во иднина односно веќе сега,
е имањето на љубов во себе која како енергија односно вибрација
има сила која може да ги одржува нашите тела и души здрави.

И доколку ги заборавиме да ги носиме духовните квалитети во себе
во чија што суштина на секој од нив е љубовта, тогаш нашето
тело и душа ќе нема енергија да се одржува во здравје и тоа ќе се одрази како болести
и состојби кои создаваат мака и страдање.

Еве едно обраќање на Константин Кајшаров, кое не се разликува многу од она
што го изјавуваа многу духовни лидери ширум планетата како и Сатја Саи Баба кој недодамна
замина од овој свет.

http://www.youtube.com/watch?v=5Z3LU1LvXAQ&feature=player_embedded

Оваа тема не ја отвара некој религиозен фанатик или сл, живеам како
и вас играм фудбал, излегувам и се останато но сум свесен за себепостоењето.

Само Љубовта може да ни овозможи живот во радост и среќа и здравје.
Љубовта кон Бога кон ближниот и себе и секој околу нас и се останато.
Не бидете жртва на болести и страдања, друг избор немате
ќе живеете во Љубов и во себе ќе ги носите духовните квалитети или
ќе страдате и умирате.

И на крај секој човек во суштина е љубов каков и да е тој.
Секој има право на живот во љубов и радост без разлика што направил
во животот и каков е истиот.
Ништо не е случајно а така и оваа тема.
Не знам зошто, ама и јас мирисам религија овде...
И да ваква тема, слична веќе постои, ако не под вакво прашање и наслов, тогаш под друг сигурно. Ако ништо друго, барем знам дека расправав под групата Филозофија и психологија, на тема Анархија, па тука малку подлабоко навлеговме околу тоа што е анархија, како и што понатаму т.е. како до неа. (иначе остана темата за понатаму да се развива, оти нуди бајаги широк поглед).

Па така вероватно „Пријател“ тоа и сакаш да го постигнеш, ама под погрешни претпоставки тргнуваш. Значи не сакам да се фатам ко слеп за стап, за религискиот аспект, и покрај тоа што мислам дека малку го наметнуваш (сигурно ненамерно), али мислам дека и ова со љубовта, хармонијата и слично, е неадекватно.

Мислиш дека промената, за која и јас сметам дека нужно ќе настане, ќе има одлики на љубов и хармонија и дека таа промена ќе доведе до една убава (ајде грубо ќе ја наречам) тралалајска приказна?

Лично, мислам дека секој сон е во суштина кошмар, така да и ваквото гледиште, ако некад, икад, се оствари, ќе биде најлош кошмар, наместо хармонија и опсипаност со љубов.
 

Mama.

уметник
Член од
23 јули 2011
Мислења
524
Поени од реакции
326
jas ke si zemam za pravo da iskomentiram
ne znaci ako zboruvame za bog i ljubov deka zboruvame za religija...
religijata e druga tema, a ovaa tema se odnesuva na toa sto doprva doaga i na toa sto treba da go probudime vo nas...
vistinskiot bog i bezuslovnata ljubov ne pravat razlika pomegu religiite, seedno dali si hristijanin, katolik, musliman itn. ili ateist...
ti si covek, a so toa si del od tvorecot, a zatoa sto si del od tvorecot, vo tebe spie taa bezuslovna ljubov- razbudi ja....ete na toa se odnesuva temava!!!
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
За мене ова е потполна мистерија.
 

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
jas ke si zemam za pravo da iskomentiram
ne znaci ako zboruvame za bog i ljubov deka zboruvame za religija...
religijata e druga tema, a ovaa tema se odnesuva na toa sto doprva doaga i na toa sto treba da go probudime vo nas...
vistinskiot bog i bezuslovnata ljubov ne pravat razlika pomegu religiite, seedno dali si hristijanin, katolik, musliman itn. ili ateist...
ti si covek, a so toa si del od tvorecot, a zatoa sto si del od tvorecot, vo tebe spie taa bezuslovna ljubov- razbudi ja....ete na toa se odnesuva temava!!!
Чекај малце, стоп! Зошто баш како централна фигура да биде поимањето на вистинскиот Бог, и потребата за љубов, како предуслов во таа нужна промена? Од каде тоа?

Би зборувал за Бог при таа нужна промена, но во контекст концептот за Бог да се отфрли како непрактичен и непотребен. Инаку, во спротивно, каква би била таа нужна промена, ако концептот за Бог сеуште постои?

И најнакрај, зошто токму тој „вистински Бог“ и „безусловната љубов“ да бидат причина за „единство“ меѓу христијаните, католиците (WOW чекај, католиците се христијани), муслиманите, или атеистите, бидејќи сите биле дел од творецот? (Од кога тоа атеистите дел од творецот? - Како ќе натераш атеист да поверува дека е дел од твоцерот?).

Сакам на тие прашања да ми одговорите.

А како што рече ______ , ако на ова се однесува темата, ондак, сместа премештај под религија, а не под мистерии. А ако се зборува, конкретно за промена на општеството, ондак под филозофија и психологија, оти вака не иде...
 

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
Тотално погрешни претпоставки...

„Стигнавме до точка во која човештвото за кратко време ќе
се промени ќе го промени својот опшествен и социјален живот, духовен, и воопшто
начинот на чуствување и размислување односно доживување на своето постоење.
Очигледно дека се случува голем процес на духовен план.“ - Пријателот

Ако, како што пишал Пријателот погоре, тогаш, зошто баш Бог да постои тука, не ми е јасно, аман заман више со тој бог и таа духовност, тоа се застарени концепти...
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Тотално погрешни претпоставки...

„Стигнавме до точка во која човештвото за кратко време ќе
се промени ќе го промени својот опшествен и социјален живот, духовен, и воопшто
начинот на чуствување и размислување односно доживување на своето постоење.
Очигледно дека се случува голем процес на духовен план.“ - Пријателот

Ако, како што пишал Пријателот погоре, тогаш, зошто баш Бог да постои тука, не ми е јасно, аман заман више со тој бог и таа духовност, тоа се застарени концепти...
Zastareno?!
Vistinata nema vrska so zastarenosta, toa e detska iluzija.
Programa od skolskite denovi
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ___

Mama.

уметник
Член од
23 јули 2011
Мислења
524
Поени од реакции
326
pa da, jasno e deka ne mozete da svatite zoshto tuka se spomnuva bog, zatoa sto postojano go povrzuvate so religijata...
i tocno e site sme del od tvorecot, toa sto postoime e dokaz deka sme del od tvorecot za hristijanite neka bide isus, za muslimanite neka bide alah, za ateistite neka bide...bilo koj, eve prirodata na primer,kosmosot...seedno kako ke go narecete...
nie ne sme nashite fizicki tela, nie sme nashata dusha,a na taa nasha dusha ako i ovozmozime taa ke ja primi taa energija i nejze kako sakate narecete ja,bozja,pozitivna,kosmicka,bezuslovna ljubov...ne e bitno
poentata e deka toj energetski bran sto veke nadojde,ke nadoaga uste poveke vo pogolem intenzitet,ke bideme napnati poradi toa, pa ushte i ako se slucat nekoi prirodni katastrofi kako sto predviduva prijatel...togash dali znaete kakov haos ke se stvori megu nas, zatoa e bitno da se izdrzi, da sobereme sila za da go prebrodime seto toa,zaedno...nie pomagajki si sebe, budejki se, ja primame taa energija sto ke ne odrzuva i ja prenesuvame ponataka i na drugi luge... ama na kogo objasnuvam
 

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
pa da, jasno e deka ne mozete da svatite zoshto tuka se spomnuva bog, zatoa sto postojano go povrzuvate so religijata...
i tocno e site sme del od tvorecot, toa sto postoime e dokaz deka sme del od tvorecot za hristijanite neka bide isus, za muslimanite neka bide alah, za ateistite neka bide...bilo koj, eve prirodata na primer,kosmosot...seedno kako ke go narecete...
nie ne sme nashite fizicki tela, nie sme nashata dusha,a na taa nasha dusha ako i ovozmozime taa ke ja primi taa energija i nejze kako sakate narecete ja,bozja,pozitivna,kosmicka,bezuslovna ljubov...ne e bitno
poentata e deka toj energetski bran sto veke nadojde,ke nadoaga uste poveke vo pogolem intenzitet,ke bideme napnati poradi toa, pa ushte i ako se slucat nekoi prirodni katastrofi kako sto predviduva prijatel...togash dali znaete kakov haos ke se stvori megu nas, zatoa e bitno da se izdrzi, da sobereme sila za da go prebrodime seto toa,zaedno...nie pomagajki si sebe, budejki se, ja primame taa energija sto ke ne odrzuva i ja prenesuvame ponataka i na drugi luge... ama na kogo objasnuvam
Прво, објасни си себе.

Второ, А како тоа ќе собереме сила за да сиот овој хаос го пребродиме заедно?

Трето, А како тоа ќе се разбудме?

Четврто, А како тоа помагајќи си себе?

Петто, А како тоа заедно?

Шесто, Како тоа мислиш ќе бидеме напнати?

Седмо, А какви суштества сме ние ( nie ne sme nashite fizicki tela, nie sme nashata dusha) ?

Осмо, А како тоа дека сме ние дел од творецот (еве јас не сум) ?

Деветто, Што е творецот?

Десетто, На кому му припаѓа идејата за Творецот а.к.а Бог, и со што да го поврзам?

Единаесетто, Ако пишуваш за мистерии, пишувај за мистерии, ако пишуваш за религија, пишувај за религија, а ако пишуваш за промена на општествени односи, култура, размислување и сл исл. пишувај за право, филозофија, социологија, психологија, економија и сл и сл..

ДМТ, тебе не ти пишувам, оти со тебе само на топик религија, а ова овде, гледам дека е промашена тема од старт, религиозни фанатици не трпам...
 
Член од
26 декември 2008
Мислења
608
Поени од реакции
236
Жал ми е што дискусијата излезе од рамките на темата.
Темата не е религија, ако продолжите вака би
го замолил апокалипто да ја затвори темата
 

Mama.

уметник
Член од
23 јули 2011
Мислења
524
Поени од реакции
326
Прво, објасни си себе.

Второ, А како тоа ќе собереме сила за да сиот овој хаос го пребродиме заедно?

Трето, А како тоа ќе се разбудме?

Четврто, А како тоа помагајќи си себе?

Петто, А како тоа заедно?

Шесто, Како тоа мислиш ќе бидеме напнати?

Седмо, А какви суштества сме ние ( nie ne sme nashite fizicki tela, nie sme nashata dusha) ?

Осмо, А како тоа дека сме ние дел од творецот (еве јас не сум) ?

Деветто, Што е творецот?

Десетто, На кому му припаѓа идејата за Творецот а.к.а Бог, и со што да го поврзам?

Единаесетто, Ако пишуваш за мистерии, пишувај за мистерии, ако пишуваш за религија, пишувај за религија, а ако пишуваш за промена на општествени односи, култура, размислување и сл исл. пишувај за право, филозофија, социологија, психологија, економија и сл и сл..

ДМТ, тебе не ти пишувам, оти со тебе само на топик религија, а ова овде, гледам дека е промашена тема од старт, религиозни фанатици не трпам...
kako prvo ne sum religiozen fanatik
a sega da ti odgovoram
1.samiot fakt sto se obiduvam da objasnam na drugi pokazuva deka sebe veke sum si objasnila
2.preku primaqnje i davanje pozitivna energija,preku razvivanje na nashite cakri,preku preku osloboduvanje od nametnatata misla i podiganje na svesta na povisoko nivo...
3.koga ke posakame da go postigneme seto toa sto go napishav pod br.2 togash ke zapocne i procesot na budenje,ke se razbudime ako se povrzeme so samite sebe,so svetlinata vo nas.
postojat mnogu nacini za da se postigne toa, treba samo da imas zelba da pobarash, da najdesh i da se trudish
4.pa eve veke kazav kako ke si pomogneme
5.so spodeluvanje na taa pozitivna energija,znaci primanje na istata i davanje odnosno ovozmozuvanje tek na istata
6.ke bideme napnati kako rezultat na dvete sprotistaveni sili vo nas, se dodeka ne pocne da preovladuva ednata od niv
7. pa ti cuvstvuvash so teloto ili so dushata, se raduvash so teloto ili so dushata,sakash so teloto ili so dushata,placesh so teloto ili so dushata...??????
8.veke kazav deka faktot sto postoish kazuva deka si del od tvorecot t.e. deka nekoj ili neshto te stvoril,epa toj sto te stvoril kako ke go narecesh ako ne tvorec?
9.veke odgovopriv na istoto
10.a na kogo mu pripaga ideata za tvoeto postoenje?
11.pishuvam na tema koja glasi-promenata na coveshtvoto, koja kako sto zabelezuvam za tebe e misterija, a poshto e taka pred da donesuvash zaklucoci, probaj da razberesh za sto vsushnost stanuva zbor...ako smetash deka temava ne e za tuka obrati mu se na prijatel, toj tuka ja stavil, a jas samo se nadovrzuvam na istata
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
preku primaqnje i davanje pozitivna energija,preku razvivanje na nashite cakri,preku preku osloboduvanje od nametnatata misla i podiganje na svesta na povisoko nivo...
Ова овде што го читам (одговорите и прашањата) ама ни малце не ми личи на примање и праќање на позитивна енергија. Само што ги прочитав се изнервирав (ми го рушите душевниот мир) :) Ако веќе вие сте го постигнале внатрешниот мир, начинот на изразување ќе ви биде многу поразличен од овој. Ако некој има душевен мир и почнува да го разбира светот на едно повисоко ниво, тогаш треба да свати дека секое мислење (од секој поединец) ќе биде различно, а не да го наметнува своето. Треба да го почитува и да го разбере и тој што поинаку мисли.

И доста веќе го мешате Бог. Бог за секој не значи едно исто. Секој си го разбира како што сака. Ако сакаш верувај ако сакаш не. Само тоа во што веруваш да биде проследено со љубов и во тоа што веруваш да те исполнува и прави среќен. А ако мислите на Господ-Бог (христијанство) со самото тоа што го наметнувате вашето мислење и што не ги сакате луѓето без разлика какви се вие правите „грев“. (вториот дел не е поврзан со изјавите на „____“, се надополнувам на претходните постови)
 

Mama.

уметник
Член од
23 јули 2011
Мислења
524
Поени од реакции
326
Ова овде што го читам (одговорите и прашањата) ама ни малце не ми личи на примање и праќање на позитивна енергија. Само што ги прочитав се изнервирав (ми го рушите душевниот мир) :) Ако веќе вие сте го постигнале внатрешниот мир, начинот на изразување ќе ви биде многу поразличен од овој. Ако некој има душевен мир и почнува да го разбира светот на едно повисоко ниво, тогаш треба да свати дека секое мислење (од секој поединец) ќе биде различно, а не да го наметнува своето. Треба да го почитува и да го разбере и тој што поинаку мисли.

И доста веќе го мешате Бог. Бог за секој не значи едно исто. Секој си го разбира како што сака. Ако сакаш верувај ако сакаш не. Само тоа во што веруваш да биде проследено со љубов и во тоа што веруваш да те исполнува и прави среќен. А ако мислите на Господ-Бог (христијанство) со самото тоа што го наметнувате вашето мислење и што не ги сакате луѓето без разлика какви се вие правите „грев“. (вториот дел не е поврзан со изјавите на „____“, се надополнувам на претходните постови)
daleku od toa deka imam dusheven mir i daleku od toa deka sakam da nametnuvam mislenja
dushevniot mir ne se naoga preku nok, treba da se raboti na toa
i normalno deka i jas ke pishuvam nervirajki se i deka vie ke citate nervirajki se zemajki predvid deka seto toa sto go napishav predhodno e napishano so dobra namera pred se , ama izgleda deka ako na forumov se spomne ljubov,bog, sreka i sl. odma si religiozen fanatik,nenormalen,satana i sl.
otidovme daleku od temata.....
 

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
kako prvo ne sum religiozen fanatik
a sega da ti odgovoram
1.samiot fakt sto se obiduvam da objasnam na drugi pokazuva deka sebe veke sum si objasnila - Не објаснуваш како што треба, немаш доказ, фантазијата не е доказ...
2.preku primaqnje i davanje pozitivna energija,preku razvivanje na nashite cakri,preku preku osloboduvanje od nametnatata misla i podiganje na svesta na povisoko nivo... - Па будистине илјадници години го прават тоа, па уште живеат под газиени ламби, а и гледам дека не промениле нешто многу.. И како тоа свеста ќе ја подигнеш на високо ниво, ќе затвориш очи и ќе мечтаеш?
3.koga ke posakame da go postigneme seto toa sto go napishav pod br.2 togash ke zapocne i procesot na budenje,ke se razbudime ako se povrzeme so samite sebe,so svetlinata vo nas.
postojat mnogu nacini za da se postigne toa, treba samo da imas zelba da pobarash, da najdesh i da se trudish - Кога ќе посакаме а? А ти си посакала? За колку конкретни работи сврзани за твојот живот си посакала на начинот на кој што објаснуваш, па тоа ти се остварило? И зошто не ти се остварило? Сигурна си дека се се остварува на начинот на кој што викаш?
4.pa eve veke kazav kako ke si pomogneme - не е доволно... мене на пример не ми треба начинот на кој што ти велиш дека треба да се изврши таа промена.
5.so spodeluvanje na taa pozitivna energija,znaci primanje na istata i davanje odnosno ovozmozuvanje tek na istata - Каква е таа позитивна енергија, докажи ја? Таа е онаа со позитивно наелектризиран полнеж кај атомот, така? или само лебди?
6.ke bideme napnati kako rezultat na dvete sprotistaveni sili vo nas, se dodeka ne pocne da preovladuva ednata od niv - А што ако преовлада онаа „негативната“?
7. pa ti cuvstvuvash so teloto ili so dushata, se raduvash so teloto ili so dushata,sakash so teloto ili so dushata,placesh so teloto ili so dushata...?????? - Ако земам еден стап и те мавам по газот, ќе осетиш болка? И што е осет, а што чувство?
8.veke kazav deka faktot sto postoish kazuva deka si del od tvorecot t.e. deka nekoj ili neshto te stvoril,epa toj sto te stvoril kako ke go narecesh ako ne tvorec? - Не верувам во творецот, се е еволуција, и сега? (немој да кажуваш дека овој твој став овде под 8 не е религиски, што е творец? и чив е концептот за творец?)
9.veke odgovopriv na istoto - Веќе прашав на истото.
10.a na kogo mu pripaga ideata za tvoeto postoenje? - Нема идеја за мое постоење, се е еволуција, а што се однесува до тоа како сум дошол на светов, ќе ти кажам, Им текнало на моите да се дупат во Охрид за да направат дете, и оп, по девет месеци сум се родил.
11.pishuvam na tema koja glasi-promenata na coveshtvoto, koja kako sto zabelezuvam za tebe e misterija, a poshto e taka pred da donesuvash zaklucoci, probaj da razberesh za sto vsushnost stanuva zbor...ako smetash deka temava ne e za tuka obrati mu se na prijatel, toj tuka ja stavil, a jas samo se nadovrzuvam na istata - Па и јас пишувам на тема Промената на човештвото, но зошто мислиш дека онака како што ти кажуваш е баш така? Само ти ја покажувам опачината, што ти не ја гледаш. Еве ти поставувам прашања и на твоите одговори и прашања ти одговарам со прашања затоа што сметам дека ограничено и еднострано гледаш на нештата, а верувај сосема те разбирам што зборуваш, ама обиди се да сфатиш дека сето тоа што го говориш е една убава прикаска за добра ноќ, и ништо повеќе.
Одговорите ти се болдирани после секој твој одговор...

Не сум се изјаснил дали оваа тема за мене е мистерија или пак религија, но еве, ако сакаш, ќе ти кажам.. - Ниту едното ниту другото... темата треба да биде разгледана од чисто општествен (филозофија, право, економија, психологија, историја и сл...) аспект и никако поинаку, затоа треба да припаѓа под групата филозофија и психологија.

Не се обидувам да прогурам религија овде, оти не се замарам со тоа, туку сакам да и дадам правец на темава, оти од старт се насети - религија, а глеам уште ја гураш!
А како што гледам во право е Апокалипто - Пријателе... зошто мислам дека се обидуваш да протуркаш религија во грешен подфорум?“

И на крај, ми е стварно жал што толку еднострано гледаш на темава, одговориве на прашањата ти се катастрофа... чиста религија.... така да Апокалипто, удри една апокалипса на темава или префрлете ја на друг топик - религија, па таму нека му ја мислат...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom