Барам / Имам потреба од...

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Остај тоа, туку и дримвивер му е прво на листата што го знае... па ММЕ никој не се фали со дримвивер..

Муабетов ко јас знам карате џудо и уште 100 опасни зборови :D
Викам јас 2-3 страни се испишаа за џабе на форумов:)
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Викам јас 2-3 страни се испишаа за џабе на форумов:)
Ништо не е за џабе ... може не е поучно, ама неколку пораки повеќе, неколку страници повеќе, се тоа си се брои. Замисли се што е напишано да беше паметно и корисно ... или ќе бевме луди научници или пак ќе целиот форум ќе имаше 100-тина пораки :)
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Ништо не е за џабе ... може не е поучно, ама неколку пораки повеќе, неколку страници повеќе, се тоа си се брои. Замисли се што е напишано да беше паметно и корисно ... или ќе бевме луди научници или пак ќе целиот форум ќе имаше 100-тина пораки :)
Друга ми беше поентата, али ај:)
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.320
Поени од реакции
27.799
Не знаев каде да прашам, се надевам на точно место сум.

Имам потреба, значи потребен ми е совет.

Е вака сеа, имам 2 портала од кој едниот е нешто налик ilike.mk, cooleria.mk и слични сајтови во кој објавувам само слики и ништо поучно нема едноставон слики ставам од различни згради, мостови и се што е убаво за око т.е. со убав дизајн. Е сега имам уште еден филмски портал, кој е наменет само за Филмски вести, Рецензии, Трејлери, Интервјуа, Предлози, биографии за Актери, Продуценти, Режисери и слично. Дневно се објавуваат околу 6 до 7 статии. Е сега прашањето ми е кој од нив да згасне, зошто веќе немам време да се бавам со 2 портала и да дизајнирам т.е. да работам. Едноставно сакам народот повеќе да го посетува мојот сајт повеќе да ужива и да поминува на него време значи главна цел ми се повеќе посетители. Проблемот е во тоа што сакам да продолжам со Филмскиот Портал но е помалце посетен за разлика од другиот во кој ама баш ништо поучно нема.

Ваше мислење? :)
 
Г

Грејвдигер

Гостин
^ Јас би идел со филмскиот портал. Иако е помалку посетуван, со малку промоција мислам дека ќе може да го кренеш на поголемо ниво. Посебно доколку има добра содржина, рецензии и слично. Многу поблагодарни ќе ти бидат читателите ако видат од кај тебе некоја препорака за филм и им се допадне, отколку некои слики собрани од Х места и лајкови на фб. Не дека со филсмкиот портал ќе направиш некоја голема работа, но е далеку подобро во споредба со лајковите и слики/видеа собрани од Х сајтови.

И гледај квалитетот на статиите, посетителите сами ќе си дојдат после.
 
Член од
26 февруари 2008
Мислења
305
Поени од реакции
61
^ Јас би идел со филмскиот портал. Иако е помалку посетуван, со малку промоција мислам дека ќе може да го кренеш на поголемо ниво. Посебно доколку има добра содржина, рецензии и слично. Многу поблагодарни ќе ти бидат читателите ако видат од кај тебе некоја препорака за филм и им се допадне, отколку некои слики собрани од Х места и лајкови на фб. Не дека со филсмкиот портал ќе направиш некоја голема работа, но е далеку подобро во споредба со лајковите и слики/видеа собрани од Х сајтови.

И гледај квалитетот на статиите, посетителите сами ќе си дојдат после.
Јас не се согласувам баш со ова поради причината што сите луѓе кога сакаат да читаа за филмови актери и слично си отвораат ИМБД и не се замараат да бараат.Ова е и за Македонија така можеш да замислиш како за странците ако веќе ти е порталот наменет за странци.Додека такви ФБ портали секогаш ќе опстојат т.е. секогаш ќе имаш посетители.таква е модата сега:(.Се согласувам со тоа со рече Грејв дека ќе имаш поблагодарни читатели ако пишиш за филмови отколку за разни слики и лајкови на ФБ ама сепак можеш дневно да објавиш повеќе слики од статии и секако на некој ќе му се допадне сликата а така полесно се шириш на фб.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.320
Поени од реакции
27.799
Јас не се согласувам баш со ова поради причината што сите луѓе кога сакаат да читаа за филмови актери и слично си отвораат ИМБД и не се замараат да бараат.Ова е и за Македонија така можеш да замислиш како за странците ако веќе ти е порталот наменет за странци.Додека такви ФБ портали секогаш ќе опстојат т.е. секогаш ќе имаш посетители.таква е модата сега:(.Се согласувам со тоа со рече Грејв дека ќе имаш поблагодарни читатели ако пишиш за филмови отколку за разни слики и лајкови на ФБ ама сепак можеш дневно да објавиш повеќе слики од статии и секако на некој ќе му се допадне сликата а така полесно се шириш на фб.
Ама се работи за Македонски Филмски портал. Ако се водиме по тоа воопшто не треба да има Македонска телевизија или Портал пр. Точка пошто претежно се е преведувано од други англиски портали. Рецензии биографии и предлози на наш јазик.... Мене мачно ми е на пример да читам на странски, а верувам и на многу други.
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Јас не се согласувам баш со ова поради причината што сите луѓе кога сакаат да читаа за филмови актери и слично си отвораат ИМБД и не се замараат да бараат.Ова е и за Македонија така можеш да замислиш како за странците ако веќе ти е порталот наменет за странци.Додека такви ФБ портали секогаш ќе опстојат т.е. секогаш ќе имаш посетители.таква е модата сега:(.Се согласувам со тоа со рече Грејв дека ќе имаш поблагодарни читатели ако пишиш за филмови отколку за разни слики и лајкови на ФБ ама сепак можеш дневно да објавиш повеќе слики од статии и секако на некој ќе му се допадне сликата а така полесно се шириш на фб.
IMDB не ми препорачува мене кој филм да го гледам... :). Добро е да се има сајт кој ќе пишува рецензии и предлози за филмови, ќе обработува филмски теми... Ако гледаме дека постои IMDB и што ќе ни е наш филмски портал, тогаш до сега само неколку сајтови ќе имаше во светот и има илијадници такви примери.
Плус тоа со филсмки портал ако се развие добро ќе може да заработиш од маркетинг, додека на сајт на кој би објавувал само слики и статуси за лајкање на фб не знам дали ќе се најде нашата фирма/сајт што ќе се рекламира. Сепак тоа е мое мислење, а твое е што и како ќе правиш.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.320
Поени од реакции
27.799
Дефинитивно продолжувам со Филмски портал. Со колегата Mac)) пишуваме но сепак во неделата има по 1-2 рецензии што е пак малку и проблем ми е да најдам уште барем 1 кој би пишувал, а целта не ми е Маркетингот ако дојде, дојде реклама. Сакам да пишувам од чиста забава и да им пренесам нешто на луѓето и да им предложам.

Исто така и во почетни делови ми е и една апликација која што ќе можеш да си избереш жанр на филм, со кој глумци да е, која година да е филмот, и кратко инфо за филмот и доколку има рецензија на тој филм да ја прикаже и рецензијата и автоматски да ти предложи филмови според тоа што си одбрал. Но како што кажав немам доволно луѓе и време така да ќе потрае ова. :)
 
Член од
26 февруари 2008
Мислења
305
Поени од реакции
61
Ама се работи за Македонски Филмски портал. Ако се водиме по тоа воопшто не треба да има Македонска телевизија или Портал пр. Точка пошто претежно се е преведувано од други англиски портали. Рецензии биографии и предлози на наш јазик.... Мене мачно ми е на пример да читам на странски, а верувам и на многу други.
Штом се работи за Македонски портал тогаш се согласувам дека е подобро да го задржиш филмскиот отколку оној за ФБ.

Грејв ако имаш многу посетители секако дека ќе се рекламира фирма без разлика на содржината на порталот.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.320
Поени од реакции
27.799
Штом се работи за Македонски портал тогаш се согласувам дека е подобро да го задржиш филмскиот отколку оној за ФБ.

Грејв ако имаш многу посетители секако дека ќе се рекламира фирма без разлика на содржината на порталот.
Нема врска, еве според алекса мк кајгана е на 4то место а пред нејзе има уште 3 сајта. Тие 3 сајта немаат реклами zoшто ги посетуваат деца, а не сериозни клиенти. Зошто Т мобајл на пример би ставил реклама на демотивација каде што само дечиња лајкуваат, пропадната рекламна кампања. Но да не идеме оф топик. Фала и на двајцата за советите.
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Дали темава е за предлози каков портал би бил подобар?
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Барам / Имам потреба (совет)
Темава не е да дискутираме каков портал ќе биде попосетен, туку е за ако имаш потреба да ти направи некој нешто (сајт, портал, блог, форум... или што и да е).
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.320
Поени од реакции
27.799
Темава не е да дискутираме каков портал ќе биде попосетен, туку е за ако имаш потреба да ти направи некој нешто (сајт, портал, блог, форум... или што и да е).
Значи јас не прашував кој портал ќе биде попостен, тоа неможе да се праша зошто никој тоа не го знае па ни самиот јас. Прашав за совет со што да продолжам. Темава е барање (Барам - дизјанер, програмер, девелопер...) Имам Потреба од (совет, критика, помош)...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom