Вонземјани, НЛО...

Верувате ли дека постојат вонземјани?

  • Да

    Гласови: 1.725 79,2%
  • Не

    Гласови: 452 20,8%

  • Вкупно гласачи
    2.177

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Како беше она : Ако Господ ти збори , тогаш си Месија/Пророк , а ти му збориш на Господ , тогаш си луд .

Сериозно веруваш во вкво нешто ?! Па и вонземјани у комбинција со Господ ... :S
Обратно беше:Ако разговараш со Бог,тогаш си религиозен.Ако Бог збори со тебе,тогаш си психотичен.:ROFLMAO:
 
Член од
7 март 2011
Мислења
11
Поени од реакции
8
Се регистрирав на форумов само од една причина, во саботата (13.08.2011) бевме со другарите на една викендичка оддалечена неколку километри од Зелениково. Околу 23ч. со еден другар видовме светла точка на небото која се движеше со мала брзина, најпрвин мислев дека е метеор, но поради брзината на движење и подолгото останување на небото со светлина од ист интензитет помисливме дека можеби е авион, но отпадна и таа теорија поради тоа што светлата на авионите обично светкаат. Имаше кратка сугестија дека можеби е сателитот на Google Earth меѓутоа беше премногу ниско за да биде сателит. Како и да е, продолживме да разговараме, и кога после 10тина секунди пак погледнав на небото точката ја немаше. Му покажав на другарот, и двајцата бевме зачудени, но кога тој продолжи да ми објаснува, негледајќи во небото, светлата точка се појави повторно... направи толку брзо движење со траекторија слична на од y=2sin2x и ја снема од небото.

Последните неколку дена барав да не има некој објавено за ваква случка но не најдов ништо па решив да напишам тука ... ако има уште некој што видел ... нека напише :)
Јас првпат таа светла точка (претпоставувам дека зборуваме за истата, посјајна од околните ѕвезди, ако се загледа човек ќе види дека постојано менува бои, црвена, жолта, зелена, сина... и обично е статична, како поминува време така и таа ја менува позицијата на хоризонтот а понекогаш прави нагли движења за пак да се врати во иста позиција по извесно време) ја забележав првпат на 10 Јуни годинава и ја имам снимано и со апарат, (со макс зум и со изместување на фокусот се забележуваат многу подобро трепкањата и боите на објектот) а одтогаш навака веќе ми стана и досадно да ја гледам, ја има секој вечер, во Скопје се забележува обично после 21:00 часот и се гледа на мојата локација (поради околни згради, куќи, облачност) до некаде 0100-0130 а некогаш и пократко, во град источно од Скопје се забележува од стемнување па понатака (повисока надморска височина, почисто небо, понеосветлена околина-надвор од населено место).

Не сум сигурен дека секој вечер може да се забележи движење на објектот (треба да се набљудува подолго време) но впечатлива е брзината со која објектот ја менува позицијата и исчезнува за кратко од видикот за после да се врати пак на истата стара позиција.

Споредено со било која ѕвезда на хоризонтот овој објект е посветол и се приметува промена на боите и пулсирање, трепкање. Најдобро може да се примети кога во близината прелетува авион тогаш се гледа дека шемата на трепкање е поразлична од таа на светлата од авионите а и боите се поразлични и обично значително посветли.
Исто така во споредба со авионите овој објект е статичен, не ја менува позицијата доддека авионите за кратко време се губат од видик.

Видеата уште ги немам закачено на интернет, сакав да побарам повеќе инфо за да не се брукам за џабе ;-)
ако има интерес, ќе пробам во наредните денови да ги преработам и да ги закачам (бидејќи се full HD баеги големи фајлови се).

И јас го имам покажано на до сега некои 10-на луѓе на различни места, во различни денови за да чујам нивни мислења и обично и тие не знаат што би можело да биде.

Некои викаат дека е некој сателит но тоа според мене отпаѓа бидејќи уште немам видено било чив сателит кој што се забележува со голо око и кој што постојано емитира светлост во различни бои со различен интензитет.

Заборавив да кажам, објектот може да се види во Скопје ако се гледа високо на небото околу 2100 и потоа се движи во правец југ југозапад запад отприлика.
Источно од Скопје, објектот на стемнување се гледа некаде во правец југ-југоисток и потоа се качува високо и продолжува југ-југозапад-запад.

Поздрав
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.175
Поени од реакции
4.818
Sega ne mi e jasno dali zboruvaat za Jupiter ili za MVS, ovie dvajcata pogore. :)
 
Член од
7 март 2011
Мислења
11
Поени од реакции
8
Sega ne mi e jasno dali zboruvaat za Jupiter ili za MVS, ovie dvajcata pogore. :)
Со Google Sky Map за Android на тоа место нема ниту планета ниту ѕвезда а еве ви едно парче видео од тие што ги снимав и неколку слики извадени од видеото па кажете што е.
http://vimeo.com/27823094

Snapshot 1 (17.08.2011 17-56).png Snapshot 2 (17.08.2011 17-57).png Snapshot 3 (17.08.2011 17-58).png Snapshot 4 (17.08.2011 17-58).png Snapshot 5 (17.08.2011 17-58).png Snapshot 6 (17.08.2011 17-58).png Snapshot 7 (17.08.2011 17-59).png Snapshot 8 (17.08.2011 17-59).png Snapshot 9 (17.08.2011 18-00).png Snapshot 10 (17.08.2011 18-00).png Snapshot 11 (17.08.2011 18-02).png

Напомена за сликите и видеото:

Движењето на објектот во видеото е исклучиво поради тоа што е снимано без статив, снимано е со Canon EOS 60D so EF-S 18-135mm објектив на full zoom со manual focus и фокусот е движен скоро постојано за да може да се видат различните бои кои ги емитира објектот а истотака и да се проба да се открие најдобрата позиција за снимање на објектот.
Сликите се извадени од видеото и се со помала резолуција.
Видеото ќе биде достапно на Vimeo за отприлика 1:30min.
 
Член од
16 август 2011
Мислења
5
Поени од реакции
3
Јас првпат таа светла точка (претпоставувам дека зборуваме за истата, посјајна од околните ѕвезди, ако се загледа човек ќе види дека постојано менува бои, црвена, жолта, зелена, сина... и обично е статична, како поминува време така и таа ја менува позицијата на хоризонтот а понекогаш прави нагли движења за пак да се врати во иста позиција по извесно време) ја забележав првпат на 10 Јуни годинава и ја имам снимано и со апарат, (со макс зум и со изместување на фокусот се забележуваат многу подобро трепкањата и боите на објектот) а одтогаш навака веќе ми стана и досадно да ја гледам, ја има секој вечер, во Скопје се забележува обично после 21:00 часот и се гледа на мојата локација (поради околни згради, куќи, облачност) до некаде 0100-0130 а некогаш и пократко, во град источно од Скопје се забележува од стемнување па понатака (повисока надморска височина, почисто небо, понеосветлена околина-надвор од населено место).

Не сум сигурен дека секој вечер може да се забележи движење на објектот (треба да се набљудува подолго време) но впечатлива е брзината со која објектот ја менува позицијата и исчезнува за кратко од видикот за после да се врати пак на истата стара позиција.

Споредено со било која ѕвезда на хоризонтот овој објект е посветол и се приметува промена на боите и пулсирање, трепкање. Најдобро може да се примети кога во близината прелетува авион тогаш се гледа дека шемата на трепкање е поразлична од таа на светлата од авионите а и боите се поразлични и обично значително посветли.
Исто така во споредба со авионите овој објект е статичен, не ја менува позицијата доддека авионите за кратко време се губат од видик.

Видеата уште ги немам закачено на интернет, сакав да побарам повеќе инфо за да не се брукам за џабе ;-)
ако има интерес, ќе пробам во наредните денови да ги преработам и да ги закачам (бидејќи се full HD баеги големи фајлови се).

И јас го имам покажано на до сега некои 10-на луѓе на различни места, во различни денови за да чујам нивни мислења и обично и тие не знаат што би можело да биде.

Некои викаат дека е некој сателит но тоа според мене отпаѓа бидејќи уште немам видено било чив сателит кој што се забележува со голо око и кој што постојано емитира светлост во различни бои со различен интензитет.

Заборавив да кажам, објектот може да се види во Скопје ако се гледа високо на небото околу 2100 и потоа се движи во правец југ југозапад запад отприлика.
Источно од Скопје, објектот на стемнување се гледа некаде во правец југ-југоисток и потоа се качува високо и продолжува југ-југозапад-запад.

Поздрав

Не знам дали е истиот објект, бидејќи објектот за кој зборуваш, ги менува боите. Во мојот случај, воопшто немаше менување на боја, а целото набљудување траеше околу 1 мин. Откако исчезна, не успеав да го видам пак, а верувај ми цела вечер гледав. :D:D
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Интересно... а објектов... менува патека т.е позиција?
 
Член од
7 март 2011
Мислења
11
Поени од реакции
8
Интересно... а објектов... менува патека т.е позиција?
Значи до сега што имам приметено, објектот секој ден има иста траекторија т.е. се појавува во исто време на исто место и како одминува ноќта така и неговата позиција во однос на набљудувачот се менува, пример исто како да ја набљудуваме Месечината или некој друг објект видлив на небото.
Првите денови имаше екцесни промени на позицијата на објектот (краткотрајни брзи промени на позицијата, исчезнувања од хоризонтот и повторно појавување на вообичаената позиција за даденото време од вечерта) но не можам да тврдам со сигурност а и ги немам снимено со апаратот. (додека да земеш апарат, да се наместиш, објектот повторно е статичен).
--- надополнето: Aug 17, 2011 5:48 PM ---
Не знам дали е истиот објект, бидејќи објектот за кој зборуваш, ги менува боите. Во мојот случај, воопшто немаше менување на боја, а целото набљудување траеше околу 1 мин. Откако исчезна, не успеав да го видам пак, а верувај ми цела вечер гледав. :D:D
Кога гледаш во небото објектот изгледа како секоја друга ѕвезда, но е посветла значително од другите, така и најлесно може да се најде во другите ѕвезди, но ако се загледаш убаво, ќе видиш дека постојано трепка... ги менува боите, но со голо око се гледа како да е светло од авион само појако и шемата на трепкање е различна од таа кај авионите.

Излези вечер и гледај, гарант пак ќе може да се види, мене веќе ми е толку вообичаено, а плус не најдов никаква логична информација што би можело да биде да веќе ми е најнормално кога ќе го видам на небото ;-) не знам само дали и други го имаат приметено или пак до мене не проблемот ;-)
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.175
Поени од реакции
4.818
Со Google Sky Map за Android на тоа место нема ниту планета ниту ѕвезда а еве ви едно парче видео од тие што ги снимав и неколку слики извадени од видеото па кажете што е.

Напомена за сликите и видеото:

Движењето на објектот во видеото е исклучиво поради тоа што е снимано без статив, снимано е со Canon EOS 60D so EF-S 18-135mm објектив на full zoom со manual focus и фокусот е движен скоро постојано за да може да се видат различните бои кои ги емитира објектот а истотака и да се проба да се открие најдобрата позиција за снимање на објектот.
Сликите се извадени од видеото и се со помала резолуција.
Видеото ќе биде достапно на Vimeo за отприлика 1:30min.
Za videoti mi vika da cekam 2 sati i 15 minuti za da stane dostapno.

No spored ona koe jas mozam da zaklucam gledajci gi slikite vo koi najverojatno imas koristeno dobro opticko priblizuvajne, i spored ona sto go vikas deka teloto ne se pomestuva, najverojatno se raboti za dvojna zvezda, ili dve zvezdi od koi ednata e na golemo rastojanie od drugata, no se naojdzaat vo ista linija so zemjata.
E sega edinstveno sto me buni e sjajot na teloto... da ne imas koristeno nekakov filter pri fotografirajneto?
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Пред 5-6 години додека бев во Грција со еден пријател забележавме една ѕведа која се движеше синусоидно и по одредено растојание застана.Тогаш воопшто немавме идеа што може да биде но се испостави дека е сателит.Така да работите што ги гледате на небото а се необични најчесто се метеори,авиони или сателити.
 
Член од
7 март 2011
Мислења
11
Поени од реакции
8
Пред 5-6 години додека бев во Грција со еден пријател забележавме една ѕведа која се движеше синусоидно и по одредено растојание застана.Тогаш воопшто немавме идеа што може да биде но се испостави дека е сателит.Така да работите што ги гледате на небото а се необични најчесто се метеори,авиони или сателити.
Нешто слично и јас се запрашав за овој објект:
Каков и кој е тој сателит или друг од човечко потекло објект кој би давал толку јака светлина и токму таква како што може да се забележи од видеото?
Колку што јас знам сателитите обично користат панели за производство на електрична енергија за да можат нивните уреди да работат ама дека баш за лајт шоу ќе се користи енергијата не ми се верува.

Инаку и вечерва се гледаше објектот во Скопје.
--- надополнето: Aug 17, 2011 11:48 PM ---
Za videoti mi vika da cekam 2 sati i 15 minuti za da stane dostapno.

No spored ona koe jas mozam da zaklucam gledajci gi slikite vo koi najverojatno imas koristeno dobro opticko priblizuvajne, i spored ona sto go vikas deka teloto ne se pomestuva, najverojatno se raboti za dvojna zvezda, ili dve zvezdi od koi ednata e na golemo rastojanie od drugata, no se naojdzaat vo ista linija so zemjata.
E sega edinstveno sto me buni e sjajot na teloto... da ne imas koristeno nekakov filter pri fotografirajneto?
Видеото сега работи можеш да го провериш, при крајот нешто не ми е како што треба, не знам зошто го дава како слајдшоу ама може ќе направам ново утре и ќе му направам аплоад и на тоа.

Филтер немам користено никаков, чист објектив, макс зум и променлив фокус (рачно).

За оваа двојна ѕвезда првпат слушам ама ајде објасни од каде се појавува светлината тогаш и друго... по мене оваа светлина е појака од онаа на ѕвездата северница која би требало од Земјата да е најсветла ѕвезда.
На други ѕвезди имам приметено како трепкање повремено, ама тоа си го објаснив со поминување на облаци помеѓу мене и ѕвездите и од таму појавата на привидно треперење но ова е значително појако и со други бои во однос на тој ефект.
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Видеото сега работи можеш да го провериш, при крајот нешто не ми е како што треба, не знам зошто го дава како слајдшоу ама може ќе направам ново утре и ќе му направам аплоад и на тоа.

Филтер немам користено никаков, чист објектив, макс зум и променлив фокус (рачно).

За оваа двојна ѕвезда првпат слушам ама ајде објасни од каде се појавува светлината тогаш и друго... по мене оваа светлина е појака од онаа на ѕвездата северница која би требало од Земјата да е најсветла ѕвезда.
На други ѕвезди имам приметено како трепкање повремено, ама тоа си го објаснив со поминување на облаци помеѓу мене и ѕвездите и од таму појавата на привидно треперење но ова е значително појако и со други бои во однос на тој ефект.
Tреперењето го создава промената на температурата на воздухот во всленета.Пример светлината влегува во земјината атмосфера и во таа точка воздухот има една температура,потоа додека патува низ атмосферата поминува низ воздух со поголема и помала тепемратура и затоа изгледаат како да трепкаат.Истото може да го забележиш и доколку светниш со ласер и помеѓу патеката на светлината да запалиш запалка.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.175
Поени од реакции
4.818
Видеото сега работи можеш да го провериш, при крајот нешто не ми е како што треба, не знам зошто го дава како слајдшоу ама може ќе направам ново утре и ќе му направам аплоад и на тоа.

Филтер немам користено никаков, чист објектив, макс зум и променлив фокус (рачно).

За оваа двојна ѕвезда првпат слушам ама ајде објасни од каде се појавува светлината тогаш и друго... по мене оваа светлина е појака од онаа на ѕвездата северница која би требало од Земјата да е најсветла ѕвезда.
На други ѕвезди имам приметено како трепкање повремено, ама тоа си го објаснив со поминување на облаци помеѓу мене и ѕвездите и од таму појавата на привидно треперење но ова е значително појако и со други бои во однос на тој ефект.
Go vidov videoto, i se si mislam deka se raboti za dvojna zvezda. A mozno e i da e nekoj satelit vo geostacionirana orbita...
Sega, od videoto ne se gleda kade se naojdza zvezdata... na koja strana ja snimase i vo koe vreme?
Da pogoduvam... (iako ima povejce) negde se naojdza na zapad? Ako e taa sto mislam.

Dvojnite zvezdi, cesto se so razlicna boja, pa bidejci svetlinata od ednata pominuva mnogu blisku do drugata i tuka na zemjata stasuva svetlina vo razni boi.... kako na videoto. Imam nabljuduvano takvi zvezdi so dvogled i se dosta interesni..... gi menuvaat boite... zelena, plava, crvena...
Zatoa mislam deka najverojatno se raboti za dvojna zvezda ili dve zvezdi na golema dalecina koi se vo ista linija so zemjata.

Inace site zvezdi treperat, trepkaat.... a tie so ne trepkaat se planeti. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom