Прашања за Христијанството II

Статус
Затворена за нови мислења.
T

Tetro

Гостин
Здраво,

Извинете што ме почекавте со одговорот... Имав и други работи освен разговорите на форумов..
Проверете го овој линк, можеби ќе ви се допадне:
http://www.youtube.com/watch?v=nfH1xJMJxjk&feature=related
--- надополнето: Aug 16, 2011 11:20 AM ---

Може да ве заинтересира и ова:

http://www.youtube.com/watch?v=jrR_iZNpiZA&NR=1
http://beforeitsnews.com/story/950/890/CNN-Niburu-Is-Real-Planet-X-Nemesis_Throwing_Comets_Our_Way.html
Здраво.

Доцниш многу со мистериите.
И реков некаде на официјалната тема дека ќе се изродат нови религии околу феноменот 2012.
Еве, тука е. http://forum.kajgana.com/threads/15103
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Здраво.

Доцниш многу со мистериите.
И реков некаде на официјалната тема дека ќе се изродат нови религии околу феноменот 2012.
Еве, тука е. http://forum.kajgana.com/threads/15103
Не, не, не. Не доцни таа со мистериите, некој друг подранил со истите :pos:

Сега е вистинското време:tapp:
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
89
Поени од реакции
25
Еве нешто ново од web страната на Рејмонд Агилера:

2056. Occurrence given to Raymond Aguilera on 10 August 2011 at 12:15 PM

During prayer the Lord gave me a vision in the spirit of a children's toy, a spinning top, which was laying on its side. As I watched the toy top, it lifted itself up on its point and began to spin. I was amazed to see this.
Then the Lord said, "Why does this amaze you? Don't you believe I can make a toy stand up on its point and spin?"
"You are God, you can do anything you like," I said.
The Lord then said, "Do you believe I can make one of the towers of the Golden Gate Bridge spin like a top?"
"Who am I to question you, My Lord!"
"Do you understand that door hinges are made to open and close," asked the Lord.
It is disgusting the things I see in churches today. Seek Me as a child and save yourselves. The destruction of the world is at hand and people do not even have a Bible. Death is not the end for the believers in Christ.
"It was no accident the unexplained lights over Jerusalem," said the Lord. Remember the Anointing of the gates of old Jerusalem by My Reymundo. So be it! So be it! So be it!


--------------------------------------------------------------------------------
http://www.youtube.com/watch?v=rY2FFEufsuY&feature=player_embedded
http://www.youtube.com/watch?v=zQ-bNOy_CKQ&feature=player_embedded

На оваа снимка Рејмонд врши помазание на портите на Ерусалим:
http://www.youtube.com/watch?v=b9YBu9fC4T4&feature=player_embedded
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
89
Поени од реакции
25
Еве нешто ново од web страната на Рејмонд Агилера:

2056. Occurrence given to Raymond Aguilera on 10 August 2011 at 12:15 PM

During prayer the Lord gave me a vision in the spirit of a children's toy, a spinning top, which was laying on its side. As I watched the toy top, it lifted itself up on its point and began to spin. I was amazed to see this.
Then the Lord said, "Why does this amaze you? Don't you believe I can make a toy stand up on its point and spin?"
"You are God, you can do anything you like," I said.
The Lord then said, "Do you believe I can make one of the towers of the Golden Gate Bridge spin like a top?"
"Who am I to question you, My Lord!"
"Do you understand that door hinges are made to open and close," asked the Lord.
It is disgusting the things I see in churches today. Seek Me as a child and save yourselves. The destruction of the world is at hand and people do not even have a Bible. Death is not the end for the believers in Christ.
"It was no accident the unexplained lights over Jerusalem," said the Lord. Remember the Anointing of the gates of old Jerusalem by My Reymundo. So be it! So be it! So be it!


--------------------------------------------------------------------------------
http://www.youtube.com/watch?v=rY2FFEufsuY&feature=player_embedded
http://www.youtube.com/watch?v=zQ-bNOy_CKQ&feature=player_embedded

На оваа снимка Рејмонд врши помазание на портите на Ерусалим:
http://www.youtube.com/watch?v=b9YBu9fC4T4&feature=player_embedded
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Покрај сите проблеми со религиите ширум светот, уште овој Агилера ни требаше:pos:
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
89
Поени од реакции
25
И сега, како е наречена оваа нова религија која ти ја прифати?
Не знам за каква нова религија зборуваш..?
Зборувам за Христијанството, за една Црква, една Вера..
И верувам дека овој човек навистина ги пренесува Зборовите на Бог.
Зошто вам ви е тешко да верувате во тоа?
Нели е Бог жив? Нели во секое време Боог имал свои пророци преку кои ги предупредувал луѓето за настаните што треба да се случат? Што од она што е кажано преку Рејмонд Агилера е во спротивност со она што го кажал Бог во Библијата?
Ама не коментирајте, ако прво не читате од неговата страна, еден извесен период..
Повеќе пророшта.
Па после коментирајте.
 
T

Tetro

Гостин
Не знам за каква нова религија зборуваш..?
Зборувам за Христијанството, за една Црква, една Вера..
И верувам дека овој човек навистина ги пренесува Зборовите на Бог.
Зошто вам ви е тешко да верувате во тоа?
Нели е Бог жив? Нели во секое време Боог имал свои пророци преку кои ги предупредувал луѓето за настаните што треба да се случат? Што од она што е кажано преку Рејмонд Агилера е во спротивност со она што го кажал Бог во Библијата?
Ама не коментирајте, ако прво не читате од неговата страна, еден извесен период..
Повеќе пророшта.
Па после коментирајте.
Не, тоа не е Христијанство, тоа е перење пари.

Вака: Не прави идол....

Мислам дека е појасно. И Агилера пишува на неговата страна за пари, и за нови верници. А уште не Ви е јасно дека (можда) несвесно влегувате во секта.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Не знам за каква нова религија зборуваш..?
Зборувам за Христијанството, за една Црква, една Вера..
И верувам дека овој човек навистина ги пренесува Зборовите на Бог.
Зошто вам ви е тешко да верувате во тоа?
Нели е Бог жив? Нели во секое време Боог имал свои пророци преку кои ги предупредувал луѓето за настаните што треба да се случат? Што од она што е кажано преку Рејмонд Агилера е во спротивност со она што го кажал Бог во Библијата?
Ама не коментирајте, ако прво не читате од неговата страна, еден извесен период..
Повеќе пророшта.
Па после коментирајте.
Не можи то така секој на кој ќе му текни ти иди дома и вели “Бог ми рече дека ова е од денес моја куќа а ти да си одиш и да ја оставиш женати тука со мене“ или в банка влегваш “Бог ми рече да ми дадете мелеон евра“..... треба да има некој доказ дека то стварно бог го рекол да се елиминираат разни преварани и шарлатани, на пример нкој ако се посомнев во реченото одма сместа бог да го опни со гром од 3 милиони волти и сите да го видат тоа или одма да му умре цела фамилија или такви некои симболи
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
89
Поени од реакции
25
Не можи то така секој на кој ќе му текни ти иди дома и вели “Бог ми рече дека ова е од денес моја куќа а ти да си одиш и да ја оставиш женати тука со мене“ или в банка влегваш “Бог ми рече да ми дадете мелеон евра“..... треба да има некој доказ дека то стварно бог го рекол да се елиминираат разни преварани и шарлатани, на пример нкој ако се посомнев во реченото одма сместа бог да го опни со гром од 3 милиони волти и сите да го видат тоа или одма да му умре цела фамилија или такви некои симболи
Пословици: 29:18 Каде нема откровение пророчко народот се разуздува, а кој го пази Законот е блажен!
1 Солунјаните- 5: 20 Не презирајте ги пророштвата, 21испитувајте сè, задржувајте го доброто.

Второзаконие: 18:20 А пророкот, кој би се осмелил да зборува нешто во Мое име, што Јас не сум заповедал да зборува, и кој би зборувал во името на други богови, таквиот пророк нека биде погубен.’
Второзаконие: 18:22 Кога пророкот зборува во името на Господа, па тоа не биде и словото не се исполни, тогаш тоа е зборот што Господ не го кажал. Тој пророк зборуваше во дрскост. Немој да се плашиш од него.”

Погледнетеја секцијата со остварени пророштва, на неговата web страна..
Пророштвата кои се остваруваат се од Бог!
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.996
Поени од реакции
11.986
Не можи то така секој на кој ќе му текни ти иди дома и вели “Бог ми рече дека ова е од денес моја куќа а ти да си одиш и да ја оставиш женати тука со мене“ или в банка влегваш “Бог ми рече да ми дадете мелеон евра“..... треба да има некој доказ дека то стварно бог го рекол да се елиминираат разни преварани и шарлатани, на пример нкој ако се посомнев во реченото одма сместа бог да го опни со гром од 3 милиони волти и сите да го видат тоа или одма да му умре цела фамилија или такви некои симболи
Доказ бара човечкиот род... а доказ нема да добие :) Така „зборува“ светото писмо таму некаде :)
 
T

Tetro

Гостин
Мислев дека темава е за прашања наменети кон Христијанството, ама не било така.

Погледнетеја секцијата со остварени пророштва, на неговата web страна..
Пророштвата кои се остваруваат се од Бог!
"Господ е долготрпелив и многу милостив и вистинит... ги простува беззаконијата и неправдите, и гревовите..."
(4. Мојсеј 14:18)

"Но, Ти, Господе, Си сочувствителен и нежен Бог, бавен на гнев, а полн со љубов и со верност!" (Псалм 86:15)
И кај виде тука дека Бог сакал да Ве очисти од лицето на Земјата?​
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.822
Поени од реакции
82.902
Доказ бара човечкиот род... а доказ нема да добие :) Така „зборува“ светото писмо таму некаде :)
Нема да го добие, затоа што доказот го бара само во рамките на својот ретардиран светоглед.
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
89
Поени од реакции
25
Навистина, немам намера да ширам паника на форумов, ниту да заведам некого на погрешна религија..
Себе си се доживувам едноставно како Христијанка - без дополнителни атрубути на припадност.
Ја читам Библијата и посветена сум на почитување на изворното Христијанство.
А овие теми на форумов се толку заморни и некорисни (за брадавиците на мажот, за двополовиот Адам, итн)..
Со моите, ајде да ги наречам „провокации“ само сакам да започнам да водиме малку повеќе дискусија околу тоа, - каде сме сега, на Божјата временска линија (на постоењето на нашата Планета).

Факт е дека ни предстојат некои клучни настани:
- Појава на Антихристот (Кој е тој? Дали сте зборувале за тоа на форумов?)
- Почеток на крајот (турбулентните времиња) - во кои се наоѓаме сега, како најава за
- Почетокот на Божјиот Гнев
- Но претходно, пред да започне Божјиот Гнев - верниците ќе бидат физички отстранети (бројните цитати за вознесение на Христовата Црква, насекаде во Библијата, споредбата за „последните денови“ со времето на Ное; А Ное бил заштитен со семејството од Божјиот гнев - во коработ)
- Жигосување на луѓето со жигот на ѕверот.. (Што претставува тоа?)
- УНИШТУВАЊЕ НА ПЛАНЕТАТА!! СОЗДАВАЊЕ НА НОВА ЗЕМЈА! ЖИВОТ НА ВЕРНИЦИТЕ ВО ПРИСУСТВОТО НА БОГА!

Зарем ова не е покорисно за проучување?

Дали чувствувате дека сте подготвени за овие настани? Како да ги препознаеме? Како да се заштитиме од Антихристот (бидејќи тој ќе се маскира како лажен спасител во светот.. Луѓето од почетокот ќе го сакаат и масовно ќе го поддржуват)?

Има толку интересни и корисни работи за кои треба да дискутираме и да се поучиме навреме за да не направиме некоја грешка, заради која ќе го навлечеме Божјиот гнев и ќе бидеме отстранети од Неговата заштита..
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom