Продавам, купувам, менувам...

Ultra-Laser

Hack The Planet
Член од
21 јули 2006
Мислења
139
Поени од реакции
15
ispod QUAD ne ni baraj, veke pomina i toa vreme na C2D so overclock ova ona pomina toa.... Baraj QUAD
--- надополнето: Aug 8, 2011 4:41 PM ---
Da ne mu se naoga na nekoj Core2 Quad Q9550 po doma za prodavanje :)
Ma daj..... Ja iam Core2Duo e7400 kloknat na 4ghz... Raboti stabilno i mislam deka ne postoi nekoj drug quad so moze da go pobedi vo normalna rabota i butiranje na windows.... a razlikata u cena od c2d i quad i ne e bas mala ploca i procesor c2d ke najdes za 5000 a quad bogami ispod 9-10.000 nema da pomines
 
Член од
15 април 2009
Мислења
657
Поени од реакции
112
Не вреди да се инвестира во ЛГА775 ( DualCore, Core2Duo , Core2Quad... ) тој е веке изумрен сокет. ЛГА1155 ( i5-2500K, i7-2700K ) партали прави од било кој Dual Core или Quad.
 

Ultra-Laser

Hack The Planet
Член од
21 јули 2006
Мислења
139
Поени од реакции
15
HAHAHA prosto me ubivas od smeenje :) ajde vaka
-CORE I7 QUAD 3.40GHz 6MB BOX i7 2600k 8MB, 4/8 Cores/Threads, IntelHD3000, Black/Unlocked,(95W, Sandy Bridge Core) 16540 denari maloprodazna
-Core2 QUAD 2.60GHz 1333/4MB BOX Q8400 (95W) 6950 denari maloprodazna

Uste li da sporeduvam ? znaci ako imas pari da ke kupis novo no ako nemas pari ekstra e i core2duo i core2quad .... site sakame i5 i i7 no nemaat site odvrzan budzet... i ja znam so e najdobro da se kupi ama ne e sekogas do toa

Ti sporeduvas golf4 i golf 6 ... pa normalno deka ima razlika i deka golf 4 kata e izumren ama so mu fali da se kupi ke brka rabota.... sekoj saka golf 6.... ti pravam sporedba sea dali me svakas so sakam da kazam znaci nemoj taka da gi gleas rabotite so e novo pratali e se drugoto staro ne cini....
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
HAHAHA prosto me ubivas od smeenje :) ajde vaka
-CORE I7 QUAD 3.40GHz 6MB BOX i7 2600k 8MB, 4/8 Cores/Threads, IntelHD3000, Black/Unlocked,(95W, Sandy Bridge Core) 16540 denari maloprodazna
-Core2 QUAD 2.60GHz 1333/4MB BOX Q8400 (95W) 6950 denari maloprodazna

Uste li da sporeduvam ? znaci ako imas pari da ke kupis novo no ako nemas pari ekstra e i core2duo i core2quad .... site sakame i5 i i7 no nemaat site odvrzan budzet... i ja znam so e najdobro da se kupi ama ne e sekogas do toa

Ti sporeduvas golf4 i golf 6 ... pa normalno deka ima razlika i deka golf 4 kata e izumren ama so mu fali da se kupi ke brka rabota.... sekoj saka golf 6.... ti pravam sporedba sea dali me svakas so sakam da kazam znaci nemoj taka da gi gleas rabotite so e novo pratali e se drugoto staro ne cini....


Да не живееш уште во времето од пред 2-3 години? Си слушнал за AMD и за Phenom II X4 серијата? Поточно 955 моделот кој што кошта 6000 ден. и е побрз од Core 2 Quad Q8xxx и се јаде со Q9xxx моделите? Да не го споменувам фактот дека за околу 6500 ден. во Анхоч има квалитетни Gigabyte матични со 990FX чипсет и дека овие нови чипсети, а и повеќето од старите, ќе ги поддржуваат Bulldozer (AM3+) процесорите?

Ќе повторам уште еднаш, како што реков во една тема претходно, LGA775 е мртов сокет и не вреди да се вложува во него, за буџет конфигурации имаш Phenom II X4, понатаму за повеќе пари имаш Sandy Bridge i5/i7.

И тој i5 2500K (i7 2600K е веќе доста поскап и е еднаков по перформанси со i5-та освен во тежок мултитаскинг/рендерирање бидејќи има HT, така да i5-2500K е најдобрата варијанта цена/перформанси) од 10500-11к денари, е многу подобар од било кој Core 2 Quad или Phenom II процесор. И ако имаш пари за него, вреди да се земе, поготово бидејќи и ревизијата Ivy Bridge на 22nm ќе вози на истиот LGA1155 сокет.

П.С. модераторите нека ги префрлат соодветните мислења во темата Процесори ако може, да не ја уништуваме оваа тема.
 
Член од
15 април 2009
Мислења
657
Поени од реакции
112
HAHAHA prosto me ubivas od smeenje :) ajde vaka
-CORE I7 QUAD 3.40GHz 6MB BOX i7 2600k 8MB, 4/8 Cores/Threads, IntelHD3000, Black/Unlocked,(95W, Sandy Bridge Core) 16540 denari maloprodazna
-Core2 QUAD 2.60GHz 1333/4MB BOX Q8400 (95W) 6950 denari maloprodazna

Uste li da sporeduvam ? znaci ako imas pari da ke kupis novo no ako nemas pari ekstra e i core2duo i core2quad .... site sakame i5 i i7 no nemaat site odvrzan budzet... i ja znam so e najdobro da se kupi ama ne e sekogas do toa

Ti sporeduvas golf4 i golf 6 ... pa normalno deka ima razlika i deka golf 4 kata e izumren ama so mu fali da se kupi ke brka rabota.... sekoj saka golf 6.... ti pravam sporedba sea dali me svakas so sakam da kazam znaci nemoj taka da gi gleas rabotite so e novo pratali e se drugoto staro ne cini....


Абе лепотан.. кога ке оверклокираш Quad на 5GHz со воздух, кажи ми.
i5-2500K и i7-2600K прават партали на 5GHz.. ниеден Quad неможе да им се приближи.
Не викам дека C2D и C2Q се лоши.. но им помина времето. Мора да се оде натаму.
Види ја и оваа табела, гледаш ли некаде во првиот дел ( горе ) LGA775 процесор?
Земи прочитај некое ривју за Sandy Brigde , види некој бенчмарк, па после збори ;). Мастер убаво ти кажа, ако не се вклопува во буџетот i5-2500K, тогаш подобра опција е AMD..
 

Ultra-Laser

Hack The Planet
Член од
21 јули 2006
Мислења
139
Поени од реакции
15


Да не живееш уште во времето од пред 2-3 години? Си слушнал за AMD и за Phenom II X4 серијата? Поточно 955 моделот кој што кошта 6000 ден. и е побрз од Core 2 Quad Q8xxx и се јаде со Q9xxx моделите? Да не го споменувам фактот дека за околу 6500 ден. во Анхоч има квалитетни Gigabyte матични со 990FX чипсет и дека овие нови чипсети, а и повеќето од старите, ќе ги поддржуваат Bulldozer (AM3+) процесорите?

Ќе повторам уште еднаш, како што реков во една тема претходно, LGA775 е мртов сокет и не вреди да се вложува во него, за буџет конфигурации имаш Phenom II X4, понатаму за повеќе пари имаш Sandy Bridge i5/i7.

И тој i5 2500K (i7 2600K е веќе доста поскап и е еднаков по перформанси со i5-та освен во тежок мултитаскинг/рендерирање бидејќи има HT, така да i5-2500K е најдобрата варијанта цена/перформанси) од 10500-11к денари, е многу подобар од било кој Core 2 Quad или Phenom II процесор. И ако имаш пари за него, вреди да се земе, поготово бидејќи и ревизијата Ivy Bridge на 22nm ќе вози на истиот LGA1155 сокет.

П.С. модераторите нека ги префрлат соодветните мислења во темата Процесори ако може, да не ја уништуваме оваа тема.
Kakov glup muabet mi napravi sea bravo.... Znaci po tebe 955 kosta 6000 denari i plocata 990fx kosta 6500 toa se 12.500 denari... za kolku pari ke nabavis C2D i ploca na novo znaes ? eve ja ke ti kazam za 8000 denari.... sto poveke se kloka znaes ? eve ja ke ti kazam Intel... cel zivot sum amd fan imav i 955 i tocno znam sto zboram.... Za klokanje i performanci sekogas e intel prv se nadevam deka Budluzerot ke smeni mnogu raboti isto i ja edvaj cekam da izleze no muabetot na temata e druga sto ja zapocnavme muabetot bese sto da kupi deckoto a da ne potrosi mnogu pari.... ako mene me prasas i ja znam na sto da gi lupnam parite no muabetot bese sto moze da dobie za eftini pari na pazarot a boro mu vika idi kupi si quad ili 2600k i si zavrsil rabota
--- надополнето: Aug 9, 2011 12:31 AM ---
Абе лепотан.. кога ке оверклокираш Quad на 5GHz со воздух, кажи ми.
i5-2500K и i7-2600K прават партали на 5GHz.. ниеден Quad неможе да им се приближи.
Не викам дека C2D и C2Q се лоши.. но им помина времето. Мора да се оде натаму.
Види ја и оваа табела, гледаш ли некаде во првиот дел ( горе ) LGA775 процесор?
Земи прочитај некое ривју за Sandy Brigde , види некој бенчмарк, па после збори ;). Мастер убаво ти кажа, ако не се вклопува во буџетот i5-2500K, тогаш подобра опција е AMD..
DECKOVO SO STOCK Kuler ima dignato na 4Ghz .... Sto mislis so ubavo napajanje ploca i ramovi i so edna ubava noctua na kolku ke go krene ? Od tebe sigurno iam 100 pati poveke procitano revjua i gledano benchmarkovi .... amd ne e solucija za overklok mnogu pobrzo umiraat za razlika od intelot ... temperaturite im se kade kade povisoki na overklok ako nemas super jako vozdusno ladenje phenom black serija se site nad 100 w ... so overklok digaat i mnogu poveke intelot poveke od 70-80w ne kreva na overklok
--- надополнето: Aug 9, 2011 12:37 AM ---
I mnogu me interesira koj e toj phenom sto ke se klokne na 5Ghz sporeduvas 2 razlicni rabot i5 i i7 so mnogu ponova arhitektura od lga 775 a i istot vazi i za phenomot daj mi eden primer za 955 koja e kloknata na 5ghz osven x6 koj sto znam deka mozat
--- надополнето: Aug 9, 2011 12:42 AM ---
Boro Hahahaha SandyBridge sporeduvas so lga i so phenom ..... razlika vo godina na prozivodsvto vo platforma i najvazno vo cena niedna sandybridge ne e blisku so cenata na phenomite i c2d ili c2q.... Znaes li voopsto sto e sandy bridge i zasto tie se klokaat najmnogu od site procesori ... ako neznaes ke ti objasnam vo toa.... Pak ke napomenam ne go branam LGA 775 ja branam cenata, sega moze da se zeme za eftini pari ubava ploca i procesor na LGA za luge koi ne se fanatici po klokanje i po hardware i da im sluzi mnogu godini... a ako barame nesto HighEnd ke treba mnogu pari da frlime a isto taka ke dobieme i mnogu performanci , NO deka nekoj obicen user koj koristi kompjuter za internet kopiranje i diwnloadiranje i igranje na igri deka ke mu e poveke od dovolno i C2Q I C2D garantiram
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Kakov glup muabet mi napravi sea bravo.... Znaci po tebe 955 kosta 6000 denari i plocata 990fx kosta 6500 toa se 12.500 denari... za kolku pari ke nabavis C2D i ploca na novo znaes ? eve ja ke ti kazam za 8000 denari.... sto poveke se kloka znaes ? eve ja ke ti kazam Intel... cel zivot sum amd fan imav i 955 i tocno znam sto zboram.... Za klokanje i performanci sekogas e intel prv se nadevam deka Budluzerot ke smeni mnogu raboti isto i ja edvaj cekam da izleze no muabetot na temata e druga sto ja zapocnavme muabetot bese sto da kupi deckoto a da ne potrosi mnogu pari.... ako mene me prasas i ja znam na sto da gi lupnam parite no muabetot bese sto moze da dobie za eftini pari na pazarot a boro mu vika idi kupi si quad ili 2600k i si zavrsil rabota
Прв болд: Има плочи и од по 3000 ден., но јас не сум баш фан на такви плочи, (само погледни го layout-от на плоча од 3000 ден. и плоча од 6-7000 ден. ако можеш да ги видиш разликите, ќе ти стане јасно) секогаш прво ќе инвестираш во добра, квалитетна нова матична, квалитетно напојување, кога градиш нова конфигурација и послем само ќе надоградуваш. Сега Phenom II/Sandy Bridge, другата/по две години Bulldozer/Ivy Bridge итн.

А и за клокањето, што е помоќно, две јадра на 4GHz или четири на 3.8GHz? Во апликација која може да ги користи сите четири јадра, чијшто број се повеќе расте? Посебно во тие игри што ќе доаѓаат во блиска иднина, за пример ја земам BF3, било кој quad core ќе го остави во прашина било кој двојадрен процесор. Само погледни ги бенџмарците на нет, Athlon II X4 620 вади доста повеќе фрејмрејт отколку E8400, а со Phenom II X4-те, да не зборам за SB процесорите, веќе лета.
И не е работата само за игри, во блиска иднина многу од новите верзии на програмите/апликациите ќе бидат дооптимизирани за да ги искористуваат quad core CPU-ата, значи да земаш двојадрен процесор во 2011/2012 е фрлање пари.

Втор болд: Боро не рече иди фрли 17000 ден. на i7, туку ти во твојот пост рече дека

Ja iam Core2Duo e7400 kloknat na 4ghz... Raboti stabilno i mislam deka ne postoi nekoj drug quad so moze da go pobedi vo normalna rabota i butiranje na windows.... a razlikata u cena od c2d i quad i ne e bas mala ploca i procesor c2d ke najdes za 5000 a quad bogami ispod 9-10.000 nema da pomines
...твојот E7400 е подобар од било кој quad core (и тоа бутирање, за коешто најголема улога има хард дискот, стави некое SSD со SandForce/Marvel контролер на Conroe E6600 да речеме и обичен HDD што вози на 7200rpm на i7-2600K, да видиме кој побрзо ќе влезе во Windows) и нормална работа, а нормална работа, е многу широк поим. За некој нормална работа може да значи само сурфање на нет/музика/мсн, али за некој нормална и секојдневна работа може да значи и рендерирање, тежок мултитаскинг итн. И он затоа кажа што е најдоброто во quad core линијата на Интел, (а богами и постари quad core CPU-а на Интел и Phenom II X4-ки да се) што го остава тој E7400 далеку зад себе. Никаде не рече купи i7.

А, и нема quad испод 9-10000 ден.? :unsure:

И каде жити се ќе се најде асална плоча (значи не некој шкарт од 2000 ден.) и 45нм C2D за 5000 ден.? o_O

Толку од мене, да не правиме непотребна дискусија.
 
Член од
13 април 2010
Мислења
23
Поени од реакции
2
2.4 ghz procesor 320gb hard disc 2gb ram memorija 19' LCD monitor Philips
Mozna e i zamena za laptop so moja doplata


 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.896
Поени од реакции
717
Еден другар има за продавање некои делчиња од постар компјутер Пентиум 4,меѓутоа исто така и ми треба некој компјутер (конфигурација) до 15.000-20.000 денари кај што ја даваат на рати.Од деловите што се продаваат мислам дека има напојување Hantol Power Supply Pro 535 watt,рам (512 ддр1),графичка AGP 64bit Inno 3D GeForce 256 mb,3 рама од по 1 гига 667 марка Аdata скоро некористени,hdd 80 gb треба да видам шо марка е,мрежна мислам дека има за продавање...за цена луѓе сме ке се договориме :D
bump anyone?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom