Аудио Опрема: Засилувачи, Ресивери, Тунери, Звучници...

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
879
Ај препорачајте некои добри 2.1 звучки за PC, до 3500 ден.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
7
Поени од реакции
5
дали има нешто што ке ми помогне да убацам 2 микрофона без да мешаат звук :)? а да не биде миксета
 
Член од
16 мај 2007
Мислења
7
Поени од реакции
1
За Marantz 74SR65 да не знае некој компатибилни транзистори? Изгорени ми се излезите, а нема шанси да најдам исти такви транзистори, не можам ни спецификација да најдам за нив. Транзисторите се NJH11017 и NJH11018. Најдов само дека се на Philips, друго ништо :S
 

BOJ@N

Штрумф Текнувало
Член од
30 ноември 2008
Мислења
884
Поени од реакции
489
Да не продава некој Marantz ST-450?
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Вака
Ми требаат итно звучници за пц и не мора да се скапи-до 400 денари. Гледав нешто на интернет од амц, нико, еми и тнт. Има избор ама јас не се разбирам многу многу за звучници.
Па дајте некој предлог-што побрзо-толку подобро :) утре сабајле треба да ги земам :)

И друго битно прашање: Дали има некој звучници на кои напојувањето им е преку усб? Како стојат со глас?
 

Kajgana e sranje

Македонија Шампион
Член од
9 април 2010
Мислења
225
Поени од реакции
64
Вака
Ми требаат итно звучници за пц и не мора да се скапи-до 400 денари. Гледав нешто на интернет од амц, нико, еми и тнт. Има избор ама јас не се разбирам многу многу за звучници.
Па дајте некој предлог-што побрзо-толку подобро :) утре сабајле треба да ги земам :)

И друго битно прашање: Дали има некој звучници на кои напојувањето им е преку усб? Како стојат со глас?
за тие пари подобро слушалки земи, ем погласен ем подобар звук ќе имаш.
има звучници што се напојуваат од usb не можеш голема моќност да извадиш од usb. 2x1W звучници не знам колку би ти бркале работа.

разгледај на анхоч пц маркет
http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?ref=home.php
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
за тие пари подобро слушалки земи, ем погласен ем подобар звук ќе имаш.
има звучници што се напојуваат од usb не можеш голема моќност да извадиш од usb. 2x1W звучници не знам колку би ти бркале работа.

разгледај на анхоч пц маркет
http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?ref=home.php
Овие ке ми завршат работа? За гледање филм ке имаат глас на пример? :vozbud:
Ми требаат итно за утре и неам време да разгледувам многу :)
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Овие ке ми завршат работа? За гледање филм ке имаат глас на пример? :vozbud:
Ми требаат итно за утре и неам време да разгледувам многу :)
abe pa ti baras mislenje za zvucki od 300 den... kupi gi i vidi dali vadat zvuk ako ne cinat frli gi i kupi si drugi
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.704
Поени од реакции
32.753
Извинување на одењево off-topic, ама на кајгана нема DIY секција и на темава барем ќе ме прочита некој што можеби ќе знае да ми одговори на следново:

Каде може да се најдат во Скопје потенциометри за аудио појачала? (50к, логоритамски, двоканални)
Претпоставувам дека во Логин би требало да има -треба да проверам деновиве, други места можеби?


Исто така, знае ли можеби некој каде во земјава може да се набави квалитетна шпер-плоча?

Балтичка бреза би било идеално (baltic birch plywood). На многу места прашував и ретко каде имаат било каква шпер плоча од дебелина 18мм или повеќе...
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.704
Поени од реакции
32.753
update: Потенциометри најдов кај Тефик, спроти Олимписки базен. Момците имаат фер цени, блиски на оние што ги гледаме на интернет... Во Логин потенциометри со сличен квалитет коштаа буквално шест (6!) пати повеќе. :)
 

Ninjazelka

Фејкер
Член од
12 август 2011
Мислења
102
Поени од реакции
33
Зависи колку се добри звучниците, за да осетиш видна разлика треба да имаш екстра звучници (хај енд) од некои си 300-400 евра и јаче. На твое место би земал Ксонар без око да ми трепне. Истото и јас се мислев кога земав слушалки, и сите на странсите форуми ми кажаа дека Ксонар е доволно добар избор за средна класа на звучки - слушалки (едногласни беа) Ако веќе влезеш у лудилото до крај тогаш да, само не се исплати да зимаш толку добра звучна за просечни звучници.
може стар е постов ама ја читав цела тема и глеам се разбираш, сакам да те прашам ако ја купам таа звучна ти што ја кажа асус, и ако купам 2 звучници плус субвуфер, посебно звучниците да бидат 300-400 евра или заедно со се субвуфер да ме фати 300-400 евра? за добро слушање на музика
 

Kajgana Shop

На врв Bottom