Помош, софтверски проблеми и совети

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Дали има некој што знае како можам да избројам колку мртви пиксели имам на екранот???
Па можеш со голо око да ги видиш, намести црн екран и гледај ке се разликува бојата на мртвите, па потоа намести бела и се познаваат одма...
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
534
Поени од реакции
75
Па можеш со голо око да ги видиш, намести црн екран и гледај ке се разликува бојата на мртвите, па потоа намести бела и се познаваат одма...
Фала на одговорот но работата е во тоа што се познаваат само на светла позадина. Иначе ми треба да ги избројам заради тоа што сеуште имам гаранција за лаптопот но ми бараат да биле 6 или повеќе од 6 мртви пиксели за да важела гаранцијата па ме интересира како можам да избројам колку се во моментов затоа што се шират со време.
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Не ми се апдејтира антивирусот :mad:
Вика: Virus signature database update failed
Иначе НОД имам. Некој чаре да не знае? Или пак некој подобар да спуштам-додека не го имам потрошено нетов :)
Едит: Средено за апдејтот.

А предлог за подобар антивирус може :)
 
Член од
6 април 2009
Мислења
6.146
Поени од реакции
2.985


Дај кажете taskbar-ов како да го вратам во нормала?
 
П

Паган-др

Гостин
Компјутеров од нигде ми се рестартира. Вчера беше ок, денес седам на интернет и од нигде ќе се рестартира. Ни порака, ништо. Windows 7 иам. Чаре?
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Компјутеров од нигде ми се рестартира. Вчера беше ок, денес седам на интернет и од нигде ќе се рестартира. Ни порака, ништо. Windows 7 иам. Чаре?
Најпрво, отвори го куќиштето и зачисти околу ладилниците... ако и после тоа пак се рестартира тогаш имаш некој друг проблем кој не може да се дијагностицира само со кажаното.... седам на интернет и од нигде ќе се рестартира.
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
540
Поени од реакции
72
Компјутеров од нигде ми се рестартира. Вчера беше ок, денес седам на интернет и од нигде ќе се рестартира. Ни порака, ништо. Windows 7 иам. Чаре?
Или прегрева, или има слабо напојување :).
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
248
Поени од реакции
267
Компјутеров од нигде ми се рестартира. Вчера беше ок, денес седам на интернет и од нигде ќе се рестартира. Ни порака, ништо. Windows 7 иам. Чаре?
Провери ја температурата на процесорот и во куќиштето. Провери дали сите кулери работат. Ова е добра алатка за контрола на температура под Windows. Ако имаш пристап до унимер провери го напонот на мрежата во моментот кога ти се ресетира ПЦ-то.

Ако нема никаква порака од W7 најверојатно или напонот паѓа или не ти се лади добро ПЦ-то
 
П

Паган-др

Гостин
Ќе го однесам до НИКО. Ем под гаранција ми е, ем ако можеа на помалце од недела дена купен компјутер да мењаат матична, и тука имаат утнато нешто.

Почна денес и да крцка на start-up, на 2-3 секунди да се рестартира, од 10та може упали.
 
Член од
31 август 2008
Мислења
501
Поени од реакции
38
Најпаметно ти е тоа штом ти е под гаранција. :)
 

Рунчев

Esi mi dobaaar
Член од
29 мај 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
190
Пробувам да форматирам лаптоп MSI U135 со усб. Го ресетирам компјутерот и закочува, и после некое време се појавува буквата „l“ на црн екран o_O Дали имал некој ваков проблем и да не знае некој како да го решам
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Пробувам да форматирам лаптоп MSI U135 со усб. Го ресетирам компјутерот и закочува, и после некое време се појавува буквата „l“ на црн екран o_O Дали имал некој ваков проблем и да не знае некој како да го решам
Како направи бутабилно усб и кој оперативен систем сакаш да инсталираш ?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Не ми се апдејтира антивирусот :mad:
Вика: Virus signature database update failed
Иначе НОД имам. Некој чаре да не знае? Или пак некој подобар да спуштам-додека не го имам потрошено нетов :)
Едит: Средено за апдејтот.

А предлог за подобар антивирус може :)
Смени јузернејм и пас, ќе се снајдеш на гугл :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom