Прашања за Христијанството II

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Тука не би се согласил целосно. Дека библијата е доста влијателна во право си, но тоа е заради луѓето кои слепо веруваат во неа. Нејзината веродостојност е одамна разобличена.
Има и такви кои веруваат слепо во Библијата, но има и такви кои разумски и критички прво ја испитале, а потоа поверувале во неа. Меѓу нив има илјадници доктори по науки, професори, нобеловци, бивши атеисти, навистина паметни и нелековерни луѓе. Тешко дека тие веруваат слепо во неа.
 
Н

нихилист

Гостин
Има и такви кои веруваат слепо во Библијата, но има и такви кои разумски и критички прво ја испитале, а потоа поверувале во неа. Меѓу нив има илјадници доктори по науки, професори, нобеловци, бивши атеисти, навистина паметни и нелековерни луѓе. Тешко дека тие веруваат слепо во неа.
Не знам тогаш како успеале да си ги оправдаат големиот број на контрадикторности пред себе а и нелогичности како создавање на човек од кал, жена од ребро, змии што зборуваат, рамна земја стара 6 000 години и така натака. Претпоставувам преку изговори. И истотака не ми е јасно како е можно некој кој е свесен за големината на универзумот да верува во антропоморфен бог, ај оние што не знаат каде се наоѓа Париз оправдано им е.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Не знам тогаш како успеале да си ги оправдаат големиот број на контрадикторности пред себе а и нелогичности како создавање на човек од кал, жена од ребро, змии што зборуваат, рамна земја стара 6 000 години и така натака. Претпоставувам преку изговори. И истотака не ми е јасно како е можно некој кој е свесен за големината на универзумот да верува во антропоморфен бог, ај оние што не знаат каде се наоѓа Париз оправдано им е.
Интересни прашања поставуваш, иако некои од нив не се учење на Библијата/христијанството. Повеќето од нив на многу наврати сме ги дискутирале и овде по темиве. Ако не те мрзи да истражуваш како ги оправдуваат „контрадикторностите“ и „нелогичностите“, повели нурни во темите и истражувај, или пак зборувај со нив лично. Само Скопје лично познавам околу 10тина доктори по науки и професори кои веруваат во Библијата и во неа не наоѓаат контрадикции и нелогичности, туку нив ги наоѓаат во атеистичките верувања, во Дарвинизмот и сл.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Не знам тогаш како успеале да си ги оправдаат големиот број на контрадикторности пред себе а и нелогичности како создавање на човек од кал, жена од ребро, змии што зборуваат, рамна земја стара 6 000 години и така натака. Претпоставувам преку изговори. И истотака не ми е јасно како е можно некој кој е свесен за големината на универзумот да верува во антропоморфен бог, ај оние што не знаат каде се наоѓа Париз оправдано им е.
Абе какви доктори на науки, какви научници! Никој со здрав памет неможе да верува во глупи басни и прикаски какви што има во библијата. Освен платеници, кој за пари ќе манипулираат и ќе бараат прости и наивни индивидуи да ги заведуваат!
Од луѓе на форумов за кој немам причина да не им верувам, имам дознаено дека Чорбаџија за оваа протестанска пропаганда низ македонскиве форуми, зема надомест од 1700 евра месечно! Лично читав писмо кое го пратил барајќи помош во молитва....или финансиски средства за наводниот рак кој го имал!
За ова година дена колку што сум на форумов, лично сум се уверил во спремноста да ја изврти, изманипулира и престави во лажно светло било која информација што не му е по воља!
Волк во овчја кожа!
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Religiite znaci i Hristijanstvoto se pojavile za da mu dadat smisla na zivotot koj toj sam po sebe ja nema osven onaa ednokratna smisla da go izivees zivotot i posle toa edno telo edna smrt!
 
Н

нихилист

Гостин
Интересни прашања поставуваш, иако некои од нив не се учење на Библијата/христијанството. Повеќето од нив на многу наврати сме ги дискутирале и овде по темиве. Ако не те мрзи да истражуваш како ги оправдуваат „контрадикторностите“ и „нелогичностите“, повели нурни во темите и истражувај, или пак зборувај со нив лично. Само Скопје лично познавам околу 10тина доктори по науки и професори кои веруваат во Библијата и во неа не наоѓаат контрадикции и нелогичности, туку нив ги наоѓаат во атеистичките верувања, во Дарвинизмот и сл.
Во ред, нека биде по твое, не ми е до контрање. Само едно ќе кажам за крај, ако еден доктор по наука не гледа контрадикција со самата реалност во изјавата "планетава е рамна" тогаш не би рекол дека тој човек ја заслужува таа диплома. Ама добро, не е мое да судам, можеби тој е одличен во неговото поле а неговата струка нема никаква врска со религија.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Во ред, нека биде по твое, не ми е до контрање. Само едно ќе кажам за крај, ако еден доктор по наука не гледа контрадикција со самата реалност во изјавата "планетава е рамна" тогаш не би рекол дека тој човек ја заслужува таа диплома. Ама добро, не е мое да судам, можеби тој е одличен во неговото поле а неговата струка нема никаква врска со религија.
До сега не сум сретнал доктор по наука кој не видел контрадикција во изјавата „планетава е рамна“ и секако дека ако постои таков, тогаш тој не ја заслужува таа диплома.
Сепак, од каде ти е таа примитивна изјава и како ја поврза со нашава дискусија? :)
 
Член од
9 мај 2011
Мислења
52
Поени од реакции
9
Religiite znaci i Hristijanstvoto se pojavile za da mu dadat smisla na zivotot koj toj sam po sebe ja nema osven onaa ednokratna smisla da go izivees zivotot i posle toa edno telo edna smrt!
What is the meaning of human life, or of organic life altogether? To answer this question at all implies a religion. Is there any sense then, you ask, in putting it? I answer, the man who regards his own life and that of his fellow creatures as meaningless is not merely unfortunate but almost disqualified for life.

- Albert Einstein



Ако животот нема смисла зошто живееме?
 
Н

нихилист

Гостин
До сега не сум сретнал доктор по наука кој не видел контрадикција во изјавата „планетава е рамна“ и секако дека ако постои таков, тогаш тој не ја заслужува таа диплома.
Сепак, од каде ти е таа примитивна изјава и како ја поврза со нашава дискусија? :)
Па еве вака, ако занемариме обиди од некои луѓе да докажат дека библијата вели дека земјата е сферична, обиди кои јас лично ги сметам за бедни, библијата кажува дека земјата е рамна. Е сега, за да некој поверува дека библијата е господов збор мора да си ја оправда оваа контрадикција. И една грешка од книга навoдно дадена од сезнајно и безгрешно битие покажува дека истата е превара. Мене ми е смешно што во библијата се тврди дека бог е сезнаен а неговото знаење е ограничено со знаењето на тогашните луѓе. Коинциденција? Не верувам.

Меѓутоа, луѓето се ќе си оправдаат, ај да беше една нелогичност ама не е така туку десетици ги има. Тоа е заради тоа што библијата како книга е пишувана со години и истата била изменувана.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
pa ziveeme zosto ima smisla dur ziveeme a posle nema smisla primer ima smisla sex so nekoja mlada zrela zena ama nema smisla sex so istata taa na 80 g znaci ima ednokratna smisla a posle toa vise nema!
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Па еве вака, ако занемариме обиди од некои луѓе да докажат дека библијата вели дека земјата е сферична, обиди кои јас лично ги сметам за бедни, библијата кажува дека земјата е рамна.
Библијата не се занимава многу околу обликот на Земјата (не и е тоа намената, ниту целта), но живо ме интересира каде тоа Библијата вели дека Земјата е рамна? :)
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Библијата не се занимава многу околу обликот на Земјата (не и е тоа намената, ниту целта), но живо ме интересира каде тоа Библијата вели дека Земјата е рамна? :)
Luke 4:5-6

5 The devil led him up to a high place and showed him in an instant all the kingdoms of the world. 6 And he said to him, “I will give you all their authority and splendor; it has been given to me, and I can give it to anyone I want to.
Единствено ако земјата е рамна, може да постои доволно висока планина....или место, од кое можат да се видат сите царства на земјата! Во спротивно, како ќе ги видиш сите, кога земјата е сверична? И од вселената па неможеш да ги видиш сите!
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Н

нихилист

Гостин
Библијата не се занимава многу околу обликот на Земјата (не и е тоа намената, ниту целта), но живо ме интересира каде тоа Библијата вели дека Земјата е рамна? :)
Еве ископирав неколку цитати, а неможеш да кажеш дека не вика дека е рамна кога во средниот век луѓе гинеле зошто не се согласувале со ова гледиште.

Isaiah 11:12
12 And he shall set up an ensign for the nations, and shall assemble the outcasts of Israel, and gather together the dispersed of Judah from the FOUR CORNERS OF THE EARTH. (KJV)
Revelation 7:1
1 And after these things I saw four angels standing on FOUR CORNERS OF THE EARTH, holding the four winds of the earth, that the wind should not blow on the earth, nor on the sea, nor on any tree. (KJV)
Job 38:13
13 That it might take hold of the ENDS OF THE EARTH, that the wicked might be shaken out of it? (KJV)
Jeremiah 16:19
19 O LORD, my strength, and my fortress, and my refuge in the day of affliction, the Gentiles shall come unto thee from the ENDS OF THE EARTH, and shall say, Surely our fathers have inherited lies, vanity, and things wherein there is no profit. (KJV)
Daniel 4:11
11 The tree grew, and was strong, and the height thereof reached unto heaven, and the sight thereof to the ENDS OF ALL THE EARTH: (KJV)
Matthew 4:8
8 Again, the devil taketh him up into an exceeding high mountain, and sheweth him all the kingdoms of the world, and the glory of them; (KJV)
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.666
Пасхата е најголемиот празник на евреите и неа ја прославуваат на 14ти Нисан според еврејскиот (лунарен) календар. (види Левит 23:5, Библијата)
Според евангелието по Јован, Исус е распнат дента пред Пасхата, значи на 13ти Нисан (види евангелие по Јован 12:1; 19:3.
Исто така и во Ерусалимскиот Талмуд пишува дека Исус е распнат во предвечерието на празникот Пасха.
Не знам во која година точно е распнувањето, но сигурно е околу 30 н.е.
Всушност, поверојатно е распнувањето да се случило околу 25 година од н.е. Херод (Ирод) Велики умрел во 4 г. с.е. Значи, апсурдно е да се каже дека умрел пред раѓањето на Христа, затоа што така не би бил во состојба да планира или да изврши клање на децата. Освен ако не е некој друг Херод, оти тие се цела династија. Но мислам дека Библијата цели токму на него. Потоа, претпоставувам дека од патувањето во Египет, преку престојувањето, до враќањето, откако разбрале дека Херод е мртов, минале година или две, што пак не носи до тоа дека Исус се родил најдоцна околу 7-5 г. с.е. Ако живеел 33 години распнувањето најдоцна би било 25, 26 или 27 година.
Знам за Пасхата, т.е. Преминот, но битно е да се расветли овде, дали Велигден е повеќе поврзан со Пасхата или со распнувањето, односно воскреснувањето? Или сето тоа заедно се слави :) ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom