Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
21 април 2009
Мислења
139
Поени од реакции
16
Има некој искуство со Цитроен Ц4, бензинци поточно, а и општо мислење е добредојдено..?
нека не те лажат цитроен скапо ово оно слободно зимај не му ја мисли пошо цитроенот и воопшто сите француски коли не се ништо поскапи за одржување од толку преценетиот Фолксваген
 
Член од
27 јануари 2008
Мислења
1.611
Поени од реакции
85
нека не те лажат цитроен скапо ово оно слободно зимај не му ја мисли пошо цитроенот и воопшто сите француски коли не се ништо поскапи за одржување од толку преценетиот Фолксваген
Вчера побарав по интернет, на балканските форуми за овој автомобил.. и како што прочитав има доста проблеми колата. Од некои си протекувања на уље од мотор (брзо трошење) до темпоматот, и уште неколку други кварови пријавени од повеќе членови.. А баш се зачудив зошто му е толку ниска цената.. баш напротив од мислењето на Megane F1 Team...
 

Снајпериста

несреќник
Член од
20 ноември 2008
Мислења
293
Поени од реакции
4
Зошто толку ми се загреваа бандашите и дискот при повеќе кочење и имаше некоја миризба, ова ми се деси вчера вечер кога слегвав од Крушево а пред тоа кога си идев од Охрид по надолнините, инаку се работи за ровер пред тоа возев лада рива исто со дискови и плочки па никогаш толку не се загреваше тркалото
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
затоа што возиш во лер, и не користиш моторно кочење ? :)
 
Член од
7 мај 2007
Мислења
318
Поени од реакции
99
Вчера побарав по интернет, на балканските форуми за овој автомобил.. и како што прочитав има доста проблеми колата. Од некои си протекувања на уље од мотор (брзо трошење) до темпоматот, и уште неколку други кварови пријавени од повеќе членови.. А баш се зачудив зошто му е толку ниска цената.. баш напротив од мислењето на Megane F1 Team...
Јас имам Citroen c4 и можам да кажам дека сум презадоволен. Има дизајн што е стар 6-7 години и според мене изгледа доста подобро од коли што се модел 2011. Нема врска муабетот (и е тотална дезинформација) дека биле скапи за одржавање а и досега, машала, ми нема покажано апсолутно никаков проблем. Редовниот севис ми излезе исто како и како кај Голф4 (имав и таков - срање кола). А и општо цитроените (француските коли) се добри како коли, без тешки и константни проблеми како што се моторите кај Фолксваген, електроника кај Фиат... На интернет ако читаш по форуми нема кола за којашто нема нешто лошо напишано, во случајот за Цитроен тие работи се доста помалку отколку за Фолксваген например ;). А цената на старо не е баш ниска, и другите автомобили од истата класа, со иста цена кога биле нови и иста година се со иста цена на старо како и Ц4-ката.
Мое мислење - за таа цена нема подобар автомобил...
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
на кратко некоја информација за осигурување...
дојде време за регистрација. технички е направен треба да се осигура.
Каде е најдобро ? од што зависи цената? и што би препорачале?
 

Jack Nolan

Сите сме луѓе, но ретко кој е човек!
Член од
31 јули 2011
Мислења
1.587
Поени од реакции
1.506
Штое е најдобро, ефтино за одржување, добро за возење и тн
Ауди а4
БМВ 5
Мерцедес Ц

Моделите што се околу 2002-2003 сакам да земам мерцедес но некои велат дека за да провериш масло се носи на сервис и некои такви ситници што е добро во мерцедесот бмв и аудиот а што лошо тој што има искуство нека кажи

И уште нешто од што зависи цената на царината дали е од кубикажата колку ќе ме вати царината ако донесам едно од овиа коли за 6000 евра
 

Eric The King

Why always us!:)
Член од
21 април 2010
Мислења
3.297
Поени од реакции
1.245
Дали некој може да ми каже каде се наоѓа Hyundai продажниот салон во Битола?
Фала многу(y)
 

BOJ@N

Штрумф Текнувало
Член од
30 ноември 2008
Мислења
884
Поени од реакции
489
Дали некој може да ми каже каде се наоѓа Hyundai продажниот салон во Битола?
Фала многу(y)
На патот за Кравари. Пред Синпекс, кај што се и другите салони фиат, цитроен, сеат, опел...
 
Член од
27 јануари 2008
Мислења
1.611
Поени од реакции
85
Јас имам Citroen c4 и можам да кажам дека сум презадоволен. Има дизајн што е стар 6-7 години и според мене изгледа доста подобро од коли што се модел 2011. Нема врска муабетот (и е тотална дезинформација) дека биле скапи за одржавање а и досега, машала, ми нема покажано апсолутно никаков проблем. Редовниот севис ми излезе исто како и како кај Голф4 (имав и таков - срање кола). А и општо цитроените (француските коли) се добри како коли, без тешки и константни проблеми како што се моторите кај Фолксваген, електроника кај Фиат... На интернет ако читаш по форуми нема кола за којашто нема нешто лошо напишано, во случајот за Цитроен тие работи се доста помалку отколку за Фолксваген например ;). А цената на старо не е баш ниска, и другите автомобили од истата класа, со иста цена кога биле нови и иста година се со иста цена на старо како и Ц4-ката.
Мое мислење - за таа цена нема подобар автомобил...
Ништо не реков за дизајнот, но можеби токму поради тоа се јавуваат грешки, да кажеме цитроенот некако прв почна, барем во класата, да користи дигитални обртометри, брзинометри и почна да употребува нови, невидени пред тоа технологии.. а ова за форумите, значи луѓето што пишуваа имаа цитроен, кај е логиката на лажење кога целосно ја опшишаа грешката, и цената за сервисирање на истата и слично, имаше и некој кој работеше во цитроен сервис.. Имаше нормално и таму луѓе што пишуваат како тебе, дека се е супер, и колата е во ред, но помалку беа.. тоа ми беше и зборот, имаше повеќе лоши отколку добри коментари, за разлика од за опелот и фолксвагенот. Иначе каков цитроен имаш поточно ако не е тајна? (машина, 3/5 врати...)
 

Yan Gillan

Iron Maiden - my religion
Член од
12 мај 2006
Мислења
642
Поени од реакции
19
Јас имам Citroen c4 и можам да кажам дека сум презадоволен. Има дизајн што е стар 6-7 години и според мене изгледа доста подобро од коли што се модел 2011. Нема врска муабетот (и е тотална дезинформација) дека биле скапи за одржавање а и досега, машала, ми нема покажано апсолутно никаков проблем. Редовниот севис ми излезе исто како и како кај Голф4 (имав и таков - срање кола). А и општо цитроените (француските коли) се добри како коли, без тешки и константни проблеми како што се моторите кај Фолксваген, електроника кај Фиат... На интернет ако читаш по форуми нема кола за којашто нема нешто лошо напишано, во случајот за Цитроен тие работи се доста помалку отколку за Фолксваген например ;). А цената на старо не е баш ниска, и другите автомобили од истата класа, со иста цена кога биле нови и иста година се со иста цена на старо како и Ц4-ката.
Мое мислење - за таа цена нема подобар автомобил...
WTF ???? Opsto e poznato deka motorite na VW se edni od najizdrzlivite motori so postojat, baska ako zborime za dizeli se kompletno bez konkurencija, a ako ne si znael citroen ne ni ima razvieno dizel motor nego stavaat od Pezo. 1.9 tdi motorot so go imase vo postarite pasati ne znaese za defekt, ovie novive 2.0 so se se use prilicno taze ke treba da pomine use vreme za da doznaeme i tie kako se pokazale. Baska iam 2 drugari so vozat citroeni, edniot vozi C4 dizel, a drugiot C5 Toj so C5 kata menjase cel motor na 90000 a ovoj so C4kata kaj i da e i on ke menja poso kolana raboti ko traktor golf 1 raboti pomirno od toj citroen.
I bas me interesira zaso golfot go oceni kako sranje kola? Kakvi problemi imase?
 
Член од
7 мај 2007
Мислења
318
Поени од реакции
99
WTF ???? Opsto e poznato deka motorite na VW se edni od najizdrzlivite motori so postojat, baska ako zborime za dizeli se kompletno bez konkurencija, a ako ne si znael citroen ne ni ima razvieno dizel motor nego stavaat od Pezo. 1.9 tdi motorot so go imase vo postarite pasati ne znaese za defekt, ovie novive 2.0 so se se use prilicno taze ke treba da pomine use vreme za da doznaeme i tie kako se pokazale. Baska iam 2 drugari so vozat citroeni, edniot vozi C4 dizel, a drugiot C5 Toj so C5 kata menjase cel motor na 90000 a ovoj so C4kata kaj i da e i on ke menja poso kolana raboti ko traktor golf 1 raboti pomirno od toj citroen.
I bas me interesira zaso golfot go oceni kako sranje kola? Kakvi problemi imase?
Општо познато е само во Македонија и Албанија. Моторите на VW се срање сите до еден, освен 1.9 TDI и стариот дизел 1.5. А и тие не се ништо подобри (а често полоши) од HDI моторите на пежо/цитроен, DCI рено и JTD фиат (1.3 multijet беше прогласен за мотор на годината). Новите мотори на VW трошат масло уште од фабрика и тоа во проспектот им пише дека било нормално да троши до 1 литар на 1000 километри:tapp:, па толку ни веспата не ми троши. И да не те лажат другарите оти досега не сум чул француска кола да има сериозен проблем со моторот :P
А за тоа оти го оценив голфот како срање е посебна приказна(ко ќе се сетам на него ми се лоши :)), ми трошеше масло 1 литар на 700км (откако го купив читав на интернет дека тоа било скоро кај сите 1.4 и 1.6 бензинци), ми се расипа клапната (450 евра) па ми гаснеше во кривина и не го уклучуваше саухот, ми се блокира електрониката на задната врата па не можев воопшто да ја отворм 3 недели, климата се уклучуваше кога таа сака а не јас кога сакам :pos:, ми се блокира хаубата не можев да ја отворам (најверојатно од премногу отварање за дотурвање на масло)... И сето ова за користење 2 години, а го купив затоа што и јас слушав муабети како тебе дека биле најиздржливи и ефтини за одржување, па после кога почнав да читам по форуми (досега можев да докторирам на тема Голф) увидов што срање сум зел :sick:
--- надополнето: Aug 3, 2011 12:50 AM ---
Ништо не реков за дизајнот, но можеби токму поради тоа се јавуваат грешки, да кажеме цитроенот некако прв почна, барем во класата, да користи дигитални обртометри, брзинометри и почна да употребува нови, невидени пред тоа технологии.. а ова за форумите, значи луѓето што пишуваа имаа цитроен, кај е логиката на лажење кога целосно ја опшишаа грешката, и цената за сервисирање на истата и слично, имаше и некој кој работеше во цитроен сервис.. Имаше нормално и таму луѓе што пишуваат како тебе, дека се е супер, и колата е во ред, но помалку беа.. тоа ми беше и зборот, имаше повеќе лоши отколку добри коментари, за разлика од за опелот и фолксвагенот. Иначе каков цитроен имаш поточно ако не е тајна? (машина, 3/5 врати...)
Не, Цитроен Ц4 нема никакви технички новитети (барем така мислам) коишто не се испитани...Дигитални табли се користат од многу порано и не верувам дека имаат проблем со нив. Јас ти зборував за надворешниот дизајн, па и ентериерот. А и за форумите погрешно си ме разбрал :), не реков дека лажат кога пишуваат негативни работи, нормално дека ќе ги има, меѓутоа негативните работи на VW или Mercedes A класа се далеку побројни и посериозни, барем јас таков впечаток добив затоа што доста читав по интернет пред да купам кола. Опел-от се доста добри и според мене најдобра германска кола (барем за кај нас). Иначе Цитроенот е со 1.4 16в мотор, 5 врати, средна опрема...:pipi:
 
Член од
27 јануари 2008
Мислења
1.611
Поени од реакции
85
Не, Цитроен Ц4 нема никакви технички новитети (барем така мислам) коишто не се испитани...Дигитални табли се користат од многу порано и не верувам дека имаат проблем со нив. Јас ти зборував за надворешниот дизајн, па и ентериерот. А и за форумите погрешно си ме разбрал :), не реков дека лажат кога пишуваат негативни работи, нормално дека ќе ги има, меѓутоа негативните работи на VW или Mercedes A класа се далеку побројни и посериозни, барем јас таков впечаток добив затоа што доста читав по интернет пред да купам кола. Опел-от се доста добри и според мене најдобра германска кола (барем за кај нас). Иначе Цитроенот е со 1.4 16в мотор, 5 врати, средна опрема...:pipi:
Така нека биде, доаѓа времето да земам кола за себе, и сум активен на овие теми, и несакам да погрешам од прва, иако ако така било пишано, ке биде :) Најдобра цена во класа и опрема има цитроенот како што гледам, и тоа го става на листата :)Како и да е благодарам за советот, секој нареден е добредојден! :)
 
Член од
7 мај 2007
Мислења
318
Поени од реакции
99
Така нека биде, доаѓа времето да земам кола за себе, и сум активен на овие теми, и несакам да погрешам од прва, иако ако така било пишано, ке биде :) Најдобра цена во класа и опрема има цитроенот како што гледам, и тоа го става на листата :)Како и да е благодарам за советот, секој нареден е добредојден! :)
Во секој случај, која и да ја одбереш, треба да чувана. И најдобрата да е, ако е возена од „говедо“ ќе почне да ти јавува дефеци. Од искуство, ако внатре е кршена, драскана, чукана бегај од неа :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom