Како да ја разведам мајка ми од татко ми?

Член од
11 јули 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
1.997
Мислам дека нема потреба да пишувате повеќе на темава ... Како што разбрав се средило меѓу мајка и и татко и , па ве молам не пишувајте повеќе работи со кој ќе и биде потешко . Сигурно никое добро не го натерало девојчето да бара помош . Тешко и е сватете ја , може грешка и е што се обиде да бара овде помош , пошто никој не може да го осети тоа што и се случува нејзе дома преку темава . Најдобро и било да побара помош од некој психијатар ,или што и да било ама не вака . Сепак како и да е мило ми е чим им се средило , се надевам ќе продолжат да живеат без кавги и среќно . Сватете ја и другите и нема потреба од навреди и сл .
 
С

Сатори

Гостин
Ќе го продадат станот испод цена(поради тесниот тајмфрејм кој го имплицира бракоразводната постапка, не сум сигурен ама знам дека имотот се дели на два дела), ќе им останат некаде околу 20 илјади евра(максимум) парите у банка ќе ги орочат, секој месец од камата ќе зимаат некаде околу 7 илјади денари.
Со тие пари ќе ја покријат киријата и комуналиите... поради намалените финансии ќе бидат принудени она и сестра и/брати и да работат некаде, луѓето кои ги познаваат ќе ги гледаат под око и тоа......................
Потоа до крајот на нејзиниот живот ако воопшто ја има среќата да бидат и двајцата заинтересирани за да бидат родители понатаму, ќе треба да бира на дневна база, over and over again, затоа што додека да дојде да биде сама за себе независна ќе биде од тие луѓе кои и двајцата ќе и даваат различни ствари кои ќе и требаат.Па никогаш нема да може да чека роденден, матура, дипломска, се на список ... или ќе мора да прави две, што не, воопшто не е кул.
Во војната измеѓу две фамилии ќе ја третираат секогаш или како предавник, или како муниција во зависнот од тоа колав е денес степенот на омраза и никогаш веќе нема да може да каже тато и мама, туку само тато или само мама, да не продолжувам ако некои други луѓе улетаат во сликата ...
Не е едноставно, не е како по филмовите, не се посакува!
 
Член од
24 јуни 2011
Мислења
224
Поени од реакции
159
bwaghhahahaha!

Не ставај го напразно во уста.. името негово, that is. Монико дај бе свести се, до кога ќе си дете? Темава не треба да егзистира ради идиотизмот во неа. Тинејџерски хормонален дисбаланс.. ќе ги разведувала.. Солење памет-free да била темава, само конкретни совети & oдговори. Неможела да ги СЛУША како се караат веќе, морон. Пост модерна генерација, прво закани за бегање од дома беше. Играјте криенка надвор повеќе, барем нема интернет сметка да плаќаат дома, па на еден начин помагате преку финансиската состојба. Неможела да ги слуша..

First world problems.
Навредите од типот детенце, морон, покемон генерација и што знам јас, мислам дека треба да се свртат назад кон членовите кои ситуацијава ја гледаат со еден куп емоции, па од солзите неможат да гледаат дека светот не се води од нашите желби, туку пред се од објективноста , и соочувањето на проблемите со ладна глава.
Живот каков што препорачувате вие, состоен од секојдневни караници, закани, навреди, и сето тоа да го проголтаме како нормална ситуација, мене ми е обичен идиотизам, и ниско ниво на свест.
Човек стапува во брак, поради лубов, разбирање, почит, итн.., но кога сето тоа го нема, тогаш која е поентата да продолжиш да се торментираш себеси, кога едносттавно на сето тоа можеш да му ставиш точка, како еден возрасен и одговорен човек!?
"Да, се согласувам, сме имале убави моменти,и сето тоа, но изгледа тоа било до тука, нашиот брак нема да заврши со непријателство, напротив, во мене секогаш ќе имаш рака за поддршка,и чао пријатно". -Што е тука толку страшно, толку мотив за драматизирање, за леење крокодилски солзи!!!???

Ах, даа, тоа дека ќе сум била дете на разведени родители, и такви нешта, ве молам, обично ми е жал за тој кој што мисли на таков начин, но ајде, да речеме, се трудам да имам разбирање и за потпросечноста на нашиот владеачки менталитет.
--- надополнето: Jul 30, 2011 2:10 PM ---
Мислам дека нема потреба да пишувате повеќе на темава ... Како што разбрав се средило меѓу мајка и и татко и , па ве молам не пишувајте повеќе работи со кој ќе и биде потешко . Сигурно никое добро не го натерало девојчето да бара помош . Тешко и е сватете ја , може грешка и е што се обиде да бара овде помош , пошто никој не може да го осети тоа што и се случува нејзе дома преку темава . Најдобро и било да побара помош од некој психијатар ,или што и да било ама не вака . Сепак како и да е мило ми е чим им се средило , се надевам ќе продолжат да живеат без кавги и среќно . Сватете ја и другите и нема потреба од навреди и сл .
Ај молим те поштеди ме од "превисока" сензибилност, и сожалување.;)
 
Член од
26 јули 2011
Мислења
16
Поени од реакции
14
Добро бе луѓе, зашто се у последно време се повеќе и повеќе луѓе ми потврдуваат дека очекуваат бракот да е бајка... епа не е бе дечки... нормално е да се расправаат, нормално е да се караат... секој го прави тоа... врска без расправии не е врска... напротив расправиите ја зацврстуваат таа врска... али ипак, се тоа треба да е во граници на нормалата...
Ете ги и моите дома се корнат од земја, па на крај ги глеаш како се гушкаат и се петелчат еден на друг... се смеат ко мали деца... има нешто што ги држи сеуште заедно... а јас како дете или пак сестра ми, немаме никакво право ние да ги превземаме нивните проблеми во наши раце... тоа си е нивно, нивна врска, нивен брак. Јас-јас сум дел од бракот да, и јас што можам да направам е да седнам со нив и да зборам и да им кажам што ми смета и што не е во ред... друго.. другото нивно е...
Развод, да ок е, али во екстремни ситуации (швалерисување, тепање, кршење,)... али пак... Marriage is not fairy-tale. Don't expect everything to be happy and wow. Врска без расправии не е врска... истото и за бракот. Врска без проблем, е проблем!

п.с. инаку сум неутрален, не ме напаѓајте веднаш! нејќам да се мешам во расправиите на некој друг, тие си знаат најдобро. Така да ја сум си неутрален тука, само си кажав мое мислење и то е то.
 
I

Ivanovska

Гостин
Заборавив да напишам свое мислење за темава, отидов малку оф-топик. Ма Јас Бе, навистина незнам што да ти кажам. Ако кавгите се неподносливи и неможеш да живееш во таква средина, седни и разговарај со нив. Ако разговорот не помага, гледам возрасна си, осамостои се и почни да си го живееш својот живот. Но, ова откако ќе увидиш дека едноставно нема помош или несакаат тие да им помогнеш. Со еден збор - тврдоглави се како мазги. Но, ако тие кавги се вообичаени брачни кавги какви што ги има во секој брак, тогаш не се нервирај, тоа е нормално.

А вие што се правите паметни (добро познат, вот и останати), од каде знаете каква е нејзината ситуација? Девојчето не е во пубертет па да се лигави како што сакате вие да ја прикажете, таа има 23 години (посете го профилот на членот, па потоа донесувајте предвремени заклучоци).
 

Шеј Лонг

Koristam kirilica.
Член од
16 јуни 2010
Мислења
1.987
Поени од реакции
1.610
Ќе го продадат станот испод цена(поради тесниот тајмфрејм кој го имплицира бракоразводната постапка, не сум сигурен ама знам дека имотот се дели на два дела), ќе им останат некаде околу 20 илјади евра(максимум) парите у банка ќе ги орочат, секој месец од камата ќе зимаат некаде околу 7 илјади денари.
Со тие пари ќе ја покријат киријата и комуналиите... поради намалените финансии ќе бидат принудени она и сестра и/брати и да работат некаде, луѓето кои ги познаваат ќе ги гледаат под око и тоа......................

Најдобро е да ја избркаат и онака им го јаде лебот и им кове зли планови зад грб.
Да, сето она што е стекнато за време на бракот(коли, недвижнини, пари итн.) се дели на два дела
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
ваква тема ни на мене не би ми текнало... damn
Богами не би ти текнало :vozbud:

Он топик: Брз и без галама развод може да имаат само ако и само ако двајцата се согласат. По читањето на твоите коментари видов дека тоа е тешко па следствено на тоа нема да можеш толку тивко т.е. без галама да ги разведиш. Значи, одиме на план Б. План Б би бил АДВОКАТ. А претходно не заборавај дека треба на мајка ти или на татко ти да го/ја наговориш да побара развод. Тек после работата е во рацете на адвокатот.

Ако првата опција не ти успее, за втората биди сигурна дека ке биде.

п.с. Бараше начин и пробав да ти дадам а искрено им го посакувам тоа на твоите родители. Пробај разговарај со нив. Колку години имаш? Обрати се кај некој постар па да ги советува.

Не значи дека ако се караат или инаетат за нешто мора да се разведат.

п.п.с. Од темава многу малце работи можат да се видат па да се знае дали разводот е вистинското решение.
 
Член од
24 јуни 2011
Мислења
224
Поени од реакции
159
п.п.с. Од темава многу малце работи можат да се видат па да се знае дали разводот е вистинското решение.
Дека разводот е вистинското решение, тука нема место за дискусија, него прашањето ми беше КАКОО, КАКОО ДА ГИ РАЗВЕДАМ СТАРЦИТЕ, И ДА СИ СЕДАТ НА МИРА, ЕДНАШ ЗАСЕКОГАШ!???:(
 
Член од
13 август 2010
Мислења
956
Поени од реакции
1.100
Дека разводот е вистинското решение, тука нема место за дискусија, него прашањето ми беше КАКОО, КАКОО ДА ГИ РАЗВЕДАМ СТАРЦИТЕ, И ДА СИ СЕДАТ НА МИРА, ЕДНАШ ЗАСЕКОГАШ!???:(
Ниту ние тука, ниту пак ти одлучуваш за тоа, тоа се тие што треба да си решат ситуацијата. А верувај досега штом не ја решиле, тешко и дека ќе се случи тоа, некои луѓе едноставно цел живот се носат со тоа. И ситуацијата кај мене дома не е за фалење, тие така цел живот си го поминаа во кукање, карање, но фала богу јас станав имуна на нив и воопшто не се оптоварувам со нивните изливи на емоции. Ти со го живеј твојот живот а нив остави ги како и е арно така нека си прават.
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.543
Дека разводот е вистинското решение, тука нема место за дискусија, него прашањето ми беше КАКОО, КАКОО ДА ГИ РАЗВЕДАМ СТАРЦИТЕ, И ДА СИ СЕДАТ НА МИРА, ЕДНАШ ЗАСЕКОГАШ!???:(
Јас не се сомневам дека ти мислиш дека разводот е вистинското решение, а судејќи според постовите, најверојатно е, само работата е дека ТИ не можеш никако да ги разведеш, самите треба да сфатат дека така веќе не оди и да размислат за разводот како опција.Тешка ситуација е тоа, можеби твоите и сами се свесни дека бракот не им функционира, но немаат храброст за развод,тоа е сепак крупен чекор и своевидна пресвртница во животот. Можеби живеат во заблуда дека бракот треба да се зачува по секоја цена( воопшто не се согласувам со тоа,во секој случај е подобро пеколен крај, отколку пекол без крај).Како и да е,поентата ми е дека ти не можеш да ги разведеш, единствено можеш да седнеш и смирено, без нервози да разговараш со нив, да им објасниш како се чувствуваш и да им укажеш на тоа како нивните секојдневни караници влијаат на тебе.Друго чаре нема.Едино да почнеш да глеаш турски/индиски/шпански серии па да научиш некоја сплетка или ујдурма за да ги разведеш.:D
Се надевам дека се ќе се реши на најдобар начин (y).
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Дека разводот е вистинското решение, тука нема место за дискусија, него прашањето ми беше КАКОО, КАКОО ДА ГИ РАЗВЕДАМ СТАРЦИТЕ, И ДА СИ СЕДАТ НА МИРА, ЕДНАШ ЗАСЕКОГАШ!???:(
Ти кажав-или убеди ги двајцата или едниот.
 
Член од
24 јуни 2011
Мислења
224
Поени од реакции
159
Женска глупа глава. Јас не се мислам сеирџија, јас сум сеирџија. Ама во моите ставови никаде немаше сеир, освен делот каде потенцирав идиотизам преку сарказам, дека забрането е лични навреди, мањебитно кон идиоти, морони и слично.

Инаку ти-што-не-се-правиш-паметна-како-нас, ние барем имаме личен став и поглед кон ситуацијата. Не започнавме нашите воведни постови Ма Јас Бе навистина незнам што да ти кажам.. Па и не се учи многу од солзите на есента многу освен клише совети како седни и разговарај со нив. WOW ПА КАКО НЕ НИ ТЕКНА, ЗАМИСЛИ ПАК НА ДЕВОЈЦЕТО ДА И' ТЕКНЕШЕ.. oh, the rainbows.. oh, the butterflies.. животот може да биде едноставен, лесен, убав. Gee thanks a lot captain obvious. Тоа што има 23 години не ти е некој аргумент во полза. Дека тинејџер, онака, недоносен, без грам свест и слично може да исповраќа ваква идеа. Да ги разведува неговите оти се КАРАЛЕ и неможе да ги СЛУША. А 23 годишна веќе треба да е свесна дека тоа е само во рацете на нејзините. Инаку, да бе кукло, не гледаме на влошки, незнаеме каква е нејзината ситуација. Претпоставки немаше баш, се напишано беше базирано врз нејзиниот опис на СИТУАЦИЈАТА.

Дека сме пубертетлии, wannabe сеирџии, ја просветлувам темата со твојот интересен и креативен хумор. Доста мрачност и драма.

:pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:
:vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:
Хмм, дечко гледам многу се трудиш да бидеш интересен и да се истакнуваш, но на жалост само си смешен, ништо друго.;)
--- надополнето: Jul 31, 2011 11:45 AM ---
Јас не се сомневам дека ти мислиш дека разводот е вистинското решение, а судејќи според постовите, најверојатно е, само работата е дека ТИ не можеш никако да ги разведеш, самите треба да сфатат дека така веќе не оди и да размислат за разводот како опција.Тешка ситуација е тоа, можеби твоите и сами се свесни дека бракот не им функционира, но немаат храброст за развод,тоа е сепак крупен чекор и своевидна пресвртница во животот. Можеби живеат во заблуда дека бракот треба да се зачува по секоја цена( воопшто не се согласувам со тоа,во секој случај е подобро пеколен крај, отколку пекол без крај).Како и да е,поентата ми е дека ти не можеш да ги разведеш, единствено можеш да седнеш и смирено, без нервози да разговараш со нив, да им објасниш како се чувствуваш и да им укажеш на тоа како нивните секојдневни караници влијаат на тебе.Друго чаре нема.Едино да почнеш да глеаш турски/индиски/шпански серии па да научиш некоја сплетка или ујдурма за да ги разведеш.:D
Се надевам дека се ќе се реши на најдобар начин (y).
Денеска пак ќе го сторам тоа, а за исходот ќе ви пишам (колку само за да сфатите низ што све морам да минувам јас со 2 старци пубертетлии :)). Ма ако не разберат и овој пат, ќе платам некој да ги тепа, може тогаш ќе им дојде памет у глава.:D
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.204
Поени од реакции
34.441
Абе деца, недела дена ќе ме нема и одма сите теми сте ги свртеле на сеир...
Smexy го пратив неколку дена да олади од форумов. Почна да претерува на сите теми со „досетливи“ коментаир.

Размислете пред да тролате некој на тема која не е во ЧДА во иднина.
 
Член од
27 јули 2011
Мислења
633
Поени од реакции
241
Ниту ние тука, ниту пак ти одлучуваш за тоа, тоа се тие што треба да си решат ситуацијата. А верувај досега штом не ја решиле, тешко и дека ќе се случи тоа, некои луѓе едноставно цел живот се носат со тоа. И ситуацијата кај мене дома не е за фалење, тие така цел живот си го поминаа во кукање, карање, но фала богу јас станав имуна на нив и воопшто не се оптоварувам со нивните изливи на емоции. Ти со го живеј твојот живот а нив остави ги како и е арно така нека си прават.
edno e da se karaat povremeno a drugo e postojano za postojano da se karaat treba da ima dobra pricina neversto besparica ili drugi problemi ako vejke ne mozat da resat podobro e da se razvedat otkolku sekojdnevno da se karaat brako e sporazum trae dodeka sakaat dvajcata partneri kako se sklucil taka moze da se raskine.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom