interesna tema,jas bi sakala da postavam edno prashanje vo kontekst na temava
prvo ke pocnam so mal voved
porano koga nashite dedovci i babi i nivnite roditeli ziveele vo direkten kontakt so prirodata i ne bile zatrueni od deneshnoto vlijanie na tehnologijata koja se poveke napreduva,nemale struja,televizori i sl.tie definitivno bile so pocisti misli od nas,zatoa sto sami sme svedoci deka ako pominuvame golem del od vremeto vo priroda se opushtame,nashite misli patuvaat,dushata ni se procistuva,ni se ragaat emocii i sl.a tie postojano bile taka,vo niva ili pasele dobitok i bile celo vreme vo direkten kontakt so rastenijata,so zivotnite,so cistata energija...zenite togas pletele,vezele,tkaele sto na nekoj nacin moze da se sporedi so meditacijata...
i taka tie cisti luge so otvoren um mozele da gi vidat samovilite,senishtata,duhovite i site tie pojavi koi nas ni se cinat kako nevozmozni....
dali mislite deka nie denes koi sme konstantno pod stres i preoptovareni so sekakvi problemi koi ni gi nametnuva brzoto tempo na nashiot nacin na zivot,znaeme poveke od niv za ovie raboti koi sekojdnevno go procistuvale svojot um (objasniv kako)?
--- надополнето: Jul 30, 2011 5:36 PM ---
FOTO: 15 NAJPOZNATIJIH FOTOGRAFIJA DUHOVA (preuzeto sa
www.dnevnik.hr)
Neke od ovih fotografija veoma su stare, a službeno nitko nikada nije objasnio kako je na njima došlo do pojave 'duhova'. Predstavljamo 15 najpoznatijih duhova iz povijesti, a vama prepuštamo odluku hoćete li u njih vjerovati ili ne...
Fotografija poznata kao 'The Brown Lady' izazvala je brojne polemike. Vjeruje se kako je na njoj prikazana Lady Dorothy Townshend, supruga Charlesa Townshenda, vikonta od Raynhama. Supružnici Townshend živjeli su u mjestu Raynham Hall u Norfolku u Engleskoj početkom 18. stoljeća. Prema glasinama Dorothy je prije udaje za Charlesa bila ljubavnica Lorda Whartona. Charles je svoju suprugu optuživao za prijevaru. Dorothy je umrla 1726. godine. No godinama se pričalo kako su njezina smrt i pogreb bili samo obmana te da je Charles svoju suprugu zaključao u zabačen dio kuće gdje je umrla mnogo godina kasnije.
Slabo je vidljiva figura čovjeka koji sjedi na stolcu u lijevom kutu fotografije. Njegova glava, okovratnik i desna ruka na naslonu stolca jasno su vidljivi. Vjeruje se da je to duh Lorda Combermerea, britanskog zapovjednika konjice s početka 19. stoljeća. Lorda je 1891. godine pregazila kočija.
Na skupnoj fotografiji pilota, iza jednog od njih vidljivo je lice drugog čovjeka. Vjeruje se kako je to duh Freddyja Jacksona, zrakoplovnog mehaničara, koji je dva dana prije snimanja ove fotografije poginuo kada ga je slučajno zahvatio propeler zrakoplova. Na dan snimanja fotografije održan je njegov pogreb. Članovi postrojbe svi su redom na obrisima prepoznali Freddyja. Vjeruju kako je on želio biti na skupnoj fotografiji.
Velečasni Ralph Hardy, umirovljeni svećenik iz mjesta White Rock u britanskoj Kolumbiji, snimio je ovu fotografiju 1966. godine. Namjeravao je snimiti elegantno spiralno stubište u jednom dijelu Nacionalnog muzeja u Greenwichu. Nakon razvijanja ustanovio je kako je snimio i koprenastu figuru osobe koja se penje stubištem i s obe ruke se čvrsto drži za ogradu. Fotografiju i negativ proučavali su brojni stručnjaci koji su zaključili kako nije krivotvorena. To je stubište i prije bilo povezivano s duhovima. S vremena na vrijeme svjedoci su tvrdili kako su baš pokraj tog stubišta vidjeli neobjašnjive figure, a nekoliko njih tvrdilo je da su čuli korake.
Mabel Chinnery je 1959. godine sa suprugom otišla na groblje svojoj majci. Odlučila je snimiti supruga koji ju je sam čekao u automobilu. Nakon što su razvili fotografije supružnici su se nemalo iznenadili kada su na stražnjem sjedištu ugledali Mabelinu majku.
Terry Ike Clanton snimio je svog prijatelja na groblju Boothill. Namjerno je snimao u crno-bijeloj tehnici jer je želio stvoriti autentičnost 1880. godine. Nakon što je razvio film iznenadio se kada je na fotografiji iza prijatelja ugledao figuru mršavog čovjeka s tamnim šeširom. Po njegovoj visini je izgledalo kako je čovjek ili bez nogu ili izvire iz zemlje.
19. studenog 1995. godine u požaru je izgorjela vijećnica u mjestu Shorpshire u Engleskoj. Mnoštvo okupljenih mještana promatralo je kako plamen guta građevinu iz 1905. godine. Tony O'Rahilly snimio je fotografiju s druge strane ulice. Na fotografiji se vidi djevojčica koja stoji na ulazu. Nitko od okupljenih mještana ili vatrogasaca nije vidio tu djevojčicu za vrijeme požara. Prema jednoj od legendi, 1677. godine u požaru je izgorjelo mnogo starih drvenih kuća. Taj je požar, dodirnuvši krov svijećom, slučajno izazvala djevojčica koja se zvala Jane Churm. Mnogi vjeruju da njezin duh uvijek posjećuje to područje.
Ovu su fotografiju snimili članovi Društva istraživača duhova tijekom istrage na groblju Banchelor nedaleko od Chicaga, 10. kolovoza 1991. godine. Malo, napušteno, groblje poznato je kao mjesto kojeg opsjedaju duhovi. Više od stotinu osoba tvrdilo je kako su na tom mjestu vidjeli prikaze ili čuli neobjašnjive zvukove. Članovi Društva snimili su brojne fotografije, a na jednoj od njih, nakon razvijanja pojavila se žena koja izgleda usamljeno i sjedi na jednoj od grobnica.
James Courtney i Michael Meehan, članovi posade tankera Watertown, u prosincu 1924. godine, čistili su skladište kada su se ugušili u zaostalim naftnim plinovima. U skladu s običajima tih vremena njihova su tijela bačena u more. Sljedećeg je dana jedan od članova posade prijavio kako je u moru, iza broda, vidio njihova lica. Nekoliko dana poslije isto su izjavili i drugi članovovi posade. Kada su stigli u New Orleans kapetan Keith Tracy prijavio je poslodavcu neobjašnjive pojave. On mu je rekao neka pokuša fotografirati lica u moru. Do kraja sljedećeg putovanja kapetan je neprestano nosio fotoaparat. Lica su se ponovno pojavila, a Tracy je snimio šest fotografija. Nakon razvijanja na jednoj od njih zaista su bila lica poginulih mornara. Negativ i fotografije predani su istražiteljima. Nakon što se na brodu promjenila posada više nitko nije prijavio da je vidio lica u moru.
Neobična legenda prati cestu južno od San Antonia u Texasu. Na križanju ceste i željezničke pruge, barem prema priči, dogodila se strašna prometna nesreća u kojoj je smrtno stradalo nekoliko djece. Na tom se mjestu navodno pojavljuju njihovi duhovi koji uzbrdo preko pruge guraju uništeni automobil. Fotografiju je snimila djevojčica koja je jednom prilikom tuda prolazila s roditeljima.
Ovu je fotografiju 1963. godine snimio velečasni K.F. Lord u crkvi Newby u Sjevernom Yorkshiru u Engleskoj. Fotografija je izazvala brojne polemike upravo zbog svoje jasnoće. Mrtvačko lice i način na koje gleda u objektiv podsjećaju baš na poziranje. Zato je fotografija dugo smatrana krivotvorinom. Ipak su poslije stručnjaci tvrdili da je autentična.
Gospođa Andrews bila je na grobu kćeri Joyce, koja je umrla kad joj je bilo 17 godina. Za vrijeme snimanja nije primjetila ništa neobično, no kad je razvila fotografiju na njoj je bilo vidljivo malo dijete koje sjedi na grobnici. Autentičnost fotografije gospođe Andrews također je dovedena u pitanje, no ona je tvrdila kako u blizini nije bilo nikakve male djece te da dijete na slici nikada prije nije vidjela. Naglasila je kako ne vjeruje da je to duh njezine kćeri.
1982. godine fotograf Chris Brackley snimio je unutrašnjost londonske crkve. Nije mu bilo ni na kraj pameti da će na slici biti još nešto. Nakon razvijanja na jednom od balkona bio je lik nepoznate žene. Brackley je tvrdio kako je u trenutku fotografiranja s njim u crkvi bilo samo još troje ljudi te kako nijedno od njih nije bilo na balkonu.
Prema riječima Brada Steigera u trenutku snimanja ove fotografije u crkvi je bila samo jedna osoba koja nije stajala na mjestu na kojem se na fotografiji vidi čovjek. Kako je osoba na slici sva u crnom, postoje teorije kako se radi o prikazi nekog svećenika.
Svoju baku snimila je 1997. godine Denise Russell. Bila je šokirana kada se na fotografiji godinama nakon razvijanja pojavio i njezin djed.